Mire jó az MLM?

Írta: Baráth András  |  2023. július 05.  |  c Nincs hozzászólás

Sok embernél eleve nem jön szóba az MLM munka, mert nagyon jó értékesítői véna, és igazán nyitott habitus szükséges hozzá. De akinek ez mind fekszik – lásd például én -, az sem biztos, hogy hosszútávon jól jár vele. Milyen előnyei és milyen hátrányai lehetnek az ügynöki munkának a karrieredre? Mire jó, és mire nem jó a franchise business? Láss tisztán te is!

Nemrég járt nálam tanácsadáson egy 40 körüli ügyfél, aki lassan 10 éve pénzügyi tanácsadóként dolgozik egy MLM cégnél. Egész jól keres, 600-700 ezer forint körül van a nettó fizetése, amiért – elmondása szerint – most már túl sokat nem is kell dolgoznia, viszont arra nem elég ez az állás, hogy előre tudjon lépni. Váltana, de merre tovább? 

Tipikus helyzet, mikor valaki félreérti és/vagy bennragad az MLM-ben, franchise-ban…

Amikor valaki azzal hív fel, hogy “Képzeld András, ajánlottak egy csoportvezetői állást egy biztosítónál!”, akkor én már gyanakszom. Ilyenkor általában úgy folytatódik a mondat, hogy “még nincs ugyan csoport, azt nekem kell majd felépíteni”…, „ja és nem munkaviszony, hanem szerződés”… Na, itt én már komolyan fogom a fejem. :)

Ne engedd, hogy beetessenek!

Muszáj óvatosnak lenni, mert ha egy kicsit is bizonytalanabb a gazdasági környezet, a MLM cégek egyre több embert vadásznak, ami önmagában nem baj, de lásd a teljes képet!

Jól hangzik, hogy “Nincs főnököd!”, “Dolgozz szabadon!”, “Keress milliókat!”, de látni kell azt, hogy végső soron minden franchise típusú biznisznél a nap végén egy ember fog jól járni: a tulajdonos.

Itt van például a mi Allen Carr dohányzásleszoktató üzletágunk, ami szintén franchise bizniszként működött. Belevágtunk a Gerilla Önéletrajz Műhely indulásával kb. egyidőben, csináltuk lelkesen, tanultunk rengeteg dolgot, jó eredményeink is voltak eleinte, de végső soron nem mi jöttünk ki jól belőle, hanem a brit franchise tulajdonos, akinek az évek során több tízmillió forint franchise jutalékot kifizettünk.

Én is elkövettem azt a hibát, amit sokan: nem vettem figyelembe, hogy mindig van egy-két kivétel.

Minden MLM-nél vannak nagy sztárok, gyémántok, akik előadnak, óriási eredményeket villantanak, de általában konkrét, összehasonlítható számok nem nagyon szoktak elhangozni ezeken az előadásokon… Ugyanez igaz volt a mi esetünkben is. 

Lehet, hogy Angliában és a nagyobb piaccal rendelkező országokban ugyanez a dohányzás leszoktató modell jól működik, de Magyarország, a magyar piac ehhez túl kicsi. Jó pár év kellett, amíg leesett nekem is, hogy ha a fejünk tetejére állunk, akkor se fogunk tudni nagy üzletet csinálni ezen a piacon, ahogyan egyébként az izraeliek, a törökök és még sorolhatnám, hogy kik nem.

Még sem lenne fair, ha azt mondanám, nullszaldós volt a történet. 

Mi az, amit profitálni lehet az MLM-ből és a franchise modellekből?

Tanulni! Megtanulni vállalkozni!

Fontos azt látni, hogy minden ami franchise, minden ami MLM, az egy esetben nagyon jó: ha alkalmazotti létből akarsz valahogy kiugrani, és vállalkozó szeretnél lenni.

Ha ugyanis saját vállalkozást akarsz indítani, akkor terméket kell fejleszteni, üzleti folyamatokat kell összerakni, a marketinget ki kell találni, és az egészet üzemeltetni kell… ez lehetetlenül sok dolog egyszerre, amihez vitathatatlanul klassz mentőöv a franchise rendszer, hisz ott általában alacsony a belépési korlát, viszonylag egyszerű beszállni. 

Belépsz, kapsz kapaszkodókat, valamiféle marketing támogatást, folyamatokat, de AHOGY KITANULTAD, MENNI KELL TOVÁBB, és ugyanez igaz az MLM-re is.

Ha a magam példáját nézem, kár is lenne tagadni, hogy többek között a franchise tagságnak köszönhetően tanultam ki az email marketinget, a telefonos értékesítést – mi, hogyan működik? Az Allen Carr-nak köszönhetően gyakorolhattam és próbálhattam ki egy sor online marketing módszert, a B2B értékesítést, külföldi piacra lépést, és azt is, hogy hogyan lehet egy 10+ fős vállalkozást üzemeltetni. 

Bátran mondhatom, hogy tanultam belőle annyit, mintha egy MBA-t elvégeztem volna.

A tanuláson túl klasszikus anyagi értelemben profitáltam-e? Közel sem!

Arra használd, amire való!

Tanulásra – a szakmai tudásod bővítésére, az értékesítés és a vállalkozás, mint létforma kitanulására nagyon jó az MLM és a franchise, DE anyagilag, vagy akár az alkalmazotti karriered szempontjából komoly zsákutca lehet!

Karrier szempontjából mik a legfőbb hátrányai?

Egyrészt minden, ami ügynöki (MLM, biztosításközvetítői, ingatlanközvetítői, pénzügyi tanácsadói, stb.) állás, annak eléggé rossz megítélése van az álláspiacon. Sokan rosszul csinálják, ezért az ügynöki tapasztalat sajnos nem egy hívószó a cégeknél.

Ha tehát beragadsz évekre egy MLM-be, és utána akarsz váltani, jelentősen kozmetikázni kell az önéletrajzodat, de ez csak az egyik dolog.

Ha nagyon őszinte akarok lenni, karrier iránynak is csakis akkor javasolnám az MLM, franchise munkákat, ha mindenáron saját lábra akarsz állni. 

Van jobb karrierút!

Ha alkalmazottként szeretnél előre lépni, jobban fizető állást és neked való pályát szeretnél találni, akkor az MLM-nél vannak sokkal jobb irányok, ami hosszútávon is megéri majd neked!

Gyere és hallgasd meg csütörtök este az ingyenes, online előadásomat, ahol sorra vesszük, mit érdemes tanulni, milyen konkrét munkakörökre érdemes a te szaktudásoddal is pályázni, mik a trendek, jól fizető szakmák jelenleg az álláspiacon, és egy egyedülálló Karrier Hack módszert is megtanítok neked, amit eddig csak a személyes tanácsadásra jelentkező ügyfeleim érhettek el. Az előadásom élő és ingyenes, csak egy regisztráció szükséges hozzá. Várlak szeretettel!

Sok sikert a karrier terveidhez! Ha pedig épp egy ügynöki munkakör felé kacsingatsz, vagy éppenséggel pont abból szabadulnál, mindenképp gyere és kérdezz tőlem élőben is a csütörtök esti előadáson! ;)

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás