Hogyan csekkold a cégeket, és hogyan szűrd ki a rossz munkahelyeket?
Te is úgy gondolsz az álláskeresésre, mint egy stresszes, kényelmetlen dologra? Tény, hogy az állásváltás – főként az állásinterjú – egy vizsgahelyzet, ahol Neked is meg kell felelned, mert értékelnek, tesztelnek a cégek. De ne felejtsd azt el, hogy Te, mint álláskereső ugyanúgy vizsgáztatsz, szűrheted a munkáltatókat. Ha elfogadsz egy jó tanácsot, ezt mindig tedd is meg. Mutatok 5 szempontot, amire ha odafigyelsz, simán elkerülheted az elhamarkodott váltásokat és a rossz munkahelyeket.
A cikk elolvasása kb. 8 perc
Tétre megy
Talán te is tapasztaltad már, hogy nagyon nem mindegy, milyen céghez mész dolgozni, drasztikusan tudja befolyásolni az összes további karrier lehetőségedet, a fejlődésedet.
Mégis azt látom, hogy a legtöbb álláskeresőben munkálkodik egy nagyon erős megfelelési vágy. Ezért amikor a kiválasztási folyamatra kerül a sor, sokan arra koncentrálnak csak, hogy ők a megmérettetéseken sikeresen átmenjenek, de elfelejtik a saját szempontjukból is megvizsgálni az adott céget.
Ebből lesznek aztán a karrier zsákutcák és a nagy mellényúlások.
Pedig ha egy cég nem oké, vagy az adott állás nem teljesen Neked való, arra mindig vannak INTŐ JELEK. Vagy az ismerősök figyelmeztetnek, vagy az állásinterjún vannak ráutaló jelek, vagy ha kicsit utánanézel a cégnek, látod, hogy valami nem stimmel…
Sokan ki is szúrják ezeket a jeleket, mégis reménykednek:
- “Oké, hogy eddig ez volt, de majd nálam más lesz.”…
- “Majd én megmutatom, hogy ki lehet ebből hozni többet is.”…
- “Nem biztos, hogy úgy van az, mindig kettőn áll a vásár.” – gondolják sokan.
Ügyfeleim beszámolója alapján azt kell mondjam, hogy ez a hozzáállás SOHA NEM MŰKÖDIK.
Volt például nemrég egy ügyfelem, aki egy vidéki, jól menő cégnél dolgozott kb. 15 évig. István korábban főkönyvelő volt a vállalatnál, majd elnyerte a gazdasági igazgatói pozíciót is. Az előrelépés szupernek tűnt, igen ám, csak ezzel a kinevezéssel együtt járt, hogy közvetlenül a cég alapító tulajdonosával kellett napi szinten együtt dolgoznia, aki enyhén szólva sem volt egyszerű eset. Egy darabig próbáltak összecsiszolódni, de aztán annyira elmérgesedett a helyzet, hogy kb. fél év nyűglődés után ügyfelem felmondott.
A konzultációnk után szépen beindult az álláskeresése, kapott több jó ajánlatot, mire ő elfogadta a legelső lehetőséget, pedig a közvetlen vezetővel kapcsolatban többen kifejezetten figyelmeztették az ismerősei közül, hogy vigyázzon, mert erről a vezetőről nem hallanak jókat…
Őt azonban nem érdekelték a “pletykák”, elvállalta az állást. Konkrétan 4 napig bírta, majd onnan is eljött, vagyis ugyanaz lett a vége, mint az előző főnökkel.
Ennek a sztorinak végül happy end lett a vége, hiszen a jól felépített álláskeresési stratégiának köszönhetően ügyfelemnek ott volt a tarsolyában még 3 másik ajánlat is, de alakulhatott volna akár rosszabbul is…
Hogyan előzhette volna meg ügyfelem ezt az ismétlődő melléfogást?
Egyszerű: figyelni kell a jelekre!
Légy résen, tartsd nyitva a szemed, és ha az alábbiak közül csak egy is nem stimmel a cégnél, ahová pályzol, tedd fel magadnak a kérdést őszintén: biztosan szeretnék én egy ilyen helyen dolgozni? Jó lesz ez nekem?
Mutatom az intő jeleket!
5 szempont, amivel kiszűrheted a rossz munkahelyeket
Van öt alapvető “mutató”, ami alapján viszonylag jól kiszűrhető, hogy egy váltás jól fog elsülni számodra vagy sem:
- A cég gazdasági helyzete
- A leendő közvetlen felettes habitusa, személye
- A céges kultúra
- Maga a munka, a feladataid jellege
- Milyen potenciál van a cégben és a munkában?
Nézzük meg ezeket részletesen is!
1, Milyen a cég gazdasági helyzete?
Az egyik legfontosabb szempont, amit én a saját pályafutásomban is mindig követtem, hogy veszteséges céghez nem érdemes elszegődni, és Téged is lebeszélnélek róla.
Mielőtt pályázol egy céghez, nézd meg a legfőbb mutatóit az e-beszamolo.im.gov.hu oldalon. Minden céges adat nyilvános, itt megtalálod a céges beszámolókat, mérleget.
Érdemes az eredménykimutatást nézni, hogy milyen trendeket mutat a cég az elmúlt években: láthatóan bővül-e, nő-e az árbevétele vagy sem?
Két számot mindenképp ellenőrizz: az árbevételt és a nyereséget.
Ha egyértelműen csökkenő az árbevétel, az már egy komoly intő jel. Nyilván a Covid kicsit megkavarta az elmúlt 2-3 évet, de ha 3-4 évet megnézel és egyértelmű a lejtmenet, azt már nem lehet nem komolyan venni.
Nagyon sok ügyfél köt ki nálam azzal, hogy nem értik mi a gond, jól dolgoznak, alapvetően elégedetettek velük, mégis zsinórban 4-5 helyről kellett az elmúlt egy-két évben eljönniük, mert létszámleépítés miatt vagy elküldik őket, vagy ígérgetik csak a fizetésemelést, de soha nem kapják meg, ezért ők hagyják ott a céget, stb…. Ilyenkor mindig átpörgetjük az e-beszámolót együtt, és egyértelműen látszik, hogy ezeknél a cégeknél a gazdasági mutatók soha nem jók.
Meg kell nézni a taggyűlési jegyzőkönyvet, és az a cég, ahol a tulajdonos ki tudja venni a nyereség harmadát/felét, az már egy jó jel arra, hogy az üzleti modell rendben van, stabil alapokon nyugszik a cég.
De a pénzügyi helyzet csak az egyik dolog…
2, Milyen a leendő főnök?
Ezerszer hallottad szerintem Te is, hogy az emberek céghez szegődnek, de a főnök miatt váltanak. Ez bizony legtöbbször így is van. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint fenti ügyfelem, István példája.
Ha Te is jártál már hasonló cipőben és visszagondolsz az interjúztatásra, biztos, hogy utólag eszedbe jutnak gyanús jelek, amiket akkor a szőnyeg alá söpörtél. Mire gondolok?
- Mennyire várattak meg az interjún? Milyen stílusban tárgyaltak veled?
- Hogy reagáltak arra, amikor rákérdeztél, hogy miért ment el az előző munkatárs? Miért keres a cég új kollégákat?
- Elhangzanak-e olyan tiltott kérdések részükről, min pl. Tervez-e családalapítást? Mennyit keresett az előző pozícióban?
Ezek mind-mind figyelmeztető jelek, hogy érdemes behúzni a kéziféket.
Ha lekezelően, arrogánsan válaszol a szakmai vezető, ha egy-egy kérdés elől kínosan kitérnek, vagy Téged szinte vallatnak, azt ne engedd el a füled mellett.
Ezért is nagyon fontos, hogy KÉRDEZZ az interjún. Legyen 10-15 bekészített kérdésed. Nem azért, hogy érdeklődőnek vagy jófejnek tűnj, hanem hogy tényleg feltérképezd a leendő munkaadót.
Ne feledd: nem is mindig a kérdésre adott válasz a lényeg, hanem, hogy mi a reakció, és arról mi a benyomásod.
Ha van ismerős/ismerős ismerőse/ volt kolléga kontaktod a céghez, mindig kérdezz rá, hogy mit lehet tudni a leendő vezetőről vagy területről, ahová pályáznál.
Facebook csoportokban sok beszélgetést el lehet csípni, a glassdooron vannak értékelések, amiket érdemes olvasgatni. (Hozzáteszem ezekkel érdemes azért óvatosan bánni, mert aki veszi a fáradtságot, hogy értékeljen pl.glassdoron egy céget, az gyakran azért történik, mert tele a hócipője, megbántották, nem jól bántak vele, de nem biztos, hogy ez reprezentatív eredmény lesz.)
Ami ellen nem lehet védekezni: ha felvesz téged egy vezető, majd nem sokkal kezdés után máris más csapatában találod magad, mert az illető épp átigazolóban volt más céghez, vagy átszervezik a vezetői felállást. Ez általában gyilkos dolog, mert sok minden, amiben az előző vezetővel megállapodtál, az nagy százalákban nem szokott átmenni az utódnál, de sajnos ezt előre tényleg nem tudod kivédeni.
3, Milyen a céges kultúra?
Német, angol, japán, magyar vagy amerikai? Ahány nemzet, annyi féle céges kultúra, és korántsem biztos, hogy mindegyik passzol hozzád. Ez olyaninnyira fontos kérdés szerintem, hogy egy másik blogbejegyzésben részletesen is foglalkoztam vele, olvasd el te is a cikket. Én azt látom, hogy ezek a sztereotípiák sajnos nagyon igazak…
Csak hogy egy példát mondjak, pont 2 hete járt nálam egy hölgy, aki egy elismert japán cégnél lett vezető. Ő azért akar s.o.s. váltani, mert amerikai cégnél szocializálódótt és kiderült, hogy az ázsiai céges kultúrával egyszerűen nem kompatibilis. Rengeteget dolgoznak a cégnél, nem tisztelik a hétvégéjét, nem tisztelik a szabadságot, nincs semmi felxibilitás, nincs home office még a járvány után se… és ebből a hozzáállásból lett elege.
Nyilván a céges kultúra is egy olyan tényező, ami csak az éles munka során fog majd teljesen kikristályosodni előtted, de van pár dolog, amire már az interjú folyamat során is tudsz figyelni:
- Mennyi idő alatt jeleztek vissza a pályázatodra?
- Ha személyiségtesztet kellett például kitölteni, időben reagáltak-e?
- Kaptál-e információt időben a következő lépésről vagy 3-4 hetet kellett várni?
- Az interjún mennyire felkészülten vártak?
- Itt érdemes megkérdezni például azt, hogy lesz-e aki átadja a munkát? Mik lesznek a legfontosabb kihívások, amikkel meg kell küzdened a próbaidő alatt? Ha nincs erre konkrét válasz, akkor tegyél magadban egy nagy felkiáltójelet.
- Nézd meg azt is, hogy milyen az iroda hangulata, milyen az ott dolgozó emberek elvárt irodai öltözéke? stb.
Ezek mind-mind apró kis információk, amiből sokat le lehet tapogatni egy cégről anélkül, hogy egy szót is szólna bárki.
Itt szokott felmerülni egyébként az a kérdés, hogy az interjún lehet-e azt kérni, hogy vezessenek körbe a cégnél, hogy szét tudj egy kicsit nézni?
Egy 2., 3. körös interjún, amikor már arról beszélgettek, hogy mikor tudnál kezdeni, mi lenne a feladat, miért is ne? Ha például nem csúcsidőben mész, hanem késő délután és látod, hogy a cégnél is kicsit nyugisabb a helyzet, meg lehet bátran említeni, hogy szívesen megnéznéd, hogy hol dolgozik az osztály, ahová kerülnél majd.
Vagy hogy egy Gerilla technikát említsek: biztos, hogy minden cég előtt dohányoznak emberek, hozzájuk még akár interjú előtt is oda tudsz menni, meg lehet őket szólítani.
Miért is nem mondhatnád el, hogy készülsz egy interjúra, gondolkozol azon, hogy elvállalsz itt egy munkát, szeretnél kicsit képbe kerülni, hogy érdemes-e itt dolgozni, milyen a cég? Hidd el, hogy fogsz rá válaszokat, és ami ennél is fontosabb, benyomásokat kapni…
4, Maga a munka mennyire illeszkedik a terveidbe?
Warren Buffetnek van egy híres mondása: “Csak olyan céget veszek meg, aminek értem a tevékenységét.” Hát nagyjából így kell hozzáállni az álláskereséshez is.
A munkát meg kell érteni, és ha a Te orientációdba, további lehetőségeidhez az nem illeszkedik, akkor nem biztos, hogy megéri elvállalni.
Mondok egy példát: járt nálam egy hölgy, aki IT projekteken dolgozik a bankszektorban kb. 8-9 éve. Hétszámjegyű fizetése van, nagyon keresett szaktudása, nem is akarna igazán váltani. De megkereste őt egy ismerőse, és még kecsegtetőbb fizetéssel projektvezetői állást ajánlott neki. Igen ám, de az építőiparban.
Na, itt van az a tipikus dilemma, ahol sokan sajnos elhamarkodott döntést hoznak. Ügyfelem is csak azt nézte, hogy projekt-projekt, arra már nem gondolt, hogy a két szektor két egészen más műfaj, teljesen más lehetőségekkel. Egy bankhoz képest az építőipar nem hogy vadnyugat, de vadkelet… Erre lecserélni egy IT projektmenedzseri vonalat, amire sikerült szerencsésen rácsatlakozni, a totális öngól lenne. (Szerencsére nem is ment bele az ajánlatba.)
Végül de nem utolsó sorban…
5, Milyen potenciál, milyen fejlődési lehetőség van a cégben és a munkában?
Nagyon fontos szempont a perspektíva, azaz hova lehet eljutni a cégben és az adott munkakörben?
Azt szoktam tanácsolni ügyfeleimnek, hogy ne feltétlenül az álomállást célozzák meg (főleg valamilyen szintű pályamódosítás esetén), hanem válasszanak céget, és a saját szintjüknek megfelelő belépő pozíciót cálozzák meg, amivel be lehet jutni abba a szervezetbe.
A saját példámat is sokszor említem, mert én is amikor a Diageo-nál elhelyezkedtem, egy fél pozíciót visszaléptem és egy senior pénzügyi munkatársból, lettem egy sima pénzügyi munkatárs. De tudtam azt, hogy ez egy nagy fejlődő szervezet, van lehetőség feljebb lépni és fél év után elő is léptettek.
Vagyis két utat tudsz itt követni: minél nagyobb a szervezetet választasz, annál több lesz az előrelépési lehetőséged is. Ha viszont kisebb céget nézel ki, ott pedig azt kell felmérni, hogy a cég megengedheti-e magának, hogy ha te fejlődsz a pozícióval, akkor hajlandó-e a te felelősségeidet és juttatásaidat ehhez mérten bővíteni.
Hiszen mi itt a probléma? A cégek alapvetően úgy gondolkodnak, hogy ugyanabban a pozícióban maximum inflációkövető béremelést lehet elérni. De ha látod azt, hogy az adott cég rugalmas, lehet vele erről is egyezkedni, akkor megéri akár egy nagy multitól is kisebb céghez igazolni.
Ne feledd: minden váltásnak van kockázata
Remélem, hogy ezzel a néhány tanáccsal már Te is jól fogsz tudni váltani, de végezetül még egy gondolat: Mi a helyzet akkor, ha kiderül, hogy mégiscsak mellényúltál?
Fontos azt megérteni, hogy minden váltásban van rizikó. Ha tehát van egy állásod, ami alapvetően jó, akkor érdemes nagyon körültekintőnek lenni, mert bizony nagyon is benne van a pakliban, hogy nem jó vásárt csinálsz.
Ha Veled is ez történt, és nem érzed túl jól magad az új helyen, akkor viszont két dolgot érdemes nagyon alaposan szétválasztani: A munkával van problémád vagy az alapokkal van gond?
Tudnod kell azt, hogy minden munka nehéz az első fél évben. Be kell illeszkedni, fel kell venni a fonalat, nagy a nyomás, lehet, hogy túlórázni kell. Itt lehet, hogy kell egy coach, egy tanácsadó, aki segít Neked az első időkben. Ettől még ez a váltás lehet jó.
De ha nem erről van szó, ha nem a munka nehéz, hanem nem korrektek veled, nem az történik, amit megbeszéltetek, ordibál veled a főnök, stb., akkor nem szabad húzni az időt és abban reménykedni, hogy majd jobb lesz. Nem lesz jobb. Ha ilyen problémák vannak, minél előbb, a próbaidő alatt fel kell állni.
Tudom, hogy ez nem könnyű, és sokszor iszonyú csalódás, de muszáj emlékeztetned magad arra, hogy ahogy itt el tudtál helyezkedni, jól felépített álláskereséssel igenis jönni fognak majd jobb, Neked való, új lehetőségek.
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.
[…] A cég üzleti modelljére általában nincs sok ráhatásod. Ezért egyrészt veszteséges vagy tisztességtelen céghez nem érdemes elszegődni. Erről itt írok bővebben is. ›› […]
Pont ez a próbaidő lényege, ha nem tetszik valami, akkor fel lehet állni és menni máshová, Jártam már így akkor jónak tűnt egy munka és bár a másik lehetőségre már rég vártam, mivel a fizetésnél másfélszer annyi volt az ajánlatban a másikat válaszottam, első nap a munkaszerződésben már fele akkora bér volt mondván hivatásos állományba nem vesznek, mert csak, csak közszolgálati lehetek. Ezt még lenyeltem, aztán 1 hónap alatt derült ki, hogy itt semmi sem jó, nincs összetartás még kollégák között se, hogy legalább egymást ne b.szogassuk indokolatlanul és legalább itt tartsunk össze inkább a spicliskedés megy. Csak azért húztam még két napig, mert kerestem közben mást, amint lett, abban a percben álltam is fel. Ha előbb kirúgtak volna azt se vettem volna nagyon szívemre, legalább nem kell szabit kivenni interjúra.