Évszámok az önéletrajzban: a centik is számítanak!
Hogyan jelöld a szülési szabadságot, a befejezetlen iskolákat és a nagyobb kihagyásokat a pályázatodban? Hogyan fiatalítsd meg magad? Mi az a dátum, amit soha semmilyen körülmények között nem szabad beletenni a CV-be, ha azt szeretnéd, hogy interjúra hívjanak?
A cikk elolvasása kb. 6 perc.
Az önéletrajz nem adóbevallás
Mielőtt bármit is megfogalmazol a CV-ben, gondolj arra, hogy az önéletrajzod nem egy hivatalos irat. Nem kötelező minden apró részletről napra pontosan beszámolnod. Az önéletrajz sokkal inkább egy reklámlevél, ha úgy tetszik szórólap, amelynek egy célja van: behívjanak állásinterjúra.
A jó önéletrajz tehát
- tömör (max. 2 oldal),
- jól átlátható, tagolt,
- nincsenek lyukak benne,
- középkorú vagy idősebb pályázónál nem tartalmazza a teljes szakmai múltat,
- kifogást kezel,
- az első mondattól az utolsóig bizonyítja az alkalmasságodat az állásra.
Mit jelent ez konkrétan az évszámokat tekintve?
Születési dátum, életkor nem kell!
Sokszor beszéltem már arról, hogy milyen komoly hátrányt jelenthet, ha az önéletrajzunkat olvasva egyből az életkor adja az első benyomást.
Nem csak a középkorúaknak és az idősebbeknek, de a pályakezdő, fiatalabb szakembereknek is erősen javaslom, hogy NE írjanak az életkorukról a CV-ben. Egy személyes bemutatkozást se azzal kezdesz, hogy “XY vagyok, 44 éves”, nem igaz? Akkor az önéletrajzodban miért kéne erről beszélned?
Legkésőbb az állásinterjún úgyis utalni fog a kinézeted a korodra, de lassan már én is ott tartok a tanácsadásokon, hogy alig tudom belőni az emberek életkorát. Minimum egy tízest a legtöbb ember legadhat! Olyan fitt fiatalos 50-esek, 60-asok is járnak nálam, hogy ihaj, és jól is van ez így.
Ítéljenek meg a szakmai eredményeid és a rátermettséged, ne pedig az életkorod alapján!
Na, de mi a helyzet az állásportálok, karrier oldalak adatlapjaival? – kérdezheted joggal. Hiszen a legtöbb helyen azzal indul a regisztráció, hogy születési dátum/életkor.
Ez már egy nehezebb kérdés, hisz sok regisztrációnál ott a felelősségvállalásod az adatok valódiságáért. Ha elírod a korod mondjuk egy tízessel, az már picit vékony jég, és nem annyira a kozmetikázás terepe, de bevallom őszintén láttam már ilyet is…
Maradjunk annyiban, hogy a kiválasztásnál az életkort elvileg nem lehet figyelembe venni. Ha egy állásportál vagy egy cég kapásból ilyen adatot kér, akkor az már eleve nem fair. Tapasztalt munkavállalóként az a legjobb megoldás, ha nagy számú pályázatot adsz be, és olyan irányba pályázol, ahol nagy a munkáltatói kereslet, ezért nem az életkor számít, hanem a tudás. Melyek ezek a extrán keresett szakterületek, ahol senior szakemberként és pályakezdőként egyaránt jó eséllyel indulsz? Gyere és csatlakozz a csütörtök esti, ingyenes online mini-tréningemhez, és mutatok 6-7 jól fizető, kék óceán területet Neked. ››
Korábbi munkahelyek dátumai
Amit egy kényszeredett dolognak látok, és a legtöbb szakember szinte foggal körömmel ragaszkodik hozzá feleslegesen, hogy úgy tűnjön a CV-jéből, mintha jelenleg is állásban lenne.
Tehát hiába tölti már valaki a felmondását, hiába nem dolgozik 2-3 hónapja, még mindig úgy tűnteti fel, mintha most is ott dolgozna, mert azt gondolja, hogy ha jelenleg nincs munkája, az egy hátrány lehet.
Pl.: Java-fejlesztőmérnök, T-Mobile – 2019-jelenleg
10-ből 10 ember így gondolkodik, hibásan!
Miért probléma ez?
Mert azonnal kérdést vet fel: “Na, de akkor miért pályázik hozzánk?”
Akinek van állása, ráadásul egy jó nevű cégnél dolgozik, jó pozícióban, akkor vajon hol a hiba? Miért akar váltani?!?
Nem áll össze a matek, és egyből lesz egy elakadás a CV-t olvasva, érted már?
Ellenben ha egy munkaviszony le van zárva: Java-fejlesztőmérnök, T-Mobile – 2019-2024, az már érthető, logikus a másik oldalnak is: itt dolgozott 5 évet, most befejezte, tök jó, csapjunk le rá!
Az én tanácsom tehát, hogy ne félj lezárt időszakokat felsorolni a legutolsó munkahelynél sem! A legtöbb helyzetben a munkáltatónak gyorsan kell az ember, ezért nemhogy hátrány, hanem kifejezetten előny lehet, ha úgy látják, hogy Te akár azonnal is tudsz kezdeni, de ez csak az egyik dolog…
Hónapok helyett éveket adj meg!
Láthatod a fenti példán is, hogy egyrészt az évszámot nem előre, hanem célszerű a pozíció és a cég mögé írni. Másrészt ne zavarj be a hónapokkal, bőven elég csak az éveket feltüntetni.
Így sokkal áttekinthetőbb az önéletrajz, másrészt a pár hónapos szüneteket, kihagyásokat ilyen módon könnyen eltüntetheted.
Mi a helyzet a nagyobb kihagyásokkal?
Ha mondjuk 2024 nyarán pályázol, és Neked már 2023 áprilisában megszűnt az előző állásod, akkor ezt az 1 év kihagyást még nem kell feltüntetned. Itt is írhatod nyugodtan az előző munkahelyhez, hogy XY Kft. 2019-2023
Ha viszont ennél régebb óta nem dolgozol, például 2022-ben megszűnt az állásod, azt már bizony magyarázni kell. Ilyenkor hagyd el a “tól-ig” dátumokat, és csak éveket írj.
Tehát ne azt írd, hogy karrierszünet: 2022-2024
Helyette egy sokkal jobb megoldás ha csak az évszámot írod.
Karrierszünet – 2023
Ezek a kis optikai tunningok, lezárások, tömörítések, vagyis a centik nagyon sokat számítanak az önéletrajzban!
És ha még profibb szeretnél lenni, akkor tegyél be egy-két magyarázó sort a kihagyás alá, ami kicsit érthetőbbé teszi a munkáltatónak a szünetet.
Például: Karrierszünet – 2023
Ebben az időszakban a lakásunk felújítását koordináltam, emellett az angol tudásomon dolgoztam, és különböző szakmai tréningeket végeztem el.
Vagy
Karrierszünet – 2023
Beteg szüleimet ápoltam, de ez az időszak már lezárult, újra teljes értékű munkaerőként tudok visszatérni az álláspiacra.
Érted már? Nem kell számolgatni, nem kell a HR-esnek a hónapokon agyalni, kivonni- összeadni. Hanem tud szép sorban haladni, minden év ott van az önéletrajzodban, és amelyik év munka szempontjából esetleg lyukas lenne, arra is azonnal kap egy értelmes magyarázatot.
VIGYÁZZ, KIVÉTEL!
Van két dolog, amit tilos az állásinterjún és az önéletrajzban is megemlíteni:
1) A saját betegséged, kiégésed, baleseted miatti kihagyás. 2) Gyereked betegsége miatti kihagyás. Hogy miért, arról itt írok részletesebben is! ››
Hogyan mutasd be a Gyed, Gyes időszakát?
Ugyanúgy, ahogy az egyéb kihagyásokat!
Sokan sajnos megpróbálják kihagyni a gyes időszakát az önéletrajzukból, és csak nagyobb galibát okoznak vele. A szakmai tapasztalat fejezetből pontosan derüljön ki, hogy mettől meddig voltál otthon a gyerekekkel!
Egy 3-4-5 éves, vagy akár hosszabb szünet – főleg ha az utóbbi 10 évben történt – fontos infó a munkáltatónak, érdemes megmagyarázni. Itt is hasonlóan célszerű eljárni, mint a többi kihagyásnál: sorold fel évszámokkal és rövid magyarázattal.
Például: Szülési szabadság – 2012-2016
Két gyerekem van, de már mindketten iskoláskorúak. A gyerekfelügyelet betegség esetén megoldott, teljes értékű munkaerőként számíthatnak rám.
Mi van akkor ha kétszer voltál gyesen hosszabb-rövidebb ideig?
A legfontosabbak itt is centik, vagyis hogy mi milyen hosszú időt foglal el, és hányszor ismétlődik az önéletrajzban!
Ha például 2012-15 között illetve 2018-23 között is otthon voltál a gyerekekkel, akkor elég csak a későbbit feltüntetned az önéletrajzban, a már említett rövid magyarázattal.
Ha pedig viszonylag egymás után jöttek a gyerekek pl. 1,5 év gyed – fél-egy év munka – 2 év gyes, akkor nyugodtan vond össze a dátumokat! Az önéletrajzban nem kell hónapra, félévekre pontosan elszámolnod semmivel. Inkább legyenek nagyobb egységek, magyarázatokkal.
Összefoglalva: A kihagyásokról mindenki azt gondolja, hogy óriási hátrány az elhelyezkedésnél, de hidd el, hogy középkorú vagy annál idősebb ügyfeleim nagy részénél vannak 2-3 éves, vagy akár sokkal hosszabb kihagyások is, mégis sikeresen el tudnak helyezkedni.
Tanulmányok évszámai
A tanulmányok bemutatásánál is a legfőbb szempont, hogy legyen rövid, tömör és csak a legrelevánsabb képzések legyen megemlítve a végzés dátumával.
Nyugat-Magyarországi Egyetem, Sopron (2005)
Erdőmérnöki Kar
Egy tapasztalt szakembernél már nem azt kell hangsúlyozni, hogy mikor milyen iskolákat végzett, hanem a szakmai eredményeket.
Ha tehát van felsőfokú végzettséged, akkor már ne írd bele a középiskolát. Ha pedig 45-50 év felett pályázol, a végzés évét is nyugodtan hagyd el mellőle:
Nyugat-Magyarországi Egyetem, Sopron
Erdőmérnöki Kar
Egy kivétel: a befejezetlen tanulmányok feltüntetése.
Ha több évet jártál egyetemre, de valamiért nem szerezted meg a diplomát, ebben az esetben is nyugodtan tüntesd fel az iskoláknál, itt viszont szigorúan évszámmal! Írd mellé, hogy mettől meddig jártál oda:
Corvinus Egyetem, Külgazdasági Szak 2004-2009
Ezzel nem azt mondod, hogy elvégezted az egyetemet, viszont számíthat a kiválasztásnál, hogy jártál-e felsőfokú képzésre.
Ha még folyamatban vannak a tanulmányaid, akkor tüntesd fel a várható befejezést:
MBA, Budapesti Műszaki Egyetem, levelező képzés (várható befejezés: 2025)
Hány évre visszamenőleg kell bemutatni a pályád?
45-50 évnél idősebb szakemberként elég az utolsó 15, legfeljebb 20 évről beszámolni, és nem csak a fiatalítás miatt.
Gondolj bele, mit számít ma már, hogy mit csináltál 1995-ben, milyen számítógépes programokkal dolgoztál? Lényeges ez így 2024-ben? Egyáltalán nem, és ezt sikeresen elhelyezkedő 50 éven felüli ügyfeleim hasonló elven összeállított sikeres pályázatai bizonyítják.
Tudom, hogy tapasztalt szakemberként néha nehéz lehagyni néhány korábbi munkakört vagy iskolákat, de ha szeretnél gyorsan és könnyen elhelyezkedni, akkor bizony 45-50 éves kor felett az iskolák mellől már érdemes elhagyni az évszámokat, érdemes nem beleírni például a Lomonoszov Egyetemet, és rövidíteni a szakmai tapasztalatot is.
2000 előtti dolgokat nem nagyon éri meg a CV-be már beleerőltetni, inkább egy kortalan 40-es benyomását próbáld kelteni!
Mi van akkor, ha Te egyetlen cégnél dolgoztál sokáig?
Kérdésként szokott felmerülni, hogy mi a teendő akkor, ha a pályafutás első felében (vagy végig) mindössze egyetlen munkahelyen szerzett valaki tapasztalatot?
A megoldás viszonylag egyszerű: egyrészt 45-50 év feletti pályázóként vágd le az első éveket, hogy beleférj a 15-20 éves intervallumba. Tehát ha mondjuk 1990-ben kezdtél az OTP-nél, akkor az önéletrajzodban kezd 2004-től a szakmai tapasztalat bemutatását.
Másrészt senki nem ugyanabban pozícióban tölti el az idejét még egyazon munkahelyen sem, minimum szenior szakemberek leszünk az évek alatt. Ha egy helyen dolgoztál több évig, tüntesd fel részletesen az egyes állomásokat:
Deloitte Magyarország 2004-től – 2024-ig
Szenior üzletviteli tanácsadó 2014-től jelenleg is
Fontosabb feladatok és eredmények bemutatása:
Üzletviteli tanácsadó 2010-2013
Fontosabb feladatok és eredmények bemutatása:
Szenior könyvvizsgáló 2006-2009
Fontosabb feladatok és eredmények bemutatása:
Könyvvizsgáló asszisztens 2004-2005
Fontosabb feladatok és eredmények bemutatása:
A szakmai tapasztalat bemutatásának megint csak az a lényege, hogy legyen egyértelmű. Derüljön ki világosan, hogy mettől meddig, milyen munkakörben, milyen vállalatnál dolgoztál, és legyen magyarázat a kihagyásokra.
Nem itt kell ezért bemutatni párhuzamos állásokat (duplikált dátumokkal), igazgatósági és felügyelőbizottsági tisztségeket, és a hónapokkal se zavarj be. A projekt jellegű, rövidebb munkák és a tisztségek persze számíthatnak, de ezeket akkor a szakmai tapasztalat alatt egy külön részben tüntesd fel (időrendi sorrendben), és ne a szakmai tapasztaattal összevonva kuszán, hogy bogozni kelljen az évszámokat.
Ne feledd a legfőbb szempontot: átláthatóság!
Világos struktúra, tömörség, tiszta látvány és követhető évszámok! Ezek legyenek a fő szempontjaid az önéletrajzod összeállításánál! Próbálj meg egy picit a másik oldal, a munkáltató fejével gondolkodni!
Ha úgy érzed több segítségre lenne szükséged, és az önéletrajz mellett jól jönne egy átfogó karriertervezési tanácsadás, mert azt sem tudod merre indulj, mit tanulj, és hogyan válts, akkor gyere és csatlakozz a csütörtök esti, ingyenes, online mini-tréningemhez, ahol egy bevált Karrier Hack módszert fogok lépésről lépésre bemutatni Neked. Az előadás élő és ingyenes, és természetesen állásváltó önéletrajzmintákat is hozok! Regisztráció itt. ››
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.
Kedves András!
Nagyon jókat írsz, sokat tanultam tőled!
Röviden, elkerültem egy startup céghez. Rögtön az alapítástól itt vagyok. Mivel kicsiben kezdtük, kis létszámmal, nyilván nincs HR osztályunk sem, és a kis létszám miatt elég szerteágazó mindenki munkája. Pillanatokon belül a másik oldalon találtam magam, mikor a főnök megbízott vele, hogy vegyek fel egy talpraesett asszisztenst.
Jó tanulód akartam lenni. Emlékeztem, mit tanultam, hogy a HR-esek hogyan futják át a jelentkezéseket és olvasnak a sorok közt.
Elhatároztam, hogy nagyon lojális leszek, felveszek rokkantat, fogyatékost, nyugdíjast, csak tudja az elvártat, ami egy irodába kell.
Mivel irodai munkára kerestem embert, az életrajz formázása, a helyesírása, igényessége jelezte felém, később a jelentkező mennyire lesz igényes a saját munkájára. (Ha az életrajza nem üti meg a minimumot, nem tud szerkeszteni, vagy hemzseg a helyesírási hibáktól, mit várhatok később? Ha nem tud egy jelentkezési mailt megírni, hogy fog kommunikálni?)
Nem számítottam rá, de nagyon sok virtuális pofont kaptam, amíg olvastam! Azt hittem, az emberek digitális kultúrája kicsit magasabb szinten áll 2024-ben.
Röviden:
A jelentkezők 90%-a nem tudta beadni életrajzát pdf-ben,
80% nem tud 2 soros motivációs levelet sem küldeni.
Nagy részük még a jelentkezési mailbe sem tud egy értelmes mondatot sem írni, értsd úgy, hogy csatolva van egy file és üres a mail!
95% nem ismeri a szövegszerkesztés alapjait sem.
Volt, aki kinyomtatta, aláírta, majd az időközben gyűrött és zsírfoltos életrajzot beszkennelte és úgy küldte be!
Életrajz után a viselkedés is problémás, itt is lenne mit oktatni az országon!
A hirdetésben benne volt a munkavégzés helye, ami ugyan nem a belváros, de nem is peremkerület, jó a tömegközlekedése, ingyen lehet parkolni, könnyen megközelíthető.
Rövid, illedelmes telefonos hívás ment a top jelentkezők felé, csak annyi, hogy behívjuk őket interjúra, időpont egyeztetés (neki mikor jó), semmi extra.
A behívottak egy része a vele megbeszélt időpontban el sem jött!!!
Volt, aki betegségre hivatkozva lemondta. Jelzem, soha nem gyógyult meg.
Volt, aki akkor kapcsolt, hogy ez neki messze van, mégsem akar nálunk dolgozni.
Volt, aki arra hivatkozott, hogy külföldön van, tegyük át egy héttel. Persze, semmi gond. Soha többet nem vette fel a telefont...
Azt hittem az emberek akarnak dolgozni. De tévedtem.
Nem húzom az időd, de nagyon meglepő volt.
Van itt még mit oktatni.
A mostani cikkedre reagálva, egyetlen dologgal nem értek egyet, azzal, hogy az idősebbek kihagyhatják a karrier elejét:
Az egyik jelentkezőm nagyon nagyvonalúan bánt az évekkel, és ahogy írtad, a pályakezdése körüli éveket meg sem említette. Persze felmerült bennem is, hogy kihordott néhány gyermeket, fel is nevelte őket. Mindez szép, én senkit nem zárnék ki ezért. Ráadásul az éveket számolva már nagykorúak lennének. De mivel a születési évét és más dátumokat is megadott, az érettségi és a jelzett első munkahelye közti szerény 22 év említésének hiánya nekem már sok volt. Jelzem, nálam ez úgy jött le, hogy ennyi idő alatt akár le lehet ülni egy életelleneset is...
Inkább írja meg hogy 4 gyereket szültem és háztartásbeli voltam, mint kihagyjon ennyi évet. Nekem ez már negatív volt
Szerintem.
De én csak egy botcsinálta HR-es voltam ebben a projektben.
Köszi az úttörő munkádat a teljes ország nevében!
Maradok olvasód,
Tamás