Hogyan készülj fel egy váratlan felmondásra, hogy a legjobban kerülj ki belőle?

Írta: Baráth András  |  2022. november 09.  |  c Nincs hozzászólás

Wellis, Magyar Posta, Tungsram, Twitter – csak pár cég az elmúlt napok szalagcímeiből kiragadva, ahol hirtelen üzletbezárásokról és tömeges elbocsátásokról olvashatunk, és most már olyan ügyfeleimtől is kezdenek szivárogni felmondásról szóló hírek, akik eddig beton biztosnak hitték az állásukat. Mit tegyél, ha váratlanul hivat a főnök és te is bekerülsz egy elbocsátási hullámba? Hogyan tudsz felkészülni? Milyen munkajogi, anyagi és nem mellesleg lelki buktatókra figyelj?

Van valami a levegőben

Már csak munkaköri kötelességből is be van állítva nálam több munkaerőpiaccal kapcsolatos kulcsszó figyelő, amibe természetesen az elbocsátások, cégbezárások is beletartoznak. Ha követed a sajtót, te is biztosan találkoztál például Elon Musk Twitter felvásárlásával. 

Musk miután megvette a Twittert, gyakorlatilag a következő héten már el is küldött 3700 embert. De magyar vizeken maradva, hétfői hír a Tungsram felszámolása, 750 dolgozót bocsátanak el, és egyre több cég jelenti be, hogy erőteljes költségcsökkentésre áll át, nem vesz fel új munkatársakat, stb,stb. Az elmúlt hetekben nálam is igencsak megszaporodtak a hasonló levelek:

“Szia András 3 hónapja az Állásszerző Program tagja vagyok. Részt vettem már több képzéseteken és októberre összeállt az első igazi, Gerillás önéletrajzom is. Eddig szép komótos tempóban haladtam az anyagokkal, nem volt sürgős a váltás, hiszen volt egy stabilnak hitt állásom. Aztán tegnap behívott a főnök és közölte, hogy költségcsökkentés címmel sajnos 4 másik munkatársammal együtt én is áldozata leszek a leépítésnek! Orrom alá dugtak egy papírt, hogy kifizetnek mindent korrektül, de holnap már nem kell bemennem. Nem vagyok pánikban, de mindenképpen szeretnék a következő telefonos konzultációdon részt venni. A kérdéseim a következők:…. Üdv, Ilona”

Több hónapnyi munkabérrel és egy jól megírt önéletrajzzal a zsebében mondhatnánk, hogy Ilona még viszonylag szerencsés, nem igaz?

Képben van az álláspiaccal, legalábbis ha 3 hónapja tanul velünk, nyugodtan hátradőlhet, biztosan könnyen fog találni magának másik munkát…

Te vajon mit csinálnál, ha hivatna a főnök az asztalán a felmondó papírral?

Fel vagy készülve a legrosszabbra is?

Legyünk őszinték, egy elbocsátás mindig sokkoló. A legtöbb embert megviseli, és talán nem is lehet rá 100%-ig felkészülni, ez így természetes. Az azonban nagyon nem mindegy, hogy mennyire vág földhöz egy kirúgás.

Van 3 dolog, amellyel felvértezheted magad, hogy a legkisebb sérülésekkel kerülj ki a dologból.

1) Figyeld az ágazati híreket, a cégedet!

A munkatársaim már lassan statisztikát vezetnek róla, hogy hányszor mondom ki egy nap, hogy “Nézd meg a számokat!” :) 

Itt van például a Tungsram hír! Mindent el lehet mondani ezzel a bejelentéssel kapcsolatban, de azt mondjuk semmiképp, hogy nem lehetett számítani elbocsátásokra. Ha megnézed az e-beszámolót, feketén-fehéren kiderül, hogy nem pár hónapja kezdődtek a pénzügyi gondok. És tudom, hogy nem mindenki pénzügyes, de még csak különösebb pénzügyi szakértelem sem kell hozzá, hogy lásd évekre visszamenően is a mínuszokat és a trendeket. 

Ugyanez érvényes a te cégedre is.

Egy csoportos (30 fő feletti), vagy nagyobb hullámú létszámleépítés soha nem az első lépés. Az elbocsátás előtt jóval korábban is vannak már jelek, egyéb megszorítások, és ott vannak a pénzügyi mutatók, amire igenis érdemes figyelni és résen lenni.

Ha semmi mást nem teszel, csak pár évre visszamenőleg megnézed a céges eredménykimutatásokat, komolyan odafigyelsz a cég számaira, a bejelentésekre, hidd el, hogy sok váratlan kellemetlenségtől megkímélheted magad…

2) Légy képben a jogaiddal!

Nem szeretnélek hitegetni, akit ki akarnak menedzselni, azaz el akarnak távolítani egy cégtől, azt előbb-utóbb el is küldik.

Nagyon nem mindegy azonban, hogy milyen feltételekkel és milyen szájízzel váltok el a munkáltatóval. 

Sajnos én azt látom, hogy még mindig nagyon sok városi legenda kering a  felmondásokkal kapcsolatban, és akár sok százezer forintod is bánhatja, ha nem vagy tisztában a jogaiddal.

Nem árt, ha van egy munkajogász száma a telefonodban, akit egy váratlan helyzetben felhívhatsz, de még jobb, ha előre utánanézel a legfontosabbaknak és kifejezetten ajánlom figyelmedbe a Gerilla Mentor Klubban található munkajogi oktatóanyagunkat.

Néhány munkajogi alapvetés, ami neked talán evidens, ám érdemes ezeket a szabályokat átnézni:

Egy határozatlan idejű munkaviszonyt (tehát nem a közalkalmazotti vagy köztisztviselői szabályokról beszélek) a cég alapvetően három módon szüntethet meg:
1. közös megegyezéssel
2. felmondással
3. azonnali hatályú felmondással

A felmondást a munkáltatónak mindig indokolnia kell – egyetlen kivétel van ez alól, ha a munkavállaló nyugdíjas-  kell tehát egy világos, valós és okszerű indoklást tenni a felmondás mellé. 

Az ok háromféle lehet:

  1. Hivatkozhat a cég a képességeidre (pl. Sorozatos hibák, mulasztások a munkában, egy munkakörhöz szükséges szoftver nem ismerete.)
  2. Hivatkozhat a munkaviszonnyal kapcsolatos magatarásodra (pl. Késések, hiányzások, a munkaidő jelentős részét nem munkával töltöd, nem jó a termékismereted.)
  3. Hivatkozhat a munkáltató működésével kapcsolatos okokra. (pl. Tartósan veszteséges működés, energiaárak növekedése, átszervezés, munkakör megszűnése.)

A mostani időszakban ez utóbbival, vagyis a cég gazdasági helyzetével várhatóan sajnos sok munkáltató fog indokolni, ami egyébként mindenféle további ok felsorolása nélkül is meg tudja állni a helyét. Ettől függetlenül a legtöbb cég továbbra is a közös megegyezést preferálja majd.

A munkáltatók érthető módon a közös megegyezést szeretik felajánlani, így lehetnek ugyanis a legbiztosabbak abban, hogy végérvényesen le tudják zárni az ügyet, és nem lesz később sem semmiféle követelésed, vagy jogvita az elbocsátásból. 

A közös megegyezést természetesen nem vagy köteles aláírni, csak akkor ha jól jársz vele, vagyis a rendes felmondással elérhető kondícióknál jobban jársz. Például több pénzt kapsz, mint ami egy rendes felmondással a törvény alapján járna neked (ld. végkielégítés, felmondási időre járó juttatás, stb.), vagy hamarabb tudsz szabadulni ugyanannyi kifizetés mellett.

Nagyon fontos, hogy közös megegyezés esetén csak az jár neked, amit a megállapodásba beleírtok. Nincs tehát még plusz végkielégítés, extra felmondási idő, elmaradt bérek, túlóra pénz stb. Ezeket utólag nem lehet már követelni. A közös megegyezés a “pénztártól való távozás” bizonyos esete. 

Ezért nagyon fontos, hogy ismerd a törvény által biztosított lehetőségeidet, vagy ha váratlanul ér egy felmondási helyzet, mondhasd azt, hogy oké, de kell 20-30-40 percnyi mérlegelési idő. Nem kényszeríthetnek rá, hogy azonnal aláírd a közös megegyezést, kell időt adni rá, hogy utánanézz mennyi a felmondási idő, milyen juttatások járnak neked. Felhívhatsz mondjuk egy jogászt is, vagy ismerőst, aki tud esetleg tanácsot adni neked ebben. Erre kérhetsz időt és nyugodt körülményeket, valószínűleg fognak is biztosítani neked, de természetesen a nap végére valamelyik opciót (felmondás vagy közös megegyezés) a cég fogja majd kérni tőled. 

A felmondás akkor hatályosul, ha közölték veled. Nem kell tehát szó szerint átvenned, tanukkal/jegyzőkönyvvel is lehet bizonyítani, hogy közölték veled. 

Én mindenkit óvva intenék az irodából kiszökés (sajnos ilyenről is hallani), tiltakozás, betegszabadság és egyéb trükközéstől, vagy a felmondás átvételének megtagadásától. Érdemes kulturált körülmények között elválni.

Egy barátságos távozás és egy jó értékelés nem csak az idegrendszered, de a későbbi pályád szempontjából is sokkal értékesebb. 2012 óta már a Munka törvénykönyve alapján is van arra lehetőséged, hogy a munkaviszonyod megszűnésekor írásos értékelést kérj a munkáltatódtól. Használd ezt ki, egy jó ajánlólevéllel ezerszer többre mész, mint egy hosszú és költséges munkaügyi perrel.

A jogi tudatosság mellett van azonban egy harmadik, szemléletbeli dolog, amivel talán a legtöbbet nyerheted.

3) Állj ugrásra készen!

Van egy remek könyv, amit sokan a változásmenedzsment alap mesekönyvének is tekintenek. Dr. Spencer Johnson: Hová lett a sajtom? c. írásáról van szó, amit pár hete olvastam el újra, jó szívvel ajánlom neked is.

A kötet tanulsága röviden, hogy nem szabad beledőlni az életbe! Egy dolog biztos, a változás, és neked készen kell állnod a gyors reagálásra. 

Mit jelent ez mondjuk az állásodat tekintve?

Ha megnézed a Professiont, látni fogod, hogy kb.17 000 álláshirdetés érhető el jelenleg. Júliusban ez a szám 20 000 körül volt, tehát nem drámaian, de már van egy 20%-os csökkenés, ami várhatóan folytatódik…

Ha megnézed, legnagyobb magyar cégek létszámadatait, látni fogod, hogy az első hét helyen állónál csökken a létszám…

Ha megnézed a hivatalos foglalkoztatottsági statisztikát, a munkanélküliségi ráta harmadik hónapja emelkedik

Minden munkáltató törekszik arra, hogy minden jó munkaerőt megtartson, de benne vagyunk egy olyan gazdasági, energia, világpolitikai helyzetben, ahol előfordul, hogy erre még egy jó és stabil cégnek sem lesz lehetősége. 

Egyszóval lehet, hogy a te sajtod, vagyis a te állásod még biztonságban van, van bőven utánpótlás, úgy érzed, nincs mitől tartani, neked még nem kell az állásváltással foglalkozni, de melletted, körülötted már megindult egy mozgás, egy harc a sajtforrásokért. 

Ha a lehető legjobban szeretnél kikerülni a következő időszakból, akkor egyszerűen állj készen!

  • Legyen egy jól megírt önéletrajzod, 
  • Nézz utána mire van kereslet, milyen iparágak mennek felfelé a válság ellenére is,
  • Legyen piacképes, friss tudásod, amit értékelnek a munkáltatók, 
  • Legyen egy világos pályaorientációd, 
  • És tudd eladni magad!

Ez sajnos nem egy fél órás munka, de most mindennél jobban megéri rászánni az időt.

Ha elolvasva ezt a cikket, bármi miatt rossz érzésed támad, vagy úgy érzed, ha holnap felmondanának a munkahelyeden, nagyon meg lennél lőve, akkor gyere és csatlakozz a csütörtök esti ingyenes, online előadásomhoz, ahol egy átfogó álláspiaci útmutatót adok neked! Egy kb.1.5 órás előadásra készülj, ahol egy igazi Karrier Hack módszertant is meg fogok osztani a résztvevőkkel. Az előadás ingyenes, kérd el bátran Te is a linket! ››

A jó hír az, hogy a munkaerőpiac egyelőre jó állapotban van, én legalábbis még mindig azt látom ügyfeleimnél, hogy akik ezt a módszert alkalmazzák, azok nagyon gyorsan helyezkednek el, és nagyon jó állásokban. Ismerd meg időben, hogy ők mit tanultak, milyen módszereket vetettek be.

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás