Low code/no code programozás és a pályamódosítás

Írta: Baráth András  |  2022. november 04.  |  c Nincs hozzászólás

Be szeretnél törni az informatikai állások piacára, de nem vagy programozó, rendszergazda? Nincs informatikai végzettséged vagy tapasztalatod hozzá? Van egy jó hírem számodra! Annyira gyors ütemben fejlődik az informatika, és olyan nagy igény van új szakemberekre, hogy ma már van egy csomó olyan belépési pont, amire pályamódosítóként, informatikai végzettség nélkül is be tudsz törni. Ezekből szeretnék bemutatni neked egy példát és egy teljesen új területet!

Ha inkább videóban hallgatnád meg a cikket, klikk ide, és már indul is a felvétel:

Low code/no code programozás

Egyszerűsített programozásnak vagy egyszerűsített fejlesztésnek is nevezhetjük az IT-n belül azt az új irányt, amelyben óriási lehetőségek rejlenek manapság. Korábban is felfigyeltem erre a területre, azonban pár hónapja olvastam az Economics oldalán egy cikket, és ott értettem meg én is ezzel kapcsolatban egy nagyon fontos dolgot.

Nálunk a cégnél van két munkatárs, nagyon fontos munkát végeznek, az összes rendszerünket ők építik fel és működtetik. Hírlevélküldő rendszer, bankkártyaelfogadó rendszer, számlázó rendszer, mindenféle marketink automatizáció, eléfizetéses rendszer… Kiszámoltam múltkor, 26 féle különböző rendszert integrálnak, beleértve a weboldalunkat is. Ezt mind ők kezelik, ők csinálják.

Egész sokáig gondban voltam, hogy hogy hívjam őket, mi a pozíció neve igazából, amit ők betöltenek? Egy darabig hívtuk őket webfejlesztőnek, de nem csak weboldalt fejlesztenek, amint látod, sokkal komplexebb feladatot látnak el. Hívjam őket akkor programozónak? Ez sem jó, hiszen nem a klasszikus értelemben vett programozást csinálják. Az Economics cikk elolvasása után jöttem rá, hogy ők valójában low code/no code programozók. 

Mit jelent ez közelebbről?

Szemben a klasszikus programozókkal, a low code/no code fejlesztőknek általában nem kell a bonyolult programnyelveket ((ld.: Java, C++ , PHP, Python stb.) megtanulni. Ezek elsajátítása egyrészt egy hosszabb folyamat, másrészt nem is olyan egyszerű sok esetben. De szerencsére a low code programozásnál nincs is erre szükség. A mi két kollégánk sem úgy fejleszt általában, hogy a klasszikus programozást csinálja, hanem olyan fejlett szoftvereket használnak, amelynek a segítségével kódolás nélkül tudnak bonyolult folyamatokat is összerakni. 

Mondok egy példát! Amit az én munkatársaim csinálnak, mondjuk most legutóbb az új Mentor Klub weboldalunk felépítését sem úgy kezdték, hogy HTML-ben kódokat kezdek írni. Hanem WordPressben egy Elementor nevű eszközt használva gyakorlatilag drag-and-drop módszerrel építik az oldalt. Mögötte természetesen képződik egy forráskód, van mögötte programnyelv, de ők az idejük nagy részében nem ezzel dolgoznak, nem is kell mélységeiben értenük. Érted már?

Miért jó hír ez számodra?

Egyrészt továbbra is óriási a kereslet informatikai szakemberekre, programozókra, másrészt olyan tempóban hozzák létre ezeket az említett szoftvereket , hogy ma már programozói tudás nélkül is betörhetsz IT-hoz kapcsolódó, magasan fizetett területekre. Ezekre a munkakörökre egyre nagyobb szükség van, és nem csak a marketing automatizáció, weboldal fejlesztés területén, hanem egyre fontosabb szinte minden cégnél az üzleti és pénzügyi folyamatok automatizálása. Nem véletlenül szállt be ebbe a trendbe a Microsoft is a Power Platformmal…

A Power Platform

A low code/no code platformok egyike a Power Platform, ami 3 szoftvert fog össze. A Power BI-t, ami adatelemzésre, pénzügyi riportok automatizálásra használnak. A Power Apps-t, amellyel mobilapllikációkat, egyszerű weboldalakat lehet készíteni. És a Power Automate, amivel bonyolult üzleti folyamatokat lehet automatizálni. Nem Excelekkel akarnak dolgozni tehát a cégek, hanem automatizáltan, az adatokat minél jobban kihasználva az üzleti folyamatokban.

Ezek azok az új pénzügyi. elemzői állások, amelyhez szintén nem kell programozói tudás, neked elég csak a szoftvereket megtanulni.

Összehasonlításképp: ahhoz, hogy klasszikus programozó legyél, minimum 2 év programozást kell tanulnod (és akkor lehet, hogy még óvatos voltam), de a Power BI-t például ügyfeleink 2-3 hónap alatt sajátítják el és nem kell hozzá más gyakorlatilag csak egy stabil Excel tudás. Megtanulják a Mentor Klubban a Power BI-t, Power Appst (most jön majd a Power Automate képzésünk), és villámgyorsan el tudnak helyezkedni ezekben az állásokban. Miért?

Egyrészt mert egy teljesen új területről van szó, tehát nincs még elég szakember Power Platform tudással a piacon. Másrészt elképesztő tempóban nő a kereslet ezen a területen, tehát minden szakamberre lecsapnak. Harmadrészt a gyorstalpaló képzéssel villámgyorsan felszívható az a naprakész tudás, amire szüksége van a cégeknek.

Új trendek

Ez egy sok más területen is megjelenő tendencia és folyamat. Említhetném például az RPA-t (Robotic Process Automation), ahol a UiPath vagy az Automation Anywhere szoftverek azok, amelyekkel multicégek automatizálják a folyamataikat. De nem csak a multik, hanem ez egyre több helyen jellemző. Úgyhogy te is ültesd el a fejedben a low code/no code programozás gondolatot, mert ez pályamódosítóként is remek lehetőséget jelent számodra, hogy betörj a jól fizetett, magasan értékelt informatikai állások piacára.

Az egyik tréner partnerünk Halász Dénes Power BI szakértő a nyáron csak úgy teszt jelleggel megpályázott egy csomó Power BI-os állást. Arra volt kíváncsi, hogy milyen fizetéseket ajánlanak neki. El is nyerte őket, és bruttó 800 000 és 1 400 000 Ft közötti ajánlatokat kapott. (Az egyik vlogjában egyébként részletesen is mesél róla.) Egy 30 év körüli szakemberről beszélünk tehát, aki bőven-bőven millió felett keres és ő sem ezen a területen kezdett, hanem közgazdászból képezte át magát.

Amit a cikkel üzenni szeretnék számodra is, hogy nagyon sok olyan új trend és terület van, amire érdemes neked is odafigyelned. Ez az elv az egyik alappillére egyébként a Karrier Hack módszerünknek is, amivel nagyon sok szakemberünknek segítettünk már az elmúlt hónapokban akár teljesen új szakterületre átevezni.

Itt van például a rendőr ügyfelem, aki nyomozóból lett Business Intelligence elemző többek között a Power BI szoiftverismeretének köszönhetően:

Ha inspirál ügyfelem története és téged is érdekel a Karrier Hack módszer, akkor Téged is várlak szeretettel az ingyenes előadásomon, ahol részletesebben is bemutatom hogyan is működik ez a koncepció:
– Hogyan tudsz nagyot lépni akár szintben, akár fizetésben a pályafutásodban?
– Hogyan tudsz pályát módosítani?
– Mik azok a nagy trendek (a low code/no code programozáson kívül), amire te is rá tudsz csatlakozni?
– És milyen képzéseket érdemes elvégezni, hogy be tudj törni ezekre?
Plusz beszélek majd arról is, hogy hogyan kell picit kozmetikázni az önéletrajzodat, Linkedin profilodat, hogy felfigyeljenek rád. Erről lesz szó tehát csütörtök este. Egy igazán tartalmas előadásra számíts, én nagyon hiszek ebben a módszertanban, ezért is beszélek róla ilyen lelkesen. :) Kérd el a linket itt, és várlak szeretettel a képernyő előtt! ››

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás