5 karrier tévhit, ami elválaszt egy jobb élettől
Mi az az 5 tévhit, amit a legtöbbször meg kell cáfolnom az állásváltással kapcsolatban? Ahhoz, hogy valódi előrelépést tudj elérni a pályádon, és a helyedre kerülj, mindenekelőtt felejtsd el ezeket a kifogásokat!
TÉVEDÉS #1: CSAK KAPCSOLATOKON KERESZTÜL LEHET ELHELYEZKEDNI
Az egyik legrombolóbb tévhit, hogy a jó pozíciókba kizárólag protekcióval lehet bekerülni.
Ez kapásból két tévedést is takar.
Egyrészt a kapcsolatok alatt a legtöbb ember a protekciót érti. Márpedig az álláskeresés személyes kapcsolatokon keresztül nem feltétlen egyenlő a protekcióval!
Persze nem vagyok naív én sem, a pozíciók egy része biztos, hogy manapság is “kinek a kije” alapon dől el. Bizonyára akadnak olyan állások, ahová csak azért vesznek fel egy munkavállalót, mert beprotezsálták, vagy készítettek neki egy állást…
Na, de ne legyünk teljesen csőlátásúak, ez pesszimista számítás szerint is maximum csak 10-15%.
És mi van a többi 85-90%-kal?
Az ismerősök mozgósítása nagyon fontos eszköze a sikeres elhelyezkedésnek, és téged is arra buzdítalak, hogy igenis vond be a kapcsolataidat – elegánsan és profi módon – a legjobb állások felkutatásába. De ne feledd, hogy ez csak egyetlen eszköz!
És a pozíciók több mint 60%-át még mindig NEM ismerősökön keresztül töltik be a cégek! Ne szabotáld magad azzal, hogy bizonyos munkakörökben eleve leírod magad.
TÉVEDÉS #2: HA ELMÚLTÁL 50, NETÁN 55, NEM VESZNEK FEL SEHOVÁ
Kár lenne tagadni, hogy a fiatalok helyzeti előnyben vannak az állásszerzésnél. Még mindig túl sok vezető fókuszál a fiatalokra, feltételezvén, hogy ők rugalmasabbak, jobban beszélnek nyelveket, jobban értenek a számítógéphez, ambiciózusabbak, lelkesebbek, arról nem is beszélve, hogy egészen más szintről indul a fizetésük, mint ez több tízéves tapasztalattal rendelkező szakemberé…
De lassan-lassan talán mindenkinek (a cégvezetőknek is) leesik, hogy az 50 az új 40 a munkaerőpiacon is. Miért?
Mert a fejlett országokban szinte mindenhol egyre kevesebb a fiatal.
Nézd meg a magyar korfát! Szerintem eléggé beszédes.
Forrás: KSH
Látszik, hogy egyre kevesebb lesz a fiatal munkaerő Magyarországon, vagyis a munkáltatóknak egyre komolyabban kell venni a 45-50 pluszos korosztályt, mert ott még vannak tartalékok.
Igenis lehet jó és igaz önéletrajzot írni úgy, hogy közben meg is fiatalítod magad picit a pályázatodban!
Igenis lehet magad 45-50 felett is képezni, ami által versenyképes maradsz, vonzóbb szakembernek fogsz tűnni, és sokkal több állásinterjúra be tudsz kerülni.
Itt az ideje ezt az életkor parát a sutba dobni! Helyette inkább tessék komolyan venni a számokat, tessék komolyan venni az álláskeresési módszerek erejét!
TÉVEDÉS #3: A BÉRRŐL NEM LEHET TÁRGYALNI
“A bértárgyalással az a legnagyobb probléma kicsiny hazánkban, hogy NINCS!” – vágják a fejemez sokan nekem is.
Innen is üzenném: Már hogy ne lenne! :) (Ezért is vannak olyan hatalmas különbségek az ugyanolyan munkakörben dolgozó szakemberek fizetései között.)
Csak az a kérdés, hogy te hajlandó vagy-e foglalkozni vele, felkészülni rá, vagy sem.
Nagyon nem mindegy, hogy milyennek lát a leendő munkáltató. A feladatait némán elvégző szürke egérnek, aki nem tud kiállni magáért, vagy proaktív, több felelősséget is szívesen vállaló oroszlánnak, akinek van miért fizetésemelést adni?
Hogyan is kell a bérről tárgyalni? Adok néhány kapaszkodót itt és itt.
Erre a kifogásra tényleg csak egy ellenszer van: Komolyan venni, rászánni az időt az állásinterjú – és vele együtt a bértárgyalásra való felkészülésre, mert ez egy olyan biztos befektetés, ami garantáltan megtérül.
TÉVEDÉS #4: HA NEM BESZÉLSZ NYELVEKET, NEKED ANNYI
Fontos a nyelvtudás, és én is arra biztatlak, hogy feltétlenül tanulj angolul, ha teheted. De közben ne felejtsd azt el, hogy a magyarok kétharmadának nincs, vagy csak nagyon alapszintű a nyelvtudása, mégis dolgozik.
Bátran ki merem jelenteni, hogy meglehetősen nívós ügyfeleink vannak a Mentor Klubban is. Nemcsak a szaktudásukra, de a saját fejlődésükre igényes, önképzésre időt, energiát nem sajnáló szakemberek csatlakoznak általában a Klubba. De még a körükben is a 70-80% NEM beszél tárgyalási szinten egyetlen idegen nyelvet sem.
És mielőtt azt mondanád, hogy valószínűleg azért álláskeresők, mert nem beszélnek nyelveket, nem árt tudnod, hogy az ügyfeleink nagy részének van állása, csak jobb munkát szeretne.
Két dolgot érdemes szem előtt tartani:
- Ha nem beszélsz angolul, attól még el fogsz tudni helyezkedni, ne ess emiatt kétségbe. Rengeteg olyan munkahely és állás van, ahová nem feltétlenül várnak el folyékony nyelvtudást.
- Ha komolyan ráveszed magad – akár 40-50 évesen vagy efelett is – , hogy megtanulj vagy felfrissíts egy nyelvet, akkor akár 30-40%-kal több fizetésért pályázhatsz egy-egy állásra.
Mit gondolsz, megéri?
Ha szeretnél a Gerilla módszerekkel az angolodon is javítani, akkor jó hírem van: Ha minden jól megy, 2024 nyarán jön az angol nyelvi modul a Gerilla Mentor Klubban! Nem csak a szakmai és soft kill készségeidet tudod tehát fejleszteni hatékonyan, de hamarosan már a nyelvtudásodat is. Ráadásul mindezt munka, család és az egyéb teendők mellett kényelmesen és megfizethetően. Tudj meg többet a Mentor Klubról itt!
TÉVEDÉS #5: CSAK AKKOR JUTSZ ELŐRE, HA VAN DIPLOMÁD (LEHETŐLEG TÖBB IS)
A magyarok diploma-mániájáról nemrég írtam, fusd át ezt a cikket te is.
Jó, ha van diplomád, de a Mesterséges Intelligencia és a digitális világ korában már rég nem a pecsét, papír, végzettség számít, hanem a tudás!
A végzettségnek a modern, keresett szakterületen legtöbbször sajnos semmi köze a tudáshoz!
A diploma ugyanis többnyire elavult, elméleti tudást takar, de legalábbis messze nem azt adja, amit a napi munkában kérnek majd tőled a cégek, és ezt a munkáltatók is jól tudják… Ezért sem kérnek számon már szakirányú felsőfokú végzettséget nagyon sok szakterületen.
Sokkal többre mész a digitális készségekhez kapcsolódó különböző mikroképzésekkel, amelyekkel akár hónapok alatt is versenyképes tudást, szoftverismeretet szerezhetsz egy-egy szakterületen.
Képezd magad, de NE a diplomákért, hanem azért, hogy modern tudásod legyen!
A legfontosabb tanácsom számodra: Felejtsd el a kifogásokat! Helyette tanuld azt, aminek van értelme, ami nagy hozzáadott értéket ad a cégeknek, és amit ezért szívesen meg is fizetnek neked!
Hajrá, sok sikert kívánok a karrierépítéshez!
Kíváncsi vagy a fenti karrier tévhitek valamennyi ellenszerére? Csatlakozz a következő online előadásomhoz, és elmondom, milyen különleges módszertannal tudsz javítani a munkaerőpiaci értékeden. Kattints és regisztrálj ingyenesen itt!
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.
Kedves András és Csapattagok!
Életkor. A harmadik körben voltam, már voltak feladatok, speciális terület volt, kissé távol az enyémtől, sokat készültem rá, úgy éreztem, jó voltam, tetszettem, láttak, tehát az arcom, megjelenésem nem volt titok, és ekkor jött egy személyiségteszt.
NAGY HIBÁT KÖVETTEM EL. Bocsánat, de így, csupa nagy betűvel, és én. A teszt elején lévő formakérdésekben, véletlenül benn hagytam a születési évemet, ami 1964. Tényleg véletlenül, megtanultam nálatok, mit lehet és mit nem. Aztán azt gondoltam, egyszer úgyis meg kell tudniuk....
Néhány nap múlva ismét megjelent ugyanennek a pozíciónak a kiírása a cég honlapján, és a Professional.hu állásportálon.....................
Nem velem folytatták a tárgyalást egy hónap múlva.
Ez most az utolsó állásinterjúm életkor témában, de nem az első....................
Mivel a cég, ahol dolgoztam, tavaly megszűnt, mindenkit szélnek eresztettek, csakis és kizárólag olyan kis cégeknek tudok vállalkozóként dolgozni, akiknek a szakmai tudásom a fontos (amit aztán, mint Ti is tudjátok, nem fizetnek meg) és nem az életkorom. Közben folyamatosan jelentkezem, és ha visszajeleznek, interjúzom. Próbálok ilyenkor nem az életkoromra koncentrálni.....................További szép napot, üdvözlettel: Csilla