Hogyan mondj fel, ha nem akarsz pórul járni?
Voltál már úgy, hogy most azonnal bekopogtatsz a főnökhöz, odavágod az asztalára a felmondást, és részedről ennyi, nem csinálod ezt tovább?! Mi tagadás, van ilyen életérzés is, de ne feledd a mondást: dühös embernek soha nincs igaza. Ha rám hallgatsz, sem a felmondásod időpontját, sem a mikéntjét nem bízod egy ilyen hirtelen felindulásra. Csináld inkább profin!
A cikk elolvasása kb. 4 perc.
Ha inkább videóban hallgatnád meg, klikk ide:
A videóban említett ingyenes mini-tréning linkje ››
Hogyan NE mondj fel?
Nem tudom hallottál-e az UnicCedit globális vezérigazgatójának sztorijáról, elég sokáig porondon volt az ügy a világsajtóban. Az eset azért ennyire érdekes az újságíróknak, mert egy tanulságos felmondási botrány lett belőle.
A történet úgy indult, hogy említett úr, Andrea Orcel, aki korábban az UBS (United Bank of Switzerland) vezérigazgató-helyetteseként tevékenykedett, kapott egy visszautasíthatatlan ajánlatot a Santandertől, ami Spanyolország legnagyobb bankja.
El is fogadta az állást, villámgyorsan be is jelentették a felmondását az UBS-nél, majd néhány héttel később jött a meglepő fordulat: a Santander valamiféle félreértés miatt visszalépett az ajánlattól.
Orcel két szék közül a pad alá esett, pedig szinte köztudott volt, hogy ha nem mond fel, az UBS-nél néhány éven belül vezérigazgató lehetett volna belőle.
Az ügyből óriási hercehurca kerekedett nemzetközi gazdasági körökben, pláne miután Orcel beperelte 100 millió euróra a Santandert mondván, több millió lelépési pénzt és bónuszt bukott miattuk. A bíróság végül 68 millió euró kártérítést meg is ítélt neki, amit a Santandernek ki kellett csengetni.
Remélem, hogy tudtad követni a szálakat :-), kétség kívül kissé kacifántos és nem mindennapi történet, mégis egy nagyon fontos tanulságot rejt, ugyanis az ügyfeleim körében is rendszeresen előfordul ugyanez, csak sajnos többmilliós kártérítés nélkül…
Állásváltási alapszabály
Azt látom, hogy nagyon sok cég a munkaszerződést egy kötelező, de egyáltalán nem lényeges elemnek tekinti a kiválasztás során, ami nagyon könnyen félreviszi az álláskeresőket. A „fel vagy véve, aztán majd ha jössz, aláírjuk a papírokat, addig mondj fel nyugodtan” hozzáállást rendkívül kockázatosnak találom, és téged is óva intelek tőle.
Ha csak lehet, ne mondj fel ajánlatra! Nem számít az ígéret, sem egy jól hangzó e-mail. Addig, amíg nincs aláírt munkaszerződés a zsebedben, nem éri meg kockáztatni.
Persze még ez sem 100%-os életbiztosítás, de aláírt szerződés után azért jóval kisebb a kellemetlen meglepetés esélye.
Indulj tiszta helyzetből
A legideálisabb eljárás az, hogy amikor megállapodsz egy új munkahellyel, kérd el írásban az ajánlatot, amiben megegyeztetek (ez azért fontos, mert lehet, hogy a munkaszerződés már nem ugyanazon az emberen megy át, lemaradnak dolgok, nem az a fizu kerül bele, stb.), és jelezd, hogy szeretnéd aláírni a munkaszerződést, mielőtt felmondasz a jelenlegi állásodban.
Lehetséges, hogy lesz olyan munkáltató, aki köti az ebet a karóhoz, hogy márpedig náluk az a folyamat, hogy csak a belépés napján szerződnek, addig nincs munkaszerződés, de próbálj meg ragaszkodni a te álláspontodhoz (meglátod, ez a legtöbb esetben sikerülni is fog), de legalább kérd el írásban a szerződéstervet és nézz át alaposan minden feltételt.
Miért fontos az aláírt munkaszerződés?
Nem csak a kialkudott fizetés és a juttatások miatt. Az ajánlatban legtöbbször nincs benne pl. a munkaköri leírás sem, nem derül ki pontosan, hogy mi a feladatot.
Egyedül a munkaszerződés az, ami teljeskörűen magába foglalja mindazt, amire te az interjú folyamat során rábólintottál.
Nemrég volt például egy ügyfelem, aki az ország egyik legnagyobb bankjához ment volna dolgozni. Már a felmondási idejét töltötte, amikor elkezdtek beszélgetni a munkaszerződésről, és kiderült, hogy kb. másfélszeresére hízott a munkaköri leírása és a konkrét feladatai, mint amiről előzetesen szó volt.
Aztán amikor próbálták kibogozni, hogy mi vezethetett ehhez a félreértéshez, a leendő cég egyszer csak azt mondta, hogy ez nekik már túl macerás, akkor hagyják az egészet a fenébe. Ügyfelem meg Andrea Orcelhez hasonlóan két szék közül a pad alatt találta magát teljesen önhibáján kívül.
Első benyomás nincs kétszer
Az is rendkívül kínos, ha már az elején egyezkedni és reklamálni kell, mert mondjuk az ajánlat és szerződés közötti időben átíródnak, kimaradnak, máshogy kerülnek a szerződésbe fontos részletek.
Ki akar már az első hónapban konfliktussal, kuncsorgással kezdeni az új helyen?
Szerintem ez senkinek nem jó.
Az angolban van egy nagyszerű mondás: You never have a second chance to make a good first impression. Vagyis sosincs második esély jó első benyomást tenni, és ez igaz egy új állásra is.
Egy ilyen félreértés (máshogy emlékszünk a feltételekre) már az elején rendkívül be tud árnyékolni egy új munkaviszonyt és az ottani előmeneteled.
Egy szó, mint száz: ha van állásod, és úgy nyersz el egy másik pozíciót, akkor amint megállapodtatok, kérd el az ajánlatot írásban, és kérd, hogy írjátok alá mielőbb a munkaszerződést, hogy fel tudj mondani.
Ez lehet, hogy egy-két héttel eltolja majd a felmondást, de legalább az új cég számára is kicsit sürgető lesz a helyzet.
Ha az a kérdés, hogy menj vagy maradj
Ha egyébként egy jó cégnél dolgozol, tehát jól érzed magad, megbecsülnek, értékelik a munkádat, és van cégen belül is továbblépési lehetőség, akkor azonnali felmondás helyett megéri bevonni a meglévő főnöködet is a döntésbe.
Mire gondolok?
Érdemes őszintén elmondani, hogy kaptál egy jó ajánlatot, melyek azok a feltételek, amik miatt nagyon gondolkodsz a váltáson, és azt is megéri őszintén megosztani, hogy adott esetben szívesen maradnál a cégnél, ha lenne számodra perspektíva.
Ha jó munkaerő vagy, olyan, aki fontos a cégnek, fontos a főnöknek, akkor biztos lehetsz benne, hogy ajánlani fognak számodra valami marasztaló megoldást.
Vagyis érdemes feltérképezned (most már egy komoly ajánlattal is a zsebedben), hogy mik a cégen belüli lehetséges irányok, mennyire godolkodnak benned hosszabb távon is a főnökeid.
Nagyon fontos!!!! Mindezt semmiképp se zsarolásként tálald, és te se úgy gondolj rá, hogy na most akkor megversenyeztetem a két céget!!!
Ez azonnal sütni fog rólad, és borzasztó unszimpatikus leszel. Arra használd, hogy megfontolt és alapos döntést tudj hozni, és a meglévő munkahelyed számára is némi teret engedj a végleges döntés előtt. Ha kiderül, hogy számítanak rád, és meg akarnak tartani, akkor érdemes erre ilyen módon is hagyni egy utolsó kiskaput.
Magyarország egy kis ország
Ez az, amit érdemes nemcsak az interjún szem előtt tartani, amikor arról mesélsz, hogy miért jöttél el az előző munkahelyedről, hanem a felmondásnál is!
Könnyen lehet, hogy egy új helyen belefutsz volt munkatársadba, volt felettesedbe, vagy egyszer még úgy adódhat, hogy a segítségükre lesz szükséged. Sőt, az sem kizárt, hogy egyszer egy másik pozícióban, másik főnök vezetése alatt, lenne kedved akár visszamenni a korábbi cégedhez.
Lehet, hogy most úgy érzed, ez nálad kizárt, de hidd el, ez egyáltalán nem ritka, az emberek 4-5%-a egy kis kitérő után a volt munkahelyénél helyezkedik el.
Szóval lehet, hogy Cortez felégette az egész flottát maga mögött, mikor meghódította Latin-Amerikát, de hidd el, egy felmondásnál nincs az a helyzet, amiért megéri flégetni az összes hidat! :)
Ha váltasz, gyere el a cégedtől jó barátsággal, korrekt módon. Intézd a felmondást a legnagyobb emberséggel és megfontoltsággal, úgy, hogy később bármikor szívesen visszahívjanak.
És még egy jó tanács: soha ne lógd el a felmondási időt! Tedd oda magad, add át tisztességesen, a legjobb lelkiismereted szerint a munkát.
Ha elolvasva ezt a cikket azt érzed, bárcsak már a felmondásnál tartanál, akkor klikk ide, és várlak a csütörtök esti ingyenes, internetes mini-tréningemen. ›› Az előadás új és ingyenes, csak regisztrálnod kell rá! Ajánlom akkor is, ha jelenleg aktívan állást keresel, és akkor is, ha még csak fontolgatod a váltást.
A legtöbb ügyfelem ennek módszertannak a követésével tudja új szintre emelni a karrierjét, biztos vagyok benne, hogy te is villámgyorsan felpörgeted majd az álláskeresésed a segítségével. Az előadás ÉLŐ, ingyenes, de regisztrációhoz kötött, ne felejts el regisztrálni!
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.
Egyszer történt csak meg, hogy próbaidő alatt úgy csaptam ki az azonnali felmondást, hogy még nem volt konkrét ajánlat, de már 2 helyről is jött pozitív válasz, hogy számítanak rám, de abban a toxikus légkörben ,ami ott volt tudtam, hogy biztos nem fogok maradni, minden nap úgy voltam, hogy most felmondok, mielőtt megőrülök vagy nem bírom magam tűrtőztetni és beolvasok na meg még a kollégák is vamzerkednek és azt lesik mikor követ el valami apró bakit a másik amiért fel lehet nyomni. Hosszabb távon viszont idegileg csinál ki egy ilyen munkahely, ahová minden nap úgy mész be mintha akasztani vinnének és csak ezt a napot éljem túl, már úgy voltam vele, hogy jó, végül is minden nappal amivel tovább bírom több lesz a fizu felmondáskor, és az se érdekel ha kirúgnak, mert úgyse akarok itt maradni, de azért jól esett egy "ha nem tetszik el is mehetsz" féle tahó módon ordítozás után besétálni az aláírt felmodási papírral, hogy ennyi volt holnap már nem jövök. 2 hét múlva már máshol dolgoztam, meg is várhattam volna még azt a 2 hetet, de elegem volt már mindenkiből. Azóta egyszer mondtam fel kb. 1 év után, szintén jobb ajánlat miatt, de ott barátsággal váltunk el, megértette a felettesem is, hogy ennyit ők nem tudnak adni és pénz beszél, a közös megegyezést is aláírtuk, így nem kellett a 30 napot kitöltenem, csak még egy hetet, addig átadtam minden folyamatban lévőt az utódomnak, aki cégen belül átvette a munkakörömet, ameddig nem találnak mást.
Pedig majdnem...
De ez a tanulságos cikk helyretett, köszönet érte, érdemes megfontolni a tanácsait!