BYD-gyár jön Szegedre! Mit jelent ez álláspiaci szempontból?

Írta: Baráth András  |  2024. január 23.  |  c 1 hozzászólás

Karácsony előtt jött ki a hír, hogy a kínai BYD elektromos autógyártó vállalat gyárat épít Szegeden. Mit jelent ez álláskeresői oldalról? Milyen típusú állásokra lehet számítani? Milyen munkakörökben bízhat az, aki nem gyári, hanem irodai állásban gondolkodik? Hogyan tudsz a gyár felépítéséig a hátralévő időben felkészülni, hogy jó eséllyel pályázz a BYD egyik állására? 

Ezúton is köszönöm a témajavaslatot ügyfelünknek. Ha téged is foglalkoztat álláskereséssel, pályamódosítással kapcsolatos kérdés, tedd fel nekem élőben a csütörtöki ingyenes, online előadásomon, vagy írd meg itt a cikk alatt kommentben! Igyekszem feldolgozni a kérdéseket egy-egy részletesebb bejegyzésben is!


Kép forrása: www.byd.com

“Tesla-verő” BYD

Annak ellenére, hogy még csak relatíve kevesen ismerik itthon, a BYD egy elképesztő ütemben fejlődő kínai elektromosautó-gyártó cég. 

Autós portálokon előszeretettel hívják “teslaverőnek”, ugyanis 2023 utolsó negyedévében szép csendben átvette a piacvezető címet eladási számok tekintetében a Teslától. 

Kép forrása

A Tesla-rajongók persze gyorsan hozzáteszik, hogy oké a mennyiség, de azért a BYD minősége még messze nem ér a Tesla nyomába. Erre viszont (szintén Tesla kedvelőként) azt mondom, hogy MÉG. 

Én legalábbis annak idején, mikor 2008-ban Shanghaiban éltem, még igencsak félve ültem be a kínai autókba. :) (Nyílván akkor még szó nem volt elektromos járművekről.) Elképesztő gagyik voltak ezek a gépek, ráadásul az összes taxi kínai gyártmányú járgány volt, még csak ki se tudtam kerülni őket…

Azóta viszont eltelt 15 év, és a BYD modellek most már abszolút megállják a helyüket a teszteken és dizájnban is.

Kína egyértelműen piacvezető pozícióra hajt (és elég jó úton jár) az újgenerációs autók gyártásában. Már csak ezért is izgalmas, – és egyben dicséri a magyar kormány gazdaságpolitikájának stratégiai látásmódját – hogy az első európai gyár Szegeden nyílik majd. Úgy tudni, Franciaország, Spanyolország, Németország és Lengyelország is versenyben állt beruházásért.

Sok mindent lehet mondani az akkumulátor- vagy az elektromos autó gyártásra, szigorúan gazdasági szempontból nézve azonban két dolog biztos: a magyar ipar jelentős része az autógyártásból származik, az akkumulátor kapacitás (beleértve a nyersanyagot is) pedig most már 80%-ban Kína kezében van. A magyar kormány szerintem elég jól felmérte, hogy efelett a tény felett egyszerűen nem lehet szemet hunyni…

Na de nézzük meg, mit is jelent egy ilyen gyárnyitás álláspiaci szempontból!

Mit jelent egy régiónak egy autógyár?

Röviden: fellendülést.

Ha megnézzük mit hozott Győrnek az Audi, vagy Kecskeméten a Mercedes, Esztergom környékén a Suzuki, azt látjuk, hogy óriási jelentősége van a térség munkaerőpiacára. Nem csak az adott gyár révén, de a hozzá kapcsolódó alvállalkozókon keresztül is. 

/Apropó autógyártás, egy kis bennfentes infó: Nagyon büszke vagyok rá, hogy a debreceni BMW gyár gyártásért felelős igazgatói pozícióját egyik volt ügyfelünk nyerte el. Innen is gratulálok neki! :)/

Milyen munkaerőt keresnek majd a BYD-hoz?

Egy induló gyárhoz mindenféle munkatársra szükség van: fognak toborozni vezetőket, szükség lesz mérnökökre, logisztikusokra, beszerzőkre, irodai dolgozókra, gyári munkásokra, szakmunkásokra, és az építkezés önmagában is egy nagy projekt lesz, ami sok embert felszív majd. 

Nyílván elsősorban a környék lakói lesznek előnyben a kiválasztásnál, de biztos, hogy országos szinten fognak gyártásban jártas szakembereket vadászni. És ne szépítsük a dolgot, biztos, hogy lesz szükség külföldi vendégmunkásokra is. Ahogy Európában szinte mindenhol, nálunk is öregszik a társadalom (lásd az erről szóló cikkem), ergo biztos, hogy nem tudják majd betölteni az összes pozíciót magyar munkavállalóval. 

Te hogyan készülhetsz, ha szeretnél BYD állásra pályázni? 

Egyrészt érdemes folyamatosan nézni a nagy állásportálokat (pl. Profession), hogy mikor indul be a munkaerő felvétel, illetve érdemes felkeresni a helyi munkaerő-közvetítő cégeket, és érdeklődni náluk személyesen is.

Első körben valószínűleg itt is a vezetőket választják majd ki, méghozzá fejvadászokon keresztül. Míg normál esetben elmondható, hogy a meghirdetett állásoknak csak töredékét töltik be fejvadászokon keresztül a cégek, egy ilyen típusú projektnél, ahol gyorsan, sok embert kell egyszerre felvenni, tipikusan fejvadászokkal, munkaerő-közvetítőkkel, munkaerő-kölcsönző cégekkel dolgoznak együtt. És várhatóan nem egy vállalkozás fogja kapni a megbízást, hanem 3-4 cég is rá lesz állítva majd a toborzásra.

Érdemes tehát akár már most megkeresni a térségben működő irodákat (pl. Pannonwork, Manpower, Adecco, stb.), érdeklődni náluk, hogy tudnak-e valamit, és rendszeresen bekopogtatni friss infókért.

Természetesen érdemes elővenni az önéletrajzodat, leporolni kicsit, jelen lenni LinkedIn-en, illetve a nagy állásportálok adatbázisaiban, és frissíteni a profilodat.

Nagy valószínűséggel nem fognak minden állást meghirdetni. Minek is tennék? Nekiállnak egy nagyobb csapattal a LinkedInen, illetve különböző adatbázisokban vadászni.

Legyél elérhető, legyen a profilod mindenhol naprakész, ha be vagy regisztrálva Profession-ra, nézd át az adataidat, mert egy frissen aktualizált, kulcsszavazott adatlap sokat javíthat az esélyeiden. (Ha szeretnéd felturbózni a LinkedIn profilodat, akkor ajánlom figyelmedbe a Mentor Klub élő, egész napos (online) LinkedIn tréningjét, amit legközelebb február 2-án tartunk. Bővebb infó és részletes segítség az álláskereséshez csütörtök este. Kérd el a linket itt! ››)

Ha eddig nem/nem sokat dolgoztál gyártásban, vagy hiányosak az ismereteid, nagy előnyt jelenthet számodra, ha tudatosan készülsz, képzed magad célirányos mikroképzésekkel.

Mire gondolok?


És ez nem minden, mert a Mentor Klubban* már több, mint 130 tréning, képzés vár…

Ügyfeleim egyértelműen visszaigazolják, hogy aki be tudja írni az önéletrajzába például, hogy van Lean, Six Sigma, minőségügyi, belső audit, APQP, és más, a gyártásban releváns tapasztalata/ismerete, az nagy előnyt jelent a kiválasztásban. 

Gyártó környezetben mindig sokkal könnyebben helyezkednek el azok az ügyfeleink, akiknek van ezeken a területének friss tudása, esetleg tanúsítványa.

Egy-egy képzés vízválasztó lehet, hogy több jelölt közül kit választanak majd.

Mit érdemes mérlegelni még a jelentkezés előtt?

Végezetül van 3 fontos dolog, amit érdemes fejben tartanod!

1) Legyen mindig „B” terved!

Nagyon sokan követik el azt a hibát (amit egyébként én is elkövettem anno pályakezdőként), hogy nagyon rázoomolnak egy cégre. Egyetlen vállalatot, vagy egy munkakört kiszúrnak, azt kinézik álomállásnak, azzal kelnek-fekszenek, álmodoznak, hogy milyen jó lesz majd ott dolgozni… Óriási erőket mozgósítanak erre az egy cégre, de semmi más alternatívában nem gondolkodnak. Ez nagy hiba! 

Nekem így ment el 2 évem, hogy mindenáron egy nagy bankhoz akartam bekerülni, ráadásul egy igen szűk szakterületre. Felesleges önszabotázs volt, ennél  te legyél okosabb!

Ha jó állást akarsz elnyerni, akkor muszáj kinyitni az ollót. Lehet egy célod például a BYD állás, dolgozhatsz ezen tudatosan, de ne csak ebbe gondolkozz, ha váltani akarsz, legyen legalább 3-4 irány, amifelé elindulsz. Ezért nagyon fontos a karriertervezés és a pályaorientáció! Gyere és csatlakozz a csütörtök esti, ingyenes mini-tréningemhez, nulladik lépésként tegyük rendbe ezt!

2) A gyári munka nem mindenkinek jó út.

Fontos azt is látni, hogy a gyári munka egy szigorú munkarend. Nem igazán van home office és rugalmas munkavégzés (a legtöbb pozícióban ez kizárt), hiszen ott kell lenni a gyártásnál. 

Zömében több műszakos munkarendben dolgoznak, szigorú szabályok, magas minőségügyi előírások, kötött szabadságolás mellett. Egyszóval egy strict, katonás rendszer, ami nem mindenkinek való, és nem mindenkinek jön be.

Pár hete járt nálam például egy szakember, aki gyártó cégnél dolgozik, és konkrétan azért akar váltani, mert elege van abból, hogy 7 éve minden reggel 7-kor kezd, minden perce be van osztva, egyszerűen belefárdt ebbe a rendszerbe.

3) A kínai cégkultúra passzol hozzád?

A céges kultúra nagyon fontos tényező, hiszen nemcsak azt befolyásolja, hogy mennyire lesz sikeres a karriered, mennyire lesz lehetőséged kibontakozni egy munkahelyen, de azt is, hogy mennyire fogod jól, vagy épp ellenkezőleg, kívülállónak érezni magad az adott helyen.

Az ázsiai cégek hagyományosan a gyártás terén erősek, emiatt kicsit a németes kultúra jellemzi őket, ahol első a gépezet, a rend, a szabályok, a fegyelem. Ugyanakkor nagy kiszámíthatóság jellemző rájuk, hosszú távra terveznek a munkatársakkal, és nagy hangsúlyt fektetnek a folyamatos előmenetelre. Legfőbb előnyük, hogy sokkal kisebb jelentőséget tulajdonítanak az életkornak a munkatársak kiválasztása terén.

Nekem egyébként abszolút jó tapasztalatom van a kínai cégekkel, emlékeim szerint egészen közel áll a magyar KKV-ékra jellemző céges kultúrához. Nincs akkora mintám, hogy objektív képet fessek róla, de a Shanghaiban töltött idő alatt én például nagyon könnyen megtaláltam a hangot az emberekkel, azt láttam, hogy megbecsülik a jó szakembereket, odafigyelnek rájuk, és fejlesztik őket.

Neked mi a tapasztalatod erről? Írd meg nekem kommentben, hogy mivel egészítenéd ki a listát!

Hajrá, sok sikert, eredményes állásváltást kívánok neked!

Hol találod meg a hozzád passzoló állásokat és cégeket? Milyen munkakörökre és hogyan pályázz? Hogyan érheted el, hogy ne csak egy, de több jó ajánlat is a zsebedben legyen? Kattints ide, és regisztrálj az ingyenes, online mini-tréningre! Csütörtök este megmutatom neked a legeredményesebb Karrier Hack módszerünket!

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


f.g.
2024. január 24. szerda 17:07

Nagyon frissek, napra-készek ezek a cikkek (is), szuper

Válasz

FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás