3 kérdés, amit tegyél fel magadnak, ha szeretnél előrelépni a karrieredben

Írta: Baráth András  |  2022. július 12.  |  c Nincs hozzászólás

Évente több ezer szakember megfordul a tréningjeimen, tanácsadásaimon hasonló problémával: Mit csináljak másképp, hogy végre a helyemre kerüljek a karrieremben? Azt látják, hogy folyamatosan a náluk lustább, linkebb emberek kapnak lehetőségeket, több a fizetésük, ők viszont jó munkakutyaként 5-10-15-20 éve egy helyben toporognak. Ha időnként Te is hasonló gondolatokkal játszol, akkor figyelj, mert a hiba itt lehet!

A cikk elolvasása kb. 5 perc.

“Szeretem a munkám, de igazából mindenhol csak elvagyok…” 

“A karrierem egy nagy nulla, hiába vagyok jó abban, amit csinálok…”

“Dolgozok, hajtok, de soha semmilyen előléptetést nem kapok…”

“Mindig a lustábbak, tehetségtelenebbek jutnak előre, jobb ha ebbe lassan beletörődök…”

Ismerős mondatok számodra is?

Tudom, hogy ez nem vigasz, de hidd el, nagyon sokan érzik úgy, hogy dolgoznak, húznak, mindent elkövetnek annak érdekében, hogy előrejussanak, mégsem halad úgy a szakmai pályafutásuk, mint ahogyan kellene. 

A jó hírem az, hogy valószínűleg Neked sem kell többet dolgoznod, vagy még egy iskolát elvégezned ahhoz, hogy végre elismerjenek a munkahelyeden. Ahhoz, hogy előléptessenek elég csak annyi, hogy OKOSABBAN csináld a munkahelyi dolgaidat. 

Nem többet kell dolgoznod, hanem hatékonyabban és eredményesebben! 

Hogyan csináld?

Első lépésként azt javaslom, hogy minden egyes munkahelyi szituációban tegyél fel 3 egyszerű kérdést magadnak!

1) Ha most igent mondok, kinek mondok nemet?

Alapvető szabály, hogy mindenkinek a FŐNÖKE az első számú ügyfele. Nem a vevő, nem a többi kolléga, nem a társosztályok, hanem a vezető. Mit jelent ez? 

Ahhoz, hogy nagyobb önállóságot kapj a munkahelyeden, hogy észrevegyenek és előléptessenek mindenek előtt azt kell elérned, hogy a főnököd legyen nagyon elégedett veled. 

Ez nem azt jelenti, hogy mostantól Bólogató Jánosnak kell lenned, és minden hülyeséget azonnal füttyszóra megcsinálnod, de ha a főnök kér tőled valamit, ha egy feladat fontos neki, akkor azt igenis a to do listád tetejére kell tenned. 

Tipikus sales és ügyfélszolgálatos “betegség” például – és biztos vagyok benne, hogy Te is találkoztál már vele – amikor egy értékesítő kolléga úgy gondolja, hogy a vevő az Isten! Minden döntését annak rendeli alá, hogy az ő legfontosabb ügyfele a cég külső ügyfele, azaz a vevő. 

Ezt azt eredményezi, hogy amikor a főnök kér egy folyamatot, ami esetleg a vevőnek kedvezőtlen (pl. x időre lehet csak szállítani, vannak bizonyos minimum rendelési szabályok, stb.), akkor gyakran ahelyett, hogy ezt jól lekommunikálja a vevő felé, elkezd a főnök felé kiskapukat keresni, vele meccsezni. Ez nagy hiba, és ezen bizony nem egy előléptetést láttam elúszni. 

De ugyanez a helyzet, amikor millió egy emailt kapsz, és elkezded szétaprózni magad a kisebb-nagyobb társosztályi segítségkérésekben. A “Csak egy gyors kérdésem van” című levelek megválaszolásának van egy óriási veszélye: hiába dolgozol keményen, hiába vagy segítőkész, előbb-utóbb a saját feladataid rovására fog menni, amit viszont rajtad fog számonkérni a főnököd. 

Nagyon fontos tehát: Azon kell dolgozni, azt kell a “sürgős-fontos” kategóriába betenni, ami a vezetőd számára is fontos, mert egy munkahelyi előrelépés a főnök nélkül legtöbbször sajnos nem megy!

2) Ha nincs benne a munkaköri leírásomban, biztos, hogy nem dolgom?

Szintén részben az előző ponthoz kapcsolódik, és az előrelépés másik fontos pillére az ún. VISIBILITY, azaz cégen belüli láthatóság.

Nem elég jól dolgozni, valahogy cégen belül ki is kell tűnni, és a főnökön túl a tágabb vezetőség előtt is jó benyomást kell kelteni. 

Szinte hallom, ahogy most sokan felszisszenek, “Kösz szépen a tanácsot, és azt mégis hogyan?” :)

Vannak olyan szerencsések, akiknek eleve olyan munkájuk, olyan területen dolgoznak, ami a cég szempontjából kulcsfontosságú. Aki egy ilyen területen proaktív és jól dolgozik, az szinte biztosra veheti, hogy egyre feljebb fog pozícióban és fizetésben is lépdelni. De sajnos nem mindenki ennyire szerencsés…

Ha a Te szakterületed nincs annyira reflektorfényben, akkor nincs mese, el kell vállalnod egy projektet, részt kell venned egy olyan extra feladatban, ami prezentálható és a napi munkádon, a munkaköri leírásodon túlmutat. 

Persze ezt is okosan érdemes csinálni! 

A jó hír az, hogy ilyen projektek minden cégnél vannak (ld. digitális munkacsoport, work-life balance munkacsoport, társadalmi felelősségvállalás munkacsoport, stb..)  De figyelj rá, hogy olyat válassz, ahol valóban megmutathatod magad! 

Huszadrangú projektet nem érdemes magadra húzni, de egy olyan munkacsoportba, ahol pl. ott ül a vezérigazgató is, érdemes beszállni. Ha a munkádon felül elvállalsz egy ilyet, és jól is csinálod a dolgod, kezdeményező és együttműködő vagy, akkor nem csak jó kapcsolatokat, networkinget tudsz kialakítani, de cégen belül is láthatóvá fogsz válni.

Ha a saját karrieremet végiggondolom, az egyik fontos külföldi kiküldetésem is pl. pontosan így jött össze. Akkoriban épp nem voltunk annyira összhangban a főnökömmel, de bevállaltam egy projektet, ami neki is és az egész cég életében mérföldkő volt. Odatettem magam, készültem a megbeszélésekre, javaslatokkal jöttem, és mikor adódott egy lehetőség, hogy Shanghaiban keresnek egy tanácsadót, még engem is meglepett a hír, hogy a vezérigazgató azonnal rám gondolt. El is vállaltam, és egy nagyon jó időszaka lett az életemnek, ami a későbbi karrieremre is fontos hatással volt.

Azt kell tehát belátni, hogy a láthatóság a teljesítmény megítélésének mindig fontos mércéje lesz. A teljesítmény besorolásokat ugyanis soha nem egy ember, hanem mindig egy menedzsment hozza. Az előrelépéshez fontos, hogy a vezetőd mellett a vezetőség is jó véleménnyel legyen rólad, a munkádról és a hozzáállásodról.

3) Ha a cégem nem hajlandó tréningezni engem, végső soron ki jár rosszul: én vagy a cégem?

Elérkeztünk ahhoz a ponthoz, amiről rengeteget lehetne beszélni és elképesztő fontos pillére minden karriernek. Az, hogy hogyan érvényesülsz egy munkahelyen, abban óriási szerepet játszanak ugyanis a szakmai tudás mellett a személyes készségeid

Személyes készség alatt azt értem például, hogy
– konfliktuskezelés,
– kapcsolatteremtési készségek,
– prezentációs, azaz előadói készségek,
– tárgyalástechnikai készségek,
– asszertív kommunikáció, önérvényesítés,
– időgazdálkodás,
– projektmenedzsment,
– vezetői készségek, stb., stb.

Gyakori karrier probléma az – és ezt sok szakember nem hajlandó belátni -, hogy ezeken legalább annyi múlik, mint a napi munkádon. 

Hiába dolgozol jól, ha a céges konfliktusaidból nem tudsz jól kijönni. Hiába vagy te a legokosabb a csapatban, ha az ötleteidet nem tudod érvényesíteni. Hiába vannak jó meglátásaid, ha egy prezentációt nem tudsz megtartani…. és a sort még hosszan-hosszan sorolhatnám. 

Mi az, amit látok? A szakemberek többsége úgy van vele, hogy tréningezze őket a cég. A főnök küldje el őt továbbképzésre, fizesse be képzésekre, adjon hozzá szabadságot, stb. Megadni a tudást, fejlődést, az 100%-ban a munkahely feladata. De ez nem igaz. 

Bevallom őszintén, zöldfülű beosztottként én is kicsit így gondolkodtam, aztán idővel leesett a tantusz. Mai napig rengeteget költök szakkönyvekre, tréningekre, konferenciákra, mert szép lassan rájöttem, hogy az előrelépés máshogy nem fog működni, a tudást nekem kell magamnak megszerezni. 

Neked is azt tanácsolom, hogy ne várd el a cégtől teljes egészében, hogy trenírozzon téged. Ma már remek online tanulási felületek vannak (ld.: Udemy, Linkedin Learning vagy akár a Gerilla Mentor Klub), ezek mind-mind megfizethető tudásbázisok. De szakkönyveket tudsz letölteni, el tudsz menni konferenciákra, online nyelvtanfolyamokra, egyszóval számos hatékony módja van ma már az önképzésnek. 

Áldozz rá, szánj rá időt, pénzt, mert ez a befektetés busásan megtérül majd Neked.

Sok sikert, eredményes karrierépítést kívánok!


💡 A cikk mellé ezt az újdonságot is ajánlom figyelmedbe!

Eleged van az egy helyben toporgástól? Neked konkrét elhelyezkedési stratégiára van szükséged? Szeretnéd felgyorsítani a karriered, szeretnéd tudni, hogy mit tanulj, és jó lenne, ha rád találnának a jól fizető állások? Akkor ez a vadonatúj, online mini-tréningem Neked szól! Gyere, kérd el itt a linket az ingyenes előadáshoz, ahol egy egyedülálló Karrier Hack koncepciót fogok megosztani veled csütörtök este! ››

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás