Programozói fizetés programozás nélkül? A platformok szerepe a karrierépítésben

Írta: Baráth András  |  2024. június 03.  |  c 2 hozzászólás

Az informatika és a technológia világában igazán jól a programozók keresnek – gondolják sokan, és irigylik is a programozókat. De mi van akkor, ha Te nem vagy programozó, és nem is szeretnél azzá válni? Hogyan tudnál IT diploma nélkül is millió felett keresni? A jó hír az, hogy a nagy platformok elterjedésével ma már nem kell programozói tudás ahhoz, hogy keresett szakember legyél, és programozói szintű fizetéseket tudj elérni!

A platformok kora

Sokat beszélünk a digitalizáció jelentőségéről, és arról, hogy a megbecsült kulcsemberek egyre inkább a modern, digitális ismeretekkel rendelkező specialisták. De vajon miért van ez így?

A válasz egyszerű: a platformok uralnak mindent!

Nagyon nagy igény van arra, hogy egységes keretekben dolgozzanak a cégek.

A tech cégek például rájöttek arra, hogy az egyedi szoftverfejlesztés nagyon időigényes és nagyon drága, ezért nem egyedi szoftverek fejlesztésével foglalkoznak, hanem olyan szoftver platformokat, megoldásokat fejlesztenek, amit bármilyen iparágban tudnak használni.

Ha ugyanis ugyanazt a technológiát, ugyanazt a bevált szoftvert használják, akkor egyrészt tudnak építeni a már megszerzett tapasztalatokra. Másrészt könnyebben találnak és be tudnak tanítani új munkatársakat, akik az adott szoftvert már ismerik, illetve könnyebben tudnak fejleszteni, hiszen nem nulláról kell mindent kitalálniuk.

Ezért van az, hogy ma már minden modern szakterületen egyre dominánsabb szerepe van a nagy platformmá vált szoftvereknek.

Itt van például az AI chip-gyártás esete

Sokat forgatja a sajtó mostanában, hogy az egyik legtöbbre értékelt tőzsdei cég az Nvidia (ejtsd: envidia) félvezetőgyártó vállalat lett. Piaci érték alapján a harmadik legnagyobb amerikai vállalattá nőtte ki magát a Microsoft és az Apple mögött.

Természetes, hogy az Open Ai, a Microsoft is és még sokan mások próbálnak beszállni a chipgyártás bizniszbe, csakhogy nulláról belépni nem is olyan egyszerű. Miért?

Mert az Nvidia-nál sem pusztán az a lényeg, hogy milyen erős chipeket gyárt, hanem olyan szoftvert fejlesztett ki a háttérben (az ún. CUDA-rendszert), amivel a chip memóriakezelését egységesíteni tudja, fel tudja gyorsítani, stb.

A chipgyártás mellett tehát legalább akkora jelentősége van a mögötte álló platformmá vált CUDA szoftvernek is. A kettő együtt eredményezte azt, hogy az Nvidia chipjei jelenleg a mesterséges intelligencia arany szabványai.

Ez csak egy példa, de tulajdonképpen mindenhol ott vannak a nagy platformok!

Ha megnézed, a Microsoft, Apple, Amazon, SAP, Adobe, Salesforce, Oracle, Alphabet (Google), stb… tulajdonképpen mind egy-egy nagy tech-platformmá nőtte ki magát. Ezek a platformok a saját területükön egyfajta digitális standardként működnek.

Mit jelent ez számodra munkavállalóként?

A legnagyobb lehetőséget!

Egyrészt ha nem spéci szoftvereket (pl. nem  XY cég egyedi vállalatinformációs rendszerét) tanulod meg, hanem ezekhez a nagy platformokhoz értesz, az egy nagyon erős, értékes tudás lesz számodra, mert átvihető egyik cégről a másikra, tehát helyből sokkal több állásból válogathatsz.

Ráadásul a dinamikus, jól fizető szakterületeken mindenhol ezekhez a digitális platformokhoz értő szakembereket keresik és értékelik a cégek.

Nézzünk néhány konkrét példát!

Az első ilyen platformok egyike a Microsoft 365 volt. Nézd meg most mi a helyzet! A Word, Excel, PowerPoint, stb. az irodai állások beugrója lett. Vagyis minden irodavezető, ügyfélszolgálatos, logisztikai, pénzügyes, stb. állásnál ez az alap. Ha nem vagy magabiztos szinten Excelből akkor például a pénzügyes állásokban labdába se rúghatsz. Ha viszont ezeket a szoftvereket magas szinten megtanulod, és magabiztosan használod, máris beelőzöl a kiválasztásnál.

De itt egy újabb terület, a Cloud informatika! A Cloud óriásit tarolt az utóbbi években, szinte minden cég költözteti az infrastruktúráját a felhőbe. Mit csinált ezért az Amazon és a Microsoft? Megalkották a saját Cloud platformjukat – Amazon Web Services (AWS) és MS Azure, ami a Cloud szakterület két vezető platformjává vált. Ha ezeket Te megtanulod, IT diploma nélkül is millió felett fogsz keresni a Cloud állásokban. Ráadásul a Cloud olyannyira keresett tudás, hogy nem egy ügyfelem számol be arról, hogy mióta beleírta a LinkedIn profiljába, hogy van Azure tanúsítványa a Mentor Klubban, naponta kap megkereséseket cégektől. Még csak állást sem kell keresnie, kapkodnak utána a munkáltatók…

Ugyanezt elmondhatom Microsoft Power Platform esetén is. Azok az ügyfeleim, akik például az Excel mellett Power BI-t, Power Apps-t, Power Automate-et megtanulták, azoknak nem kell a programozáshoz érteni, hogy br. 1,2-1,7 millió forint közötti fizetéssel Data Analyst pozíciókat elnyerjenek.

Ha nagyvállalatnál akarsz dolgozni, akkor az SAP kb. olyan beugró lesz, mint az Excel az irodai állásoknál.

Ha a digitális marketing érdekel akkor a Google Ads-hez, a Facebook-hoz, és legalább az egyik vezető automatizálási platformhoz értened kell.

És akkor nem beszéltem még a CRM rendszerekről. A Salesforce, mint piacvezető CRM platform az értékesítő, marketingautomatizálási állások terén ma már megkerülhetetlen. Csak keress rá LinkedInen! A “Salesforce Business Administrator”, “Salesforce Consultant” és “Salesforce Analyst” állások stabilan a LinkedIn leggyorsabban növekvő tíz nyitott pozíciója között szerepelnek.

Nem sorolom tovább, ezek tehát mind-mind vezető digitális platformok…

Ezek uralják az egyes szakterületeket, ezáltal a munkaerőpiacot!

Bátran kijelenthető, hogy aki nem ért a platformmá vált szoftverekhez magas szinten, az nem tud specialista lenni, és egyre kevésbé fogja értékelni a munkaerőpiac. 

Most már mindenhol ott tartunk, hogy ahol nincsenek szoftveres megoldások, az a munkakör leértékelődik a cégek szemében. Maga a terület sem kínál jó fizetést, mert nem tud olyan nagy hatása lenni, és ezen belül a konkrét pozíciók sem annyira értékesek a vállalatoknak. 

Aki viszont ezeket a platformokat tanulja, az bármilyen múlttal is vált, egy nagy lépést tudni tenni a karrierjében és a fizetésében.

Érdekel, hogy mi a 6-7 legjobban fizető szakterület, és ezen belül milyen konkrét pozíciókat érdemes megcélozni, ahová Te is jó eséllyel pályázhatsz? Gyere és csatlakozz a következő ingyenes, online előadásomhoz, és tervezd meg a karriered következő lépését! ››

“De én ezeket nem tudom megtanulni….”

Ez látod egy óriási tévhit!

A legjobb ezekben a platformokban, hogy a többségüket pár hónap tanulással, online, gyakorlatias mikroképzésekkel simán Te is meg tudod tanulni méghozzá programozói előképzettség vagy diploma nélkül is.

Ha ezt a modern tudást, digitális ismereteket megszerzed, egyből dinamikus állásokba tudsz betörni, 50-70-100%-kal több fizetéssel! 

Ráadásul nem csak technológiai platformok léteznek!

Például az IT projektmenedzsment, minőségügy, gyártás terén nem annyira technikai platformok, mint a jól beazonosítható keretrendszerek, módszertani platformok dominálnak: Lean, Six Sigma, ISO standardok, Agilis termékfejlesztés, ESG, DevOps, ITIL, stb.…

Ha ezeket a módszertani kereteket ismered és tudod, akkor könnyedén be tudsz törni ezekbe az állásokba. Miért? Mert a cégek azokat a szakembereket keresik, akiket nem nulláról kell betanítani, akivel egy nyelvet beszélnek egy-egy szakterületen. 

A legjobb tanácsom tehát: Ha van diplomád, ha nincs. Ha érdekel az informatika, ha nem, ezeket a platformokat kezdd el megismerni, és amelyik legközelebb áll hozzád, azt kezdd el megtanulni! Hidd el, egyáltalán nem olyan nehéz egy új területre átevezni, mint gondolod. Jó oktatókkal kifejezetten élvezetes és könnyű tanulni, és máris versenyképes tudásod van, amivel előtted is megnyílnak a legjobban fizető, dinamikus állások!

Hajrá, sok sikert, jó tanulást kívánok Neked!


SEGÍTSÉG ÁTFOGÓ KARRIERTERVEZÉSHEZ:
Ha egyelőre nem tiszta számodra, hogy mit tanulhatnál, mik a lehetőségeid, milyen irányban lenne érdemes elindulnod, hogy nem csak jól keress, de izgalmasabb munkád legyen, és előre tudj lépni a karrieredben, akkor első körben egy átfogó karriertervezésre van szükséged. Gyere és csatlakozz a következő ingyenes, online előadásomhoz, és segítek neked. A mini-tréningem zártkörű és ingyenes, élőben tartom, tehát a végén kérdezhetsz is tőlem. Várlak sok szeretettel, kérd el itt a linket! ›› 

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


Mitől lesz több fizetésed? – Gerilla Mentor Klub
2024. október 31. csütörtök 15:08

[…] mind-mind újfajta, digitális munkakörök, amelyek valamilyen szoftver vagy egy-egy módszertani platform magas szintű ismeretéhez […]

Válasz

Ott Tibor János
2024. június 6. csütörtök 11:37

T. Baráth András! Én pontosan 5 éve követem munkádat amely Magyar viszonylatban kifogástalan. Erre büszke is lehetsz! Vajon miért? Szerintem anno az elején Te/Ti / Ajanlottatok ki a Budapesti Polifon Cégnek. Nem volt alkalmam még köszönni utólag most köszönöm. Nos hosszú lenne leirni, de én nem éltem itt 1979.-ota csak tranzit leányom szüleim végett jöttem mentem. Talán még mivel hosszú lenne leirni tanulmányaim, sport múltam szomorú esemény végett ragadtam itt mind három szeretteim veszítettem el. Ez kemény dolog volt és marad is viszont 2024.05.19.letelt a gyász ideje. Ezért is voltam inaktív! Ugyan volt egy balesetem nem kicsi abból is most cirka 80%-ba visszakuzdottem magam. Nos röviden egyenlőre ennyi mivel jönnek hozzám holnap folytathatjuk. Ja. Németországban végeztem IT szakiskolát mint fejlesztés, programozas, technikus e cetera. 1993 Olivetti laptoppal kezdtem komolyabban ezt a témát feszegetni gyakorlatilag ez ma már óráról órára fejlődik!! Üdv Ott Tibor János

Válasz

FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás