Erről ne kérdezz állásinterjún
Milyen témákat célszerű messzire elkerülnöd, amikor rajtad a sor, hogy kérdezz egy állásinterjún? És milyen kérdéseket kellene ezek helyett feltenned, hogy egy értelmes és érdeklődő jelölt benyomását keltsd, miközben elengedhetetlen információkat is beszerzel a munkakörről?
Vannak típuskérdések, amikre számíthatsz egy állásinterjún. Bizonyára egyetértesz velem, hogy már ezekre sem könnyű válaszolni. De tudod hol csúszik el a legtöbb álláskereső? Amikor azt kérdezik tőlük, hogy “És Önnek van kérdése az állással kapcsolatban?” Ilyenkor még a rutinosabb álláskeresők is leblokkolnak, és egy kis tétovázás után azt mondják, hogy: “Őőőő, köszönöm nincs, már minden kérdésemre választ kaptam.”
Ez óriási hiba
Mert mire számíthat a munkáltató egy olyan leendő kollégától, aki még kérdezni sem tud egy olyan fontos dologról, mint a leendő munkahelye. Szóval kérdezni márpedig kell. De nem mindegy, hogy mit. Nézzük először, hogy milyen témákat érdemes messzire elkerülnöd!
Fizetés
Például ezek:
- Milyen béren kívüli juttatásokkal számolhatok?
- Mennyi juttatással számolhatunk kiküldetésben, és mi számít annak?
- A saját gépkocsihasználatot milyen összegben ellentételezi a cég?
- Kell-e túlórázni? Ha igen, akkor hogyan kompenzálják?
- Ez mind szép és jó, de mennyit fizet mindezért?
Alapszabály, hogy egy állásinterjún soha nem a jelölt hozza szóba a juttatások témáját. Egyszerűen nem elegáns, és azt a benyomást keltheti, hogy Neked a pénz a legfontosabb. Másrészt taktikai szempontból sem célszerű, mert egy állásinterjún Te abban vagy érdekelt, hogy minél később beszéljetek a pénzről. Akkor, amikor már nyeregben vagy. Persze, ha az interjúztatóid rákérdeznek a fizetési igényedre anélkül, hogy bemutatták volna a cég javadalmazási rendszerét, akkor vissza lehet, és vissza is kell kérdezni. “Mielőtt válaszolok erre a kérdésre, megtudhatnám, hogy hogyan épülnek fel a juttatások Önöknél?”
Nem tudod hogyan válaszolj jól az interjún a legnehezebb kérdésekre is? Akkor itt a segítség! Gyere és csatlakozz csütörtök este az ingyenes, elhelyezkedést segítő előadásomhoz, és tedd fel a kérdéseidet élőben!
Ne az interjúztatóktól várd, hogy megindokolják, miért kellene náluk dolgoznod!
Ezekre a kérdésekre gondolok:
- Mondjon három érvet, hogy miért válasszam az Önök cégét munkahelyemnek!
- Ha a munkaidő végén megfigyelném az irodából hazafelé tartó dolgozókat, milyen arcokat látnék? Elégedett, vidám vagy fáradt, stresszes embereket?
- Ön miért dolgozik a cégnek?
- Miért lenne nekem a legmegfelelőbb az Önök által kínált lehetőség, pozíció? Miért lenne nekem jó az Önök cégénél dolgozni?
- Miért az Önök cégének/vállalatának kötelezzem el magam?
Ezek a kérdések olyanok, mintha fordítva ülnénk a lovon. Egy állásinterjún alapvetően nem a cég feladata, hogy meggyőzzön, miért kellene náluk dolgoznod. (Hacsak nem vagy egy olyan sztármenedzser, akit éppen megpróbálnak elcsábítani a jelenlegi munkáltatójától.) Ezzel szemben alapvető elvárás egy jelölttel szemben, hogy meg tudja indokolni, miért is szeretne annál a cégnél dolgozni, ahová pályázatot nyújtott be. Ezért is kérdezik meg sokszor már az interjú legelején, hogy “Miért szeretne nálunk dolgozni?” Ne próbáld tehát Te „vizsgáztatni” az interjúztatókat, mert így az egyik legalapvetőbb elváráson fogsz elhasalni.
Az önéletrajzról már egyszerűen fölösleges őket kérdezni
- Mi volt az a pont az önéletrajzomban, ami alapján alkalmasnak tartanak a kínált pozícióra?
- A beküldött önéletrajz vagy a személyes elbeszélgetés inkább az, ami dönteni fog?
- Mi tetszett, és mi nem tetszett az önéletrajzomban?
- Önök mit változtatnának az önéletrajzomon, hogy még jobb legyen?
- Mi fogta meg Önt az önéletrajzomban?
- Mit hiányol az önéletrajzomból?
Ezek a kérdések már nem relevánsak! Az önéletrajz szerepe, hogy behívjanak interjúra. Ha már ott ülsz a meghallgatáson, akkor innentől kezdve csakis az állásinterjún elhangozottak számítanak. Ha az önéletrajzoddal kapcsolatban kérsz visszajelzést, akkor valamilyen szinten nyitott kapukat döngetsz. Használd ki a rendelkezésre álló időt okosabban!
Kérdezd meg inkább ezeket!
Ha a fentiek nem szerencsés kérdések, akkor nézzük, hogy mi az, amiről mégis érdemes kérdezned az állásinterjún!
Munkakörrel, feladatokkal kapcsolatos kérdések
Az egyik legjobb ötlet, ha magával a munkával és a feladatokkal kapcsolatban kérdezel. Egyrészt pontosabb képet kapsz arról, hogy mi is lesz a felelősséged, másrészt ez alapján el fogod tudni dönteni, hogy a munka tényleg Neked való-e.
- Mi lenne a legfontosabb, legsürgősebb cél, amit el kellene érnem?
- Mi volna a legsürgősebb változtatás, fejlesztés, amit végre kellene hajtanom?
- Milyen mindennapi elvárásokkal és felelősségekkel jár a pozíció betöltése?
- Mi lenne a legfontosabb feladat, amit az adott területen gyorsan meg kellene oldani?
- Hogyan írná le az adott pozícióban egy átlagos munkanap feladatait?
Szeretnél segítséget kapni az állásinterjú felkészülésben? Akkor töltsd le most teljesen ingyenesen a Hogyan válaszolj jól a 3 legnehezebb állásinterjú kérdésre c. tanulmányomat itt >>
Értékesítési lezárás típusú kérdések
Értékesítésben lezárásnak hívják azt a műveletet, amikor egy tárgyalás végén az értékesítő megpróbálja nyélbe ütni az üzletet. Az elv sokszor az, hogy egy értékesítő ne legyen szívbajos elkérni a vevő megrendelését. A bátrabbak ugyanezt a forgatókönyvet követik állásinterjún is.
Az alábbi kérdések a „lezárást” szolgálják. Ezekkel a kérdésekkel arra készteted az interjúztatót, hogy „valljon színt”:esélyes vagy-e az állásra, vagy nem? Ha azt a választ kapod, hogy nem, akkor esetleg ott a helyszínen tudod kezelni a kifogást. Ha nem sikerül, akkor pedig legalább már van visszajelzésed arról, hogy mit kellene legközelebb jobban csinálnod.
- Mikor kezdhetek?
- Eggyel óvatosabban: “Mi lesz a kiválasztás során a következő lépés?”
- Ön alkalmasnak tart az állás betöltésére?
- Megfelelő vagyok az állásra?
- Az eddigiek alapján melyik az a legnyomósabb ok, ami miatt NEM engem választana az állásra, ha így tenne? (Amint erre válaszol az interjúztató, kapnék egy lehetőséget az első benyomás óvatos megváltoztatására.)
- Ön szerint megfelelő lennék a meghirdetett állásra?
A cégkultúra óvatos feltérképezése:
A kerülendő kérdéseknél azt írtam, hogy ne a céggel mondassuk el, miért érdemes náluk dolgoznunk. Ugyanakkor nagyon fontos, hogy valamennyire megismerjük a cégkultúrát, a vállalat kilátásait. (Arról, hogy hogyan szűrd ki a rossz munkahelyeket itt írok részletesen is. ››)
Az állásinterjún ezekkel a kérdésekkel erre világíthatsz rá:
- Miért keresnek új munkatársat? Esetleg megválnak valakitől vagy további fejlesztés miatt?
- Mi miatt üresedett meg a pozíció?
- Mi alapján értékelik a teljesítményemet?
- Milyen terveik, céljaik vannak a cégnek a közeljövőben illetve hosszabb távon?
- Milyen fejlődési lehetőségek vannak az Önök cégénél?
- Hogyan működik Önöknél a teljesítményértékelési rendszer?
- Ön miért szeret itt dolgozni?
Ha követed ezeket az útmutatásokat, akkor már egyvalamiben biztosan kiemelkedsz majd a többi jelölt közül. Fogsz tudni kérdezni, és jó kérdéseket teszel fel. Már csak arra kell figyelned, hogy a Neked intézett kérdésekre is jól válaszolj! Hajrá, sok sikert kívánok Neked! :-)
Erről ne kérdezz állásinterjún
Erről ne kérdezz állásinterjún
Milyen témákat célszerű messzire elkerülnöd, amikor rajtad a sor, hogy kérdezz egy állásinterjún? És milyen kérdéseket kellene ezek helyett feltenned, hogy egy értelmes és érdeklődő jelölt benyomását keltsd, miközben elengedhetetlen információkat is beszerzel a munkakörről.
Vannak típuskérdések, amikre számíthatsz egy állásinterjún. Bizonyára egyetértesz velem, hogy már ezekre sem könnyű válaszolni. De tudod hol csúszik a legtöbb álláskereső?
Amikor azt kérdezik tőlük, hogy “És Önnek van kérdése az állással kapcsolatban?”
Ilyenkor még a rutinosabb álláskeresők is leblokkolnak, és egy kis tétovázás után azt mondják, hogy: “Őőőő, köszönöm nincs, már minden kérdésemre választ kaptam.”
Ez óriási hiba
Mert mire számíthat a munkáltató egy olyan leendő kollégától, aki még kérdezni sem tud egy olyan fontos dologról, mint a leendő munkahelye. Szóval kérdezni márpedig kell. De nem mindegy, hogy mit.
Nézzük először, hogy milyen témákat érdemes messzire elkerülnöd!
Fizetés
Például ezek:
Milyen béren kívüli juttatásokkal számolhatok?
Mennyi juttatással számolhatunk kiküldetésben, és mi számít annak?
A saját gépkocsihasználatot milyen összegben ellentételezi a cég?
Kell-e túlórázni? Ha igen, akkor hogyan kompenzálják?
Ez mind szép és jó, de mennyit fizet mindezért?
Alapszabály, hogy egy állásinterjún soha nem a jelölt hozza szóba a juttatások témáját. Egyszerűen nem elegáns, és azt a benyomást keltheti, hogy Neked a pénz a legfontosabb. Másrészt taktikai szempontból sem célszerű, mert egy állásinterjún Te abban vagy érdekelt, hogy minél később beszéljetek a pénzről. Akkor, amikor már nyeregben vagy.
Persze, ha az interjúztatóid rákérdeznek a fizetési igényedre anélkül, hogy bemutatták volna a cég javadalmazási rendszerét, akkor vissza lehet, és vissza is kell kérdezni.
“Mielőtt válaszolok erre a kérdésre, megtudhatnám, hogy hogyan épülnek fel a juttatások Önöknél?”
Ne az interjúztatóktól várd, hogy megindokolják, miért kellene náluk dolgoznod!
Ezekre a kérdésekre gondolok:
Mondjon három érvet, hogy miért válasszam az Önök cégét munkahelyemnek!
Ha a munkaidő végén megfigyelném az irodából hazafelé tartó dolgozókat, milyen arcokat látnék? Elégedett, vidám vagy fáradt, stresszes embereket?
Ön miért dolgozik a cégnek?
Miért lenne nekem a legmegfelelőbb az Önök által kínált lehetőség, pozíció? Miért lenne nekem jó az Önök cégénél dolgozni?
Miért az Önök cégének/vállalatának kötelezzem el magam?
Ezek a kérdések olyanok, mintha fordítva ülnénk a lovon.
Nem a cég feladata, hogy meggyőzzön, miért kellene náluk dolgoznod. (Hacsak nem vagy egy olyan sztármenedzser, akit éppen megpróbálnak elcsábítani a jelenlegi munkáltatójától.)
Ezzel szemben alapvető elvárás egy jelölttel szemben, hogy meg tudja indokolni, miért is szeretne annál a cégnél dolgozni, ahová pályázatot nyújtott be. Ezért is kérdezik meg sokszor már az interjú legelején, hogy “Miért szeretne nálunk dolgozni?”
Ne próbáld tehát Te „vizsgáztatni” az interjúztatókat, mert így az egyik legalapvetőbb elváráson fogsz elhasalni.
Az önéletrajzról pedig már egyszerűen fölösleges őket kérdezni
Mi volt az a pont az önéletrajzomban, ami alapján alkalmasnak tartanak a kínált pozícióra?
A beküldött önéletrajz vagy a személyes elbeszélgetés inkább az, ami dönteni fog?
Mi tetszett, és mi nem tetszett az önéletrajzomban?
Önök mit változtatnának az önéletrajzomon, hogy még jobb legyen?
Mi fogta meg Önt az önéletrajzomban?
Mit hiányol az önéletrajzomból?
Az önéletrajz szerepe, hogy behívjanak interjúra. Ha már ott ülsz a meghallgatáson, akkor innentől kezdve csakis az állásinterjún elhangozottak számítanak. Ha az önéletrajzoddal kapcsolatban kérsz visszajelzést, akkor valamilyen szinten nyitott kapukat döngetsz. Használd ki a rendelkezésre álló időt okosabban!
Kérdezd meg inkább ezeket!
Ha a fentiek nem szerencsés kérdések, akkor nézzük, hogy mi az, amiről mégis érdemes kérdezned az állásinterjún!
Munkakörrel, feladatokkal kapcsolatos kérdések
Az egyik legjobb ötlet, ha magával a munkával és a feladatokkal kapcsolatban kérdezel. Egyrészt pontosabb képet kapsz arról, hogy mi is lesz a felelősséged, másrészt ez alapján el fogod tudni dönteni, hogy a munka tényleg Neked való-e.
Mi lenne a legfontosabb, legsürgősebb cél, amit el kellene érnem?
Mi volna a legsürgősebb változtatás, fejlesztés, amit végre kellene hajtanom?
Milyen mindennapi elvárásokkal és felelősségekkel jár a pozíció betöltése?
Mi lenne a legfontosabb feladat, amit az adott területen gyorsan meg kellene oldani?
Hogyan írná le az adott pozícióban egy átlagos munkanap feladatait?
Értékesítési lezárás típusú kérdések
Értékesítésben lezárásnak hívják azt a műveletet, amikor egy tárgyalás végén az értékesítő megpróbálja nyélbe ütni az üzletet. Az elv sokszor az, hogy egy értékesítő ne legyen szívbajos elkérni a vevő megrendelését. A bátrabbak ugyanezt a forgatókönyvet követik állásinterjún is.
Az alábbi kérdések a „lezárást” szolgálják. Ezekkel a kérdésekkel arra készteted az interjúztatót, hogy „valljon színt”. Esélyes vagy-e az állásra, vagy nem? Ha azt a választ kapod, hogy nem, akkor esetleg ott a helyszínen tudod kezelni a kifogást. Ha nem sikerül, akkor pedig legalább már van visszajelzésed arról, hogy mit kellene legközelebb jobban csinálnod.
Mikor kezdhetek?
Eggyel óvatosabban: “Mi lesz a kiválasztás során a következő lépés?”
Ön alkalmasnak tart az állás betöltésére?
Megfelelő vagyok az állásra?
Az eddigiek alapján melyik az a legnyomósabb ok, ami miatt NEM engem választana az állásra, ha így tenne? (Amint erre válaszol az interjúztató, kapnék egy lehetőséget az első benyomás óvatos megváltoztatására.)
Ön szerint megfelelő lennék a meghirdetett állásra?
A cégkultúra óvatos feltérképezése:
A kerülendő kérdéseknél azt írtam, hogy ne a céggel mondassuk el, miért érdemes náluk dolgoznunk. Ugyanakkor nagyon fontos, hogy valamennyire megismerjük a cégkultúrát, a vállalat kilátásait. Ezekkel a kérdésekkel pontosan erre világíthatsz rá:
Miért keresnek új munkatársat? Esetleg megválnak valakitől vagy további fejlesztés miatt?
Mi miatt üresedett meg a pozíció?
Mi alapján értékelik a teljesítményemet?
Milyen terveik, céljaik vannak a cégnek a közeljövőben illetve hosszabb távon?
Milyen fejlődési lehetőségek vannak az Önök cégénél?
Hogyan működik Önöknél a teljesítményértékelési rendszer?
Ön miért szeret itt dolgozni?
Ha követed ezeket az útmutatásokat, akkor már egyvalamiben biztosan kiemelkedsz majd a többi jelölt közül. Fogsz tudni kérdezni, és jó kérdéseket teszel fel. Már csak arra kell figyelned, hogy a Neked intézett kérdésekre is jól válaszolj!
Üdvözlettel:
András
ui.: Készülj, mert a jövő héten emailben kérdezhetsz majd tőlem!
———————————–
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.