A pályamódosítás olyan, mint a sakkjátszma
Mostanában gyakrabban sakkozunk a fiaimmal, és az egyik nyertes játszma közben felfedeztem egy fontos párhuzamot a sakk és a karrier-tervezés között, amit most már rendre használok személyes konzultációra jelentkező ügyfeleimnél is. A tipp nagyon egyszerű: a pályamódosítást csináld úgy, mintha sakkoznál! Mit is jelent ez pontosan?
A ló csak lólépésben
A legtöbb ember ott bukik el a pályamódosításnál, hogy egy lépésből szeretne bejutni egy teljesen ismeretlen területre. Dolgozik valaki 10 évig mondjuk tanárként, majd egy csapásra szeretne elhelyezkedni a versenyszférában, és valami teljesen új dolgot csinálni. Ez nagyon ritkán működik, kb. olyan, mint az egy lépésből matt.
Két nagyon fontos dolgot kell itt megérteni:
1) Kell egy dobbantó!
Ha nem csak állást, de szakterületet is váltasz, akkor először be kell törnöd abba az új iparágba, egy olyan céghez, ahol van előrelépési lehetőség, és van olyan tapasztalatszerzési, tanulási lehetőség, ami ahhoz kell, amit majd az álomállásban szeretnél csinálni.
Fontos tehát hogy ne azonnal az álomállást célozd meg, hanem lehetőleg egy belépő pozícióval menj be.
Ha már a tanár példát említettem, egyik ügyfelem például angol tanárként szeretett volna váltani IT területre, mert nagyon érdekelte az informatika. Nála a nyelvtudására építettünk az első lépcsőben, elhelyezkedett egy cégnél informatikai ügyfélszolgálatosként (magyarul helpdeskesként), majd onnan dobbantott egy nagyobbat, kb. 1,5 év után sikerült elhelyezkednie tesztelő állásban. Ez már egy emelt szintű informatikai állás volt, ahonnan szintén 1-1,5 év tapasztalatszerzés után még tovább tudott ugrani már a seniorabb, programozó ill. L3-as technikai support állásokra, az egyre mélyülő IT tudásának köszönhetően. Érted már?
A belépő szint nem feltétlen jelent pályakezdő pozíciót, sőt! Pont az a lényeg, hogy nem kell fénymásolással és gyakornokként kezdened egy nagyobb pályamódosításnál sem, de ha nagyon messziről érkezel egy teljesen új szakterületre – pl. kozmetikusból szeretnél pénzügyes lenni, akkor érdemes a kevésbé népszerű állások farvízén beevezni. Mit jelent ez?
Olyan állásokra pályázz, ahol viszonylag nagy a fluktuáció, és sok embert keresnek. Lehet, hogy ez egy darabig visszalépés lesz akár fizetésben is a korábbihoz képest, magyarán nem feltétlen egy álom meló lesz, DE! a belépő állásokba nagy eséllyel könnyen bejutsz, pár hónap után megvan az új területen a szükséges tapasztalatod, mellette tudod képezni is magad, és nagy valószínűséggel kis idő után cégen belül is fogsz kapni továbblépési lehetőséget.
A lényeg tehát, hogy ahogy a sakkban egy-egy figurával egyféleképp és egyirányban tudsz csak lépni, a pályamódosítást is ugyanígy érdemes megtervezni. Ha te például lóval indulsz a pályán, nem léphetsz össze-vissza futó- vagy bástyalépésben, viszont pár lépéssel nagyon messzire jutsz. Úgy fogsz tudni okosan és gyorsan célba érni a váltással is, ha az egyik terület a másikhoz, amire váltasz valamilyen szinten kapcsolódik.
De ez csak az egyik dolog…
2) Már a váltáshoz meg kell szerezni a hiányzó tudást!
A másik lényegi pont, ahol szintén sokak váltása el szokott csúszni, az a tanulás. Nem egy állásinterjún ültem bent az utóbbi hónapokban én is, ahol például arra kérdésre, hogy “És van-e tapasztalatod Facebook hirdetéskezelésben?” azt a választ kaptuk, hogy “Nincs, de majd megtanulom!”
Ez nem jó válasz, miért? Mert a cégek olyan embert keresnek, aki már valamennyire jártas abban, ami a mindennapi munkához szükséges. Ismeri a szükséges szoftvereket, képben van a fogalmakkal, nagyjából érti, hogy mi, hogy működik, na és persze motivált minden új tudásra.
Ne érts félre, nem kell feltétlenül már a váltás előtt profivá képezned magad, és nem is kell 3-4-5 éves egyetemi képzésre beiratkoznod, hiszen nem a diploma a lényeg.
A lényeg az, hogy bizonyítani tudd, hogy te már valamennyire beleástad magad a területbe, érdekel, motivált vagy, és nem kell nulláról indulni veled a munkában. Ezért elképesztően fontosak a gyorstalpaló, gyakorlati képzések, ahol pár hónap alatt megtanulhatsz egy-egy szoftvert, begyakorolhatod mindazt, amivel már egy próbaidő alatt bizonyítani tudsz.
A jó hír az, hogy egy csomó online, gyakorlati tudást adó szuper képzési hely létezik ma már. Elég csak a Linkedin Learningre, az Udemy, a Coursera, a Netakadémia képzéseire gondolni, de említhetném akár a saját Gerilla Mentor Klubunkat is, ahol magyar nyelven, tanúsítvánnyal tudsz értékes, piacképes tudást tudsz szerezni gyorsan, és kb. havi egy éttermi vacsora áráért. Ha érdekel, hogyan juthatsz hozzá 130+ szakmai és soft kill képzéshez, és olyan tudást szeretnél, amit értékel is a munkaerőpiac, és amivel rekord idő alatt tudsz akár pályát módosítani is, akkor gyere és csatlakozz a csütörtök esti, ingyenes, online mini-tréningemhez. Az előadásom élő és díjmentes, és a végén beszélek a Mentor Klub ingyenes képzéseiről is. Kérd el a linket itt! ››
A tanácsom tehát: Ha komolyabb váltás vagy pályamódosítás a célod, akkor gondolkodj mindig picit sakkozó fejjel!
- Gondolj arra, hogy mik azok az irányok, ahova érdemes elindulni, mert van rá nagy kereslet a piacon (kék óceán területek), és ahol megbecsülnek téged anyagilag is.
- Ha ez megvan, haladj szisztematikusan, egyik kapcsolódó területről a másikra, mert így fogsz tudni messzire jutni.
Hogyan csináld ezt a gyakorlatban? Gyere és ismerd meg a Karrier Hack módszeremet részletesen is! Ha szeretnéd látni, hogy mik azok a konkrét kék óceán munkakörök, ahol millió felett kereshetsz, és ahová akár pályamódosítóként is könnyen betörhetsz, akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, online előadásomhoz. Kattints a jelentkezéshez! ››
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.