A sikeres pályamódosítás három lépése
Ha a karácsonyi szabadság után visszatérve a munkába azt érzed, hogy bárcsak máshol lennél, bárcsak valami mást csinálhatnál, borzalmasan unod a feladataidat, nem jó vezető a főnököd, már rég fel kellett volna állnod, többet kéne keresned, és más, sokkal pozitívabb közegben kellene dolgoznod, akkor figyelj, mert ez a bejegyzés neked szól!
A cikk elolvasása kb. 6 perc
Néhány hete járt nálam egy profi sportoló…
Gábor kétszeres Európa bajnok, kétszeres olimpiai résztvevő, emellett 20 évig játszott egy első osztályú külföldi ligában. De most a koronavírus alatt úgy döntött, hogy 40 évesen befejezi a pályafutását. Körülbelül 1-1,5 éve dolgozik civilként (tehát nem sportolóként), volt két-három jobb/rosszabb munkahelye, de egyik sem igazán klappolt hozzá. Az egyiknél nem érezte jól magát, a másiknál tetszett a munka, de a cég vonult ki Magyarországról, szóval nem találta meg a neki való állást, és eljött hozzám tanácsot kérni, hogy akkor most merre tovább.
A személyes konzultáció első percétől kezdve láttam rajta, hogy nagyon húz a sport irányába, tehát, hogy valamilyen sporttal kapcsolatos területen szeretne elhelyezkedni. Ugye a baj csak az, hogy itt Magyarországon nincs olyan őrült nagy karrerlehetőség a sportban.
A sportegyesületek kivételével kb. 3-4 olyan munkáltató van, amelyik sport területén tevékenykedik, ráadásul a sportmenedzseri, sport-koordinátori fizetések sem a legjobbak, és a sportban egyébként is mindig kicsit a belső politika, a kapcsolati tőke mozgósítása jelentette az érvényesülés egyik fontos mozzanatát… ez neki meg nem annyira fekszik.
Látszott azonban ügyfelemen, hogy másban nagyon nem szeretne gondolkodni, hiszen más végzettsége nincs, egyedül a sporthoz ért, más tapasztalata nem igazán van. Pedig egyébként tárgyalási szinten beszélt a magyaron kívül négy másik európai nyelvet.
Na, itt álljunk meg egy percre, mert itt van a kutya elásva!
13 éve vagyok karrier-tanácsadó, és az a tapasztalatom, hogy ez a probléma szinte mindenkinél évről-évre felbukkan.
Még ha valaki teljes pályaelhagyásban is gondolkodik, ahol ugye az lenne a feladat/azt szeretné, hogy teljesen el tudjon távolodni attól, amit az elmúlt 10-15-20 évben dolgozott, akkor is reflexből valahogy afelé tendálunk, hogy milyen végzettségünk van, mi az, amibe már beleszagoltunk kicsit, miben van már tapasztalatunk.
Érthető ez az irány, de nem feltétlenül jó. Ez egy zsákutca lehet, és ezért csinálom ezt a cikket, hogy neked is megmutassam mi a gond ezzel a felfogással.
Ha nem szereted, amit csinálsz, nem csak a feladataidat, de konkrétan a munkát, amiben vagy, és úgy érzed, hogy valami egészen más irányt kellene adni az életednek, akkor NE a papírjaid, a végzettséged, és ne a kisebb-nagyobb korábbi tapasztalataid vezessenek, mert ezzel csak bekorlátozod magad!
Hogyan tudsz könnyen elhelyezkedni, és hogyan tudod sokkal könnyebben eladni magad egy új területen is?
Gyere és vésd be magadnak ezt a három egyszerű szabályt!
Három fontos lépés a pályamódosításhoz!
1) Az első és legfontosabb dolog, hogy: NE A MÚLTAD ÉS A VÁGYAID VIGYENEK!
Nézz szét a piacon, csinálj részletes piackutatást, és abba az irányba menj, ahol kereslet van.
Ne a diplomáidhoz és a korábbi pozícióidhoz viszonyítva keresgélj, hanem amit a munkaerőpiac honorál.
Ez az említett élsportoló ügyfelem például, mivel beszél 4 nyelven, akár a nyelvtudás alapján is kapásból nézhetett volna olyan területeket, ahol ugyan csak érintőleges tapasztalata van, de a nyelvtudása miatt már önmagában is jó jelöltnek számít.
Például rengeteg sikeres pályamódosítást látok az informatika területén is, ahol folyamatosan nagy a kereslet és nem csak informatikusokra. Szintén nagy potenciál van a gyártó cégekben, mert nagyon sok gyártó cég van Magyarországon. Vagy például a nyelveket beszélő szakembereket folyamatosan keresik a nemzetközi szolgáltató központok, az SSC-k. Aztán itt a magánegészségügy, ahol szintén van bőven lehetőség – nemcsak orvosoknak és asszisztenseknek.
Például volt nemrég egy ügyfelem, aki 14 évig volt tanár, és a tanítás mellett kisebb Eu-s projekteket is csinált. Amikor kitalálta, hogy otthagyja az oktatást, először elkezdett a projektmenedzseri munkák felé nézelődni, de hónapokig nem talált állást, hiszen ez még mindig nem egy konkrét, piacra szűrt terület volt. Eljött hozzám, megnéztük a részletes piackutatást, és pillanatok alatt kijött az, hogy az IT projektek felé kellene orientálódnia. Szerencsére megfogadta a tanácsomat, elindult ebbe az irányba, megszerezte a szükséges tudást néhány gyorstalpaló képzésen, és láss csodát, viszonylag gyorsan, kb. 2 hónap alatt el is tudott helyezkedni senior it projekt menedzserként egy globális nagybank nemzetközi központjában. Szuperül érzi magát azóta is, elindult a karrierje egy teljesen új vonalon, és kb. 3-szor annyit keres, mint korábban.
Amit tehát érdemes megjegyezni, hogy ne magadból indulj ki a váltásnál, hanem a piac legyen a vezetőd, és azt nézd meg, hogy mire van kereslet! Milyen iparágban, milyen pozícióban! És ezen belül hogyan találhatsz nagyon hasonlót ahhoz, amit jó szívvel csinálnál.
Wayne Gretzky, a világ egyik legeredményesebb jéghoki játékosának mondását szoktam mindig felemlegetni ügyfeleimnek: „Ha sikeres akarsz lenni, ne oda korcsolyázz, ahol a korong van, hanem ahol lesz!”
Muszáj Neked is nézni picit az iparágak kifutását. Mi az ami bővül, mi fejlődik?
Ez az egyik dolog.
2) A másik nagyon fontos, hogy: MINDIG KÉT LÉPCSŐBEN GONDOLKOZZ!
A legtöbb ember azt feltételezi, hogy majd egy ugrással meg tudja oldani a pályaváltást, de ez nagyon ritkán működik.
Ha nem csak állást, de szakterületet is váltasz, akkor először be kell törnöd abba az új iparágba, egy olyan céghez, ahol van előrelépési lehetőség, és van olyan lehetőség, amit te szeretnél majd végcélként elérni.
De ne az álomállást keresd rögtön, hanem egy belépő pozícióval menj be! És belépő szint alatt nem feltétlen a pályakezdő pozíciókat értem, csak mondjuk a nem annyira érdekes, népszerű állásokat. Lehet, hogy picit nagyobb a fluktuáció azon a területen, vagy lehet, hogy úgy érzed, ez visszalépés a korábbi pozíció szintedhez képest. Szóval nem feltétlen egy álom meló, sőt, biztos, hogy nem az, DE! a belépő állásokba nagy eséllyel, könnyen bejutsz, és pár hónap után megvan az új területen a szükséges tapasztalatod, mellette tudod képezni magad, és pár hónap elteltével nagy valószínűséggel cégen belül kapsz már továbblépési lehetőséget.
Itt szintén egy tanár ügyfelem példáját tudnám elmesélni, aki tanítás után a nyelvtudását felhasználva informatikai ügyfélszolgálatosként, magyarul helpdeskesként helyezkedett el. A helpdesk ugye nem kifejezetten az az álom-meló kategória, de kb. 1-1,5 év tapasztalat után már most egy tesztelő állásban van, ami egy emelt szintű állás az informatikában, és nem csak manuális, hanem az automatizált tesztelést is tanítja, és most már ezzel a tapasztalattal pályázik seniorabb, programozó ill. L3-as technikai support állásokra, egyre mélyülő IT tudással.
3) A harmadik lépés, hogy: MEG KELL SZEREZNI A HIÁNYZÓ TUDÁST, DE..
Ezt nem feltétlenül a váltás előtt kell csinálni, és nem feltétlenül azzal, hogy beiratkozol egy 3-4 éves egyetemi, másoddiplomás képzésre, és majd ha az újabb papír megvan, akkor esetleg váltasz. Hanem indulj el, menj be mielőbb az új iparágba, keress egy prosperáló, neked való területet, és utána vagy ezzel párhuzamosan kezdj el tanulni.
Lehet, hogy a bejutáshoz már gyorstalpaló képzésekre is szükséged van, de itt is nagyon fontos, hogy ne csak hosszú és költséges felsőoktatási képzésekben gondolkodj.
Egy csomó gyorstalpaló, gyakorlati tudást adó szuper képzés létezik ma már. Elég csak a Linkedin Learningre, az Udemy, a Coursera, a Netakadémia képzéseire gondolni, de említhetném akár a saját Gerilla Mentor Klubunkat is, ahol értékes, piacképes tudást tudsz szerezni gyorsan, kb. havi egy könyv áráért. Ha érdekelnek ezek az online képzési lehetőségek, a Mentor Klubot érdemes megismerned. ››
Összefoglalva
1. Legyen kereslet. Olyan iparágakat, pozíciókat keress, amire van igény a munkaerőpiacon.
Ezen belül nézd meg azt, hogy mi az, ami közel áll hozzád, de nem baj, ha ezt még nem szereted, mert még nem tudhatsz róla annyit, hogy ezt eldöntsd. :)
2. Kétlépcsős váltásban gondolkodj. Helyezkedj el minél előbb egy belépő szinten, és rövid idő után akár cégen belül, akár kívül már tapasztalattal, plusz tudással fogod tudni ostromolni a fő célállást, amibe szeretnél átevezni.
3. Tanulni, tanulni. És elsősorban gyorstalpaló tudást szerezni, az adott munkakörhöz fontos technikai tudást, esetleg nyelvtudást felszívni, bizonyos soft skilleket felturbózni, amivel aztán lehet építkezni felfelé.
Ennyi az egész, remélem, hogy tudtam ezzel az összefoglalóval kicsit segíteni neked is, ha pályamódosítást tervezel.
Ha tetszett ez a cikk, kérlek nyomj egy lájkot, kövess be Linkedinen is, ha pedig szeretnél akár a piackutatáshoz, akár a váltáshoz kicsit bővebb segítséget, akkor gyere és csatlakozz a következő ingyenes, online előadásomhoz. Ezt a mini-tréninget csütörtökön tartom, kb. 1,5 órás, ÉLŐ esemény lesz. És egy olyan átfogó Karrier Hack stratégiát fogok bemutatni a résztvevőknek, amivel pályamódosító, állásváltó ügyfeleim bámulatos eredményeket érnek el. Várlak szeretettel téged is, itt tudsz rá ingyenesen regisztrálni. ››
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.