Egy kulcsfontosságú feladat, amit minden álláskeresés előtt csinálj meg
Gyakran látom tapasztalt álláskeresőknél, hogy kb. 45-50 éves kor körül elérkezik a karrierjükben egy pont, amikor hirtelen nem is tudják merre induljanak. Letettek már jó pár dolgot az asztalra, de nem látják reálisan magukat. Nem tudják, mennyit érnek, mik az erősségeik. Egy dolgot tudnak: az, amiben most vannak, már nem igazán jó nekik, ezért elkezdenek össze-vissza pályázni különböző állásokra. Hogyan tudod eldönteni, hogy menj vagy maradj? Milyen állások lesznek ideálisak számodra? Hogyan tudsz új célokat kitűzni magadnak a karrieredben? Erre hoztam Neked egy jó kis gyakorlatot, ezt a feladatot kötelezővé tenném bizonyos időközönként minden szakembernek.
Merre induljak?
Személyes konzultáción járt nálam pár hete egyik Karrier Klub tagunk. Henriett az elmúlt 15 évben beszerzési területen dolgozott vezetőként. Szépen lépdelt felfelé a ranglétrán, igazán jó nevű cégeknél szezett tapasztalatot. Az utóbbi időkben azonban egy komoly magánéleti probléma miatt a munkájában is kezdett kiégni.
Egyre jobban vágyott arra, hogy ne kelljen döntéseket hozni, stratégiákban gondolkodni, ne kelljen folyamatosan prezentálni. Helyette valami “nyugis irodai adminisztratív állásról” álmodozott, de hiába pályázott, nem hívták be állásinterjúra.
Mi a baj ezzel a gondolkodással?
Korábban már többször volt szó arról, hogy az álláskeresés nem más, mint értékesítés. Áruba bocsátod a szaktudásod, az időd és a tapasztalataidat, és erre fizetőképes vevőt keresel.
Több tényezőn múlik, hogy mitől lesz egy “áru” kapós és jól eladható a munkaerőpiacon, van azonban négy alapvető dolog, ami minden értékesítéshez szükséges:
- Legyen kereslet a termékre, azaz legyen igény a szaktudásodra.
- Ne legyen belőle túlkínálat, azaz ne legyen tele a piac a tiédhez hasonló portékával.
- Olyan tulajdonságokkal bírjon az áru, ami megoldást kínál a vevő problémájára.
- Megkülönböztethető legyen a többi szereplőtől.
A munkaerőpiacon az első két feltételről piackutatással tudunk meggyőződni, a másik két szempontra pedig a pozícionálás adja meg a választ. De ha ezeket kihagyod, és pályaorientáció nélkül pl. elkezdesz adminisztrátori állásokra jelentkezni, mint ügyfelem, akkor hiába vagy egyébként vonzó munkaerő, kapásból egy olyan területre tévedhetsz, ahol:
- túlkínálat van
- nem tudod magad igazán megkülönböztetni a többi pályázótól
- vagy nincs speciális tudásod az adott területen…
Vagyis pályaorientáció nélkül négyből három kritériumnál azonnal elvérzel, aminek az lesz az eredménye, hogy hosszú-hosszú álláskeresés után sem jönnek majd az eredmények.
Most pedig jöjjön az a bizonyos 0. lépés, amit minden állásváltáson gondolkodó szakember számára ajánlok.
Kötelező pályaorientációs feladat
Van egy gyakorlat, amit a személyes konzultációkon együtt szoktunk megcsinálni ügyfeleimmel. Szeretném ezt megmutatni Neked is. Ez egyrészt jó arra, hogy át tudd gondolni, a jelenlegi munkádban, melyek azok a területek, amikre fókuszálnod kell/érdemes.
Másrészt azt is megnézheted, hogy milyen irányban, milyen konkrét állásokra célszerű pályáznod, ha váltani akarsz.
Lássunk is hozzá!
Vegyél elő egy darab papírt és tollat, és kérlek, rajzold fel magadnak ezt a táblát!
Főként az első két területhez adj elég helyet a papíron, hogy kiférjen, ami oda tartozik, mert itt lesz a legtöbb hasznosítható információ.
Hogy világosabb legyen, itt a magyarázat az egyes területekhez:
IDEÁLIS: Minden, amit szeretsz és amiben jó vagy. Vagyis azok a feladatok és munkához kapcsolódó készségek, dolgok, amelyekben kellő rutinod van és örömmel végzed.
POTENCIÁLIS: amit szeretsz csinálni, de amiben (még) nem vagy jó. Vagyis azok a dolgok, amiket még tanulnod kell, vagy amelyekben még több tapasztalatot kell gyűjtened ahhoz, hogy el tudj helyezkedni velük.
KIÉGÉS: amiben jó vagy, de amit már nem szeretsz csinálni. Itt lehetnek olyan feladatok, amiket már hosszú évek óta csinálsz. Tudod, hogy jól csinálod de már semmi újat nem ad, ezért unod, már nem szeretnéd csinálni.
ELKERÜLENDŐ: amit nem szeretsz és amiben nem is vagy jó. Könnyen mondhatnánk, hogy hát ez egyértelmű, de sajnos nem mindig az. Szembesülhetünk olyan elvárással a munkánk során, amit nem tudunk jól teljesíteni és nem is szeretjük. Mégis sokan évekig ilyen állásban vannak…
Mi az, amivel kitöltheted a táblázatot?
Nézzük sorra:
- lehetnek ezek konkrét feladatok: pl. ügyfélszerzés, értékesítés, projektvezetés
- konkrét tudás: pl. SAP ismeret, angol nyelvtudás
- valamilyen kompetencia: pl. szervezőkészség, elemzői készség
- konkrét iparág: pl. autóipar
- konkrét szakterület: pl. marketing, sales
Minél több és minél konkrétabb információt fel tudsz tölteni a táblázatban, annál könnyebb dolgod lesz.
Két szabály van: 1. Kerüld az általánosságokat! 2. Bármit is írsz, mindig tegyél mellé egy konkrét példát, szituációt az életedből, ami bizonyítja az adott kompetenciát.
Amihez nem tudsz példát mondani, javaslom, hogy azt inkább hagyd ki.
Garantálom, hogy ha ezt a feladatot lelkiismeretesen végigcsinálod, akkor máris könnyű lesz az álláskereséshez olyan, új célpontokat, irányokat találnod, ami nem lesz vakvágány (ld. “valami nyugis irodai állás”) és sokkal fókuszáltabb, sokkal sikeresebb lesz az álláskeresésed.
Még egy fontos dolog
Ha a táblázat kitöltése után az jön ki, hogy a jelenlegi állásodban az alsó két kategóriában vagy (kiégés, elkerülendő), akkor mielőbb legyen stratégiád a váltásra vonatkozóan.
Ugyanis ha hosszú időt töltesz egy olyan munkával, amit nem szeretsz, pláne, ha nem is vagy jó benne, az nem csak kudarcos lesz, de komoly önértékelési gondokat eredményezhet. Csak idő kérdése, és nem csak a munkakedved és a motivációd látja kárát, de az egész életedre negatív kihatással lesz.
Ne várd ezt meg! Ha szeretnél segítséget kapni a táblázat kitöltéséhez, elemzéséhez és szeretnél egy komplett útmutatót kapni az álláskereséshez, akkor várlak szeretettel csütörtök este az ingyenes előadásomon! A 1,5 órás, élő mini-tréningen megmutatom Neked, hogy mi az az átfogó stratégia, amivel az álláskeresők 95%-a el tud helyezkedni – független felmérések szerint is. És az előadás végén a kérdéseidre is szívesen válaszolok. Itt tudsz bejelentkezni, várlak szeretettel. ››
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.
Ez jól hangzik de teszt írás után sokan elbuknak.Multi cégeknél ez a módszer elő válogatást tartanak.