Ezért ne hagyd ki soha a motivációs levelet az álláspályázatodból!

Írta: Baráth András  |  2022. április 05.  |  c Nincs hozzászólás

Hogy miért fontos a motivációs levél, és milyen rengeteget profitálhatsz belőle a kiválasztás során, ha megtanulsz ütős kísérőlevelet írni, arról már sokszor, sok helyen írtam. Ami azonban most hétvégén a szemem előtt lezajlott – egyetlen motivációs levél hatására- bevallom őszintén, azon még én is meglepődtem. Engedd meg, hogy elmeséljem ezt a rövid sztorit neked is!

Segítő projekt 2.0

Ha követed a Facebook oldalamat, akkor talán Te is láttad, hogy közösségi összefogás eredményeként sikerült egy Kárpátaljáról menekült ötgyerekes, helyes, magyar családot lakhatáshoz segítenünk. (Itt és itt írok a “mentőakció” részleteiről bővebben is.) 

Nem titok, hogy a beregsurányi adomány utam óta számos megkeresés érkezik hozzám, többek között így tudtuk összehozni a fenti segítő projektet is, és természetesen azóta is igyekszem összekötni a hozzám befutó szálakat. 

Tényleg bámulatos az a segíteni akarás és összefogás, ami az utóbbi hetekben tapasztalható! Le a kalappal az emberek előtt! Van, aki lakhatást, sőt lakhatást + állást is ajánl, és abban kéri a segítségemet, hogy tudok-e rászoruló családot hozzá irányítani. 

Pontosan így indult ez a múlt heti sztori is. Megkeresett egy hölgy, hogy olvasta a posztomat és néhány hónapra nagyon szívesen elszállásolna ingyen és bérmentve, egy külön bejáratú lakrészben egy családot

Kapóra jött a felajánlása, ugyanis épp előtte pár nappal írt rám Henrietta, egy 3 gyerekes édesanya, aki szintén Kárpátaljáról menekült el családjával. Az apukának úgy néz ki, már állása is lesz Magyarországon, viszont ahol most laknak, onnan rövidesen el kell jönniük, ezért megkeresett, hogy tudnék-e esetleg segíteni valahogy a lakás találásban?

Nagy lelkesen válaszoltam Henriettának, hogy épp jókor írt, összekötöm őt a lakrészt felajánló hölggyel, és ha nem is hosszú távra, de így talán néhány hónapra lesz egy kifutásuk megtalálni a megfelelő albérletet.

Ez volt a terv…

Ám ahogy az életben lenni szokott, nem ment a dolog ilyen könnyen. A felajánló hölgy ugyanis látva, hogy Henriettáéknak már van hol lakniuk, kezdte megfogalmazni a kifogásait

Ő csak néhány hónapra tudná befogadni őket…

Olyan családra gondolt, akik tényleg nagy bajban vannak…

Az apukának már van állása…stb., stb.

Egy szó, mint száz, úgy ítélte meg, hogy Henriettáék “nem elég” rászorulók.

Semmi rossz szándék nem volt a hölgyben, mindössze az ő elképzelése egy picit más volt, ahogy ez egyébként nagyon sokszor a kiválasztás során is előfordul. Nem te vagy rossz, jelölt, csak éppen a cég úgy ítéli meg, hogy nem te vagy az ő embere. Ugye ismerős?

Gyógyír kifogásokra

Hogyan lehet ezeknek a munkáltatói kifogásoknak leghatékonyabban elébe menni az elhelyezkedésnél? 

Egy jól megírt motivációs levéllel, vagyis egy picit kedvesebb, szimpátiát keltő bemutatkozóval, ahol a lehetséges kifogásokat is megválaszolva (pl. pici gyereked van, de megoldott a segítséged, nincs még több éves tapasztalatod egy-egy részterületen, de csináltad már, van némi rutinod, épp most végzel hozzá egy tanfolyamot) azaz arról beszélsz, hogy miért lennél mégis alkalmas jelölt az adott pozícióra.

Ha már ezt tanítom az álláskeresőknek, és látom azt, hogy mennyire hatékonyan működik, nem hagyhattam annyiban a dolgot, megkértem Henriettát, hogy ő is írjon magukról néhány sort: Kik ők? Honnan jönnek? Miért lenne nagy szükségük a lakásra? 

Ebből született az alábbi levél, amit mindenféle változtatás nélkül tovább is küldtem a felajánló családnak:

“B. Henrietta vagyok, férjem Imre, 3 gyermekünk van, Jázmin 12 èves, Milán 10,  Amèlia 1,5. Èn otthol cukrászkodással foglalkoztam, imádtam a munkámat nagy örömmel készítettem el minden tortámat 🤗férjem èpitkezèsen dolgozik de igazából mindenhez èrt ezermester. Jázmin már Gimnáziumba járt Milán pedig még a kis falusi iskolánkba, igazából ő inkább a sportok embere nem a tanulasè, Jázmin viszont nagyon szeret tanulni imádja a kutyákat zongorára is jár. Sajnos nagyon hirtelen jött nekünk ez az egész, először mèg fel sem fogtam mi törtènik🥺meg volt a kis rendezett èletünk, èn ugye otthol dolgozatam, közben elláttam a gyerekeket, a háztartás, férjem minden nap járt dolgozni, neki külön autója volt ès nekem, most jöttem rá arra, hogy igazából meg volt mindenünk. De mi mindig törekedtünk arra, hogy jobb legyen ha gyűlt egy kis pénzünk mindig szépitgettuk a házunkat, udvarunkat❤️aztán jött ez a helyzet mikor hirtelen semmink sincs, ès ilyenkor jön rá az ember, hogy néha nem is èrtèkeltük azt amink van, mert most itt vagyunk szinte lehet mondani pénz nèlkül ès eljöttünk 3 bőrönddel. Nem tudjuk, hogyan tovább mi tèvőek legyünk, de jöttünk mert fèltettük a gyermekeinket ès èn nagyon fèltettem a gyermekeim apját is, sajnos amit hoztunk magunkkal egy kevés hrivnyát azt sem tudtunk átváltani forintra, de igazából azt sem tudtunk magunkkal hozni sokat, mert a férjem egy teljes havi fizetése ott maradt mert pár napra rá kapta volna meg miután eljöttünk.🥺💔”

Láthatod, hogy nem egy szakszerűen megszerkesztett levél, mégis ennek hatására jutottak el oda, hogy a szállásadók hajlandóak lettek személyesen is megismerkedni a családdal.

Ez volt pénteken, vasárnap este pedig írt nekem Henrietta, hogy hálásan köszöni, minden rendben van, sikerült megállapodniuk. Egy kis időre így megint lett lakhatásuk, 4 hónapig maradhatnak a házban és fizetniük sem kell. Óriási kő esett le a szívéről, pedig már ott tartottak a férjével, hogy inkább visszamennek Kárpátaljára, hiszen 3 gyerekkel mégsem élhetnek az utcán …

Mi ebből a nagy tanulság?

A motivációs levél nem ajánlott, hanem egyenesen kötelező tartozéka a pályázatodnak, ha szeretnél gyorsan és könnyen elhelyezkedni. A leghatékonyabb eszköz arra, hogy tudj kifogást kezelni, picit az érzelmekre hatni, és jobban megvilágítani a hátteredet. DE! csak akkor, ha ez nem egy sablon, semmitmondó motivációs levél.

Az unalmas, sablonos motivációs levelet egyszer és mindenkorra felejtsd el!

Helyette írj egy maximum háromnegyed oldalas levelet, amiben összefoglalod, hogy miért pályázol az állásra? Miért lennél alkalmas jelölt? Miért lesz jó a cégnek, ha felvesz téged? Ne a saját motivációidról beszélj tehát, hanem a motiváltságodat és a hátteredet mutasd be konkrét példákkal. 

Hogyan?

Ha szeretnél ellesni jó példákat, azaz jól megírt motivációs leveleket, akkor gyere és hallgasd meg a következő ingyenes, online előadásomat! 1,5 órányi hasznos Gerilla elhelyezkedési tippel készülök, és azt is elárulom, hogyan juthatsz hozzá már bizonyított, eredeti Gerilla önéletrajz- és motivációs levél mintákhoz ingyenesen. Itt tudsz feliratkozni az élő előadásra. Találkozzunk csütörtök este a képernyő előtt! 

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás