5 tipp, hogy motiváltabb legyél 2024-ben

Írta: Baráth András  |  2023. december 15.  |  c Nincs hozzászólás

Kevés olyan embert ismerek, akinél minden egyes munkanap maga lenne a megtestesült flow. Sőt, minden látszat ellenére én sem vagyok állandóan topon. Pedig elvileg milyen jó nekem, hiszen azt csinálom, amit szeretek, sikereim vannak, és egy olyan vállalkozást építünk a munkatársaimmal, ami rengeteget ad az embereknek. Mégis, nekem is folyamatosan szükségem van az energia tankjaim feltöltésére. Miért elképesztően fontos erre tudatosan figyelni 40-45 felett? Hogyan csinálják a legsikeresebb ügyfeleim? Mi az, amivel Te is visszahozhatod a svungot és a lelkesedést a munkádba és a karrieredbe? 

A cikk elolvasása kb. 4 perc

Nem mindegy hogy csillogó szem vagy nulla energia

Épp egy éve indítottuk útjára a Gerilla Karrier Podcastet. Olyan szakembereket, vállalati trénereket, cégvezetőket, HR szakembereket szólaltatunk meg, akiktől rengeteg bennfentes infót tudhatunk meg az álláspiacról, egy-egy szakmáról, sikeres pályamódosításról, előrelépésről, karrierváltásról. Mindennek ráadásul nem csak a szakmai részét, de egyéb dimenzióit is bemutatva.  

Az első vendégek egyike Halász Dénes, Power Platform fejlesztő trénerünk volt, akivel most már többedik alkalommal beszélgettem – az interjúnkat itt eléred. ››

És hogy miért hozom fel Dénest?

Azért, mert ő az egyik olyan oktatónk a Mentor Klubban, akinél minden egyes beszélgetés után úgy állok fel az asztaltól, hogy “Wow, ez a srác megvett engem.” És nem csak én mondom ezt, de rendszeresen írják Dénes oktatóanyagai után is nekünk…

Ez a srác egyszerűen visszahozza az embereket az életbe!

Lelkes, csillogó szemmel mesél a munkájáról, nem bullshitel, valós sztorikat mond, olyan fizetéseket, amiről első kézből van infója. Úgy tud motiválni, hogy nem valami mézes-mázas marketing dumát tol, hanem őszintén, a saját tapasztalatait adja át, a jó dolgok mellett a kevésbé napos oldalt is megmutatva. Ötleteket ad, segítőkész, mindig van egy új javaslata a tréningekre is… egyszóval AD!

Energiája van.

Ezzel szemben itt van például egyik kedves barátom, aki nagyon jó cimborám évek óta.
A szakmájában igazán sikeres, jól működő, saját céget épített fel, mégis évről-évre azt látom rajta, hogy egyre enerváltabb és motiválatlanabb, és ezzel párhuzamosan sajnos a cége is egyre inkább maradozik le a versenytársak mellett, ő pedig csak veszíti el az önbizalmát.

Ismerős helyzet?

Miért nem megy úgy a pályád, ahogy szeretnéd?

Azért nem tartasz még ott, ahol akarsz, mert nem vagy elég energikus?

Vagy azért nem vagy energikus, mert nem ott tartasz, ahol szeretnéd?

Bevallom őszintén, én az elsőt vallom:

A sikeres karrier egyik alapfeltétele az ENERGIA!

Kell, hogy legyen benned svung, lelkesedés, lendület, valami nagyobb célkitűzés, ami felé haladsz.

Mert ha ezt nem érzik rajtad egy állásinterjún, nem érzi a főnököd, a kollégáid, a környezeted, és nem tudod a nehéz napokon emlékeztetni magad, hogy kiért csinálod, miért csinálod, akkor egyszerűen nem fogsz tudni előrelépni.

Nagyon sok ügyfelemnél derül az ki például, hogy nem is a pályaorientációval van a gond, nem az álláskeresési technikái, vagy a felkészültség, szakmai tudás, életkor a probléma mondjuk egy állásinterjúnál, hanem egyszerűen nem jön át, hogy ő azt az állást nagyon akarja! 

Itt egy friss példa

Az elmúlt hetekben több pozícióra is interjúztattunk jelölteket, és mikor megkérdeztük a beszélgetés végén, hogy „és hogy látod, mennyire szimpatikus ezek alapján számodra a munka?”, többször jött vissza olyasmi válasz, hogy „a-ha, nem rossz, klassznak tűnik minden!”, „szeretném az állást, de még én is alszom rá egyet.” 

Persze, mindent át kell gondolni, de egy állásinterjún az egyik top legfontosabb tétel, hogy lássák rajtad, hogy te nagyon akarod az állást. Sőt, te akarod legjobban az összes jelölt közt!

Legyen ott a “tigris szem”, ahogy egyik ügyfelem fogalmazta meg kiválóan. Ugyanis ki szeretne olyan emberrel együtt dolgozni, akinek igazából mindegy, csak legyen valami munka, és jöjjön hó végén a fizetés….?

Hát gondolom te sem szívesen, nem igaz?

És ugyanez igaz a karrieredben is!

Nem lehet mindig top formában lenni, és mindig 100%-on pörögni se az álláskeresésben, sem az élet többi területén, de azokat a dolgokat, célokat, embereket, tevékenységeket, hobbikat igenis meg kell tudni találni, amik visszahoznak az életbe, és lendületet adnak.

És van egy nagyon rossz hírem: ez 40-45 felett egyre nehezebb, de egyre fontosabb!!!
Foglalkozz vele tudatosan! Néhány segítő ötlet ehhez:

5 tipp, ami segíthet neked is, hogy motiváltabb legyél a munkában és a karrieredben

1) Fókuszálj arra, ami egy szürke hétfőn is lelkesít!

Sokan azt hiszik, hogy motiváció vagy van, vagy nincs, és igazából a főnök dolga lenne, hogy folyamatosan motiváljon a munkában, de ez egy nagy zsákutca. 

Neked kell tudatosan keresned és rájönnöd arra, hogy mi az, ami tölt, lelkesít a munkádban. Mik azok a feladatok, új dolgok, frissen tartó tudás, amit be tudsz hozni a mindennapjaidba, és amitől azt érzed, hogy fejlődtél, ma is tanultál valami újat, érdemes volt felkelni. Ezek nem feltétlen nagy dolgok, ne komplikáld túl! 

És igen, mindenkinek van ilyen, ne mondd azt, hogy téged már semmi nem érdekel a munkából, vagy téged hidegen hagy a karrier, mert ez nem igaz. Mindenki szeretne értelmes dolgot csinálni, szeretne tisztességes fizetést és megbecsülést kapni, és mindannyian szeretnénk haladást látni az életünkben. Ezért viszont tenni kell.

2 dolog, ami nekem bevált: 1) Akármilyen fáradt vagyok, valahogy minden nap időt szakítok a sportra! 2) Havonta legalább 1 miniképzést megcsinálok, valamit tanulok. Ez utóbbit te is bátran kipróbálhatod a Mentor Klubban. Ha érdekel, mit érdemes tanulnod, amiből profitálni is tudnál a karrieredben, akkor gyere az ingyenes, online előadásomra! 

2) Kis célokat tűzz!

Ha már Dénest említettem az elején, Power BI kapcsán rengetegszer megkapjuk a kérdést, hogy “Frankó, hogy fejlesztem magam, elvégzek egy-egy Power Bi képzést, de ettől még nem fogok tudni azonnal BI állásokban elhelyezkedni, hisz nincs meg a kellő gyakorlatom.” 

Én meg erre azt mondom, hogy Oké, de miért is ne tudnád első lépésként a meglévő munkádban elkezdeni gyakorolni, bizonyos feladatoknál behúzni ezt a megszerzett új tudást?

Aztán ha már egész jól megy, miért is ne lehetne esetleg a főnöködnek is megmutatni, hogy nézd csak, tudok egy ilyen egyszerűbb megoldást! Tanulom a Power BI-t, erre és erre lehetne használni.

Így nem csak a hiányolt gyakorlatod lesz meg, de a legtöbb főnök erre azonnal ráharap. Máris egy dolog, amivel kiemelkedhetsz és jobban tudod érezni magad.

3) Ne sikeres akarj lenni!

Tudom, ez nagyon furán hangzik főleg az én számból, de a legfontosabb dolog, ami engem például motiválni tud a munkára, és a legsikeresebb ügyfeleimnél is ezt látom, hogy nem a “legjobbnak lenni”, nem a fényes siker a cél. 

Mondok egy példát! Meséltem többször, hogy mikor elkezdtem a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azt se tudtam az online marketingről, hogy eszik-e vagy isszák. Tudtam, hogy meg kell tanulnom ahhoz, hogy elérjem az embereket, de soha nem volt cél, hogy a top 10 online marketinges cég közé felérjek.

Aztán ahogy kezdtem beletanulni, egyre jobban élveztem, egyre több sikerünk lett ezen a téren is, és nézd meg most: az egyik legjobban működő online marketinget tudjuk felmutatni a piacon.

Ha magamra pakoltam volna egy extra siker-terhet, valószínűleg már félúton elmegy a kedvem az egésztől.

4) Sokszor elég csak az irányt meghatározni

Nagyon sok ember azért veszíti el a motivációját a karrierjében, mert amikor megpróbál kicsit tudatosabban tervezni, nehezen tudja konkretizálni, hogy oké, de pontosan mit és hogyan csináljon. Lehet, hogy megvan egy nagyjábóli irányzék, de nincsenek meg a konkrét lépések, ezért hamar el is száll a motiváció. 

Erre van egy ún. directional orientation módszer, vagyis amikor nem a nagy célt bontod le kis lépésekre, hanem csak tudatosan egy irányba mész.

Pl.: Olyan típusú könyveket olvasol, olyan konferenciákra mész, olyan emberekkel veszed fel a kapcsolatot, ami egyirányba mutat. Így anélkül, hogy melónak tűnne, szépen lassan beleintegrálódhatsz például egy új szakterületbe is.

Hasonló történik velem most például a street workoutnál. Az egy dolog, hogy pár hónapja elkezdtem street workout edzéseket csinálni, lett egy edzőm, egyre több infót begyűjtök ezzel kapcsolatban, de már azon kapom magam, hogy rendezvényekre járok, egyre több ismetettségem van ezen a területen, megkeresnek.

Eltelt pár hónap és valamilyen szinten már a magyar street workout közösség tagja vagyok, ami hozza magával az újabb motivációt és a fejlődést. Ugyanez igaz bármilyen szakterületre és a munkádra is.

5) Jegyezd fel a sikereket!

Gondolom, ezt a pontot a legtöbben átlapozzák most, mert unásig ismételi minden önfejlesztő könyv… pedig ez az egyik kulcsa a motivációnak. 

Sajnos a legtöbben úgy vagyunk összerakva, hogy a sikereket konstatáljuk, egy-két napig/hétig esetleg örülünk neki, aztán el is felejtjük.

Ezért van az, hogy mikor megkérdezek egy szakembert, hogy milyen kézzelfogható eredményeket tudnánk beírni az önéletrajzába, a leggyakoribb válasz: dehát nekem nincsenek sikereim. 

Tévedés. Mindenkinek vannak számszerűsíthető eredményei, sikerei. Lehet hogy egy csapat tagjaként érted el őket, és lehet, hogy nem mind kasszarobbantó eredmény, de elmondhatom neked, hogy még olyan tanácsadás nem volt, ahol a végére ne tudtunk volna összeszedni 5-6 igazán szép eredményt ügyfeleimmel. 

Ne gördülj át rajtuk szó nélkül!

Jegyezd fel magadnak, raktározd el és ünnepeld is meg! Nem csak azért, hogy az önéletrajzodhoz ne kelljen majd keresgélni, hanem mert motivációt és önbecsülést adnak. Azt az érzést fogod kapni ezekből, hogy én már bizonyítottam magamnak! Én már letettem valamit az asztalra. Ebből jön meg aztán az az igazi belső motiváció, ami kell az élethez.

Remélem, hogy pár gondolatot magaddal tudsz vinni ebből a cikkből a jövő évi terveidhez!
Kívánok neked sok-sok sikert és motivációt az új évre! :)

Ha a karrier tervezéshez jól jönne egy kis iránymutatás és extra lendület, akkor várlak szeretetettel év elején egy kivételes, ÉLŐ, online előadásra. Ne hagyd ki! Tervezzünk neked egy sikeres és motivált 2024-et szakmailag is! A részvétel INGYENES, itt tudsz regisztrálni rá.  ››

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás