A 3 legnehezebb állásinterjú kérdés és a válaszok

Írta: Baráth András  |  2022. március 28.  |  c 3 hozzászólás

Elhelyezkedési tanácsadóként gyakran szembesülök azzal, hogy sokan még mindig felkészületlenül mennek el egy-egy állásinterjúra. Pont a napokban írta egyik kedves, most csatlakozó Karrier Klubtagunk, hogy milyen jó lett volna, ha az előző két interjúján úgy vehetett volna részt, hogy előtte már látta az ide kapcsolódó anyagainkat. Most lett tiszta számára, hogy milyen hibákat követett el. Sebaj, a következő már neki is jobban fog sikerülni…

Szeretnék most Neked is segíteni, ezért elárulom, hogy mi az a 3 állásinterjú kérdés, amire szinte biztosan számíthatsz az interjún és ezekre mik a jó válaszok.

Mielőtt erről a 3 kérdésről beszélnénk, engedj meg egy gyors áttekintést az állásinterjú kapcsán. Mindjárt kezdjük is azzal, hogy mire is kell az állásinterjú a munkáltatónak?

3 fontos tényező, amit az interjúk során vizsgálnak

Az állásinterjú nemcsak a munkavállalónak nyújt segítséget abban, hogy meggyőzze a munkáltatót, ő a legalkalmasabb jelölt az adott pozícióra. Ilyenkor mérik fel a kiválasztást végzők az alábbi három tényezőt:

1. Szaktudás és kompetenciák
Megvan-e benned az a tudás, tapasztalat, amire szükséged lesz az adott pozíció betöltése során? Melyek azok a releváns készségeid, képességeid – beleértve a vezetői készségeket – amikre szükséged lesz?

2. Személyiség és szimpátia
Mennyire illeszkedsz bele a csapatba? Milyen kisugárzásod van, szívesen dolgoznának-e veled?

3. Motiváció 
Valóban motivált vagy-e az állásra? A leendő munkakör tényleg érdekel-e, és nem kényszerből akarod csinálni? Ennek egyik tipikus ellenőrző része az interjú, ahol kiderül, hogy honnan jössz, merrefelé tart a karriered és az adott állás logikusan illeszkedik-e ebbe a pálya irányba.

Mindhárom tényezőnek stimmelnie kell, hiszen hiába jó szakember és motivált valaki, ha mellette olyan személyisége van, hogy képtelenség vele dolgozni. Vagy hiába jó karakter valaki és szakmailag is jó, ha mellette teljesen kiégett vagy motiválatlan már az adott területen.

Mi az, amit mindenképp szem előtt kell tartanod az interjún a válaszadás során? Jöjjön néhány alapelv!

Nagyon fontos, hogy az interjún magabiztosan, meggyőzően ugyanakkor szimpatikusan szerepelj. Ez nem egy könnyű feladat. Egyszerre figyelni a mondandódra, a lelkesedésedre, a testbeszédedre, a szemkontaktusra… Ez csakis akkor fog összejönni, ha átgondolod legalább az alakkérdésekre a válaszaidat. 

Az első és legfontosabb alapelv tehát, hogy legyél lelkes és pozitív. Igyekezz mosolyogni, barátságos benyomást kelteni, még akkor is, ha nem vagy egy mosolygós alkat. :) Azt szoktam mondani az ügyfeleimnek, hogy „csillogó szemekkel menjenek az interjúra.” Nem elég csak azt bizonyítani, hogy téged az állás érdekel és alkalmas vagy rá, az egész interjú legyen egy lelkes megnyilvánulás a részedről. Ennek része az is, hogy kerüld a negatív kinyilatkoztatásokat. Gondolok itt arra, hogy ne szidd a korábbi munkahelyed, főnököd, kollégáid. El lehet mondani a korábbi munkahelyeddel kapcsolatos negatív információkat is, de egy picit be kell csomagolni. Soha ne sajnálkozva, sopánkodva nyilatkozz, sokkal inkább tárgyilagosan beszélj. Ha megkérdezik például, hogy mégis miért jöttél el az előző munkahelyedről, annyi információt mondj el, ami segíti az elhelyezkedésed. Őszintének kell lenni az interjún, el kell mondani, hogy azért jöttél el, mert üvöltözött veled a főnök, de nem kell minden gondolatodat – ld. 10 év után nem ezt érdemeltem volna, nem is értem miért tűrtem eddig, stb.. – és a legrázósabb részleteket is mellétenni. 

A kérdésekre mindig konkrét válaszokat adj. Az interjúztatók nehéz helyzetben vannak, mikor azt tapasztalják, hogy túlságosan általános, közhelyes válaszokat adsz, nem mondasz konkrétumokat. A szaktudásod bizonyítására emelj ki a pályafutásodból példákat, és ügyelj arra, hogy ha elmesélsz egy sikertörténetet, akkor soha ne azt mondd, hogy “mi csináltuk”, hanem, hogy TE mivel járultál hozzá az adott sikerhez. Minél több tényadatot, információt, történetet mondasz el, annál hitelesebb leszel és annál jobban meg tudod világítani a szakmai tapasztalataidat. Készíts be az interjúra legalább 8-10 ilyen példát, akár arra, hogy valamit a csapattal elértél, vagy valamit te magad kezdeményeztél, megoldottál nehéz helyzeteket.

Az interjú alkalmat teremt arra is, hogy te is feltérképezd a terepet, ezért mindig felkészülten menj el az interjúra. Nézz utána alaposan a cégnek, a pozíciónak, ha tudod, járj utána, ki lesz a felettesed, és mindig készülj kérdéssel. Amikor az interjú végén megkérdezik, hogy van-e kérdések, akkor mindig legyen a tarsolyodban 1-2 kérdés a pozícióval, munkahellyel kapcsolatos. Nem vet túl jó fényt rád, ha a beszélgetés végén azt mondod: “köszönöm, minden kérdésemre választ kaptam.” Alaposan nézd át, milyen elvárásokat fogalmaztak meg a pozícióval kapcsolatban, hiszen a kiírásban megfogalmazottakra vonatkozóan biztosan fognak kérdéseket feltenni, érdemes előre felkészülnöd, begyakorolnod a válaszokat.

Ez után a kis állásinterjú gyorstalpaló után jöjjön a…

3 legnehezebb és leggyakoribb állásinterjú kérdés

Nos, nézzük meg, melyik az a 3 kérdés, amire szinte biztosan számíthatsz az állásinterjún, és hogyan kezeld azokat, hogy az a legsikeresebben végződjön.

1. Meséljen magáról, mit lehet tudni az eddigi szakmai pályafutásáról?

Erre a kérdésre általában kisebb cégeknél, vagy multiknál számíthatsz abban az esetben, ha nem szakképzett toborzási szakemberek végzik a kiválasztást. Ez a kérdés egy nagy előny lehet számodra, hiszen Te határozod meg, hogy miről beszélsz és miről nem.

Ennél a kérdésnél az elvárás az, hogy győzd meg a munkáltatót arról, hogy alkalmas vagy a pozíció betöltésére az eddigi tapasztalataid, eredményeid, képességeid alapján.

Javaslom, hogy próbáld meg előre kigondolni a struktúrát, tervezd meg a válaszod. Gondold át, milyen releváns tapasztalataid vannak, milyen területen dolgoztál eddig, válassz ki 1-2 munkakört, ahol a megszerzett tapasztalataid jelen esetben segítségedre lehetnek.

Itt érdemes beszélned az eredményeidről, említs meg legalább egy fontos szakmai eredményt (pl. 2017-2020-ig Call centerben dolgoztam, ahol a tavalyi évben 23%-kal növeltem a sikeres hívások számát.)

Valamint mondd el azt is, mit gondolsz, miért vagy alkalmas a kiválasztott pozícióra. Mik az erősségeid, milyen készségeid vannak, amik fontosak a pozícióval kapcsolatban, ezeket pedig mindig támaszd alá egy-egy példával.

Érdemes a megfogalmazott válaszodat a tükör előtt elpróbálni is, már csak azért is, mert ez a blokk nem szabad, hogy 3-5 percnél hosszabb legyen. Azonban ügyelj arra, hogy mindig csak a szakmai pályafutásodról beszélj, ne beszélj a magánéletedről, iskolai végzettségeidről stb.

Ráadásul ha erre a kérdésre megfelelően felkészülsz, máris kipipálhatsz két további kérdést is, mégpedig: mire vagy büszke eddigi munkád során? Mit gondolsz, miért vagy alkalmas a meghirdetett pozícióra?

2. Miért Önt kellene felvennünk? Győzzön meg minket, miért Önt kellene választanunk!

Ezt a kérdés leggyakrabban olyan munkakörök esetén teszik fel, ahol fontos a kommunikáció. Egy igazi salesesnek például bármit el kell tudnia adni, még saját magát is.

De mire is kíváncsi igazán a felvételiztető? Arra, hogy mit gondolsz, milyen hasznot tudsz adni a cég számára, mi a Te előnyöd, ami miatt jobb vagy, mint az összes többi jelölt. Foglald össze tehát, melyek azok a tapasztalataid és pozitív tulajdonságaid, amik fontosak a munkakör betöltéséhez.

Nemcsak elmondjuk, miért vagyunk alkalmasak a pozícióra, hanem alá is támasztjuk konkrét példával. pl. pénzügyesként elmondhatod, hogy az előző munkahelyeden 15%-kal csökkentetted az adókat, jártas vagy ebben a témában, így ennél a cégnél is segíteni tudnál ebben.

