Mennyit érsz az álláspiacon GYES és más hosszabb kihagyás után?
Elég sok olyan szakember keres meg minket, akik hosszabb kihagyás után szeretnének visszatérni a munkaerőpiacra. Gyesről visszatérő anyukák, vállalkozóból alkalmazotti állást keresők, külföldről visszatérők, illetve olyanok, akik hosszabb betegápolás/kényszerpihenő miatt jó pár évet kihagytak a munkaerőpiacon. Ők sok esetben azzal szembesülnek, hogy nem tudnak már visszamenni a korábbi pozíciójukba, mert az időközben megszűnt, vagy esetleg ők maguk nem akarják már ugyanazt csinálni, mint korábban, mert nem egyeztethető össze a családdal/élethelyzetükkel, vagy egyszerűen rájöttek, hogy teljesen más munkára vágynak. Ilyenkor jön a nagy fejtörés, hogy “na most akkor hogyan tovább?!” A jó hír az, hogy van néhány ügyes trükk, amivel 5-8-10 év kihagyás után is gyorsan és könnyen újra el tudsz helyezkedni jó állásokban. DE csak akkor, ha megtanulod reálisan értékelni magad!
Pár hete hívott egy jóbarátunk felesége azzal, hogy “András, Te vagy az utolsó mentsváram!”
Dóriról azt kell tudni, hogy 12-13 éve otthon van a gyerekekkel, most azonban hosszas fejtörés után elhatározta, hogy szeretne visszatérni a munkaerőpiacra.
Szeretett volna időpontot kérni hozzánk karrier-tanácsadásra, de igazából ahhoz sem volt bátorsága. Már azon is fél éve gondolkozik, hogy egyáltalán felhívjon…
“Mondd meg őszintén András, mi a fenét lehet még az én karrieremből kihozni?! Több, mint 10 éve nem dolgozom…csak a gyerekekkel vagyok itthon… a tudásom már semmit nem ér… nincsenek lehetőségeim…de amúgy sem értek semmihez…teljesen nulláról kéne kezdenem mindent.” – Ismerős gondolatok esetleg neked is?
Outsider szindróma
A fenti “tünetegyüttest” én magamban csak outsider, azaz kívülálló szindrómának hívom, ami a kisgyerekes anyáknál nagyon gyakran tetten érhető jelenség. Miről is szól ez?
Azoknál jelentkezik, akik hosszú időn keresztül – 3,5, 8 vagy még ennél is több éven keresztül – nem “dolgoznak”, és ezért jóval alacsonyabbra értékelik magukat annál, mint ami a valós piaci értékük.
Nyilvánvaló, hogy 10 év után nem ugyanaz lesz a start vonal fenti ügyfelemnél se.
Egy hosszabb kihagyás után senki nem ugyanabból a pozícióból indul, mint korábban, hiszen nincs naprakész tapasztalata, újra fel kell vennie a fonalat, kb. 20-30%-ot valóban csökken tehát a piaci értéke. A probléma azonban az, hogy legtöbb gyesről/más kihagyásból visszatérő szakember nem 20-30%-kal, hanem szintekkel lejjebb, kb. mínusz 80%-ra helyezi el magát…
Ne értékeld le magad!
A feleségem egy jó példa erre, aki a három gyerekünk születése előtt többek között a vállalkozásunk pénzügyeit is bravúrosan vitte. Majd megszületett a 3 gyerkőc, és mikor a legkisebb srácunk is kb. 1,5 év körüli volt, ő is szeretett volna már visszatérni kicsit a korábbi feladataiba.
Összesen 4,5 évig volt full állásban otthon a gyerekekkel, de mit ne mondjak, ő is szó szerint pánikban volt az elején, hogy hogy fogja ő a munkáját visszavenni?
„Hogy fogok majd mindent újra megtanulni? Hogy fogok megbirkózni az új feladatokkal? Annyi minden megváltozott, szerintem ehhez én már kevés vagyok!” – mantrázta.
Nem is az volt a fő dilemmája, hogy a gyerekek mellett hogy lesz majd ideje dolgozni, hanem általában véve, hogy lesz erre az egészre ismét alkalmas?!?
Hosszan kellett győzködnöm, hogy „dehát Ági, ez csupa olyan feladat, amit te csináltál korábban! Te raktad össze a folyamatokat, egy az egyben a te munkád volt, olyan őrült nagy változások nem történtek azóta sem…”
3-4 hétnek el kellett telnie, mire ő is kezdte belátni, hogy valóban teljesen alaptalan volt a félelme. Nagyon gyorsan felvette a fonalat és ugyanúgy vitte a pénzügyeinket, mint korábban.
Nagyon gyakori ez a fajta önbizalomvesztés a kisgyerekes nőknél, de nem csak náluk. Ugyanezt látom azoknál a szakembereknél is, akik például külföldről hazatérve keresik a helyüket a munkaerőpiacon, vagy aki beteg szüleit ápolta főállásban évekig, esetleg saját vállalkozást csinált korábban, most pedig szeretne visszatérni alkalmazottként a munkavilágába.
Ők mind-mind outsidernek, azaz kívülállónak érzik magukat, mert úgy érzik, hogy kiestek valamiből és óriási hátrányból indulnak. Ha esetleg te is hasonló cipőben jársz, innen szeretném üzenni, hogy NE ÉRTÉKELD LE MAGAD!
Közel sem annyira rossz a helyzet, mint ahogy azt te most otthon a nagyfal között gondolod, sőt!
A 20-30% hátrány villámgyorsan behozható
Nem szeretnélek áltatni, neked sem fog az öledbe hullani semmilyen jó pozíció. Nyílván meg kell tervezni a visszatérést, kell egy alapos pályaorientáció, össze kell rakni egy ütős önéletrajzot, tudni kell jól pályázni, állásinterjúzni, és jó eséllyel el kell végezni egy-két tanfolyamot is, hogy picit felfrissítsd a szakmai tudásod és a soft skilljeidet is. De ha ez megvan, akkor azt a 20-30% hátrányt villámgyorsan le lehet tornászni. (Ha segítségre van szükséged az önéletrajzíráshoz, pályaorientációhoz, akkor ajánlom figyelmedbe ezt az ingyenes, online mini-tréningemet. Az előadásom ingyenes, kérd el a linket itt. ››)
Való igaz, hogy a világ gyors, ugyanaz a munkakör pár év alatt akár teljesen át is formálódhat. Ugyanakkor abban a szerencsés korban élünk, hogy aki nyitott a tanulásra, az önfejlesztésre, az bármikor, bármilyen hosszú kihagyás után pillanatok alatt újra nyeregbe kerülhet.
Egy friss példám ehhez a tegnapi konzultációm. Egy 6 éve otthon lévő anyuka járt nálam karrier-tanácsadáson, aki több hete tanul már nálunk a Gerilla Mentor Klubban, szeretne elhelyezkedni online marketing állásban. Kb. 10 helyre adott be eddig önéletrajzot 6 helyre be is hívták, amiből az egyik pont a konzultáció közben küldött neki egy ajánlatot azzal, hogy akkor júni 1-től szeretettel várják. Ilyen hatása lehet egy kis önbizalom boostnak, a tudatos felkészülésnek, na és persze a Gerillás önéletrajznak! 😉
Don’t panic! It’s not the Titanic! :)
Semmi nincs tehát elsüllyedve, soha nincs semmi veszve. Ha szeretnél te is gyorsan és könnyen visszatérni a munkába, jól fizető, neked való, otthonról is végezhető állásokat elnyerni akkor:
Hagyd abba önmagad leértékelését! Szedj fel magadra inkább olyan modern, új tudást, ami nagyon jól fog jönni már az önéletrajznál és később az állásinterjún is. Mert ma már sokkal jobb trendek és munkakörök vannak, amiben te is – akár hosszabb kihagyás után is – el tudsz helyezkedni. (KARRIER HACK: Mi az a 6-7 új trend, modern szakterület, ami jól fizető állásokat kínál, és ahová akár te is jó esélyekkel pályázhatnál? Gyere és csatlakozz csütörtök este a Karrier Hack c. ingyenes, online előadásomhoz, ott részletesen bemutatom ezeket neked. Az előadásomra itt tudsz feliratkozni, ahol szívesen válaszolok a kérdéseidre is.)
Van itt azonban még valami, ami mellett nem tudok szó nélkül elmenni….
Insider szindróma
Muszáj megemlítenem a fenti problematika inverzét, vagyis azt, amikor valaki túlértékeli magát a szakmájában.
Általában tapasztalt szakembereknél látom ezt, akiknek szépen menetelt a karrierjük egy ideig, akár egész magas vezetői szintig is eljutottak, majd jön valami törés (pl. egy hülye főnök), ők pedig – gondolván úgyis kapós szakemberek – hirtelen felindulásból felmondanak.
Ez az insider szindróma talán még veszélyesebb is, mert itt sok esetben nincs se felkészülés, se tanulási hajlandóság.
“Ugyan mit tudnak nekem újat mondani? Minek képezzem magam? Letettem én már annyit ezen a pályán, legyen az a 25-30 év tapasztalat elég!”
Ebből van aztán a csalódás, a pofára esés és a több hónapos sikertelen álláskeresés, mert az illető menet közben szembesül vele, hogy sokkal többre értékelte magát, mint amennyit jelenleg a piacon ér…
Te ne ess ebbe a hibába!
Soha ne mondj fel úgy, hogy egyetlen önéletrajzot sem adtál még be, egyetlenegy interjún nem vettél részt, és fogalmad sincs, hogy mit keresnek a cégek, mennyit ér a tudásod a piacon!
Mind az insider, mind az outsider szindrómának egy megoldása van: komolyan kell venni az álláspiacot! Ismerni kell a valós lehetőségeidet, a trendeket, hogy mit értékelnek a cégek. És igenis nagyon komolyan kell venni a pályaorientációt, az önéletrajzírást, a Linkedin profilod…egyszóval az álláskeresésre felkészülést. Így fog aztán összeállni egy egészséges önbizalmad és önértékelésed, amivel a neked való, jó állásokat megtalálhatod és el is nyerheted!
Szóval csak hajrá!
Ha épp váltás előtt állsz, akkor nagyon sok sikert kívánok neked! Tudom, hogy minden váltás (pláne egy pályamódosítás) nehéz, és sokszor érezheted úgy, hogy a világ is összeesküdött ellened… DE nem akkor, ha a Karrier Hack módszer szerint pályázol! ;) Ismerd meg ezt a szuper receptet, és találd meg végre a munkában is a helyed!
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.