Befektetésekből meggazdagodni?
Ez nem egy lájkvadász cikk, úgyhogy máris lelövöm a poént: befektetésekből meggazdagodni szerintem NEM LEHET. Ha egyetértesz, vagy éppenhogy nem értesz egyet, kérlek olvass tovább!
A passzív jövedelem csapdájáról nemrég írtam itt a blogon, talán láttad Te is. Amellett, hogy igencsak élénk vita alakult ki a cikkem alatt a közösségi oldalak komment szekcióiban, valahogy nem ereszt a téma, mert az elmúlt néhány karrier-tanácsadáson többször is előjött ez a kérdés.
Legutóbb például egy 40 év körüli 3 gyerekes férfi kezdte úgy a konzultációt, hogy “Nézegetem a karrier hack-es tananyagaidat András. Tényleg jók, de igazából én tőzsdézni tanulok, mert a hosszútávú cél az, hogy a befektetéseimből éljek meg.”
Nagyon sokan gondolkodnak így. Rengetegen szeretnének a befektetésekből meggazdagodni, teljesen(!) letenni a munkát, és a vagyonukból megélni.
Őszinte leszek
Van jó néhány ember a környezetemben, aki jelentős vagyont épített fel, és ha mostantól egyetlen percet sem dolgozna, akkor is simán élete végéig megélne. De valahogy egyikünk sem ezzel a gondolkozással érte ezt el!
Egy óriási logikai bukfencet látok a fejekben a befektetésekről, passzív jövedelemről, aminek általában ugyanaz a gyökere: NEM JÓL KALKULÁLUNK!
Nézzük a számokat!
Nézd meg a legsikeresebb befektetőket! Legyen az Warren Buffet, Michael Bloomberg, bárki a világon, az éves átlagos hozam, amit el tudnak érni, maximum 20%.
Lehet, hogy egy-egy évben vannak kiugrások, megduplázzák a pénzüket, stb. De az fix, hogy utána jön egy lejtmenet, amikor meg legalább ugyanennyit buknak. Ez egy ilyen játék.
A valóság az, hogy S&P 500-as tőzsdeindex hozamát csak nagyon kevesen tudják megverni, és ez az éves átlagos 20% hozam már a világbajnok szint!
De nézd meg a legsikeresebb cégeket! Ha a Return on equity-t (ROE-t) akár a Google-nél, akár a Facebooknál összehasonlítod, akkor azt fogod látni, hogy az alapítástól kezdve az átlagos hozam a legerősebb cégeknél is kb. 20-25%.
Ne hidd el azt semmilyen önjelölt pénzügyi tanácsadónak, hogy a segítségével Te majd le tudod körözni Warren Buffettet, a legjobb befektetőket és cégeket!
Mi az, ami a vagyonépítésnél igazából számít?
Az, hogy milyen kezdő befektetéssel indulsz!
Valakinek 5-10 millióval a zsebében is már a FIRE (korai nyugdíj) a célja, de lehet bármennyire is ügyes és jó tőzsdéző, nem fog kijönni a matek! Nemhogy 10 milliós induló tőkével, de még 100 millióval sem.
Ott az infláció, ott vannak a gazdasági visszaesések, az előre nem várt történelmi vagy jogszabályi fordulatok. Ha sem háború, semmilyen gazdasági sokk nem zavar be, akkor is a ma meglévő 100 millió forintod évi csak 4% inflációval számolva 10 év múlva már csak 67 millió forint lesz, 30 év múlva pedig ugyanez a tőke 30 milliót sem ér majd.
A hozam tehát máris picit másként fest, amivel számolhatsz, hiszen csak az infláció feletti hozammal érdemes kalkulálnod, ami már nem 20-25%, hanem jóval kevesebb. Így már egész más a leányzó fekvése, nem igaz?
A tőzsdén lehet szerencséd egyszer-egyszer, de…
Akkor lehet befektetésekben és korai nyugdíjban gondolkozni, ha van miből!
💡 TIPP: Ha érdekel a téma, nagyon klassz befektetési és FIRE összefoglalók érhetők el már online is, érdemes alaposan utánajárnod, és Excel táblában, feketén-fehéren kiszámolni a pontos számokat. A Mentor Klubban Bognár Balázstól, a magyarországi FIRE mozgalom vezetőjétől például találsz egy egészen friss és részletes befektetési előadást, táblázatokkal, levezetésekkel, amelyből pontosan kikalkulálhatod, hogy számodra mi lehet a reális FIRE cél. Illetve ajánlom figyelmedbe Csernok Miklós a kiszamolo.hu blog szerzőjének két szuper pénzügyi oktatóanyagát is a Klubból. Ezek nagyon jó alapot adnak Neked az induláshoz.
Egyébként Miklós igazán hiteles szakértője a tőzsdézésnek is, és ő mondta épp a napokban nekem: “András, temérdek ügyfelem volt, de talán egyetlen olyan emberrel találkoztam, aki a befektetéseiből épített vagyont.” Azért ez elgondolkodtató, nem igaz?!
Abból gazdagodsz meg, amit megkeresel és nem költesz el!
A szomorú valóság ez, ezért a befektetésekre karriert alapozni munka nélkül nem lehet!
Ez egy halva született ötlet, és az egész életed múlhat rajta. Visszautalva ügyfelemre, 3 gyerekes apaként szerintem egyenesen öngyilkosság…
Nekem is volt olyan ügyfelem, aki összegyűjtött 50 millió forintot, amiből nem lakást vett, hanem befektette, és az éves hozamokból szépen albérletben minimál munkával eléldegélt. Ez egészen jól működött addig, amíg családja nem lett. Gyerek, család mellett már nem volt elég a hozam, nem tudott működni a kamatos kamat elve, és a beosztó, minimum költésre optimalizált életet sem tudta az illető fenntartani.
Lehet pénzügyi szabadságra törekedni, sőt szerintem kellene is mindenkinek! De ehhez mi kell?
Egy magasabb induló vagyon! Megtakarítás!
A fő kérdés tehát az, hogy ezt a kezdő vagyont hogyan tudod a jelenlegi munkáddal, a mai és a jövőbeli fizetésedből elérni?
Ezért húsbavágó a stratégia az álláskeresésben!
Nem csak a jövő havi fizetésedről és a megélhetésedről van szó, amikor szakterületet választasz, beiratkozol egy képzésre, és állást váltasz, hanem 10-15-20 éves távlatokról és az anyagi szabadságodról.
5-10 év alatt tőzsdézésből megélni és közben meggazdagodni nem pálya!
A reális és értelmes cél szerintem az, hogy legyen egy megfelelő magas jövedelmed a munkádért, amiből félre tudsz tenni. Ha ezt a félretett vagyont megtanulod ésszerűen befektetni, akkor lesz már 5-10-15 éves távlatban is egy komolyabb pénzügyi alapod, ami biztosítja számodra, hogy gondtalanul élj, kompromisszumok nélkül válts, azt a munkát vállald el, ami örömet okoz számidra. 25-30 éves távlatban pedig ez fogja biztosítani számodra a felhőtlen nyugdíjas éveket.
Én ebben hiszek. Ezt látom működőképes hozzáállásnak a környezetemben élő igazán vagyonos embereknél is.
Lehet velem vitatkozni, sőt, örülnék is, ha megosztanád a cikk alatt a véleményedet!
Kövesd a bevált módszert, legyen értelmes munkád, dolgozz szabadabban, és lépj szintet anyagilag is az életedben! Az előadás tehát ingyenes, 2-2,5 óra masszív tudásmegosztás, de érdemes rászánni az időt, mert nagyon sok ügyfelemet ez indította el egy új úton. Regisztrálj itt, és találkozzunk a képernyő előtt!
Várlak szeretettel! Addig is viszlát! :)
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.
Nagyon nem értek egyet.
10 millióból valóban nem tudod magad nyugdíjba küldeni, de 100 -ból is már igen. Egy kicsit érteni kell hozzá, meg kell tanulni. Én ingatlanokba raktam a pénzem, csak a bérleti hozamokból simán megélek már most is. Figyelni kell a piacot, portfoliót építeni, nekem ez hobbi, szeretem csinálni. Ja igen és idő. Nem hirtelen épült ez fel, nekem több mint 10 évem van benne. Nem örököltem, nem nyertem a lottón, hanem az egészet magam építettem fel. Kitartás és elkötelezettség kell hozzá. Engem az igazi anyagi biztonság motivál, hogy ne legyek kitéve mindenféle random idióta munkaadók kénye kedvének és akár hónapokon keresztül válogathassak ha kell a munkaadók között mire találok nekem (is) megfelelőt.
Abban viszont igazad van, hogy teljesen visszavonulni sem jó. (Egy időre kipróbáltam) Összességében azért maradtam végül aktív, mert szeretek részt venni projektekben és csapatban dolgozni. Látni sok frissnyugdíjast hogy nem tudnak mit kezdeni magukkal. Hiányzik nekik a napi elfoglaltság és a szociális kapcsolatok. Erre érdemes odafigyelni.
Szia, én azok közé tartozom, akik nem értenek egyet azzal, hogy befektetésből nem lehet meggazdagodni. Az évi 20% akkor igaz, ha befektetsz valamibe és otthagyod a pénzt örökre. Ha aktívan menedzseled, jóval többet is el lehet érni, kis összeggel elkezdve is. Azt viszont fontos tudni, hogy rendszeresen kell csinálni (akárcsak az álláskeresést), és a bekeftetések menedzselése akkor is munka, ha saját magunk számára csináljuk. Nem is kevés munka. Warren Buffetnek a pénz a munkája és a hobbija is, ahogy sok más milliomosnak/milliárdosnak is. És van egy nagyon fontos tanítása is: "csak olyan befektetésbe megyek bele, amit teljes egészében értek, a kockázataival együtt". A magukat felépítő milliárdosok mind úgy kezdték, hogy az utolsó nélkülözhető fillért is visszaforgatták a befektetéseikbe, és csak akkor kezdtek el nagyobb lábon élni, amikor arra már a befektetéseik adtak lehetőséget. Ezen kívül a befektetés fogalmát is tisztázni kellene - itt szerintem csak a pénzügyi befektetésekre, leginkább a tőzsdézésre utalsz. Bill Gates a megtakarításait a cégébe fektette. Még akkor is egy rozzant, öreg autóval járt, amikor a Microsoft már egész jól jövedelmezett, mert tudta, hogy a teljes profit a cég fejlesztésére kell. Ha az ember a jövedelmét először a saját fogyasztására használja (ide értve a házat, autót, az évente cserélt mobilt, stb.), és a maradék pénz befektetésével próbál meggazdagodni, az valóban lassú és valószínűleg sikertelen stratégia. Szerintem itt rontják el a legtöbben. Erőteljesebben fogyasztani akkor kell elkezdeni, amikor erre a befektetési ("passzív") jövedelem lehetőséget ad. A passzív jövedelem szerintem jó és felszabadító dolog, még akkor is, ha egyébként dolgozik is az ember, mert értelmes tevékenységre valóban szükség van. (Az nem a passzív jövedelem hibája, ha nem tudjuk értelmesen használni a lehetőségeket, amiket biztosít.) Más a tartása, az önbizalma, a kommunkációja annak, aki hasznosnak érzi magát a mindennapokban. Arról már nem is beszélve, hogy lassan nem a munkanélküliség, hanem a kritikus munkaerőhiány kezd a legnagyobb probléma lenni Európában.
Üdv. Lehet, hogy kicsit csapongó leszek, ezért elnézést!
Büfé bácsinak akár elég is lehet az évi 20% mert ő nem egy paplancihányi zsozsót forgat. Ekkora hozamhoz nem is kell hatalmas kockázatot vállalnia. Mondhatjuk, hogy ennyi % alapból megvan. Középkáder multi-napszámos Lujzikának viszont kockázatosabb vizekre kell eveznie, ha jelentősebb hozamot, gyorsabb vagyonosodást szeretne elérni a kávépénzekből megspórolt tőkécskéjével. Úgy viszont elérhet magasabb hozamokat is mint a 20%. De nem u.az a két liga, kár egy kalap alá venni.
A tőzsdén osztalékokból is lehet bevételt szerezni. Nyilván azt is meg kell tanulni. Akárcsak a kereskedést. De ha van egy ingatlanom és kiadom, akkor is élhetek a befektetésemből.
Szép lassan azért el lehet jutni magasabb szintre.
De egyik sem igazán passzív bevétel. Mindegyikre időt, energiát kell fordítani, csak más a fizu nagysága a kétkezi robotoláshoz képest.
Olyan, hogy befektetek a tőzsdén aztán nyugdíjba vonulok valóban nincs. Nem lehet passzívan hátradőlni és várni a csodát miután vettem pár részvényt.
Szerintem rosszul fogod meg a kérdést. 1. A tőzsdéből valóban többnyire csak azok élnek meg kiválóan, akik befektetési tanácsot adnak, és kezelik mások pénzét. Gondolom azt te is belátod, hogy a tőzsdei alapok dolgozói, vezetői, tulajdonosai jól megélnek. 2. A tőzsde a többi embernek azért való, hogy megtakarításait nagyobb hozammal fektesse be, mint a banki kamat. Erre viszont kiváló mert a tőzsdei indexek hosszú távon jobban teljesítenek, minta banki alapkamat. 3. Miről beszélünk?! Magyarországon a pénzügyi kultúra rendkívül alacsony, az emberek 2 %-nak van részvénye, míg a másik 98 % maximum hallott róla. Ezt támasztja az is aláaz a tudatlanság is, hogy a tőzsdézésből meg lehet élni. 4. Összefoglalva, a tőzsdét arra kell használni, amire való: Ha megélni akarsz belőle, menj el tőzsdei dolgozónak. Ha meg menedzselni szeretnéd a megtakarításaidat, akkor bankbetéten, kötvényeken, ingatlanon túl vegyél részvényt is, akár Kriptot is, de csak akkor ha legalább félig érted, hogy melyik befektetés mi fán terem.
Kedves András! Teljesen egyetértek azzal,amit leírtál. Csak befektetések hozamából nem lehet megélni,főleg a mostani bizonytalan gazdasági helyzetben.
Józan, valóságon alapuló írás! Nincs ámítás. Igen, az indulás és a bevételek képezik a "nagyon nem mindegy"- kategóriát. Csupán az alapot. (A sokat dolgozó, tanuló közszolgák bérére itt most nem térnék ki, az ugyanis a no comment -kategóriába sorolható.) A tőzsdének fontos szerepe lehet a hétköznapi emberek életében, legyen szó befektetésről vagy/és kereskedésről. Ám az eredményekhez kőkemény, folyamatos tanulás szükséges és persze az a bizonyos "ingyen ebéd" sem létezik. Ez egy külön szakma. Aki tanulás és tudás nélkül, puszta szerencsére alapozva tőzsdézik, vállalja a kockázatot – saját döntése. Komoly tanulás révén a tőzsde valódi lehetőségeket jelenthet a gyakori pénzügyi csapdák elkerüléséhez. Kiutat a rejtett költségekkel, jutalékokkal teletűzdelt befektetéses, megtakarításos konstrukciókból, amelyek a legkevesebb hasznot éppen a befektetőknek hozzák. A tőzsdézést józanul, felelősen és felkészülten kell megközelíteni, az eredmények nem fognak elmaradni.
Te is említesz két embert, aki megcsinálta, sőt a mai napig a világ leggazdagabb emberei közé tartoznak. Szerintem merész kijelentés, hogy ez nem működik. Főleg, hogy Miklós is ismer legalább egy embert, aki befektetésekből él. Ha már valaki megcsinálta, akkor nem lehetetlen. Az már más kérdés, hogy ahhoz szerintem nagyon kell szeretni a befektetések világát, hogy abból éljen valaki, és ott sem lehet tétlenül "csak megélni" belőle. Sokkal fontosabbnak gondolom, hogy az ember legyen tevékeny, különben az unalom megöli, de legyen meg a pénzügyi szabadsága a pihenéshez, ha épp arra van szüksége. A legfontosabb pedig, hogy olyan munkája legyen, amit szeret, amibe bele tudja tenni önmagát teljes gőzzel és őszintén. De ezt elég nehéz megtalálni általában.