Gyakran látom, hogy ez az egyik olyan kérdés, amit utálnak az emberek. „Honnan tudnám, miért engem vegyenek fel, hiszen nem láttam a többieket? :)” – szokták ügyfeleim visszakérdezni a tréningeken. Pedig ez a kérdés gyakorlatilag egy felkérés arra, hogy dicsérd magad. Át kell gondolnod, hogy mik a legfontosabb elvárások a munkakörhöz, és ezeket kell még egyszer összefoglalva hangsúlyoznod magadról. Mi magyarok félve dicsérjük magunkat, te ne ess ebbe a hibába. Nyugodtan fényezd magad, csak ügyelj rá, hogy itt is mindig példával támaszd alá a mondandódat.

Még több konkrét állásinterjú szituációra vagy kíváncsi? Gyere a szerdai ingyenes, élő, online előadásomra! ››

3. Melyik a legnagyobb szakmai sikere és kudarca?

Elsőre nagyon furcsán hangzik a kérdés, és nagyon ritkán készülünk fel arra, hogy beszéljünk a kudarcainkról egy állásinterjún. Azonban tudd, hogy ez egy nagyon fontos kérdés a munkáltatónak, amellett, hogy szeretné tudni, milyen sikereket értél el, az is érdekli, mennyire van képes elfogadni, azt, ha hibázol, belátod-e a hibáidat.

Valamint az is lényeges szempont, hogy mit tanultál abból a kudarcból, levontál-e bármilyen következtetést, képes vagy-e okulni a saját hibáidból.

De hogyan válaszolj erre a kérdésre?

Először is mindig a pozitív dologgal kezdd a választ, azzal, hogy milyen szakmai sikereid voltak. Kezdd azzal, mi volt maga a probléma, a kiindulópont, amit megoldottál, miért számít ez a legnagyobb szakmai eredményednek. Meséld el, hogyan oldottad meg, és milyen konkrét eredménye volt pl. kiemelték a csoportod, jött egy új ügyfél, stb. Ezután térj ki a szakmai kudarcra.

Egy olyan kudarcot mesélj el, ami a legjobb szándék és legkomolyabb erőfeszítések mellett is bekövetkezett. A negatív kommunikációnál legyél rövid és tényszerű, de figyelj oda, mert nagyon árulkodó a testbeszéd, próbáld meg tudatosan kontrollálni a tested, mert a non-verbális kommunikáció árulkodik (pl. megvakarod az orrod, fészkelődsz, tördeled a kezed). Érdemes tükör előtt is gyakorolnod, hogy emocionális töltet nélkül tudd elmondani, miért éled meg kudarcnak az adott szituációt, mit tanultál belőle. 

A kudarcnál nagyon fontos, hogy azt is mellé tedd, hogy leszűrted a tanulságokat, lehetőleg mesélj el egy másik példát, ahol már ezen tanulságok alapján jól tudtál megoldani helyzeteket, sikerrel vetted az akadályokat.

+1. Bónusz kérdés: Mik a tervei az elkövetkező 3-5 évben?

Amikor ezt a kérdést meghallod, tudd, a munkáltató arra kíváncsi, milyen motivációd, milyen karrier elképzeléseid vannak. A válaszod sokat elárul a személyiségedről, hiszen egy tudatosan dolgozó ember az életére vonatkozóan is rendelkezik tervekkel. Még ha nem is aprólékosan, de tudja, hová szeretne eljutni néhány éven belül.

Mindig szorítkozz arra, milyen szakmai terveid vannak, ne térj ki magánéleti tervekre. Azonban légy óvatos: Ha szakmai vezető interjúztat, nem szabad azt az érzetet keltened benne, hogy konkurencia lehetsz számára, ha alkalmaznak a cégnél.

Érdemes egy hasonló választ megfogalmaznod: “Azt szeretném, ha 3-5 év múlva, ennek a cégnek az egyik kiválóan teljesítő munkatársa lehetnék ebben a pozícióban. Természetesen, ha vannak olyan lehetőségek, amikben én személyesen tovább tudok fejlődni, új tudást sajátíthatok el, szívesen veszek részt benne.” Ez mutatja, hogy ambíciózus vagy, fontos számodra a fejlődés.

Ha szeretnél még alaposabban felkészülni nemcsak az állásinterjúra, de az egész álláskeresésre, akkor javaslom, hogy foglald le a helyed az élő, online előadáson! A karrier Hack előadásra itt tudsz regisztrálni >>

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


5 provokatív állásinterjú kérdés és a válaszok – Gerilla Mentor Klub
2024. november 25. hétfő 11:54

[…] előfordul, hogy a szokásos „Meséljen magáról!”, „Miért jelentkezett a pozícióra?”, „Miért önt ke… című körök után olyan kérdésekkel szembesülsz az interjún, amik egyenesen támadásnak […]

Válasz

Boros Mihály
2022. március 30. szerda 10:01

Nagyon tetszett ez az " összefoglaló " !!!
Rövid, lényegre törő !!!
Most is tanultam egy-két dolgot belőle !!!
Igaz a régi mondás : a kevés néha több !!!

Válasz

Kovács Magdolna
2022. március 30. szerda 08:03

Mindig valami újat tanulok tőled, ez fantasztikus Köszönöm

Válasz

FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás