Hasznos eszközök álláskereséshez
Mik azok a technológiai eszközök, alkalmazások, weboldalak, amelyeket álláskereséshez ajánlok? Mutatok egy 13-as a listát! A jó hír az, hogy a használatuk pofon egyszerű, és rengeteget segíthetnek abban, hogy hatékonyabbá és eredményesebbé tegyék az elhelyezkedésed.
A cikk elolvasása kb. 5 perc.
Az álláskeresés nem az önéletrajzzal, hanem a piackutatással és a pályaorientációval indul. Nagyon nem mindegy ugyanis, hogy milyen céghez és milyen szakterületre mész dolgozni. Mielőtt bárhová is pályázol, érdemes lecsekkolni, hogy nyereséges vagy veszteséges-e a vállalat? Hanyatló vagy prosperáló az iparág? Milyen lesz a főnök? Hogyan kezelik a munkavállalókat? Milyenek a fizetések? Milyen potenciál van a cégben és a munkában? Az alábbi eszközök segítenek ezek felderítésében is!
1) E-beszámoló
Az e-beszamolo.im.gov.hu oldalon minden céges adatot lekérhetsz. Itt megtalálod a céges beszámolókat, mérleget, adózási és pénzügyi adatokat, a tulajdonosi struktúrát, és akár a cég partnereinek listáját is. Már az ingyenes verzió is elegendő a tájékozódáshoz.
- Mire jó? Meg tudod nézni, hogy veszteséges vagy nyereséges-e a cég, ahová pályáznál. Ha teheted, veszteséges céghez ne nagyon szegődj el, mert annak általában nincs jó vége.
- Hogyan használd? Érdemes az eredménykimutatást nézni, hogy milyen trendeket mutat a cég az elmúlt években: láthatóan bővül-e, nő-e az árbevétele vagy sem? Két számot mindenképp ellenőrizz: az árbevételt és a nyereséget! Ha 3-4 évet visszamenőleg megnézel, és egyértelműen csökkenő az árbevétel, az már egy komoly intő jel. Ha viszont a taggyűlési jegyzőkönyvben azt látod, hogy a tulajdonos ki tudja venni a nyereség harmadát/felét, az jó jel arra, hogy az üzleti modell rendben van, stabil alapokon nyugszik a cég.
2) Google illetve Google értékelés
A Google természetesen az álláskeresésben sem kihagyható eszköz. Az internet korában én már gyakorlatilag semmilyen szolgáltatást nem veszek igénybe anélkül, hogy előzetesen ne nézném meg a Google és egyéb értékeléseket, és ezt a rutint ajánlom számodra az álláskeresésben is.
- Mire jó? Információszerzésre, állásinterjú felkészülésre. Szerencsére az online jelenlét az igazán jó munkáltatók számára ma már alapelvárás. Rengeteget elárul egy cégről az is, ahogyan az ügyfeleivel kommunikál. Ha lekezeli az ügyfeleit, és nem jó értékeléseket kap kívülről, akkor nagyon valószínű, hogy a munkatársaival sem bánik túl jól.
- Hogyan használd? Nézz át minden lehetséges információs csatornát: a vállalat weboldalát, a social médiát, a szakmai blogokat, a megjelentett közleményeket és értékeléseket. Ezek számos információt közvetítenek a cégről. Nézd meg, hogy van-e cégnek Google Business fiókja, és van-e kellő számú értékelés róla? Fusd át a friss véleményeket, és a rá adott válaszokat! Jó, ha egy céghez van minimum 15-20 friss értékelés, és legalább 4,3 – 4,5 átlagérték felett van.
3) Glassdoor
A Glassdoor egy olyan platform, amelyen az alkalmazottak értékelhetik és véleményezhetik a munkáltatóikat, valamint megoszthatják a fizetéseket és a munkahelyi tapasztalataikat.
- Mire jó? Ha multicéghez pályázol, egy jó kiindulási pont ahhoz, hogy egy adott vállalat milyen körülményeket kínál, és mennyi fizetést ad.
- Hogyan használd? A belépéshez regisztrálnod kell emailcímmel vagy Facebook profillal. Böngészd át a nagyvállalatok értékeléseit, olvasd el mások tapasztalatait, és használd az oldalon található fizetési adatokat, hogy tájékozott döntést hozhass!
Ha már a fizetés szóba került…
4) Hays és Profession fizetési felmérés
Mielőtt bértárgyalásba kezdesz már az önéletrajzban, jó ha tisztában vagy az iparági átlagokkal és trendekkel. Ebben segítenek a fizetési felmérések, amik pontos képet adnak arról, mennyit kérhetsz egy adott pozícióban. Én a Hays és a Profession fizetési felmérését szoktam ajánlani ügyfeleimnek. A Hays felmérésében többnyire közép- és nagyvállalatok által kínált fizetések vannak, míg a Profession a bérigényeket listázza mindenféle szektorból.
- Mire jó? Segít meghatározni a reális bérigényt, és a szakterületek fizetési trendjeit.
- Hogyan használd? A Profession bériránytűt Prémium előfizetéssel éred el, de van ingyenes kipróbálási lehetőség is. A Hays pedig egy nemzetközi tanácsadó cég, amely rendszeresen készít fizetési felméréseket különböző iparágakban és országokban. A legutóbbi, 2024-es Hays körképet regisztráció után innen töltheted le. Nyugodtan regisztrálhatsz, semmivel nem zaklatnak utána.
Nézd meg, hogy mennyi az átlagbér a jelenlegi munkakörödben, és kutass egy kicsit, hogy hova érdemes váltanod, vagy elhelyezkedned.
5) Állásportálok
Nem csak a pályázáshoz, de bizony a pályaorientációhoz legalább olyan fontos az álláspiaci kereslet feltérképezése. Ha olyan területre pályázol, ahol viszonylag sok szakembert keresnek, akkor nem csak nagyobb esélyekkel indulsz, de biztos lehetsz benne, hogy jó irányba tart a karriered.
Magyarországon a Profession Állásportál a legnagyobb, ezt mindenképp érdemes időnként átböngészned. Ha pedig aktívan állást keresel, akkor hetente egyszer vagy kétszer – a nagyobb portálokat látogasd meg! Nálam ez a lista: Profession, Indeed, Linkedin jobs, kozigallas, Cvonline, Facebook allasok és releváns Facebook csoportok, és persze a céges karrieroldalak.
- Mire jó? Helyspecifikus álláskeresésre, piackutatásra, a munkaerőpiac követésére, és arra, hogy kövesd, milyen tudást, milyen skilleket keresnek egy-egy pozícióban a cégek.
- Hogyan használd? A Profession esetén regisztrálj az oldalon, töltsd ki részletesen és tartsd frissen a profilod, és böngéssz a különböző kategóriákban. A hirdetésekre közvetlenül is jelentkezhetsz, és, ha elfogadsz egy tanácsot, mindig célzott, pályázatra készített önéletrajzot tölts fel, és az adatlapodon is a célállásoknak megfelelő képzéseket, skilleket tüntesd fel.
Fontos azt tudnod, a Profession álláshirdetési felülete már tartalmaz egy jelöltkezelő, ún. ATS rendszert, amivel a munkáltatók könnyebben tudják feldolgozni és osztályozni a jelentkezőket. Ezért nagyon fontos, hogy ne csak egy CV-t csatolj, hanem részletesen töltsd ki a profilodat. A jelöltkezelőben az önéletrajzod és motivációs leveled csak egy csatolmányként jelenik meg, vagyis ha nem töltöd ki, és nem tartod frissen az adataidat (munkahely, tapasztalatok, iskolák, stb.), legtöbbször a HR-es egy totál üres vagy még rosszabb esetben egy elavult, falsh profilt kap rólad, és már dobja is félre a jelentkezésed. Erről itt írok bővebben is, fusd át a cikket!
6) LinkedIn
A LinkedIn nem csak egy álláskeresési portál, hanem egy teljes értékű szakmai közösségi háló. Itt nem csak álláshirdetéseket találsz, hanem kapcsolatokat építhetsz, és szakértői profilod is létrehozhatod.
- Mire jó? Egy jól feltöltött LinkedIn oldallal több hónapnyi álláskeresést tudsz megspórolni magadnak. Ha ugyanis jól be van kulcsszavazva, ki van töltve a profilod, akkor anélkül, hogy keresgélnél, rád fognak találni a cégek.
- Hogyan használd? Először is regisztrálj (az ingyenes verzió is elég), és töltsd ki jól a profilodat. Ehhez itt találsz részletes útmutatást. Másrészt építs kapcsolatokat, jelölj be engem is bátran, és máris többezer fővel bővül a kapcsolati hálód! Ha rám hallgatsz, a LinkedIn lesz a fő platformjaid egyike az álláskeresésben!
7) Karrier Hack webinár
Tudom kicsit önreklám-szagú és kakukktojás, de mégiscsak egy fontos segítség lehet a karriertervezéshez ez az ingyenes előadás, amit hamarosan újra megtartok online. Gyere és regisztrálj Te is! Nagyon sok ügyfelem jelzi vissza, hogy ezen a webináron állt össze számára a nagy kép, és indult el a pályaváltás vagy az álláskeresés útján.
- Mire jó? Az előadásban 15 év karrier-tanácsadói tapasztalatát mutatom be. Megmutatom, hogy mit tanulj, mit keresnek a cégek, mi az a 6-7 extrán keresett és jól fizető szakterület, ahová Neked is érdemes pályáznod, és hogyan juthatsz be ezekbe az állásokba?
- Hogyan használd? Egyszer szánj rá 1,5 órát és jegyzeteld ki az előadást! Nagy segítség lesz számodra akkor is, ha épp nem vagy álláskeresésben, de nincs egy közép-hosszútávú terved, vagy fogalmad sincs arról, hogy merre tart az álláspiac, hol, mennyit keresnek az emberek, és a jelenlegi állásodon kívül milyen más szakterületek jöhetnének szóba számodra.
8) Önéletrajz sablonok
Az önéletrajz az egyik legfontosabb dokumentum az álláskeresés során, amelynek nem csak a tartalma, de ma már a formája, a megjelenése is fontos. Számos gusztusos, design önéletrajz minta érhető el a neten (ld. Canva-ban), egy a lényeg: tudd őket szerkeszteni, mert a grafikusok ugyan színes-szagosra megcsinálják Neked a sablont, csak épp a struktúra nem lesz jó. Behívni márpedig a szakmai profilod és a tartalom alapján fognak.
- Mire jó? Az önéletrajz sablon a designra jól használható, de ha rám hallgatsz, azt a Gerilla önéletrajz struktúrát használod, amit mi tanítunk Neked. Legjobb praktikák önéletrajzíráshoz itt, itt és itt.
- Hogyan használd? A keret legyen a sablon, a tartalmat és az egyes blokkokat pedig a Gerilla módszertan szerint állítsd össze! Szabd cégre az önéletrajzodat, az eredményeidet mutasd be, és ne hagyd el a motivációs levelet sem, hogy minél több állásinterjúra behívjanak. Szeretnél egy részletes útmutatót az önéletrajzíráshoz, és szeretnél hozzáférni azonnal használható, bevált Gerilla önéletrajz sablonokhoz? Akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő előadásomhoz csütörtök este, ahol azt is elmondom, hogyan juthatsz hozzá ügyfeleim eredeti önéletrajzmintáihoz ingyen.
9) Canva
A Canva egy online grafikai tervező eszköz, ami különösen hasznos lehet, ha nem vagy profi designer, de szeretnél gyorsan és könnyen mutatós, modern önéletrajzot, prezentációt vagy bármilyen más grafikai anyagot készíteni. Én például a legutóbbi előadásom prezentációját is már a Canvában raktam össze, pillanatok alatt elkészültem vele, és nagyon elégedett vagyok az alkalmazás új funkcióival. (Tudtad, hogy a Mentor Klubban Canva, Photoshop, Adobe Illustrator, Adobe InDesign tréninget is elérsz már? Részletek itt ››)
- Mire jó? Professzionális kinézetű önéletrajzok, prezentációk, bemutatkozók, motivációs levél, stb. készítése egyszerűen, grafikai tudás nélkül.
- Hogyan használd? A Canvánál is jól működik az ingyenes verzió, amit egy egyszerű regisztrációval elérsz. Ha szeretnél sokkal több sablonból válogatni, akkor válaszd az előfizetést. Keresgélj a sablonok között, töltsd fel a saját adataiddal, majd exportáld PDF vagy más formátumban. Testreszabhatod a színeket, betűtípusokat és az elrendezést is, hogy teljesen egyedi legyen a dokumentumod.
10) ChatGPT
A ChatGPT egy mesterséges intelligencia alapú szöveggenerátor, aminek kb. 5 nap kellett, hogy elérje az egymillió felhasználós mérföldkövet, és 2 hónap, hogy 100 millióan használják. Utóbbihoz a TikToknak 9 hónap, a Facebooknak 4,5 év kellett. Ebből is látszik, milyen brutál népszerű platformról van szó, amit az élet szinte minden területén tudsz már használni.
- Mire jó? Az álláskeresésnél én elsősorban az infó gyűjtésre, állásinterjú felkészülésre, illetve angol nyelvű önéletrajzod, motivációs leveled fordításához ajánlom, mert nagyon jól működik.
- Hogyan használd? Regisztrálj be az alkalmazásba – már az ingyenes verzió is nagyon jól használható. Másold be az önéletrajzod szövegét a ChatGPT felületére, és kérj fordítást vagy javítást. Ha szeretnéd profin használni a ChatGPT-t a munkádban és a mindennapokban, akkor ajánlom figyelmedbe a Mentor Klub AI modulját!
11) DeepL
Szintén fordításhoz jól használható a DeepL Translator is!
- Mire jó? Ez a program azért jó, mert hosszabb szövegeket, komplett tanulmányokat, könyveket is lefordíthatsz vele szinte bármilyen nyelvre.
- Hogyan használd? Itt is van természetesen fizetős verzió, de az ingyenes program is elég jó. Ha csak egy önéletrajz, vagy az állásinterjú felkészülésre használod, elegendőek az alap funkciók. Csak beírod a fordítani kívánt szöveget, és máris kész a fordítás.
12) Trello
A Trello egy átfogó projektmenedzsment eszköz, ami akár az álláskeresésben is segítségedre lehet. Segít nyomon követni a teendőidet, és rendszerezni az álláskeresési folyamatot. Ha gyorsan és a Neked való legjobb állásban szeretnél elhelyezkedni, akkor csináld rendszerben, edzésterv jelleggel az álláskeresést. Hány pályázattal indulj és milyen behívási arányok jók? – íme itt egy részletes segítség.
- Mire jó? Feladatok rendszerezése, határidők kezelése, átlátható folyamatok kialakítása.
- Hogyan használd? Regisztrálj be a programba, majd pedig hozz létre táblákat az álláskeresési folyamat különböző szakaszaira, és használd a kártyákat a teendők és határidők kezelésére.
13) Szakmai képzések és önfejlesztő platformok
Az álláskeresés során fontos a marketing, azaz az álláskeresési technikák, hogy megtaláld a jó állásokat és el tudd adni magad a munkáltatóknak. De legalább ilyen fontos a termékfejlesztés, azaz önmagad fejlesztése, a folyamatos tanulás és szakmai fejlődés.
Ma már szerencsére számos online platform kínál színvonalas mikroképzéseket, amelyek segíthetnek új, gyakorlati készségek és modern, digitális tudás elsajátításában. Csak hogy pár platformot említsek: Linkedin Learning, Webuni, Coursera, NetAcademia, Udemi, ha pedig magyar nyelven és a legjobb ár-érték aránnyal szeretnél tanulni, akkor itt a Gerilla Mentor Klub több mint 150 képzése is.
- Mire jó? Új készségek elsajátítása, meglévő készségek fejlesztése, szakmai tanúsítványok és nyelvtudás megszerzése. A Mentor Klubban gyakorlatilag havi egy éttermi vacsora áráért befizetheted magad komplett szakmai kurzusokra. Olyan tudást szerezhetsz, aminek van értelme, amit nem a fióknak szerzel, mert ezt értékeli a munkaerőpiac. (Tudtad, hogy a Mentor Klubban már angolt is tudsz tanulni? A beszéljangolul módszerével kezdőtől egészen felsőfokig képezheted a nyelvtudásodat! Ha érdekel a Prémium+angol, fusd át a Mentor Klub oldalát!)
- Hogyan használd? Ha szeretnéd tudni, hogy mit és hogyan tanulj, merre érdemes továbbvinni a karrieredet, és hol vannak a legjobban fizető állások, a kék-óceán területek, akkor gyere és csinálj egy átfogó karriertervezést az ingyenes, online előadásomon! Regisztrálj itt és várlak szeretettel a webináron, ahol a kérdéseidre is szívesen válaszolok majd.
Remélem, ez gyors lista segítség lesz számodra is! Az álláskeresés sok kihívást rejt magában, de megfelelő eszközökkel és szoftverekkel talán kicsit könnyebbé tehető.
Hajrá, sok sikert, mielőbbi sikeres elhelyezkedést kívánok Neked!
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.