Mi köze a thai masszázsnak a karriertervezéshez?
Szeretek minél több pozitív példát bemutatni a cikkeimben, és szerencsére akad is sikersztori bőven. Rendszeresen kapok köszönőlevelet ügyfelektől, sőt, a legváratlanabb helyeken lépnek oda hozzám emberek, hogy “Te vagy a Baráth András?! El se tudod képzelni, mennyit segítettél nekem a módszereiddel! Nekem is Gerillás önéletrajzzal sikerült elhelyezkednem.” :) Ám az élet nem csak a dicséretekből áll! Bizony én is belefutok időnként kritikába, vannak küzdelmes konzultációk, dacos szakemberek, amikor úgy érzem, itt valami nagyon félrement, és nem az van az emberek fejében a munkámról, mint amit szerettem volna átadni. Úgy érzem, itt az ideje tiszta vizet önteni a pohárba, és eloszlatni néhány tévhitet a karrier-tanácsadással kapcsolatban.
Hogy is kezdjem, hogy ne bántsak meg senkit? Tudod mit? Mondom úgy, ahogy van!
Időnként azt veszem észre tréningen, konzultációkon, hogy eljön valaki nagy várakozással a tanácsadásra, kényelmes beszélgetésre, megerősítésekre számít, aztán menet közben döbben rá, hogy hoppá, itt nem feltétlen azt hallja majd mindig, amit hallani akar.
Sokszor előfordul például, hogy az az irány, amit valaki otthon a négy fal közt kitalált magának, a valóságban maximum egy “C” tervnek jó, mert pontosan tudom, hogy egyáltalán nincs rá kereslet az álláspiacon.
Még gyakoribb, hogy hosszan kell győzködni valakit, hogy hagyjon el értékes diplomát, akár titulust az önéletrajzából, amiért egyébként keményen megdolgozott, de egy olyan szakterületre pályázik, ahol ennek semmi relevanciája, sőt, csak gyengíti vele magát.
Nem mindenki fogadja kitörő örömmel, ha szembesítjük a valósággal és őszintén elmondjuk, hogy egy nagyívű pályamódosításnál nem fog tudni azonnal bemenni vezetői pozícióba, lehetséges, hogy egy kicsit lejjebbről kell majd indulni….
Bizony vannak kínos csendek, csalódott tekintetek és sokszor kemény küzdelmek, mire összegyúrjuk azt az irányt és azt az anyagot, ami a végén működik majd az illetőnél.
Ne érts félre, ez nekem nem gond, de őszintén szólva, fáj látni időnként a csalódottságot, és sajnálom, ha nem tudok mindig simogató válaszokat adni. Ezért lenne fontos megérteni egy dolgot a karriertervezéssel kapcsolatban, amit tulajdonképpen én is egy thai masszázs után értettem meg.
Hogy is jön képbe a thai masszázs?
Kép forrása: Sia Thai Masszázs
A rendszeres sport mellett időnként nekem is muszáj beutalnom magam egy-egy masszázs terápiára. Egy időben rendszeresen volt például izom húzódásom és sokszor pokolian fájt hol a hátam, hol a vállam.
Ilyenkor két választásom volt. Vagy elmegyek egy kellemes lazító, olajos masszázsra, ami tényleg nagyon jó arra a 60 percre, de tudom, hogy az égvilágon semmi értelme, mert nem oldja meg a váll problémámat. Vagy a másik opció, hogy megyek egy kevésbé kellemes, de hatásos thai masszázsra.
Nem tudom voltál-e már thai masszázson, ha igen, akkor tudod, hogy nem épp a legrelaxálóbb műfaj. Az egy dolog, hogy első alkalommal konkrétan alig vártam, hogy vége legyen a kezelésnek, mert azt hittem ott helyben szétszakadok. Az még jobban zavart, hogy hiába magyaráztam a kishölgynek, hogy halló, a vállam fáj, ne a derekamat masszírozza, ő csak bólogatott és vidáman ropogtatott tovább. :)
Minél nagyobb volt a probléma a hátammal, annál jobban fájt a masszázs. Emlékszem úgy jöttem el az első alkalom után, hogy “Hát én nem vagyok normális! Ezért még fizettem is?!”
Aztán eltelt néhány nap, és láss csodát, teljesen elmúlt a vállproblémám. Soha előtte nem sikerült ezt az eredményt elérni egyetlen masszázsal sem. Mi a fene van itt?- álltam értetlenül a helyzet előtt.
Ma már persze tudom, hisz én is utána olvastam, hogy a thai masszázs azért is olyan hatásos, mert holisztikusan közelít a problémákhoz. Lehet, hogy a vállad a fáj, de egy jó masszőr már abból, ahogy bemész, pontosan látja, hogy a derekadtól indul a problémád és a vállad már csak egy tünet, amit húz magával.
Pont mint egy karrier-tanácsadáson
Nagyon őszinte leszek, én a karriertervezésben se hiszek a pátyolgatásban.
Létezhet olyan tanácsadás, ahol az a cél, hogy megtámogassanak téged egy elhatározásban. Kell, hogy elhidd, hogy ügyes vagy, minden rendben lesz, sikerülni fog, csak indulj el, és minden menni fog. Nem vitatom, hogy ennek is lehet helye akár nálad is. De őszintén szólva, én szégyellném magam, ha egy álláskeresőnek vagy épp egy pályamódosítást tervező szakembernek mindig csak azt mondanám, amit hallani akar.
Erre legyenek ott a családtagok, a barátok, motivációs guruk. Egy olyan konzultáció, aminek valóban értelme van, sajnos olyasmi, mint egy thai masszázs.
Lehet, hogy kellemetlen, mert tegyük fel, idejössz a gondolataiddal, én pedig NEM azt mondom, hogy nagyon szuper, itt a fiókban egy varázslatos CV, bízz magadban és azonnal felvesznek, ahová csak vágysz minimum 2 milliós fizetéssel. A valóság sajnos nem ilyen puha és csillogós.
Lehet, hogy Te azért jössz egy tréningre, konzultációra, hogy jól érezd magad, de én meg azt gondolom, hogy az a jó tanácsadás, ha rálátsz a mélyebb összefüggésekre is, és el tudsz indulni végre egy jó irányba.
Amit én adni tudok, az az, hogy megmutatom neked a nagy képet. Lefordítom számodra az álláspiacot, megmutatom a trendeket, megosztom veled a tapasztalataimat, amit sok ezer ügyfelet látva én már pontosan tudom, hogy működik-e vagy sem. Olyan összefüggéseket tudok megvilágítani számodra, amit egyedül nem tudsz összerakni.
Ami rövid távon kellemes, hosszú távon nem feltétlen használ
Ray Dalionak, a világ egyik legsikeresebb és leggazdagabb üzletemberének van egy nagyon jó könyve, talán te is ismered, az a címe, hogy Principles, magyarul Az elvek. Ebben a saját felismeréseit osztja meg a szerző. Többek között azt mondja, hogy ahogy az üzletben, úgy az élet többi területén is általában azok a dolgok, amik rövid távon jól esnek, azokról hosszú távon mindig kiderül, hogy nagyon nincsenek jó hatással ránk.
Ha csak az életmódot nézzük, baromi jól tud esni egy frissen kisült hamburger-sültkrumpli kombó, és én is enném a süteményt minden nap kétpofára, nem mindig könnyű rávenni magam az edzésre és a tiszta kajálásra, de pontosan tudom, hogy hosszú távon csak így működik a dolog, ha konzerválni akarom valahogy az egészségemet és a fittségemet. Érted már?
Minden sziruposság nélkül mondom, hogy én vagyok a legnagyobb drukkere az ügyfeleimnek. Nem csak szimplán örülök a sikereiknek, de kifejezetten várom a beszámolóikat és szorítok az eredményekért. Nem azért, mert egy szent ember vagyok, hanem mert azt gondolom, az én felelősségem a tréningekkel, konzultációkkal az, hogy segítsek, mégpedig hosszú távon is működő pálya felé tereljem az embereket és megóvjam őket a karrierpofonoktól.
Soha nem az a célom, hogy bárkit is letörjek, ezért készül például egy konzultáción 2-3 féle karrierterv is, amiben mindig benne van a vágyálom is. De mindig elmondom, hogy én melyiket látom a legreálisabbnak, és nem fukarkodom nem csak ügyfeleim, de a saját életemből vett tapasztalatok megosztásával sem.
És ha már a saját a tapasztalatok…
… a végére engedj meg egy személyes sztorit!
Talán már meséltem róla, hogy ifjú titánként is voltak már különböző vállalkozási ötleteim, és sokáig én is azt hittem, hogy elég egy jó ötlet, plusz keményen dolgozni, és minden, amit kitalálok, működni fog majd. Így hoztuk létre évekkel ezelőtt egyik barátommal a Quick.hu nevű céget, ami a magyar Linkedinhez hasonló vállalkozás lett volna.
Munka mellett nyomtuk a dolgot, már beleöltünk rengeteg időt, pénzt, energiát, amikor is jött egy lehetőség, hogy megmutassuk a projektet egy tapasztalt vállalkozónak, Várkonyi Balázsnak az Edigital alapítójának. Készültünk nagy prezentációval, mentünk mi is lelkesen, hogy na majd biztos el lesz ájulva és mondd hozzá még pár klassz ötletet.
Mondanom sem kell, hogy nem így lett. Nagyon udvariasan, de nagyon őszintén megpróbált lebeszélni bennünket. Nem mondta, hogy ne vágjunk bele, de elmondta, hogy miért nem látja működőképesnek, megmutatta a hibákat, és javasolt más irányt, amit persze meg se hallottunk, annyira pipák lettünk.
De nem adtuk fel egykönnyen, elmentünk hát egy másik meg egy másik nagy formátumhoz, de mindenhonnan lesújtva jöttünk el. Azt gondoltuk a haverommal, hogy “ezek hogy lehetnek ekkora tanácsadók? A mi ötletünk jó, ezek meg nem értenek semmihez!”
Gondolom sejted a sztori végét… teljesen igaza volt Balázsnak, pár év után be is kellett zárnunk a céget.
A döntés mindig a tiéd!
Ha eljössz egy tréningre, tanácsadásra, vagy belehallgatsz egy ingyenes előadásba, olvasol tőlem egy cikket, látsz egy videót, a nagy kérdés mindig az, hogy engeded-e hogy behallatszódjon az is, ami esetleg nem esik jól, ami nem feltételen simogató számodra?
Nekem anno a Quick-nél nem hallatszódott be, és ezt 5 millió forintom és rengeteg időm bánta.
Ha pátyolgatás helyett olyan karriertervet akarsz, ami működni is fog, amivel nem rántod magad padlóra és amire évek múltán is tudsz majd építkezni, akkor gyere és hallgass bele csütörtök este az ingyenes, online előadásomba! A mini-tréningen megmutatom, hogy mik azok a felfelé törekvő szakterületek, ahová érdemes lenne neked is pályáznod. Mit tanulj, merre megy az álláspiac? Hogyan tudsz a jól fizető, jövőálló munkakörökbe betörni akár a meglévő tapasztalatoddal? És egy egyedülálló Karrier Hack módszert is meg fogok osztani veled. Az előadás tehát ingyenes, egy kb. 1,5 órás intenzív webinárra számíts. Kérd el a linket itt, és csatlakozz hozzám élőben! ›› Várlak nagy szeretettel és 100% gyakorlatias, őszinte karrier tanácsokkal, olyanokkal, amit a hozzám legközelebb állóknak pont ugyanígy elmondanék.
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.