Hogyan gondolkodnak válságban a cégek? Miért hiba, ha nem figyelsz most erre?
Szinte állandó kérdés a tanácsadásokon, hogy lesz-e válság, én mire számítok, érdemes-e egyáltalán most váltani, kell-e készülni leépítésekre? Sokféle hír jön a médiából, és bár biztosat senki nem tud, abban azért minden elemző egyetért, hogy nem jók a kilátások. Háború, gazdasági lassulás, ellátási láncok akadozása, növekvő infláció, alapkamat emelés, rezsicsökkentés csökkentése, ársapkák, energiaválság. A médiában mást se hallunk, szinte a csapból is ez folyik. Ami azonban nem folyik a csapból, és egyelőre nem is nagyon beszédtéma, az a cégek reakciója. Tuti tippek helyett én ezért most a vállalatok “észjárását” szeretném neked picit bemutatni. Hogyan gondolkodnak, milyen lépéseket tesznek, milyen lehetőségei vannak a cégeknek gazdasági bizonytalanságban és válságban, és te ehhez képest mit tehetsz? Ha szeretnél jobban felkészülni és tudatos döntéseket hozni az állásoddal kapcsolatban, akkor érdemes átfutnod a cikket!
“Nem jó, de nem is tragikus”
Lesz-e komolyabb recesszió vagy nem lesz? – erre egyelőre csak tippelni lehet. Komolyabb leépítésekről szerencsére még nem szólnak a hírek, azt azonban látjuk, hogy kezdenek szivárogni a különféle céges megszorításokról szóló hírek a nagyobb vállalatok részéről is. Legutóbb például az Apple állt be a sorba, mikor is több tucat toborzó partnerének mondott fel, hogy csökkentse a munkaerő-felvétellel kapcsolatos költségeit. Embertelen? Hálátlan? Szó nincs róla, sőt ellenkezőleg: valahol itt kezdődik a felelős magatartás. Máris elmagyarázom, hogy miért.
Nyertesek és vesztesek
Legyen bármilyen mély krízis, minden válságnak vannak nyertesei és vesztesei. Várhatóan most is lesz jó pár cég, aki csődbe megy, lesz aki túlél, és igenis lesznek olyanok, akik komolyan fognak profitálni a jelenlegi helyzetből. Az erősek általában még jobban megerősödnek, a gyengék pedig még jobban meggyengülnek vagy elbuknak. Mondhatni e tekintetben sincs új a nap alatt. Ahogy a háborúk, úgy a gazdasági válságok is bizonyos időnként bekövetkeznek, még ha erről szeretünk is megfeledkezni.
És bár úgy tűnt, hogy a Covid hatásait viszonylag gyorsan kiheveri a legtöbb cég, utóhatásként és az infláció, plusz a háború következményeként mégis maradt néhány komoly probléma, amivel most szembe kell néznie még a legstabilabb vállalatoknak is: magasabb áron lehet az alapanyagokat beszerezni, drágábban kapják a szolgáltatásokat, nőnek az irodabérleti díjak, emelkednek a rezsiárak, beszállítói problémák, stb-stb… Ez a tendencia úgy néz ki, még egy darabig velünk marad.
Milyen mozgástere van ebben a helyzetben egy cégnek?
Szórhatjuk az átkot a leépítő cégekre, mondhatjuk, hogy milyen genyók, bezzeg eddig jó volt a munkavállaló, most, hogy jön egy kis nehézség, máris elbocsát… De látni kell azt, hogy kicsit olyan ez a helyzet, mint egy rossz fogfájás.
Az elején még csak be kellene tömni a lyukat, de ha nem foglalkozunk vele, akkor abból bizony foghúzás lesz, és mindenki számára sokkal fájdalmasabb véget fog érni a dolog. Lefordítva:
Ha egy kezdődő krízisben bizonyos lépéseket nem tesz meg egy cég, nem csökkenti a költségeit és nem óvja meg fokozatos módon a saját eszközeit, munkatársait, akkor ennek óhatatlanul az a vége, hogy az egész céget be kell zárni és mindenkit elbocsátani.
Gondolj csak bele! Ha a családi költségvetésben egyre nehezebben tudsz kijönni, akkor mit csinálsz? Átnézed, hogy mit tudsz tenni annak érdekében, hogy átvészeld a nehezebb időszakot, nem igaz? Ugyanígy tesznek most az okosabb cégek is:
- lemondják a felesleges előfizetéseket,
- visszavesznek a jóléti támogatásokból,
- igyekeznek növelni a hatékonyságot,
- optimalizálják az irodák méretét,
- csökkentik vagy korlátozzák a céges autók használatát,
- nem vesznek fel új munkatársakat, létszámstopot vezetnek be…
Vagyis egy darabig igyekeznek megtenni mindent, hogy meg tudják tartani a munkavállalóikat. De – és ezt fontos látnunk A MUNKAERŐ A LEGFONTOSABB, UGYANAKKOR A LEGDRÁGÁBB ERŐFORRÁS!
Ahol a cég túlélése a cél, és a létszámstop és az egyéb költségcsökkentés már nem elég, ott bizony elkezdi rangsorolni a vezetés a munkavállalóit. Megnézi, hogy mely munkatársak járulnak hozzá a vállalat nyereséges működéséhez, és melyek nem. Ezzel igyekszik fájdalmasan csökkenteni a költségeit, másrészt óvni a megmaradó dolgozóit.
Előre menekülés
Az, hogy melyik cég fog megerősödve kijönni egy krízisből, sok összetevő, köztük iparág, cégvezetés, stratégia, és bizony válságkezelés függvénye. A nyertesekről általában elmondható, hogy már “békeidőben” felkészülnek, és összeraknak egy ún. üzletfolytonossági tervet, amely tartalmazza a lehetséges megoldásokat egy elhúzódó, mélyülő válság esetére is. Érdemes neked is hasonlóan gondolkodni!
Mi az, amit te megtehetsz?
Sok mindenre nincs ráhatásod. Nincs ráhatásod az inflációra, a háborúra, a forint árfolyamra, az energiaválságra stb… Van azonban ráhatásod a saját munkádra, a fizetésedre, a munkahelyi kapcsolataidra, és úgy általában a gondolkodásodra!
Kérdések, amiket érdemes feltenni most magadnak:
- Milyen stabil, mennyire válságálló a munkahelyed?
Sokszor látom, hogy az emberek nem figyelik a jeleket nem csak a világban, de a saját cégüknél se. Vannak-e problémák a beszállítókkal? Vannak-e fizetési nehézségek a cégnél? Milyen a cég általános pénzügyi helyzete? Érdemes résen lenni, és ha nem elég stabil a cég anyagilag, akkor elkezdeni s.o.s. körülnézni a piacon. Ismétlem, most még van mozgástered!
- Mennyire humánus a vezetés?
Érdemes azt is megnézned, hogy a Covid alatt például hogy viselkedett a céged az alkalmazottakkal, hogy oldotta meg a helyzetet? Ha az akkori sokkos szituációban igyekezett mindent megtenni a munkavállalókért, és sikeresen átkormányozta a vezetés a céget, az már egy biztató jel lehet számodra a következő időszakra is.
- Te mennyire függsz a cégtől?
Nagyon fontos, hogy tisztában legyél a saját helyzeteddel is. Mennyire vagy kulcsember? Mennyire elégedettek veled a cégnél? Mennyire vagy sündisznó a környezeteddel? Mennyire ápolsz jó kapcsolatokat a szakmádon belül? Mennyire naprakész a tudásod, mit tanultál utoljára? Beszélsz-e nyelveket? Ismered-e a szakterületed álláspiaci szempontból is? Hajlamosak vagyunk a körülményeket hibáztatni, pedig érdemes először a saját házunk táján körbenézni.
- Mit tudsz tenni annak érdekében, hogy akármi is történik a jelenlegi állásoddal, az irányítás a te kezedben maradjon?
Sokan ott követik el a hibát, hogy a felkészülést egy passzív dolognak tartják. Elég figyelni a híreket, elolvasni egy-két cikket. A rossz hírem, hogy ez nem elég. Ha 10-15 éve nem kerestél állást, ha nincs egy ütős önéletrajzod, ha nem tudod hol és hogyan kell válságban állást keresni, hogy szűrheted ki a jó cégeket, és azt gondolod, hogy infláció feletti fizetést nem lehet manapság kialkudni, akkor bizony lemaradsz.
A jó hír az, hogy még a legnehezebb helyzetekben is a rendszerváltás óta kb.10-12% volt a munkanélküliség. A cégek működtek, munkahelyek voltak még a legdurvább években is. Akármi is vár ránk, ez most sem lesz másként. Az azonban nagyon nem mindegy, hogy te melyik cégnél vagy, milyen álláspiaci pozíciód van, és mennyire jársz a többiek előtt. Ne feledd, hogy az álláskeresés is olyan műfaj, ahol mindig csak a többiekhez képest kell jobbnak lenned. Hogyan szerezz előnyt? Erről szól ez a speciális előadás, gyere és kérd el itt a linket! ››
Zárásként még egy dolog!
Ha már dolgoztál a 2008-2009-es gazdasági válság idején, akkor neked már van tapasztalatod róla, hogy mit jelent pontosan egy ilyen időszak. Érdemes visszanézned picit azokra az évekre, megnézni, mi történt akkor, hogy életed túl, mi volt a stratégiád? Volt-e egyáltalán stratégiád, vagy csak sodródtál?
Javaslom, hogy vedd elő a tanulságokat! Ha pályán voltál már, akkor neked már van egyféle megoldásod, már önmagában ez komoly előny lehet. Bárhogy is vágsz neki az elkövetkező egy évnek, és bármilyen is a jelenlegi helyzeted, ne feledd, hogy nem vagy egyedül, egyrészt van segítséged! Másrészt a karrier nem egyenlő a jelenlegi pozícióddal, hanem egy hosszú távú történet. Ha megfontoltan és felkészülten állsz bele a következő 1-2 évbe, akkor nincs mitől tartanod. Nem véletlen mondom, hogy gyere el erre a csütörtöki tréningre, ha nincs kész stratégiád! Az ingyenes előadás egy komoly, életmentő tréning lehet számodra, tele csupa gyakorlati módszerrel, ráadásul ingyenes! Várunk szeretettel!
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.