Hogyan NE beszéld le magadról a munkáltatókat?

Írta: Baráth András  |  2022. április 13.  |  c 1 hozzászólás

Szinte minden állásinterjún látom és a tanácsadásokon is rendre kibukik egy olyan jelenség, amit magamban csak “lebeszélő manővernek” hívok. Biztos vagyok benne, hogy Te is előszeretettel alkalmazod, és talán nem is sejted, milyen rettenetesen káros az elhelyezkedési esélyeidre nézve…

Az őszinteség nem jelenti azt, hogy ne kéne “eladni” magad az állásinterjún

Az egyik előző cikkben részletesen is meséltem neked az őszinteség fontosságáról, ugyanis maximálisan vallom, hogy mindent el lehet és el is kell mondani az interjúztatóknak. Nem érdemes kamuzni, kitérni a válaszok elől. De, és ezt legszívesebben most kétszer is aláhúznám, mindez nem jelenti azt, hogy ne kéne eladni magad a munkáltatóknak.  Az egyik leggyakoribb probléma ugyanis, amit az álláskeresőknél tapasztalok, az nem is igazán őszinteségi, inkább egyfajta önbizalmi kérdés. Mire is gondolok?

A pályafutásod során, biztos vagyok benne, hogy te is bementél már olyan munkakörökbe, ahol nem rendelkeztél minden szükséges tudással, tapasztalattal, mégis felvettek, nem igaz? Ha máskor nem, hát pályakezdő korodból talán ismerős lehet a helyzet.

Ezzel nincs is semmi gond, sőt, teljesen normális dolog. Az emberekben azonban mire középkorúak, tapasztaltabbak lesznek, valahogy kialakul egy fura gondolkodás:

Ha nem felelek meg 100%-ig az állásra, akkor meg se pályázom.

Ez megnyilvánul abban, hogy sokan már az önéletrajzot se adják be, nem is gondolkodnak azon, hogyan tudnák esetleg úgy becsomagolni az addigi pályafutásukat, hogy egyáltalán behívják őket interjúra…

És megjelenik az állásinterjún is, mert ha menet közben kiderül, hogy a munkához nincs meg minden végzettségük, tudásuk, akkor szinte lebeszélik magukról az interjúztatókat.

“Ha szükség lesz rá, megtanulom”

Mutatok egy konkrét példát!

Tegyük fel, hogy felmerül a kérdés az interjún, hogy mennyire értesz az Excelhez? Az igazság az, hogy valamikor tanultad, ugyanakkor nem nagyon kellett használnod, csinálsz vagy csináltál épp egy tanfolyamot, de baromira nem érzed még fekete övesnek benne magad.

Mindezt tálalhatod úgy, hogy:

Való igaz, hogy kevesebbet kellett használnom az előző munkahelyen az Excelt, voltak ilyen-olyan feladataim, de nem kellett napi szinten használnom, A közelmúltban viszont elvégeztem egy középhaladó tanfolyamot, és most napi 1-1,5 órában eljutottam oda, hogy a különböző függvényekkel is már magabiztosan dolgozom.”

Csakhogy a legtöbben NEM ezt mondják! Hanem azt mondják, hogy:

“Hát, az Excelt nem igazán használtam. Eléggé bizonytalan vagyok még benne, de ha szükség lesz rá, megtanulom.”

Na, ez nem jó válasz!

Ugye érzed Te is a különbséget a kétféle tálalás között?

Mindkettőnél elmondod, hogy nem vagy rutinos, van még mit tanulnod. Csakhogy az első verziónál azt erősíted, hogy mit tettél már érte, mire jutottál most, és a mérleg nyelve arra billen az interjúztatónál, hogy oké, az alap függvényeket ismeri, foglalkozik vele, biztos, hogy boldogulni fog, vegyük fel.

Míg a második verzióban szinte lebeszéled magadról a munkáltatót. 

Félreértés ne essék, nem azt mondom, hogy ha egyáltalán nem értesz valamihez, akkor kamuzd be bátran, hogy tudod, aztán majd, ha felvesznek elkezded tanulni. Szó nincs róla. 

Ha tudható, hogy egy adott munkakörben kérnek bizonyos tudást – legyen az Excel, alapvető számítógépes ismeretek, valamilyen program ismerete, nyelvtudás – akkor azzal már a pályázatod előtt el kell kezdened foglalkozni, legalább egy kurzust elvégezni, kicsit beleásni magad az adott területbe. 

Szerencsére ez a legtöbb esetben nem jelenti azt, hogy be kell iratkoznod egy hosszú és költséges egyetemi képzésre. Rengeteg gyorstalpaló, néhány hét alatt elvégezhető kurzus érhető el, akár online formában is. Köztük nagyon sok igazán színvonalas képzés, ahol a szakmájukban a legjobb szakemberektől tanulhatsz, és munka, család mellett is, a saját időbeosztásod szerint képezheted magad. 

Többek között ilyen a Gerilla Mentor Klub is, ahol a legjobb oktatókat és kifejezetten azokat a vállalati, IT, szakmai és személyiségfejlesztő kurzusokat válogatjuk össze neked, amelyekkel könnyen és gyorsan be tudsz menni a legjobb állásokba… Hamarosan indul a szakmai modul (haladó Excel, Excel VBA, Power BI, Lean, Six Sigma, SAP, Phyton, Agilis projektmenedzsment, stb. képzésekkel). Mindezért ráadásul nem kell nem hogy több száz-, de több tízezer forint tanfolyami díjat sem kifizetned, hanem kb. egy könyv áráért tanulhatsz.

Egy a lényeg: „a pohár félig teli” szemléletet tartsd meg az állásinterjún is!

Ne feledd, hogy ha már behívtak egy interjúra, akkor nagyjából meggyőzted őket a pályázatoddal. Azért hívtak be, mert ők is alkalmasnak találnak az állásra. Ne beszéld le magadról a munkáltatót azzal, hogy elkezded kisebbíteni a tudásodat. Az interjú feladata az, hogy át tudd billenteni a munkáltatót, hogy te vagy a legjobb, legszimpatikusabb jelölt az állásra. 

Használd az itt bemutatott technikát, készülj fel alaposan az állásinterjúra, és az erősségeidet, a tudásodat domborítsd az interjúztatóknak. Ha szeretnéd megtanulni a jól bevált Gerilla Önéletrajz és Állásinterjú technikákat, gyere és csatlakozz csütörtök este hozzám! A következő élő, internetes mini-tréningemen megmutatom, hogyan készülj fel eredményesen az állás és- vagy pályaváltásra. Az előadásom ingyenes, itt tudsz regisztrálni rá. ›› 

Hiába vagy 20+ éve egy pályán, biztos lehetsz benne, hogy egy új munkakörben akkor is rengeteg új tudást kell majd magadra szedned, hiszen elképesztő gyorsan változik a világ. Ha pedig nem csak állást, de egyben pályát is váltasz, akkor ez a szemlélet az első, amit érdemes elsajátítanod, különben mennek majd az évek, te pedig azt veszed észre, hogy még mindig nem mertél lépni, mert úgy érzed nincs meg a kellő tudásod, tapasztalatod az új területen. Pedig mint látod, a tudás megszerzése ma már bárki számára elérhető, elég csak felmenned az internetre… 

Jó önfejlesztést és sikeres állásinterjúkat kívánok neked!

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


Vájer Ágnes
2022. április 19. kedd 13:59

Kedves András!
1 kivétellel a benyújtott önéletrajzom és motivációs levelem alapján behívtak állásinterjúra. Vannak folyamatban lévő interjúk. Oda már a Ti önéletrajz írűsi tippeiteket is becsempésztem. A “lebeszélő manővert " többször tapasztaltam saját magamon...
Köszönöm, hogy felhívtad rá a figyelmemet.
Hasonlóképp tanulnom kell a bértárgyalási technikákat is.

Válasz

FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás