Karriermodellezés – a legjobb módszer, ha pályát akarsz módosítani, vagy keresed az utad!
Hogyan legyek online marketing menedzser, Scrum Master, IT projektmenedzser, business analyst… bármi? Mit kell hozzá tanulni? Milyen tapasztalatokat kell megszerezni? Ha téged is érdekel, hogyan lehet egy szakmába bekerülni, és azon belül érvényesülni, akkor figyelj, mert van egy nagyon jó módszerem, amivel nem csak a konkrét utat találhatod meg, de a váltáshoz szükséges önbizalmadat is megerősítheted.
Mások hogy csinálják?!
A legegyszerűbb módja, ha valahova el akarsz jutni a karrieredben, hogy megnézed, mások hogy csinálják, nem igaz?
Például ha pályakezdő vagy és most tervezed a jövőd, vagy pályamódosítás előtt állsz, és egy teljesen új területre akarsz betörni, akkor csak felcsapod a Linkedint, és megnézed, hogy más emberek abba a munkakörbe, vagy arra a szintre, amit te áhítasz, pontosan milyen úton-módon jutottak el.
A digitális világ előtt ezt az infót elég nehéz volt megszerezni, és gyakorlatilag a HR-eseken kívül csak nagyon kevesen fértek hozzá. Sok önéletrajzot kellett hozzá olvasni, interjúkat látni, de minimum rengeteg senior szakemberrel kellett beszélgetni…
A Linkedinnel viszont egy csapásra ez is bárki számára elérhető lett!
Próbáld csak ki!
Írj be a keresőbe egy konkrét munkakört – lehet ez akár gazdasági igazgatótól kezdve a Scrum Masteren át az online marketing menedzserig bármi, görgesd végig, hogy az ebben a munkakörben dolgozó emberek konkrétan milyen lépésekkel, milyen iskolákkal, képzésekkel jutottak el az adott pozícióba.
Fogsz találni klasszikus utakat!
Például a gazdasági igazgató esetén látni fogod, hogy tipikusan az az irány, hogy valamelyik Big Four-nál elkezdik a pályát könyvizsgáló asszisztens, könyvvizsgáló, majd senior könyvizsgálóként. Aztán más cég(ek)nél folytatják senior accountant munkatársként, általános finance manager-ként, esetleg controlling manager-ként, tehát a számviteli tapasztalat mellett idővel kontrolling tapasztalatot is hozzáraknak. Itt eltöltenek 3-4-5 évet, és utána ugranak Head of Finance, Finance Director pozíciókba.
Ez egy tipikus karrier út. Tehát, ha egy pályakezdő fiatal azzal érkezne most hozzám, hogy “András, én mindenáron pénzügyi igazgató akarok lenni”, akkor jó eséllyel ezt az utat javasolnám neki, mert ez valószínűleg nála is működik, de….
Mi van akkor, ha te nem egy klasszikus szakmát, vagy nem a klasszikus utat követed?
Mi van akkor, ha te már nem a nulláról indulsz, hanem 40-45+ évesen egy teljesen másik területre szeretne váltani?
Na, itt lesz igazi mentőöv a karriermodellezés!
Amikor valaki azt hallja tőlem egy tanácsadáson, vagy akár egy Karrier Hack előadáson, hogy az IT projektmenedzser vagy a Scrum Master jó irány lehet számára, akkor nagyon sokan jönnek rögtön a kifogásokkal:
“De hát András, én nem vagyok IT-s!”
“Nekem nincs mérnök végzettségem!”
“Én sose vezettem projektet!”
“Nekem nincs nyelvtudásom!”
“Nincs ez, nincs az…én nehezebb helyzetben vagyok, mint mások, mert…!”
csak jönnek sorban a KIFOGÁSOK.
Ha benned is elkezdett kialakulni ez a kifogásfókuszú szemlélet, akkor javaslom, hogy igyekezz mielőbb megszabadulni tőle, mert ez az egyetlen dolog, ami derékba törhet minden álmot!
Én annak a híve vagyok, hogy ne a kifogásokat puffogtassunk, hanem megoldásokat, ugyanakkor tudom, hogy ez nem mindig könnyű, ezért is hoztam be most már a személyes konzultációkra is a karriermodellezés módszert.
Mit jelent ez?
Ha nagyon a kifogásaira koncentrál valaki egy pályaváltásnál, akkor annyit csinálok, hogy beütöm ott az orra előtt a Linkedin keresőjébe a konkrét pozíciót, leszűröm Magyarországra, és elkezdek sorra belekattintgatni a pályafutásokba.
A modern, keresett munkakörök esetén – mint például IT projektmenedzser, online marketing menedzser és kb. az összes digitális állás – így a saját szemükkel látják ügyfeleim is, hogy nincs egy klasszikus út, és még csak nem is IT-s vonalról, nem IT végzettséggel jönnek általában az emberek, hanem a legváltozatosabb karrierutakat járják be.
Maradva az IT projektmenedzser állásoknál, van aki irodavezető volt korábban, van aki marketinges, vagy értékesítő, kb 80%-a az embereknek teljesen más területen töltötte el a pályája első 10-15 évét, és utána került be a szakmába, időközben képezte át magát erre a területre. Érted már?
Lehet, hogy te is meg fogsz lepődni?!
Én azt mondom, nem éri meg 40-45-50+ évesen se leírni magad azzal, hogy “nekem már késő ebbe vagy abba belekezdeni”!
A kifogások keresése helyett inkább próbáld meg letörni a saját belső ellenállásodat.
Ha nem vagy elégedett azzal, amit most csinálsz, nem keresel jól, unod az egészet, vagy nincs jövőképed, akkor kezdd el felkutatni, hogy melyek a keresett, sok embert felszívó szakterületek, ahová neked is érdemes lenne átképezned magad. ›› Például regisztrálj fel a csütörtök esti, ingyenes, online előadásomra, mert itt egy konkrét listát adok erről neked. Azután válassz ki egy-két szimpatikus munkakört, és csinálj mellé egy gyors karriermodellezést Linkedinen!
Ne törődj a nevekkel és minden részlettel, ne kattintgass össze-vissza, csak nézd meg azt, hogy az egyes pozíciókban milyen iskoláik vannak az embereknek, milyen sorrendben szerezték őket? Milyen állami végzettségük és egyéb, kiegészítő képzéseik vannak? Milyen életutat jártak be?
Lapozz át 25-30 Linkedin profilt, és látni fogod, hogy mások se nyílegyenes utakat járnak, mégis top cégekhez jutnak be.
Meg fogsz lepődni, milyen sokan indulnak hasonló helyzetből, mint ahol most te épp tartasz…
Lesz egy képed arról, hogy a választott területen milyen célirányos gyorstalpaló képzésekkel jutnak az emberek ötről-hatra… Sorban fogod látni ezeket a “nem szabályos” profilokat, ami talán számodra is ad egy nagy adag önbizalmat a változtatáshoz, mert anélkül sajnos nem megy!
Ezek után csak tedd fel magadnak a kérdést: ha ennyi embernek sikerül, akkor neked miért is ne sikerülne?!?!?
Félre a kifogásokkal, és hajrá! ;)
Biztos vagyok benne, hogy te is meg fogod találni, és el fogod nyerni a neked való pályát és állásokat akár pályakezdő, akár pályamódosító vagy. Csatlakozz a következő, ingyenes, online mini-tréningemhez, és tanulj meg egy egyedülálló karriertervezési módszert! Ismerd meg a lehetőségeidet, amik ott vannak az orrod előtt, csak észre kell őket venni! Itt tudod elkérni a linket az előadáshoz, várlak szeretettel!
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.
Jó, de ez Magyarországon ez úgy néz ki, mostani vezetők (vagy a szüleik, felmenőik) mind még a 89 előtt párttagok, KISZ-esek stb voltak és a mai napig az akkor összeszedett kapcsolati tőkéjüknek köszönhetik a mostani pozícióikat. Ilyen kapcsolati háló nélkül nagyon nehéz előre jutni Magyarisztánban és a kemény munka nem elég.