Hogyan küzdd le a negatív eseményeket az életedben?
Minden embert érnek olyan negatív események, amelyek leküzdése vagy feldolgozása komoly erőfeszítéseket igényel. Létezik azonban egy technika, amivel jóval egyszerűbben tudod túltenni magad a nehézségeken.
Ha követed a Facebook oldalamat, akkor bizonyára olvastál már egy-két személyes sztorit is tőlem. Három kisfiam van, így nálunk gyakorlatilag mindig történik valami. Nem egyszer töltöttük például a Heim Pál kórház ügyeletén az estéinket. Természetesen legtöbbször ünnepeken…
Korábban elég nehezen és bosszúsan éltem meg ezeket a szituációkat, és nemcsak azért, mert sajnáltam a gyerekeimet, hanem azért is, mert sajnáltam saját magamat is. Bosszús voltam, hogy miért éppen velünk történik ez meg, vagy miért éppen karácsonykor, szilveszterkor, a 40. születésnapomon stb. stb… miközben egyébként szerencsére már nem különösebben betegesek a gyerkőcök.
Aggódni, bosszankodni, elkeseredni mindig lehet valami miatt….
Ehhez még csak gyerek se kell, saját cég vagy főnök se kell. És tulajdonképpen ki se kell mozdulni otthonról, elég csak felcsapni a híreket.
Mi az, ami nekem segített kezelni ezeket a helyzeteket? Néhány hónapja az egyik kedvenc könyvemben, a Boldogság mint versenyelőny c. könyvben újraolvastam egy remek technikát, amit azóta is rendszeresen előveszek, hogy túltegyem magam a nagyobb nehézségeken, lelkileg erős maradjak, és könnyebben megbirkózzam a nehezebb helyzetekkel is.
Mi ez az egyszerű technika?
A könyv szerzője, a Harvardon is tanító pszichológus, Shawn Achor arról ír, hogy a legtöbb előadásán egy képzeletbeli történetről szokta kikérni a közönsége véleményét. A képzeletbeli történet pedig így hangzik:
“Képzeld egy, hogy éppen egy bankfiókban intézel valamilyen pénzbefizetést, amikor arra leszel figyelmes, hogy egy férfi fegyverrel a kezében ordibálni kezd. Rögtön rájössz, hogy valószínűleg bankrablásról van szó. A kirobbanó pánik közepette aztán eldördül egy lövés, ami éppen a jobb karodon talál el téged. Az egyik banki alkalmazottnak azonban sikerül megnyomnia a pánik gombot, a riasztó bekapcsol, és a támadó elmenekül.”
Kérdés: hogyan éled meg ezt a helyzetet?
Ezt a kérdést szokta feltenni a közönségének a könyv szerzője miután elmesélte a képzeletbeli történetet.
És amint a könyvben írja, általában a közönség 70% egyértelműen negatívan ítéli meg a történetet.
- Milyen szerencsétlen, hogy épp akkor mentek a bankfiókba, amikor bankrablás volt.
- Mekkora pech, hogy éppen őket találta el a lövés…
- Miért éppen abban a fiókba mentek ügyet intézni, ahol a bankrablás történt, miközben mehettek volna máshová is.
A megkérdezettek 30%-a azonban egyértelműen szerencsésnek ítéli meg a helyzet kimenetelét:
- Szerencsésnek gondolták magukat, hogy csak a karjukon sérültek meg, és nem haltak meg.
- Örültek, hogy senki más nem sérült meg, pedig gyerekek is tartózkodtak a bankfiókban.
Te vajon melyik csoportba tartozol, hogyan reagálnál egy ilyen szituációra?
Mi a tanulság?
A szerző Shaw Achor, aki egyébként a pozitív pszichológia egyik legelismertebb szakértője, azt magyarázta a könyvben, hogy a megkérdezettek mindkét esetben egy képzeletbeli forgatókönyvhöz viszonyítva értelmezték az eseményeket.
Az egyik csoport egy “minden rendben” élethelyzethez képest egyértelműen negatívan ítélte meg a történteket.
A másik csoport azonban egy “lehetett volna sokkal rosszabb” eseményhez viszonyította a történtet, és egyértelműen pozitívabban állt a szituációhoz.
Van azonban egy erős hasonlóság is: mindkét csoport az alapján ítélt meg egy adott eseményt, hogy valamilyen elképzelt helyzethez viszonyította azt.
Íme a pszichológus jótanácsa:
Ha már általában egy képzeletbeli szituációhoz képest értelmezünk velünk megtörténő dolgokat, akkor inkább válasszunk egy olyan viszonyítási pontot, aminek hatására végül jobban érezzük magunkat. És azt is elmagyarázta, hogy miért fontos ez.
Az egész könyv arról szól, hogy ha pozitív hozzáállással állunk a munkánkhoz vagy egy megoldandó feladathoz, nehézséghez, akkor sokkal eredményesebbek leszünk. És ezt egy sor konkrét pszichológiai kísérlettel alá is támasztotta.
A pozitív hozzáállás egy nagy adag mentális energiát szabadít fel, szemben azzal, hogy a félelem és pesszimista nézet bénító erővel hat.
A pozitív viszonyítás technikája nekem is sokat segített
Az elmúlt hetekben én is igyekszem pozitívan hozzáállni az engem érő nehézségekhez és a hírekhez:
- Ugyan pár hete háromszori oltás ellenére engem is ledöntött a Covid a lábamról, de örültem, hogy a családom egészséges…
- Bár elkeserítőek a háborús hírek, de örülök, hogy személyesen is tudtam segíteni a határnál, és tudunk arra fókuszálni a csapatommal, hogy céges szinten is tegyünk valamit a menekülő családokért…
- Igaz, hogy az legkisebbel egy szűnni nem akaró ugató köhögés miatt megint az ügyeleten kötöttünk ki, de ott láttam, hogy vannak sokkal súlyosabb helyzetben lévő beteg gyerekek és sérültek is…
Nem akarom bagatellizálni a bajokat, szó sincs erről, de ez a pozitívabb felfogás nekem és a feleségemnek is nagyban megkönnyíti, hogy gondoskodjunk a kis betegeinkről, megoldjuk a céges nehézségeket, támogassuk a barátainkat, tágabb családunkat. És a végén már csak nevetünk azon, hogy mi minden tesz próbára minket.
Ugyanezt te is egyszerűen meg tudod csinálni:
A viszonyítási pontod megválasztásával Te is könnyebben fel tudod dolgozni az életedben adódó nehézségeket. Például:
- Ha van munkád, de egy hülye főnök miatt váltásra kényszerülsz, akkor örülj neki, hogy nem munkanélküliként, hanem egy meglévő munka viszonylagos biztonságból mellett tudsz új állás után nézni.
- Ha elveszítetted az állásodat, örülj neki, hogy ez most történt meg, és nem később, amikor esetleg a folytonos stressz hatására esetleg egy komolyabb betegség vagy kiégés kialakult.
Ha éppen állást keresel vagy váltáson gondolkozol, akkor a pozitív hozzáállás mellett érdemes elsajátítanod a Gerilla állásszerző módszereket is. A csütörtöki élő, online mini-tréningemben az álláspiaci helyzet mellett többek között ezekről fogok beszélni, és egy bevált elhelyezkedési startégiát is megosztok veled. Az előadásom ingyenes, regisztrálj itt és gyere! ››
A képlet egyszerű
Válassz ki egy sokkal rosszabb forgatókönyvet, ami történhetett volna veled, és adj hálát, hogy nem ebben a szituációban vagy.
Azzal, hogy egy képzeletbeli negatívabb, rosszabb helyzethez viszonyítod az egyébként nehézségekkel teli helyzetedet, végső soron optimistább leszel, nyugodtabb leszel, és jobban fogsz tudni reagálni a kihívásokra.
Ne feledd, legyenek bármilyen nagyok is a problémáid, biztosan él egy csomó olyan ember él a Földön aki szívesen cserélne veled. Ezzel persze nem azt mondom, hogy fogadd el úgy a helyzetet, ahogy van. Hanem azt, hogy egy pozitívabb hozzállással, pozitívabb felfogással nagyobb valószínűséggel és gyorsabban fogod leküzdeni ezeket a nehézségeket.
Baráti üdvözlettel:
András
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.
Kedves András!
Nagyon megfogott a pozitïv életszemléleted!
Én mindig vidám természetű voltam. Most, hogy meghaladtam a 78 évet, sok bölcsességre is szert tettem. Szerencsésnek érzem magam, sose voltam elégedetlen az életemmel. Természetesen engem is megtaláltak a bajok, de mindig azt mondom, "csak rosszabb ne legyen!" Nem hiszek a spiritizmusban, de hiszem, hogy ha az ember gondolatai mindig a rossz lehetőségeken járnak, akkor "bevonza" azokat. Mi erről a véleménye?
Kedves András! Teljesen egyetértek önnel. A pozitív hozzáállás minden helyzetben segít. Úgy vélem vannak akik születésüktől rendelkeznek a pozitív látásmóddal (lásd példában a 30%) és vannak akik alapból pesszimista szemléletűek és sok tanulással csak vagy azzal sem tudnak ezen változtatni. Én személy szerint próbálok pozitívan állni az adott problémákhoz, de van hogy nem sikerül meglátom a nap sugarait a felhők mögött. Mondhatni példaképnek, mentornak tartom önt a gondolkodása, tudása számomra példa értékű.
Igazad van!
Zsolt
Szia András!
Ehhez a témához kapcsolódó könyv Eleanor H. Porter: Az Élet játéka c. könyve. Ajánlom olvasásra. 😊