Fiatal? Idős? Kisgyerekes? – Hogyan kezeld a sztereotípiákat a munkahelyen?
„Na, ő már túl idős ehhez!” Ugye, ismerős mondat? Talán Te is hallottad már, vagy épp magadról gondoltad, amikor egy új rendszer bevezetésénél megakadtál. A munkahelyeken szinte elkerülhetetlen, hogy valakit a kora, élethelyzete vagy munkamorálja alapján előre meghatározott „dobozba” soroljanak. Ha 20-as vagy, gyakran túl tapasztalatlannak bélyegezhetnek, ha 50 körüli, szinte biztos, hogy kapásból rugalmatlannak, technológiaellenesnek tartanak – miközben mindez nem más, mint egy felszínes kifogás.
A sztereotípiáknak mindig van valóság alapjuk, de…
A munkám során mindenféle korosztállyal és mindenféle élethelyzetű szakemberrel találkozom. Mindenkinek megvan a saját hozzáállása, problémái, elakadásai – mindenki küzd a saját „bélyegeivel”:
50 pluszosok – „nem hajlandók alkalmazkodni a digitális világhoz”, „lassan tanulnak”, „azt képzelik, mindent jobban tudnak”…
40-esek – „a technológia elavult szakértői”, „rengeteget dolgoznak, mégsem elég produktívak”…
30-asok – „nem lojálisak”, „kevés munka mellett mindent azonnal akarnak”…
20-asok – „éretlenek”, “csak a telefonon lógnak”, „az első nehézség után odébbállnak”…
Kisgyerekes szülők – “elvárják a nagyobb rugalmasságot, de visszafelé ők már nem feltétlen rugalmasak”…
Ez csak néhány sztereotipikus címke, amelyek különböző társaságokban, munkahelyeken rendszeresen elhangzanak. És bár sok esetben lehet bennük igazság, fontos tudni, hogy soha nem a teljes generációra és NEM az összes szakemberre vonatkoznak! És ezt a munkáltatók is jól tudják!
Sztereotípiák = kifogások
Rengeteg 50 feletti szakember van, aki lazán felveszi a versenyt a fiatalokkal, ha digitális tudásról van szó. Sok 20-as, 30-as éves fiatal stabil és tudatos karriert épít, határozott célokkal. A Gyesről visszatérő nők pedig nemhogy nem rugalmasak, de a többségük szárnyal a munkában és kenterbe vernek friss tudásban bárkit, akit akarnak.
Hidd el, hogy a legtöbb munkáltató pontosan tisztában van ezzel!
A sztereotípiák elsősorban nem a munkáltatók miatt jelentenek problémát!
Tudod mikor van baj? Amikor egy szakember a saját karrierakadályait kizárólag a vele kapcsolatos sztereotípiákra vetíti vissza, és a legyőzésük helyett inkább kifogásként használja őket.
Önmérgező bélyeg
Nagyon sok – főként középkorú – szakembernél látom például azt, hogy szinte görcsösen ragaszkodik az életkor alapú sztereotípiájához. Gyakran hallom ezeket az önkorlátozó kijelentéseket:
- „Elmúltam 50, már nem kellek senkinek.”
- „Nincs nyelvtudásom, 40 évesen én már nem tudok megtanulni semmilyen idegen nyelvet.”
- „Vidéken, középkorúként nehogy azt hidd, hogy 370 ezer nettónál többet lehet keresni.”
- “Egy pályamódosításhoz én már túl öreg vagyok.”
Tudod, hogy mik ezek? ÖNFELMENTÉSEK, amelyek elfedik a valódi lehetőségeket.
Ha túl tudsz lépni rajtuk, akkor azok elveszítik az erejüket, és a fókuszt az erősségeidre, az egyéni képességeidre tudod helyezni.
Egy dolgot kell megérteni:
Bármilyen sztereotípia semlegesíthető!
Hogyan küzd le a sztereotípiákat?
Ha felismered a Veled szemben felmerülő kifogásokat, máris könnyebb helyzetben vagy: előre tudsz készülni, és tompítani tudod a negatív hatásukat.
- Például tudod, hogy az adott céghez inkább a fiatalabb jelölteket preferálják? Akkor fiatalítsd meg magad már az önéletrajzodban!
- Vagy tudod, hogy kisgyerekes anyaként rugózni fognak a gyerekek kapcsán felmerülő távollétek miatt? Akkor menj elébe, és jelezd már a motivációs leveledben, hogy a gyerekek felügyelete 100%-ig megoldott.
- Azt gondolod, hogy már az állásinterjún kiesel, mert a fiatal HR-es azt hiszi, nem tudsz majd beilleszkedni egy jóval fiatalabb munkahelyi gárdába? Hidd el, ha Te az állásinterjún nem lekezeled őt, hanem partnerként kezeled, akkor ezt a negatív előítéletet könnyedén eloszlattad. Érted már?
Nem azt mondom, hogy ezekkel a technikákkal 10-ből 10 helyre garantáltan behívnak majd állásinterjúra és mindenhol téged választanak, de ha jó módszerrel pályázol, és használod ezeket az eszközöket, akkor nem fogsz elakadni, igenis lesznek olyan cégek, ahová bejutsz, és el is nyered a Neked való állást bárhány éves is vagy!
Nézőpontváltás kell!
És ha már életkor alapú sztereotípia! Biztosan Te is hallottad a nyugdíjkorhatár fokozatos emeléséről szóló terveket. Ezek alapján könnyen lehet, hogy pár éven belül már csak 67, 68… ki tudja hány éves kor után lehet majd nyugdíjba vonulni, és a nők 40 év munkaviszony utáni kedvezményes nyugdíjazását is valószínűleg meg fogják szüntetni.
Sajnos a demográfiai kihívások előbb-utóbb kikényszeríthetik a nyugdíjrendszer drasztikus reformját.
Mit jelent ez?
Csak annyit, hogy egy 50 éves szakember előtt még lesz 17-20 év munka!
Hiába próbálsz takarózni az életkoroddal, egyre fiatalabbnak fogsz számítani az álláspiacon! És gondolj csak bele, ha 70-80-90 éves korodban visszanézel majd az életedre, mennyire lesz nevetséges, hogy 45-50 évesen öregnek gondoltad magad? Na ugye!
Gondolkodj picit hosszabb távon!
Látva sok-sok pályafutást, sikeres pályamódosítást és újratervezést, számomra a sztereotípiákkal kapcsolatban ez a legfontosabb tanulság:
Soha ne csak 5-10 éves távlatban nézd a karriered, hanem minimum 15-20 évre! Hosszútávon szemlélve teljesen értelmét vesztik a sztereotípiák!
És ez a fiatal korosztálynak éppúgy fontos üzenet, mint az idősebbeknek!
Ne takarózz azzal, hogy a világ bizonytalan, és ki tudja, mi lesz majd 10-15-20 év múlva! A lényeg nem az, hogy a világban mi lesz. A helyes kérdés az, hogy te ki szeretnél lenni a jövőben!
A karrierben az a nyerő, aki nem taktikával, hanem stratégiával versenyez!
Kifogások Veled szemben is mindig lesznek – de ne hagyd, hogy egy sztereotípia meghatározza, mire vagy képes a munkádban. Fejleszd magad, maradj nyitott, és építsd a karriered tudatosan, mert végső soron nem a sztereotípiák határoznak meg, hanem az, hogy mit hozol ki magadból!
Ha úgy érzed, segítségre lenne szükséged, és egy jól összerakott önéletrajzminta mellett jól jönne egy átfogó karriertervezési tanácsadás is, mert azt sem tudod merre indulj, mit tanulj, és hogyan válts, akkor gyere és csatlakozz a csütörtök esti, ingyenes, online mini-tréningemhez, ahol egy bevált Karrier Hack módszertant fogok lépésről lépésre bemutatni Neked. Az előadás élő és ingyenes, és természetesen állásváltó/pályamódosító CV-mintákat is hozok! Regisztráció itt. ››
Hajrá, sok sikert a karrierterveidhez!
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.