Milyen fizetésemelésre van szükség, hogy kompenzálja az inflációt?

Írta: Baráth András  |  2023. január 10.  |  c 2 hozzászólás

Ebben a bejegyzésben azt szeretném picit körbejárni, hogy 2023 január-februárjában vajon milyen mértékű béremelés az, ami kompenzálhatja számodra az inflációt? Milyen forgatókönyveket tartok valószínűnek? Ki, mire számíthat? Mi az az új trend, amit érdemes most meglovagolni?

 Ha videóban néznéd meg a bejegyzést, kattints a képre és már indul is a felvétel:

Húszon túl

A hivatalos (KSH által kimutatott) infláció mértéke 20% fölött van, az élelmiszer infláció mértéke pedig ennél is magasabb. Húsba vágó kérdés tehát idén, hogy mennyi is az annyi, mennyi legyen a fizetésemelés 2023-ban? Mielőtt azonban ebbe belemegyek, hadd beszéljek egy érdekes témáról!

Tavaly olvastam egy nagyon izgalmas könyvet, a címe a „Pénz pszichológiája” (The Psychology of money). Ez egy viszonylag új könyv, egy-két éve jelent meg, de már az Amazonon is huszonvalahányezer értékelése van, ami nagyon jónak számít és 5-ból 4,7-4,8-as, tehát kiváló értékeléseket kap.

Ebben van egy érdekes gondolat, miszerint a különböző generációk különböző korokban nőnek fel, és az adott generáció gondolkodását nagy mértékben befolyásolja, hogy milyen volt a gazdasági helyzet abban az időszakban, amikor ők felnőtté váltak.

A szerző azt a példát hozza, hogy amikor a mi szüleink felnőttek (az én szüleim például 1950 körül születtek), az élelmiszer nem állt megfelelő mennyiségben rendelkezésre. Emiatt, ha megfigyeled  – és én is ezt látom a saját családomban – a szüleink és a fölöttük lévő generáció számára elsődleges szempont, hogy legyen mindig bőségesen étel az asztalon! Mit főzünk? Mit eszünk? Mit pakoljak? – ezek alapvető kérdések.

Én például nem tudok úgy hazamenni Szolnokra, hogy a fél csomagtartót ne pakolná tele anyukám. És nem csak azt kell elhoznom, ami épp az ebédről megmaradt, hanem akkor már háromféle süteményt süt, meg még a piacon vett nekünk almát, mézet, stb. és csak hordja, pakolja tele az utót. :) Persze ennek mi mindig nagyon-nagyon örülünk és hálásak vagyunk :), de őszintén szólva, nekünk a feleségemmel már ezek a dolgok, mint evés, etetés nem annyira központi kérdések.

Mi már valószínűleg nem fogunk a fiainknak 2 hétre elegendő ellátmányt pakolni, mert egy olyan világban nőttük fel – szerencsére – , ahol az étel miatt soha nem kellett különösebben aggódni. Volt mindig megfelelő mennyiségű élelmiszer, még akkor is, ha előfordultak szűkösebb évek.

Na de hogy jön ez az egész az inflációhoz?

Nem csak önmagában az élelmiszer drágulás tehát a lényeg, hanem az, hogy nem is tudunk mit kezdeni a mostani helyzettel. Amikor a mi generációnk (30-as, 40-es korosztály) elkezdett dolgozni, önálló életet élni, már viszonylag alacsony volt az infláció. Tehát ezt a mostani magas inflációt nagyon nehezen tudjuk értelmezni.

A legtöbb ember számára az egész egy megfoghatatlan tény. Csak azt látjuk, hogy drágul minden, kb. másfélszer annyiba kerül egy bevásárlás, mint eddig, a menzán majdnem dupla annyi már egy menü. Benne vagyunk egy helyzetben, de nem igazán tudunk mit kezdeni vele.

Nincs hová nyúlnunk, mert már nagyon régen volt ilyen, kb. 30 éve, a rendszerváltás utáni években volt a mostanihoz hasonló mértékű infláció.

Pedig tudjuk jól, hogy nagyon sokan szegényedtek el akkoriban. Nem csak megszűntek munkahelyek, de a magas inflációval sokaknak nem tartott lépést a fizetése, ezért a korábbi életszínvonalukat nem tudták tartani tovább. Ugyan az infláció visszacsökkent egy idő után, így a jövedelmek is stabilizálódtak, de emiatt a rendszerváltás utáni években bizony sokan egy jóval alacsonyabb életszínvonalon találták magukat.

Sajnos ugyanez a veszély fenyeget bennünket most is, és itt kanyarodnék vissza az eredeti kérdéshez:

Milyen mértékű fizetésemeléssel legyél elégedett?

Röviden olyannal, ami mellett nem fenyeget ez az életszínvonal csökkenés.

A kiinduláshoz pár infó: épp a napokban láttam a hírt, hogy a minibálbér 15-17%-kal emelkedik. A Profession pedig csinált egy felmérést, hogy a munkáltatók ehhez képest milyen fizetésemelést terveznek, és az jött ki, hogy nagyjából 10-20% körüli emeléssel terveznek a cégek.

Azzal számolhatunk tehát, hogy ha 20% körül van a hivatalos infláció, akkor az éves rendes fizetésemelésnek is valahol a 10-20% között, minimum 15% körül kellene lennie ideális esetben.  

Miért nem teljesen inflációkövető számot mondok?

Ha reálisan és kicsit munkáltatói fejjel is gondolkozok, akkor az idei pénzügyi kimutatásainkból én például azt látom, hogy nálunk az összes bérköltség adóval, járulékokkal, mindennel együtt 100 millió forint körül van. Vagyis ha csak ezt a 15%-os fizetésemelést veszem, akkor az máris 15 millió forint pluszköltséget jelent, amit valahogy ki kell termelni a cégben úgy, hogy nyilván számunkra is minden más (energia, bérlet, hitel stb.) is emelkedik.

Magyarán ez a mostani helyzet a munkáltatókat is egy extrém présbe teszi.

Én mégis azt mondom neked is és minden ügyfelemnek, hogy egy minimum 10, de inkább 15%-os fizetésemelés az, amivel stabilizálni tudod magad. Ez alatti összeg 2-3 éves távlatban már egy komoly lecsúszást eredményezhet.

És mivel egy 20%-os emelés is még mindig csak az inflációval nagyjából megegyező ütemű, amivel kb. nullán leszel, az igazi kérdés tehát most az, hogy ha ennél többet (infláció feletti, 30-40%-os emelést) szeretnél elérni, akkor milyen mozgástered van?

Mi volt eddig?

Egy 20-25%-os emeléshez eddig elég volt egyszerűen munkahelyet váltani. A munkáltatók nehezen találtak jó szakembert, ezért az elmúlt években egy egyszerű váltás (ugyanolyan munkakörbe, csak egy másik céghez való átigazolás) 10-ből 9 esetben garantálta, hogy megugrik a fizetés is.

A cégek kénytelenek voltak 20-25%-kal többet megadni, ha át akarták csábítani a tapasztalt szakembereket. Na, de a 20-25% ma már, mint látjuk semmi. Ezt a többletet most pont megeszi az infláció. 30-40%-kal több fizetést viszont egyre kevesebb munkáltató tud/akar most megadni. Ahhoz tehát, hogy jelentősen megnöveld a bevételed, egy egyszerű váltás már nem lesz elég.

Hogyan tudsz most infláció feletti fizetésemelést elérni?

Két út marad:

A hagyományos módszer, hogy felfelé lépsz: vezetői állásokat pályázol meg.
A vezetői karrier továbbra is a legegyértelműbb módja a fizetésemelésnek, ugyanakkor nyilvánvaló, hogy itt a legnagyobb a verseny, itt a legnagyobb a könyöklés, bizony fel kell venni a kesztyűt, amihez talán neked sincs semmi kedved…

A jó hír az, hogy van még egy út.

Ha te szívesen kimaradsz a könyöklésből és a nagyobb felelősség sem vonz, akkor számodra az is megoldás, ha egy nagyobb ívű pályamódosítást csinálsz, vagy más, jobban fizető szakterületekre, jobban fizető szakmákra váltasz.

Én például dolgoztam logisztika területen, majd mikor átmentem pénzügyi területre, egy szinte ugyanolyan munkakörben, mint az előző, helyből sokkal jobban kerestem.

Természetesen egy ilyen ugrás nem egyszerű, és én azt látom, hogy igazán azok tudják sikeresen meglépni ezeket a váltásokat, akik a Karrier Hack elvet követik. Ennek lényege röviden, hogy egy nagyon keresett, nagyon magasan értékelt, viszonylag új, modern szakterületre mész be, ahol sok embert keresnek és belépő szinten is átlagon felüli fizetéseket tudsz elérni.

Hogyan működik pontosan ez a módszer, és melyek azok a szakterületek, konkrét munkakörök, ahol egyre több ügyfelem helyezkedik el, magasan infláció feletti fizetésekkel, és ahol neked is nagy esélyed lehet? Erről fogok részletesen beszélni a csütörtök esti ingyenes, élő előadásomban, kérd el a linket itt és gyere, hallgasd meg a mini-tréninget! ››

Összefoglalva a két legfontosabb tanácsom tehát:

  • Ha nincs meg 2023-ban legalább a 10% fizetésemelésed, akkor nagyon-nagyon gondolkozz el a mielőbbi váltáson, hogy ne csússzon le nagyon az életszínvonalad. A 10% már szerintem egy veszélyzóna, amit nem érdemes megkockáztatni senkinek.
  • Ha 15-20% körüli emelést megadja a céged, de te nem vagy elégedett, összeségében nem jössz ki belőle, hosszabb távon gondolkodsz és szeretnél infláció feletti fizetést is elérni, akkor a Karrier Hack módszert kezdd el alkalmazni, és nem lesz gondod 2023-ban sem.

Miért mondom ezt ilyen bátran? Azért mert ezt a módszert nagyon sok ügyfelemmel alkalmazzuk, és nagyon szép sikereket érnek el vele a pályájukon és a fizetésben. Gyere, ismerd meg a koncepciót, és nézd meg, hogy mit tudnál átvenni belőle a saját karrieredben! Várlak szeretetettel a csütörtöki előadáson! ;)

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


Attila
2023. január 22. vasárnap 13:03

Részben egyetértve Tamással néhány gondolat.
- az inflációt nagyon nagy mértékben az élelmiszer-infláció és az energiaárak húzzák. Ezért ennek a hatása abszolút értelemben hasonló minden munkavállalóra. Alacsonyabb bérsávokban így a 25%-os emelés se túlzás, de mondjuk egy vezetőnél havi 1 millió nettóval, már nem feltétlenül indokolt 15% felett emelni, ezt a HR osztályok is tudják. Nyilván az Ausztriai nyaralás is drágább lett, de nem annyival, mint az élelmiszer vagy a magyar üzemanyag.
- a magyar infláció felét a magyar állam intézkedései gerjesztik, ez több tekintetben rejtett adóemelés. Ezzel a cégek nem tudnak sokszor mit kezdeni, nincs miből kigazdálkodni, a szomszéd országokban lévő versenytársaik költségei kevésbé nőnek. Tehát reálisan a teljes bérköltség tömeg 10-12%-nál nem nőhet jobban egy nemzetközi piacon versenyző cégnél. Lehet, hogy leépítések lesznek, vagy csak a bónuszt csökkentik, vezetői juttatásokat visszavágják stb. A helyi piacon élő cégeket, pedig a csökkenő vásárlóerő fogja vissza, egyszerűen nincs a fogyasztóknak annyi szabadon elkölthető jövedelme mint 2022-ben volt.

Válasz

Nagy Tamás
2023. január 11. szerda 17:19

Szervusz András,

Mindig szorosan követem a cikkjeid, sokat köszönhetek a Gerilla Önéletrajz Műhelynek. Ezt az elején szerettem volna leszögezni.
Szerintem azonban az infláció csak akkor képes megállni, ha nincsenek bátorítva az emberek a több fizura és a cégek is belátják, hogy nem szabad adniuk magasabb fizut. Az emberek addig nem húzzák összébb a nadrágot és fogyasztanak kevesebbet (ami végül megállíthatná), amíg a fizujuk emelgetve van a dráguláshoz. Azt, hogy a cégek ezzel leállnak, én idénre várom. Máskülönben folytatódik az ár-bérspirál, véleményem szerint.
Szerintem érdemes lehet a Gerillának is óvatosba kapcsolni a témában, nehogy ireális fizuemelésért hőzöngő, végsősoron csalódott embereket neveljen ki idén. Idén szerintem jó ha megmarad sokunk állása ugyanennyiért, nehogy előrevegyék az elbocsátási listán azt, aki 10%os (vagy több) emeléssel jön fel. A leépítések már világszerte megkezdődtek (országunkat se kerüli el szerintem), a képzési javaslat amit "nyomtok" jó de, nem fognak a cégek megtartani mindenkit (tudás ide vagy oda), mindig vannak áldozatok :)
A fizuemeléses buzdítással lehet alábbhagynék lassan. Ez szerintem nem csak a Gerilla érdeke hanem most már (az árak révén) mindenkié is.
Ha másban látod az infláció megállítását mint az emelések beszűntetése és az elbocsátás (mint következő szint majd, ami még előttünk áll) kérlek ne habozz felvenni velem a kapcsolatot az email címemen, érdekelne. Talán figyelmen kívül hagytam valamit, meglehet. Mindamellett értem, hogy feladatod építeni és erősíteni az embereket egy jobb munkahelyi jövő megteremtésében és ezért imádom és becsülöm a munkátokat!

Üdv és további jó munkát!

Válasz

FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás