Karrierépítés diploma nélkül, középfokú végzettséggel
Mostanában gyakran kapok olyan visszajelzést, hogy jól hangzik a Karrier Hack módszer, és szuper ez a Mentor Klub tréningtár, de nekem nincs diplomám, vezető se akarok lenni, fogalmam sincs milyen úton indulhatnék el. A jó hírem az, hogy középfokú végzettséggel, és vezetői ambíció nélkül is lehet érvényesülni az álláspiacon, mutatok egy bevált utat Neked!
Az egyik cikkem alá érkezett egy viszonylag gyakori kérdés Facebookon. A komment így szól:
“Már régebben feltűnt és ebben a cikkben is ez van: az összes példa magas beosztású vezetőkről szól, mintha kizárólag ilyen ügyfelei lennének. Kíváncsi lennék, vajon tud-e mit kezdeni az olyanokkal, mint én: a hierarchia legalsó szintjén dolgozom, és nem is akarok vezető lenni.”
A válasz természetesen igen, sőt!
A helyzet az, hogy az ügyfeleim többsége nem top vezető. Nagyjából 70-80%-uknak nyelvtudásuk sincs, és egy jelentős részük középfokú végzettséggel rendelkezik.
Ahogy korábban több cikkben is írtam, egyébként sem csak a többdiplomás szakembereknek és a vezetőknek áll már a mai világ.
A top menedzsereknek kifejezetten nehéz dolguk van, mert sokkal kevesebb állásra tudnak pályázni, arányaiban (a felelősséghez és a munkatempóhoz képest) már nem annyira jók a fizetések, hosszabb a kiválasztási idő, és sokkal nehezebb úgy pályázni, ha valaki már eltávolodott a napi munkavégzéstől.
Ezért is van, hogy nagyon sok vezetőt pontosan „visszahozunk” a szakértői szintre, ahol a korábbi vezetői fizetését megközelítő vagy akár meghaladó(!) szinten tud keresni, és sokkal nagyobb rugalmassággal tud dolgozni.
A karrierépítés nem a vezetői tapasztalaton, nem a nyelvtudáson és…
Nem a végzettségen múlik!
Az valóban igaz, hogy akinek van valamilyen felsőfokú képzettsége, annak egy fokkal könnyebb elhelyezkedni. A világ ugyanis abba az irányba megy, hogy érts minél több dologhoz, és viszonylag gyors betanulás után önállóan meg is tudd csinálni a feladatokat.
De mi fogja garantálni ezt? Nem a végzettség, nem a diploma, hanem a specialista tudás!
Fejben kell átkapcsolni
Sok szakembernél tapasztalom, hogy akinek nincs diplomája, annál fejben alakul ki egy gát, egyfajta önleértékelés, ami miatt – hiába van akár többéves tapasztalata – nem mer továbblépni, nem mer megpályázni diplomás állásokat.
Na ilyenkor kell egy ÁTHIDALÓ MEGOLDÁS!
Senkit nem beszélek le a diploma megszerzéséről, de 35-40-45 évesen már azért erősen érdemes elgondolkodni, hogy van-e értelme beiratkozni munka mellett egy 4-5 éves, alapvetően elméleti és nem mellesleg költséges képzésre, pláne úgy, hogy van jobb megoldás!
Felsőoktatási szakképesítés (FOSZK) és/vagy gyakorlati mikroképzések
Sok embernél a diploma látszatát, érzetét adja az ún. FOSZK, azaz felsőoktatási szakképzettség megszerzése. Ma már a legtöbb egyetemen elérhető 2 éves államilag elismert képzés, ami diplomát ugyan nem ad, de államilag elismert felsőoktatási oklevelet igen. (Egyes helyeken FOKSZ-nak hívják, másutt FOSZK-nak vagy FOSZ-nak rövidítik.)
Például a Budapesti Gazdasági Egyetemen 10 féle szakképzésből lehet választani, a Pécsi Tudományegyetemen 12 FOSZK indul, a Pannon Egyetemen 14 ilyen képzésből tudsz válogatni, és még sorolhatnám.
Nem minden szakterületen van ilyen képzés, de nagyon sok területen elérhető – például pénzügyi, mérnöki, minőségügyi, kereskedelem, logisztika, turizmus szakirányon – és igazi mentőöv lehet sok szakembernek, aki a diploma hiánya miatt érzi beragadva magát.
Itt egy konkrét példa! Pár hónapja írt rám LinkedInen egy ügyfél, aki korábban minőségügy területen dolgozott egy nagy gyógyszergyártónál. Azért jött el anno tanácsadásra, mert úgy érezte megrekedt a karrierje, de vegyész technikumi végzettséggel, diploma nélkül nem nagyon látott lehetőségeket a szakmájában.
Neki is azt tanácsoltam, hogy kezdje el képezni magát célirányos minőségügyi mikroképzésekkel a Mentor Klubban, tehát szerezzen tudást, és esetleg végezzen el egy államilag elismert szakképzést, így talán már bátrabban fog merni pályázni diplomás állásokra is.
Most írja, hogy köszöni a segítségem, megfogadta a tanácsomat, megcsinálta a képzéseket, és már sikerült is elhelyezkednie minőségmenedzsment területen. Azzal, hogy lett egy diplomához hasonló állami „papírja” is, és mellé friss, gyakorlati tudása, így sikerült magában megugrania ezt a gátat, érted már?
És ez még nem minden!
Ezeknek az áthidaló képzéseknek egy része kifejezetten középfokú végzettséggel (érettségivel) elérhető. De vannak olyan felsőszintű tanfolyamok is, amelyekre felsőfokú végzettséggel, vagy nem befejezett felsőfokú végzettséggel lehet beiratkozni.
Miért fontos ez?
Elkezdett, de meg nem szerzett diplomások “betegsége”
Nagyon sok középfokú végzettségű ügyfelem jön úgy, hogy elkezdett ugyan egy egyetemet, de végül valamilyen okból nem szerezte meg a diplomát. Sok embernek megvan az abszolutóriuma is, csak a záróvizsgát nem tette le, és ő pont olyan középfokú végzettségűnek sorolja be magát, mint aki főiskola közelében sem járt.
Nekik általában ugyanúgy fejben kell megugrani ezt a problémát!
Egyrészt, ha van már 6-8 lezárt féléved akkor simán beírhatod az önéletrajzba, hogy
pl. XY Egyetem vagy Főiskola, YX Kar – 1998-2001-ig
Sokan sajnos ezt sem merik beleírni a pályázatukba, és nem mernek megpályázni diplomás állásokat, miközben nem hazudnak, hisz igenis megcsináltak 3-4-5 évet egy felsőoktatási intézményben. Ugyanabba az épületbe jártak, ugyanazok a tanárok tanították őket, és ugyanúgy megvan a legtöbb vizsgájuk, mint egy diplomásnak. Miért is ne írhatnák oda a tanulmányokhoz?!?
Nyílván ha odajártál 2 évet, azt ne írd be a CV-be, de ha végigcsináltál 6-8 félévet, pláne ha megvan az abszolutórium is, akkor igenis oszd meg a munkáltatóval a tanulmányoknál!
Ne feledd, az önéletrajz nem egy adóbevallás! Majd esetleg az interjún elmeséled a részleteket, ha szükséges, de lépd át fejben ezt a gátat, és juss be a Neked való állásoknál az interjúra!
Fontos a látszat, de még fontosabb a tudás
A középfokú végzettségnél egy járható út tehát a felsőoktatási szakképzettség (FOSZK), ami nem csak azt a látszatot kelti az önéletrajzodban, hogy felsőfokú végzettséged is van, de Te magad egy másik polcra fogod helyezni saját magadat az álláskeresésnél. Segít átértékelni kicsit az induló pozíciódat.
De ne feledd, hogy ez csak a Start vonal!
Akár középfokú végzettséggel, akár diplomásan pályázol, a jó állások elnyeréséhez nagyon fontos lesz számodra is a pályaorientáció, hogy ne egy statikus irányba indulj el, hanem a dinamikus, jól fizető területek felé. És bizony kelleni fog mindenhol digitális tudás, a platformok ismerete, és az a fajta a modern, gyakorlati tudás, amit a felsőoktatásban legtöbbször nem tudnak megtanítani Neked.
A modern állásokban szinte kivétel nélkül a naprakész, gyakorlati tudást nézik
Ha mondjuk egy online marketinges, data analyst, marketingautomatizációs, vagy akár projektmenedzsment állásra jelentkezel, bármilyen diplomád is van, az önmagában nem tesz alkalmassá semmire.
Értesz-e egy szoftverhez? Meg tudod-e csinálni a próbafeladatot? El tudod-e készíteni a riportot? Van-e agile ismereted? Beszélsz-e angolul? stb… – ezt fogják nézni a cégek!
A jó hír az, hogy ezt a valóban számító, gyakorlati tudást, ma már mikroképzésekkel, akár a felsőoktatási szakképesítés megszerzése mellett vagy helyett is pár hónap alatt megszerezheted, és Te is keresett szakemberré képezheted magad!
Szóval csak hajrá! Ne a hiányaidra fókuszálj, és ne szabotáld magad az álláskeresésénél a diploma hiánya miatt! Helyette inkább képezd magad, és azt tanuld, amit valóban értékel a munkaerőpiac!
Szeretnéd tudni, hogy Neked milyen irányban lenne érdemes elindulni, mit és hol tanulj, és hogyan tudnál egy nagyot lépni előre a karrieredben diploma nélkül is? Gyere és csatlakozz a következő ingyenes, online előadásomhoz, és megmutatom a Karrier Hack pontos lépéseit Neked! Kérd el a linket itt, és várlak szeretettel a webináron. ››
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.