Hogyan készülj fel az angol állásinterjúra?

Írta: Baráth András  |  2021. április 01.  |  c Nincs hozzászólás

Veled is volt már úgy, hogy azért nem pályáztál egy állásra, mert angolul kellett volna önéletrajzot írni vagy interjúzni? Rengeteg szakember mond le csak azért a neki való jó állásokról, mert úgy érzi, megkopott az idegennyelv tudása. Írásban még csak-csak, na de angolul interjúzni?! No, thanks! Én viszont azt mondom, érdemes félretenni a gátlásokat és picit bátrabban pályázni azokra a helyekre is, ahol nyelvtudást várnak. Mutatom hogyan!

A cikk elolvasása kb. 5 perc.

A nyelvtudás egy belépő

Sok álláskereső megretten az egyébként neki való pozícióktól, ha azt látja az álláshirdetésben, hogy aktív angol nyelvtudást is várnak. Pedig az angolt ma már egyfajta szűrőként használják a cégek. 

Elvárják, hogy legyen meg a nyelvtudás, ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy napi szinten feltétlenül használnod is kell az adott pozícióban. 

Ilyenkor jöhet jól a most következő technika, ami természetesen NEM HELYETTESÍTI az angol tudást! Sőt, ezzel a gyorstalpalóval együtt azt javaslom, hogy szánj rá energiát, tanulj nyelveket, ne hagyd elveszni az angol/német/bármilyen nyelv tudásodat. Tudom, hogy nem könnyű munka és család mellett időt szánni erre. De szerencsére ma már rengeteg online segítséged van. Ebben a cikkben összegyűjtöttem pár módszert, amit én is használok, és amivel szóban és írásban is viszonylag egyszerűen felhozhatod/szinten tarthatod Te is az angolodat teljesen autodidakta módon. ››

Most pedig nézzük, hogyan turbózhatod fel magad egy egyszerű technikával az idegen nyelvű interjúkra!

Egy bejáratott vizsgamódszer

Tudni kell rólam, hogy az egyetemi évek alatt viszonylag nagy halogató voltam. Sok tárgynál abból állt a felkészülésem, hogy a vizsga előtti nap nekiültem, és alvás nélkül egy teljes napot végigtanultam. :)

Nem mondom, hogy ez a világ legjobb technikája, de nálam kiválóan működött, mindig jó jegyeket szereztem. Az más kérdés, hogy ebből a tudásból hosszú távon nem maradt meg túl sok, de arra jó volt, hogy a kevésbé lényeges tantárgyakat is négyes-ötösre abszolváljam. 

És nagyjából ugyanez a feladat akkor is, ha Te egy állásinterjú angolul zajló részére vagy egy céges nyelvi tesztre szeretnél felkészülni… 

Mit is várnak az interjúztatók tőled?

Nem egy komplett nyelvvizsga tesztet fognak kitöltetni veled, hanem ugyanazokat a normál állásinterjú kérdéseket fogják feltenni, mint általában, csak éppen angolul kell válaszolnod rájuk.

A feladat tehát az, hogy a 10-15 leggyakoribb interjú kérdést angolul is átgondold, kidolgozd és megtanuld, ami lássuk be, egyáltalán nem lehetetlen.

Én egyébként is annak vagyok a híve, hogy minden állásinterjú előtt írjuk le a válaszainkat, akár vázlatosan, akár szó szerint, de szedjük össze a gondolatainkat, mert az interjú pontosan úgy működik, mint egy vizsga. Nincsenek benne nagy meglepetések. Van kb. 40-45 tipikus kérdés – ebben már a speciális esetek és az egészen provokatív, cizellált kérdések is benne vannak – amit az interjúztatók forgatnak. Mégis csak nagyon kevesen veszik a fáradtságot, hogy előre végiggondolják (magyarul is) a válaszaikat, összeírják a saját kérdéseiket és felkészüljenek a cégből, ahová interjúzni mennek.

Hidd el, ha csak annyit csinálsz, hogy felkészülsz pár mondattal ezekre a kérdésekre, nem betanult monológgal, de átgondoltan, példákat is bemutatva tudsz válaszolni az interjúztatóknak, már drasztikusan megnövelted az elhelyezkedési esélyeidet…

Ugyanez igaz az angol nyelvű interjúkra!

Nem kell heteket készülnöd rá. Elég ha kidolgozod magyarul a válaszaidat, és vagy magadnak, vagy ha úgy érzed, nem vagy azon a szinten, akkor egy ismerős, barát vagy akár egy nyelvtanár segítségével lefordítod őket angolra.   

  • Meséljen magáról! Miért szeretne váltani?
  • Mit csinált az előző munkahelyen? 
  • Mit szeretett/mit nem szeretett az előző állásában?
  • Legnagyobb sikerei, legnagyobb kudarcai?
  • Mi motiválja Önt?
  • Miért jelentkezett az állásra? Miért Önt kellene felvennünk?

Ezek a válaszok legyenek meg kidolgozva angolul is, amit aztán be tudsz gyakorolni!

Hangsúlyozom, nem az a cél, hogy bemagold, hanem, hogy összeszedett legyél és begyakorold a szófordulatokat és a válaszaidat! 

Ha tehát angol tanártól kérsz segítséget, akkor ne feledd, hogy nem HR tanácsot kérsz tőle, ő csak a fordításban, megfogalmazásban, a megfelelő nyelvi fordulatok alkalmazásában fog tudni segíteni neked. Az interjú válaszok tartalmi részében javaslom, hogy hagyatkozz továbbra is inkább a Gerilla tudásanyagokra!

Ha szeretnél egy kidolgozott, többszörösen tesztelt útmutató segítségével felkészülni a következő (angol vagy magyar nyelvű) állásinterjúdra, akkor gyere és csatlakozz a csütörtök esti ingyenes, online mini-tréningemhez, ahol többek között angol nyelvű önéletrajz-mintákat is megosztok majd Veled! 

Ha kicsit több időd, energiád van, érdemes néhány nyelvi órát is venned célirányosan az interjú előtt. Ez nem csak azért jó, mert élőben tudsz gyakorolni, beszélgetni a tanárral az interjú kérdésekről, hanem rákényszeríted magad, hogy kicsit leporold a nyelvtudásodat. Egy interjúhoz sok esetben többre nincs is szükség.

Lehet, hogy az interjún kívüli társalgási témákban továbbra is be lesz rozsdásodva a nyelvtudásod, de az interjún ez nem fog kiderülni, mert sokkal-sokkal meggyőzőbben, frappánsan fogsz szerepelni.  

Nem baj, hogy nem vagy minden mondatnál tökéletes, a cél az, hogy tartalmilag meggyőző légy, és beszélj lendületesen, bátran, magabiztosan. 

Angol nyelvű telefonos és videós interjúk

Sokak számára nagy mumus az idegen nyelvű telefonos interjú is, pedig ha egyébként az előző módszerrel Te lelkiismeretesen felkészülsz a kérdésekre, akkor itt van még egy extra segítséged is! 

A telefonban ugyanis nem látják, ha puskázol. :)

Nagyon sokszor a nyelvtudást már telefonban előszűrik, sőt lehet, hogy csak telefonban szűrik meg ezzel a jelölteket, a szóbeli interjú már csak magyarul folyik. Érdemes tehát úgy készülni, hogy kinyomtatod az angolul kidolgozott válaszaidat, és a telefonos körben szépen magad elé veszed őket. Senki nem fogja tudni, hogy mi az, amit olvasol belőle, mi az, amit nem.

Eggyel trükkösebb a dolog, ha videós interjút kérnek a cégek, mert itt ugye látszik azért, hogy hova nézel. De a kidolgozott válaszokat természetesen a gépedre is feltöltheted. Az interjú előtt csak megnyitod a doksit, és ha kell, szépen odagörgethetsz egy-egy részhez, hogy még magabiztosabban válaszolj. Ha nincs képernyőmegosztás, nem fogják látni, hogy pontosan mit is nézel a monitoron… 

Fontos! Ez a módszer csak akkor működik, ha egyébként tudsz valamennyire az adott idegennyelven. Nem az a cél, hogy ha nem beszélsz egyébként egy szót se angolul, akkor elhitesd az interjúztatóval, hogy penge vagy. Ez sajnos nem működik. 

A fő cél az, hogy ha tanultál angolul, de a tudásod kicsit már megkopott (mert nem kellett annyira használnod az elmúlt években a nyelvet), az interjúra akkor is fel tudd hozni magad egy elégséges szintre, és meg tudd csillantani, hogy neked az angollal sem lenne különösebb gondod.

Sajnos azt látom, hogy az álláskeresők hajlamosak túlrettegni az állásinterjút, pedig aki egy kicsit is készül, egy-két órát beletesz interjú előtt az angolba, annál az interjúztatók általában csak legyintenek, hogy “oké, ez bőven elég”.

Azoknál az állásoknál, ahol nincs komolyabb napi szintű angol kommunikáció, ez a villám módszer tényleg bőven átvisz Téged az interjún. Ahol pedig ennél több kell, az általában már az álláshirdetésből is világosan kiderül. 

Ezeket az állásokat sem érdemes egyébként elengedned, sőt, ahogy már korábban említettem, az angolt – és általában az idegennyelv tudást – ajánlott komolyan venned. Ha még nem beszélsz nyelveket, iratkozz be egy iskolába, kezdj el tanulni. Ha pedig már beszélsz valamilyen szinten, tartsd frissen a tudásodat. (Hogy én ezt hogy csinálom, megmutatom ebben a cikkben. Több ügyfelem is ezekkel a módszerekkel tanult meg teljesen nulláról pl. egy második nyelvet, és én magam is így tartom karban az angolom az elmúlt 10 évben, mióta nem használom napi szinten.)

Hajrá, sok sikert és sikeres angol állásinterjúkat kívánok Neked! :)

Ha pedig úgy érzed, nem hívnak elég interjúra, az angollal még csak-csak dűlőre jutnál, de be se kerülsz a személyes meghallgatásokra, akkor gyere és csatlakozz a csütörtök esti ingyenes webináromra, és megmutatom Neked, min kell változtatnod, mi a nyerő álláskeresési stratégia 2021-ben.››

 

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás