Mit válaszolj a „Miért akar munkahelyet váltani?” kérdésre az állásinterjún?
Minden vezetőnek és HR-esnek megvannak a kedvenc “tuti” kérdései az interjún. Amire viszont mindenki nagyon kíváncsi, hogy miért akarsz az adott cégnél dolgozni, miért váltasz, mi a motivációd az állásra? Ne szúrd el ezt a kérdést unalmas, sablon válaszokkal!
A cikk elolvasása kb. 4 perc.
Az elmúlt időszakban több körben is kerestünk új munkatársakat a csapatunkba, közel 50 interjún vettem részt én magam is személyesen. A tapasztalataimról – például a fizetési igényekkel kapcsolatban, vagy a tipikus bakikról – már írtam itt a blogon, most azonban egy olyan kérdésről szeretnék beszélni, ami minden állásinterjún borítékolhatóan ott van, mégis csak nagyon kevesen tudnak rá jól válaszolni.
A kérdés így szól: Miért szeretnél eljönni a jelenlegi munkahelyedről? Miért akarsz váltani? Milyen állást keresel?
A válaszok pedig, amit a legtöbb jelölttől hallottam:
- “Veszteséges a cég, stabilabb munkahelyet keresek.”
- “Nagyon keveset keresek.”
- “Nem jövök ki az új főnökömmel.”
- “Új kihívások érdekelnének.”
- “Nem akarok hétvégén dolgozni.”
- “Olyan állást szeretnék, ahol megbecsülnek, és ahol van home office.”
- “Átszervezés miatt nem találom már a helyem a mostani cégnél.”
Mi a gond ezekkel a válaszokkal?
Két probléma is adódik:
1) Csak a negatív töltést hozod!
Tipikus álláskeresői betegség, amit a személyes konzultációkon is tapasztalok, hogy az emberek hajlamosak panaszkodva, felháborodva, vagy épp elítélően beszélni a korábbi munkahelyükről.
Legyen az egy hülye főnök, egy etikátlan cégvezetés, vagy igazságtalannak érzett elbocsátás, még ügyfeleim is sokszor esnek abba a hibába, hogy ennek részleteit szenvedélyesen ecsetelik.
A “Miért váltasz?” kérdésnél különösen nagy a kísértés, hogy elkezd kiteregetni a szennyest a korábbi/jelenlegi cégedről, de hidd el ez semmi jóra nem vezet.
Kerüld a negativitást!
De legalábbis ne csak a negatív dolgokról beszélj! Tedd mellé a pozitív oldalt is, azt, hogy mi vonzz, mi motivál téged az állásra!
Még akkor is, ha egy tucat olyan dolgot fel tudnál sorolni, ami miatt tele a hócipőd a cégeddel és a főnököddel, ne (csak) ezekről beszélj! Ne a saját sérelmeidet tálald az interjúztatónak, hanem pozitív tartalmú üzeneteket fogalmazz meg!
A legjobb, ha arról beszélsz, hogy mire van szükséged, hogy jól teljesíts, milyen feladatokkal szeretnél foglalkozni, mi lelkesít téged?!
PÉLDÁUL: több önállóságot szeretnék, több felelősséget, több szakmai fejlődési lehetőséget, olyan céget keresek, ahol továbbra is kapcsolatban lehetek ügyfelekkel, több xy feladatot szeretnék ellátni.
Itt nyílván érdemes a megpályázott munkakörhöz kapcsolódó feladatokat behozni.
A másik probléma ugyanis – a negativitás mellett – a fenti sablon válaszokkal, hogy
2) Nem a munkáltató fejével gondolkozol!
Mit is figyelnek az interjúztatók a “Miért váltasz, mit keresel az új állásban?” kérdésnél?
- Egyrészt azt, hogy az a probléma, ami miatt el akarsz jönni, vajon fennállhat-e náluk is. Ha igen, akkor kockázatos lenne felvenni téged, mert nagy valószínűséggel el fogsz jönni rövid időn belül tőlük is.
- Másrészt nézik azt, hogy mennyire vagy pozitív/negatív beállítottságú, megtettél-e mindent, hogy megold azt a problémát, ami miatt váltani akarsz. Például kezdeményeztél-e beszélgetést a vezetőddel, kértél-e segítséget, javasoltál-e valamilyen megoldást.
- Harmadrészt, érdekli őket, hogy a munkakör vajon elég lesz-e neked, meg fogod-e találni benne a számításaid?
A tanácsom tehát, hogy ne arról panaszkodj, hogy neked mi volt rossz, hanem arról beszélj, hogy hogyan képzeled el az új helyen a munkát! Milyen feladatokkal, eredményekkel lennél boldog.
Figyelj arra, hogy mindig a pozitív szempontok legyenek túlsúlyban!
Jusson eszedbe a Maslow-piramis!
A Maslow-piramis az emberi szükségletek és motivációk hierarchiáját vizsgálja, amelyet Abraham Maslow pszichológus fejlesztett ki az 1940-es években az „A Theory of Human Motivation” című tanulmányában.
Amikor azt mondod a munkáltatónak, hogy egy bejelentett, stabil munkahelyet keresel, az lehet, hogy igaz, de nagyon az alap szint. Ez lenne az alapvető szükséglete minden embernek, nem igaz? Ez még csak a Maslow piramis földszintje, a biztonság szintje.
Fontos, hogy az interjún be tudj hozni a legalább a harmadik, de inkább a negyedik, ötödik szintről is szükségleteket.
Például ha azt mondod, hogy egy jó csapatban szeretnék dolgozni, ahol úgy érzem, hogy közös célért dolgozhatok a kollégákkal. – ez már a 3. szint.
Amikor pedig a feladatokról beszélsz, arról, hogy téged milyen tevékenység, milyen feladatok lelkesítenek legjobban, az már a piramis csúcsa, az önmegvalósítás. Érted már? A Maslow-piramisnak óriási jelentősége van a munkában is.
Az őszinteség fontos
Szeretném kihangsúlyozni, hogy nem hantázni kell!
Természetesen meg lehet említeni a negatív dolgokat is, sőt nagyon fontos, hogy ne kamuzz az interjún, de lehetőleg röviden, tárgyilagosan, és csomagold be a mondandódat.
Például egy lehetséges jó válasz nagyjából így néz ki:
“7. éve vagyok ennél a cégnél. Ez egy kisebb cég, aminek előnye, hogy változatosabb a munka, a hátránya viszont, hogy nehezebb előre lépni, lapos a szervezet, nincs akkora fluktuáció, nem igazán lehet átmenni másik munkakörökbe. Igaz, a 7 év alatt elég sok mindenbe belekóstolhattam az értékesítéstől kezdve a marketingen át, de amikor ráébredtem, hogy engem igazán a digitális marketing érdekelne, megrekedtem.
Az elmúlt fél évben minden lehetőséget megvizsgáltam, de úgy találtam, hogy érdemes lenne váltanom. Az online marketing nálunk 100%-ban ki van szervezve, és a cég nem is nyitott rá, hogy házon belülre hozza.
Mikor leültem erről egyeztetni a főnökömmel, ő is jelezte, hogy érti az én motivációmat, de sajnos nem tud megoldást kínálni nekem. Úgyhogy végülis az ő támogatásával együtt döntöttem úgy, hogy itt az ideje, új vizekre evezni. Olyan munkakört keresek, ahol digitális marketinggel foglalkozhatok, ez lehet PPC hirdetés, Adwords, Facebook oldalak, analitika, stb. Nem vagyok teljesen zöldfülű ebben, hiszen eddig is csináltam belőle részfeladatokat, most végzek egy Facebook hirdetéskezelés képzést, ráadásul ez az a terület, ami nagyon érdekel, és szeretnék hosszú távon foglalkozni vele.”
Fontos a munkáltatónak, hogy értse a váltásodat!
Lássa azt, hogy honnan jössz és hová tartasz a karrieredben.
Ne feledd, hogy nem csak a szaktudásod számít a kiválasztásnál! Nagyon is van tétje annak, hogy ezekre az indító kérdésekre mit válaszolsz.
Érdemes ezért felkészülni már a telefonos interjúra, és begyakorolni egy kis bemutatkozót a hátteredről is, ami nem bullshit, nem is egy hadova, sablon válasz, hanem egy megnyerő és érthető összefoglaló.
Az előadásom zártkörű, és ingyenes. Csak egy regisztráció szükséges a részvételhez, ahol nem csak arról fogok beszélni, hogy hogyan pályázz, de azt is megmutatom, hogy mik azok a szakterületek, amelyek felé érdemes most specializálódni.
Várlak szeretettel!
És sikeres állásinterjúkat kívánok neked!
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.