Állásinterjú tippek 2024-ben! Mitől leszel befutó?
Ha már behívnak az állásinterjúra, az egy klassz jel. Azt mutatja, hogy jó az önéletrajzod, ígéretesnek találtak a pozícióra. A valóság azonban az, hogy innen jön még egy nagy csata, ahol egészen kicsi dolgok dönthetik el, hogy végül te leszel-e a befutó vagy sem. 6+1 tipp, hogy lehengerlő legyél az interjún, és téged válasszanak az állásra.
Mint egy hegymászás
„Az állásinterjú már egy laza menet!” – gondolják sokan. „Ha már behívtak, csak tudok magamról dumálni…”
Több száz éles interjún és állásinterjú tréningen túl, bátran mondhatom, hogy az interjúzás egyáltalán nem egy könnyű kirándulás a Bakonyban a Cuha pataknál – hogy Limpár Imre, tanácsadó szakpszichológus oktatónkat idézzem a Mentor Klubból. :)
Sokkal inkább hasonlítható egy komoly hegymászáshoz, ahol esélyed sincs megfelelő felszerelés nélkül a következő táborig, azaz a következő kiválasztási körig eljutni.
Pontosan ezt igazolta vissza nekem a héten egy hölgy, aki 1,5 évig próbált elhelyezkedni sikertelenül. Az önéletrajza nem volt rossz, bejutott nem is egy állásinterjúra, de onnantól aztán megállt a történet.
Teljes reményvesztetten iratkozott fel az Állásszerző Programunkba, és láss csodát elég volt egy egész napos állásinterjú tréning és néhány oktatóanyag az áttöréshez.
Pár napja örömmel újságolta, hogy sikerült elhelyezkednie:
“Köszönöm nektek a sok-sok hasznos információt, tudást, tapasztalatokat amit megszereztem! 1,5 év munkanélküliség után, az első megpályázott állást el is nyertem! :) Visszajelzés Nektek a hasznos és profi munkátokról: már az első körös telefonos interjúnál visszajelzést kaptam az önéletrajzomra: „Ilyen profi, jól összerakott, tematikus önéletrajzzal még nem találkoztak!! „ A 2. és 3. körös személyes interjúkor pedig azt mondták, hogy úgy látják, felesleges a hivatalos interjún végigmennünk, mert annyira profin felkészültem… Valóban magabiztosan mentem az interjúkra, maximálisan felkészítettetek rá!! Köszönöm a segítséget, és sok sikert kívánok Nektek és a tagoknak egyaránt! Üdv, Andrea”
Mi az, ami ügyfelemet ennyire ellenállhatatlanná tette?
Mit vettünk végig a felkészülésnél? A teljes eszköztárat megmutatom a szerda esti ingyenes, online mini-tréningemen – iratkozz fel itt! ››
Addig is jöjjön a legfontosabb állásinterjús ALAPFELSZERELÉS, ami téged is eljuttathat a célodhoz:
1) Készülj fel a cégből (is)!
Neked talán evidens, de én azt látom, hogy a legtöbb szakember számára még mindig nem egy automatikus lépés, hogy alaposan utánanéznek a cégnek, ahová interjúra mennek.
Márpedig ha nem készülsz fel a cégből, az azt üzeni a munkáltatónak, hogy nem vagy elég motivált.
Mindig nézz utána, tudd, hogy
- mit csinál pontosan, milyen üzletágai vannak?
- hol vannak a leendő telephelyek?
- mik a főbb termékek?
- mióta gyártják őket?
- nagyjából hányan dolgoznak ott?
- mik a főbb eredmények? stb., stb.
Ha ezt a lépést kihagyod vagy elbagatellizálod, az azt a hatást kelti, hogy neked csak egy állás kell, nem pedig a konkrét pozíció.
Azért is fontos, hogy jó alaposan a fejedben legyen a cég, mert akkor könnyebben hozzá tudod kötni a te érveidet, mondandóidat a beszélgetésben. Pl. Ezt és ezt a tapasztalatomat, tudást jól tudnám hasznosítani ezen a területen, projektben, stb., stb.
2) Lendület, lelkesedés, energia
Limpár Imrére utaltam már a cikk elején, most muszáj újra megidéznem őt. A vele készült fantasztikus podcast beszélgetésünkben is nagy-nagy felkiáltójellel mondja:
“Emberek, ne unjuk már a saját szövegünket! “:)
Maximálisan egyetértek Imrével és az állásinterjú kapcsán elsők közé vésném fel mindenki tenyerébe: ne unjuk már bemutatni magunkat!
Legyen ott a csillogás a szemedben! Érezzék rajtad, hogy akarod az állást és lelkes vagy!
Én tudom, hogy ez nem mindig könnyű. Pláne egy tapasztalt szakember könnyen érezheti úgy, hogy már nincs kedve újra és újra bemutatkozni. Lehet, hogy neked már egy unalmas lemez minden mondat, de könyörgöm, a másik oldalon ülő kiváncsi rád! Azért hív be, mert pontosan az “unalmas lemezeidet” akarja. Vedd ezt nagyon-nagyon komolyan!
Rengeteg interjú azért megy a levesbe, mert nem érzi a munkáltató a svungot. Nem érzi, hogy az adott szakember akar nála dolgozni, fog tudni energiát, lendületet hozni a csapatba.
Mindenkinek vannak rossz napjai, életunt pillanatai. Pláne egy elhúzódó álláskeresés ki tudja venni az emberből az optimizmust és a világba vetett hitet. De meg kell tanulni felpörgetni magad! Erre vannak technikák, muszáj gyakorolni. Ez életmentő lehet számodra is.
3) Kezdeményezz, legyél proaktív – adminisztratív dolgok
Van egy oktatónk a Mentor Klubban, akinél profibban senki nem ért a most következő ponthoz. Wavrik Gábor, szervezetfejlesztő trénerről van szó, aki nem véletlenül volt 20+ évig felsővezető.
Ő az, aki minden megbeszélés után írásos visszajelzést küld nekünk, az összes tréning után összegzést ír, észrevételeket ad arról, hogy hogy ment az adott nap. Külön visszajelzést kér a csoportjaitól, a tapasztalatait leírja, beépíti a következő körbe. A következő megbeszélés előtt emlékeztetőt ír, nem mi keressük őt, hanem ő tartja számon a következő lépéseket… egyszóval elképesztő profin adminisztrál, kezdeményez.
Az állásinterjú kapcsán ugyanezt ajánlom neked is.
Nagyon kevés embernél látom például, hogy az interjú után KÖSZÖNŐ EMAILT küldene.
Pedig az állásinterjú pont olyan, mint egy meeting, egy megbeszélés. Mégis nagyon kevesen küldenek utána visszajelzést. Aki azonban küld, az elképesztő profi színben tűnik fel, használd te is ezt az eszközt bátran!
Küldj a résztvevőknek egy rövid emailt az interjú után. Címezheted a HR-esnek, vagy ha kaptál névjegykártyát és megvan a címe, küldd bátran a vezetőnek is.
Mit írj a levélbe?
Köszönd meg az idejüket, a lehetőséget a találkozóra. Írj egy rövid megerősítést, hogy mennyire tetszik neked a pozíció. És mindig van legalább egy olyan dolog, amit elfelejtünk megemlíteni, pedig milyen jó lett volna beszélni róla- ezt is bátran belefoglalhatod. Ha pedig nem volt ilyen, akkor még egyszer nyugodtan kiemelheted, hogy az interjú miben erősített meg, miért is érzed különösen alkalmasnak magad az állásra.
Ennyi az egész, csak pár sor. Nem kell bő lére ereszteni, ez egy gesztus, amiből látszik, hogy téged nagyon érdekel az állás, a motiváltságodat hangsúlyozhatod vele, plusz adott esetben egy segítség is lehet a másik oldalon.
4) Videós, telefonos interjú – technikai nüanszok
Akarom mondani nüanszoknak tűnnek, de egyáltalán nem azok. A Covid óta annyira dominánssá vált a videós interjú, hogy én gyakorlatilag nem is látok már mást, minthogy az első körös interjúkat kivétel nélkül videó-konferencián tartják.
Korábban az volt a menet, hogy telefonos interjú – › személyes interjú -› még egy személyes interjú vagy egy szakmai feladat.
Most pedig: 10-15 perces telefonos interjú -› ha ez jól sikerül, akkor videós interjú – › és csak az utolsó kör a személyes találkozó.
Miért fontos ez? Mert a telefonos és videós interjúzás egy SPÉCI MŰFAJ, amire technikailag is fel kell tudni készülni.
Mit jelent ez?
Világítás, kamera, mikrofon, internetkapcsolat minőség, mit-hol indítok, hova nézek, stb…
Ebben a cikkben részletesen is írok a témáról, javaslom, hogy olvasd át, mert az internetes konzultációkon, tréningeken én is azt tapasztalom, hogy az emberek felének még mindig komoly gondot okoznak ezek a technikai dolgok. Szabadkoznak, hogy nincs kamerakép, nincs mikrofon, akadozik a net, fél óra csúszással tud belépni, mert nem találta a gombot, nem tudja magát lenémítani, felhangosítani, stb., stb.
Egy állásinterjú elúszhat ilyen “apróságokon”.
Ma már mindenkinek érteni kell alap szinten a digitális dolgokhoz, ebbe beletartozik a Zoom, a Teams, a Google Meet ismerete, egy videó beszélgetésre felkészülés, adott esetben egy videóban felvett bemutatkozó elkészítése is.
Ezt meg lehet tanulni, a Mentor Klubban is rengeteg ingyenes segítséget elérsz ehhez.
Mikor dőlhetsz hátra?
Gyakori problémának látok, hogy van aki nagyon keni-vágja például a Zoomot, de az adott cég a Teams-t vagy a Google Meet-et használja, akkor bizony ezt is meg kell nézni, interjú előtt ki kell élesben próbálni. Ne spórold meg ezeket a köröket, az új állásod múlhat rajta!
5) Rázós kérdések
Az interjú annyiban szerencsés műfaj, hogy nagyon jól fel lehet készülni rá. Zömében ugyanazokat a kérdéseket teszik fel mindenkinek.
Ha átlapozod a 40 leggyakoribb kérdések és válaszok összefoglalómat például, sok meglepetés ezen a téren nem fog érni. (A könyvet hangoskönyv formában is eléred az Állásszerző programban ingyenesen. Szerdán erről is bővebben mesélek. )
A lényeg, hogy pár óra alatt fel lehet a legfontosabb kérdésekből készülni. Nincs ebben semmi titok, azért érik el ügyfeleink is ezeket a sikereket, mert elvégzik a házi feladatot és a nehéz kérdésekre is átgondolt választ tudnak adni.
Nem betanult, átgondolt!
A titok ugyanis ez: ne sablonos válaszokat adj!
A “Miért jöttél el az előző munkahelyedről?”, “Mondj 3 pozitív-3 negatív tulajdonságot!”, “Mik voltak a legnagyobb kudarcaid ?” kérdések lehet, hogy neked is a könyöködön jönnek ki, de én még mindig nagyon kevés jó választ hallok ezekre.
Őszinte, sok példával alátámasztott, igazán jó válasz, ahol a végeredmény az, hogy jó benyomást keltesz, NEM FOG SPONTÁN ÖSSZEJÖNNI.
Erre fel kell előre készülni!
Ha például egy kudarcot bemutatsz, akkor mesélj el egy példát, ami nem annyira sikerült, mondd el, hogy mit tanultál belőle. És mesélj el egy következő példát is, ahol már a tanultakat alkalmazva sikert értél el.
Érzed a különbséget, igaz? Megmutatsz őszintén egy kudarcot, de végeredményben pozitív kicsengést hozol ki belőle.
Ha kirúgtak egy cégtől, arra is lehet ugyanígy felfelé ívelő választ adni. Legyen sok példád, mert ha általánosságban beszélsz, az nem hiteles.
6) Legyenek kérdéseid!
Ha nem kérdezel ugyanazt a hatást fogod elérni, mint amikor nem készülsz fel a cégből. Egy az egyben azt üzened, hogy nem vagy motivált. Nem érdekel a munka. Pont.
Kérdezz bátran, inkább kérdezz picit többet is, mert ezzel egyrészt azt közvetíted, hogy lelkes vagy az állásra, másrészt ha tudsz jókat kérdezni, azt is üzeni, hogy felkészült vagy.
Nagyon kevés rossz kérdés létezik, ha átfutod ezt a cikket, fogod érteni, hogy mi az, amibe nem elegáns az interjún belekérdezni. Minden más, ami a konkrét munkával, a feladatokkal kapcsolatos, az jöhet!
- Mi lenne a legfontosabb, legsürgősebb cél, amit el kellene érnem?
- Mi volna a legsürgősebb változtatás, fejlesztés, amit végre kellene hajtanom?
- Milyen mindennapi elvárásokkal és felelősségekkel jár a pozíció betöltése?
- Mi lenne a legfontosabb feladat, amit az adott területen gyorsan meg kellene oldani?
- Hogyan írná le az adott pozícióban egy átlagos munkanap feladatait?
+1 tipp: Ne feledd, hogy az állásinterjú már az egyeztetésnél elindul
Ez kicsit kapcsolódik a 3. ponthoz is, nagyon nem mindegy ugyanis, hogy milyen első benyomást nyújtasz, hogyan adminisztrálod az interjúval kapcsolatos dolgokat.
Ha a telefont felveszed, automatikusan bemutatkozol-e? Ha nem jókor hívnak, felajánlod-e, hogy visszahívod őket? Figyelsz-e a nevekre? Felírod-e nevet, hogy mikor visszahívod, tudd, hogy kivel beszéltél? Ha interjú előtt küldenek egy üzenetet, válaszolsz-e rá akkor is, ha nincs benne kérdés, hogy köszönöm, megkaptam. Ha mégis időpontot kell módosítanod, felhívod -e őket? Egyáltalán lemondod-e az időpontot, ha közbejött valami? Ha igen, ugye nem sms-ben teszed ezt meg?…
Órákig sorolhatnám ezt a sok-sok fontos apróságot, és azt gondolom, hogy az állásinterjúzást úgy, ahogy van érdemes lenne már az iskolában tanítani a gyerekeknek. De nagyon őszinte leszek veled: 2024-ben a legtöbb probléma talán mégsem itt lesz.
Ha felkészülsz és tartod ezt a 6+1 pontot, te is el fogod tudni érni azt a hatást, mint ügyfelem, Andrea és nem lesz problémád az állásinterjúval. A kutya azonban nem itt van elásva. Ami egyre nagyobb kihívást jelenthet számodra, hogy behívnak egyáltalán állásinterjúra….
Ez azonban már egy másik kérdés, egy picit összetettebb sztori. Ha szeretnéd a teljes képet látni, és szeretnél biztosra menni az állásváltásnál, a neked való, jól fizető pozíciókat megtalálni és el is nyerni, akkor gyere és csatlakozz csütörtökön az online előadásomhoz. A mini-tréningem ingyenes, csak egy regisztráció kell, hogy el tudjam küldeni neked a linket. ››
Sok sikert, gyors és könnyű váltást kívánok neked!
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.