Bértárgyalási technikák 5 percben
Mindenki szeretne több fizetést kapni, de akkor vajon miért nem készülünk fel a bértárgyalásra alaposabban?!? Kövesd a cikkben bemutatott 7 egyszerű tippet, és máris sokkal sikeresebb leszel a fizetési alkuknál.
Kétszer ennyit is kereshetnél
Nemrég járt nálunk személyes tanácsadáson egy harmincas éveiben járó, pénzügyi területen dolgozó hölgy – nevezzük Ildikónak. Pályaorientációban kért tőlem segítséget, mert nem elégedett a főnökével, de a tanácsra, amit adtam neki, egyáltalán nem számított…
A konzultáció végén felhívtam rá a figyelmét, hogy súlyosan alul van fizetve. Reálisan kb. kétszer ennyit is kereshetne ugyanebben a pozícióban, mint amennyi a jelenlegi fizetése.
Csak hogy értsd: a különbség, amiről beszélünk, több százezer forint havonta.
A sors pikantériája, hogy Ildikó után egy szintén hasonló pozícióban dolgozó, pénzügyes hölgy következett, nagyon hasonló tapasztalattal és szakmai háttérrel. Majd menet közben kiderült, hogy az ő fizetése bizony pontosan 2,5-szer annyi, mint Ildikóé…
Hogyan fordulhat ez elő?
Hogyan lehetséges az, hogy valaki olyan szerződést köt, ami messze a tapasztalata és tudása alatti díjazást tartalmaz?
Hát nem azért töltesz el te is havonta legalább 160 órát kemény munkával (éveken keresztül), hogy a hónap végén felvedd a megérdemelt fizetésedet, és eltartsd a családodat?
Azt látom, hogy sokan rengeteg energiát fordítanak az álláskeresésre, arra, hogy jó munkájuk legyen, lehetőleg jó körülmények között dolgozzanak, megbízható munkáltatónál. Ám amikor arról van szó, hogy mennyi legyen a fizetésük, akkor elintézik annyival, hogy bemondják az előző bérüket, vagy a jelenleginél valamivel többet. Miért?
Látod, számomra ez egy rejtély! Miért elégszünk meg ennyivel?
Érdemes neked is elgondolkodni ezen, addig is…
Íme 7 tipp, ami segít, hogy azt az összeget tudd kialkudni, ami valóban járna neked!
1) Készülj fel, végezz alapos piackutatást!
Sokan ott követik el a legnagyobb hibát, hogy nem rendelkeznek naprakész információval arról, hogy mennyit is ér a tapasztalatuk. Nem néznek fizetési felméréseket, nem gyűjtenek fizetéssel kapcsolatos információkat.
A munkaerőpiac nagyon sokat változott az elmúlt három-négy évben, és a jelenlegi helyzet igazán jó lehetőségeket teremt arra, hogy több pénzt kérj a munkádért.
Mielőtt elkezdesz pályázni, nézd át a KSH által közzétett legfrissebb fizetési adatokat, menj fel a fizetesek.hu oldalra, nézd meg a Hays vagy más hiteles fizetési riportokat (nemrég jött ki az idei friss felmérés), kérdezd meg ismerőseidet, veled hasonló területen dolgozókat. És használd nyugodtan a HR tanácsadókat, munkaerő-közvetítőket arra, hogy fizetésekkel kapcsolatban információkat kérj tőlük pl. LinkedInen, hiszen ők napi szinten tudják, hogy mik a reális fizetési igények.
Ahhoz, hogy az álom fizetésed közelébe kerülj, muszáj képben lenned, hogy egyáltalán milyen fizetések vannak az adott régióban, az adott iparágban, szakterületen, illetve a te munkakörödben.
2) Írd össze!
Biztosan neked is van a fejedben egy ideális kereset.
Gondold végig, hogy ehhez képest mennyivel keresel kevesebbet. Mennyi a tényleges kiadásod? Milyen összegre lenne szükséged a megélhetéshez és a megtakarításod növeléséhez? És vajon ez a különbség meddig lesz tartható?
Érdemes ezeket a számokat papíron/Excelben összegszerűen kiszámolva végiggondolni!
Mert ugye a fizetésnél nem az irreális álmokról beszélünk, hanem csak arról a hétköznapi jelenségről, hogy egyre drágább minden, mégis sokaknak ugyanabból a bérből kell hónapról-hónapra megélniük, mint amit évekkel ezelőtt kialkudtak maguknak.
Ha szeretnél jobban élni, ne dőlj hátra az elégedetlenségben! Számolj és lépj előre!
Mi mennyit ér, melyik szakmának mi az ára 2024-ben az álláspiacon? Olvasd el az erről szóló cikkemet!
3) Soha ne sávot adj meg!
Tapasztalatom szerint a jelöltek 80%-a egyszerűen rosszul tálalja a fizetési igényét.
Az egyik legfontosabb kommunikációs szabály, hogy ha a bérigényedet kérik, soha ne fizetési sávot adj meg. Mindig legyél egyértelmű: bruttóról vagy nettóról beszélsz, és konkrét összeget adj meg.
Ha sávban adod meg a fizetési igényedet, azzal csak azt éred el, hogy kapásból lealkudod magadnak a fizetésed kb. 15-20%-át, de nem is ez a legnagyobb gond. A nagyobb baj az, hogy ezzel bebetonozod a későbbi tárgyalási pozíciódat.
Onnantól kezdve, hogy a cég megadta az általad megjelölt árat, a későbbi tárgyalási szakaszban nagy valószínűséggel már nagyon nehezen fog átmenni bármilyen kis emelési próbálkozásod, hiába látod később úgy, hogy akár sokkal többet is kihozhatnál belőle.
Sáv helyett mindenképpen egy konkrét összeget mondj tehát. Ez legyen az általad meghatározott ideális sávnak (azaz amivel a legelégedettebb lennél) a felső részében található összeg.
Ha tartasz attól, hogy ez túl magas összeg lehet a munkáltató szemében, és ezért elesel az állástól, akkor nyugodtan hozzáteheted, hogy a “fizetési igényem bruttó x Ft. Ez az összeg alkuképes, és biztosíthatom Önöket, hogy nem a fizetés az egyetlen szempont, ami alapján dönteni fogok.”
4) Hagyd, hogy a munkáltató kérdezzen rá!
Ha csak teheted, hagyd, hogy a munkáltató kanyarodjon rá a fizetés kérdésre, ne te hozd szóba az állásinterjún.
Minél később beszéltek a pénzről, annál jobb alkupozícióban vagy, hiszen addig el tudod adni, meg tudod kedveltetni magad.
Attól ne tarts, hogy későn esik szó a dologról. A tipikus inkább az, hogy már az önéletrajzodban rákérdeznek, vagy a telefonos interjún, de legkésőbb az első személyes találkozás alkalmával.
Ameddig csak tudod, húzd a pillanatot, mert addig amíg nem ismered pontosan a feladatokat, a felelősségi kört, és nem mondják el részletesen a juttatási struktúrát, addig hogyan is mondhatnál átgondolt összeget?
Erre érdemes a fizetési igény kommunikálása előtt a munkáltató figyelmét is felhívni: „A bérigényem X Ft, ami a konkrét feladatoktól függően alkuképes.”
5) Ne mondj egyből igent!
Jó esetben minden gond nélkül megadják neked azt az összeget, amit kérsz az állásinterjún, de az is lehet, hogy picit alacsonyabbat ajánlanak.
Bármelyik is történik, ilyenkor örülj neki, köszönd meg a lehetőséget, legyél nagyon kedves, udvarias és MINDIG kérj egy-két nap gondolkodási időt!
Kérd meg a munkáltatót, hogy esetleg írásban is küldje el a részleteket, és jelezd, hogy szeretnél telefonon (nem emailben) visszajelezni egy-két nap múlva.
Ne várj a válasszal túl sokáig, de aludj rá egyet!
Nyílván, ha nincs állásod, nincs túl sok mozgástered. De ha nem adják meg, amit kértél, akkor is érdemes visszamenni az igazsággal:
„Nagyon szeretném az állást, nagyon tetszik a munka, de ahhoz, hogy jó szívvel el tudjam fogadni, és ne maradjon bennem semmi hiányérzet, teljes erőbedobással a munkára tudjak koncentrálni, még szükségem lenne x Ft-tal több fizetésre. Cserébe viszont ígérhetem – ahogy az interjúkon is láthatták – minden tőlem telhetőt megteszek, és elvárások felett fogok teljesíteni.”
Légy udvarias Nem baj, ha van egy kis közelítenivaló az összegekben, ez általában végül mindig megoldódik.
6) Ne csak a fizetésről tárgyalj, hanem az egyéb juttatásokról is!
A leggyakoribb béren kívüli juttatások, amiket a cégek biztosítani szoktak, bizony még sok tartalékot rejthetnek. Ha nem figyelsz rájuk eléggé, és nem veszed át őket egyesével a munkáltatóval, akkor bizony jócskán rá is fizethetsz.
Érdemes egyeztetni a bónusz mellett a parkolóhelyről, a benzinpénzről, a mobiltelefonról, cafeteriáról… illetve arról is, hogy mikor van a következő fizetésemelés, és mennyi home office fér bele a munkakörbe.
A bértárgyalásnál a sorrend tehát:
1. Tudj meg mindent a munkakörről!
2. Győződj meg arról, hogy téged akarnak választani!
3. Kérd meg, hogy mutassák be a javadalmazás egyes elemeit!
4. Állapodjatok meg egy bruttó bérben!
5. Állapodjatok meg az összes egyéb juttatás összegében és feltételeiben!
7) Mindig van feljebb!
Fontos azt látni, hogy amint leszerződsz egy céghez, onnantól kezdve már nincs túl sok rugalmasság a fizetésed tekintetében: másfél-két évig nagyjából azzal a bérrel kell kalkulálnod, amit kialkudtál.
De amíg tart a bértárgyalás, több mozgástered van mint gondolnád! Például akkor is feljebb tornázhatod az ajánlatot, ha nem adták meg elsőre azt az összeget, amit kértél.
Ahogy egy korábbi cikkben is mutattam, ha a Gerilla elhelyezkedési módszertant követed, akkor veled is könnyen előfordulhat, hogy nem egy, hanem több ajánlatot is kapsz a sikeres interjúk után.
Ha ez a helyzet állt elő, tehát ha te vagy választási helyzetben, nyugodtan visszajelezheted a cégnek, hogy többet szeretnél kapni:
“Köszönöm szépen az ajánlatot, időközben néhány pályázatom szintén beért, és megkaptam az ajánlatokat. Önökkel is beszéltük, hogy mennyire fajsúlyos ez a pozíció, ez látszik a kapott ajánlatokból is. Korábban, mikor a fizetési igényemet megadtam Önöknek, ennek még nem voltam teljesen tudatában, most viszont már teljes a kép. Akkor tudnám jó érzéssel elvállalni az állást, ha a fizetésem x Ft lenne – és itt mondhatsz egy még magasabb összeget bátran.”
Nekem az a tapasztalatom, hogy a munkáltatók általában ilyenkor kérnek egy kis gondolkodási időt, és nagyon nagy arányban, 10-ből kb. 6-szor- 7-szer azzal jönnek vissza, hogy rendben van, és megadják az emelt összeget is. Nem 100% biztos, hogy sikerül, de érdemes megpróbálni!
Persze ehhez tudni kell jól pályázni, fel kell készülni az álláskeresésre, kell egy ellenállhatatlan önéletrajz, jól kell szerepelni az állásinterjúkon… De a legjobb fizetéseket akkor fogod elérni, ha tudod, milyen lehetőségeid vannak, miben kéne képezned magad, és milyen szakterületekre érdemes pályázni!
Ismerd meg a forradalmi Karrier Hack módszert, és keress jobban!
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.
Helló!
Én úgy tudom, hogy a Hay és a Hays közti különbségről azért fontos, hogy szó essen, én úgy tudom, hogy a Hay az a rendszer, ami a valós bérsávokat tartalmazza céges adatszolgáltatás alapján, a Hays pedig egy vegyes rendszer, ahova sokszor inkább az kerül be, amiért az emberek hajlandóak lennének váltani, céges adatszolgáltatással vegyítve, így az utóbbi nem túl megbízható.