Miről kérdezz az állásinterjún?
A legtöbb ember ugyanazt a három-négy, elcsépelt dolgot kérdezi meg az állásinterjún: Mettől meddig tart a munkaidő?, Hogy néz ki egy átlagos munkanap?, Mikor kapok visszajelzést?, Mikor kellene kezdeni? Ez így édeskevés! Ennél sokkal nagyobb szerepe van a kérdéseidnek a kiválasztásnál, használd őket jól és jókor!
Voltál már olyan helyzetben, mikor az interjú végén megkérdezték tőled, hogy “És önnek van-e kérdése?”, mire te feszülten próbáltál előjönni valami épkézláb kérdéssel, de igazából semmi nem jutott eszedbe? Úgy érezted, már minden fontosat elmondtak, amit tudnod kell, hülyeséget meg minek megkérdezni… ismerős?
Rossz válasz… akarom mondani kérdés!
Az állásinterjú nem csak arról szól, hogy megfelelsz-e szakmailag egy állásra, legalább annyira szól a motivációdról is.
Vajon mit árul el a motivációdról az, ha nincs egyetlen értelmes kérdésed sem?
Azt üzeni a munkáltatónak, hogy neked “csak egy munka kell”, és nem vetted a fáradságot még arra sem, hogy jobban utánanézz az állásnak.
Sok-sok évvel ezelőtt volt például egy főnököm, aki – miután én az első körös interjún már meghallgattam valakit – a második interjút azzal kezdte, hogy “Kérem, foglalja össze, hogy mit tudott meg a cégről és a munkáról az előző beszélgetésen.”
És ezzel a kérdéssel nagyjából el is dőlt minden. A jelöltek 90%-a ugyanis csak hebegett-habogott, nem jegyzetelt, és nem is tudta töredékét sem felidézni annak, amit a pozícióról elmondtunk.
Egyetlen ember volt, aki már az első körben is sokat és jól kérdezett, értelmezte, amit elmondtunk, jegyzetelt magának, és úgy összefoglalta a munkakör felelősségeit, mintha már több hónapja a cégnél dolgozott volna. Azonnal ajánlatot is adtunk neki. Érted már?
Ha egy telefonos interjún nincs mindig kérdésed, arra azt mondom, oké. De ha már egy személyes találkozóra behívnak, az már komoly dolog. Muszáj, hogy legyen 5-6 értelmes kérdésed, amiből látszik, hogy készültél a beszélgetésre, érdeklődsz a cég és a munka iránt, reflektálni tudsz a hallottakra, visszakérdezni, ha kell, és egyenrangú félként veszel részt az interjún, nem pedig azért vagy ott, hogy meghallgassanak, aztán döntsék el ők, hogy adnak-e munkát vagy sem.
Ne feledd, az állásinterjún nem csak téged interjúztatnak, hanem te is ugyanúgy „teszteled” a céget, hogy az adott munkakör és a vezetés megfelel-e neked!
Miről kérdezz?
Jó esetben már az álláshirdetés alapján megfogalmazódik benned pár kérdés a munkakör kapcsán, most mutatok pár témát, amit mindenképp deríts fel.
Kérdezz a vezetőről és a cégről!
Egy rossz főnök és egy hozzád nem passzoló cégkultúra nagyon meg tudja keseríteni az életedet, próbáld meg hát minél jobban megismerni mindkettőt! Néhány kérdés, ami segíthet a feltérképezésben:
- Miért üresedett meg az állás? Esetleg megválnak valakitől vagy további fejlesztés miatt?
- Milyen folyamata van a betanításnak? Lesz-e aki átadja a munkát? Mennyire kell on-the-job felvenni a fonalat?
- Hogyan és milyen mutatókkal mérik majd a teljesítményemet?
- Van-e olyan kompetencia, ami jelenleg hiányzik a csapatnál, amivel szeretné kiegészíteni az osztályát, és esetleg tőlem várja?
- Mi a vezetői filozófiája, milyen a vezetői stílusa?
- Mik a legfontosabb céljai a csapattal a következő időszakban?
- Milyen fejlődési lehetőségek vannak a cégnél?
- Mi az a siker, eredmény, amire a legbüszkébb a csapatából?
- Ön miért szeret itt dolgozni?
Ezekre a kérdésekre adott válaszokból többek között lesz egy képed arról, hogy mennyire szimpatikus a vezető, és mennyire tartod hiteles személyiségnek. Picit látni fogod, hogy milyen a vezetői stílusa: inkább autoriter vagy demokratikus? Milyen az értékrendje? Passzol-e a tiéddel?
Tapints rá a gyenge pontokra!
Az interjún nem csak tudsz, de kell kérdezni a feladatokról, az előtted álló kihívásokról!
A megszerzett információkat egyrészt ügyesen használhatod majd a béralku során, másrészt a kérdésekkel szimpatikusabb és szakmailag meggyőzőbb leszel.
Gyakran egy jó kérdés többet elárul arról, hogy mennyit értesz a szakmádhoz, mintha 5 percig általánosságban beszélnél róla.
Egy állást mindig jó okkal hirdetnek meg: be kell tölteni egy űrt, elmarad a csapat teljesítménye a korábbiaktól, elment egy kulcsember, megoldást kell találni a kapacitáshiányra, haladni kellene valamivel, amire talán épp te leszel a megoldás. Neked azt kell kideríteni, hogy vajon mi történne akkor, ha a munkakör betöltetlen maradna?
Ha sikerül megtudnod, “mi fáj” legjobban a cégnél, akkor még pontosabban ki tudod hegyezni a válaszaidat erre. Meg tudod erősíteni, hogy értesz ahhoz, ami nekik kell, már korábban is csináltad, sikereket tudsz felmutatni ezen a területen.
Ezért is fontos, hogy a kérdésekkel ne várj a hivatalos kérdés részig. Már az interjú elején/közben is kérdezz bátran!
- Melyek a legfontosabb tulajdonságok, ismeretek, amit az ideális jelölttel szemben várnak?
- Mi lenne a legfontosabb, legsürgősebb cél, amit el kellene érnem?
- Mi volna a legsürgősebb változtatás, fejlesztés, amit végre kellene hajtanom?
- Mi lenne a legfontosabb feladat, amit az adott területen gyorsan meg kellene oldani?
- Milyen mindennapi elvárásokkal és felelősségekkel jár a pozíció betöltése?
- Kikkel, milyen partnerekkel, társosztályokkal kell szorosan együtt dolgoznom?
A következő útravalót szoktam adni személyes konzultációra jelentkező ügyfeleimnek:
Olyan mélységben kell megismerned az állást (a feladatokat, összefüggéseket, jelentősebb határidőket, legfontosabb partnereket), hogy akár másnap el tudd kezdeni a munkát.
Tiltólistás kérdések!
Úgy tartja a mondás, hogy rossz kérdés nincs, de azért az állásinterjún van néhány olyan topic, amit ha lehet, messzire kerülj el.
⛔ A fizetés
Alapszabály, hogy az állásinterjún soha nem a jelölt hozza szóba a juttatások témáját. Sőt, ha az interjúztató rákérdez például a fizetési igényedre anélkül, hogy bemutatták volna a cég javadalmazási rendszerét, akkor vissza lehet, és vissza is kell kérdezni: “Mielőtt válaszolok erre a kérdésre, megtudhatnám, hogy hogyan épül fel a juttatási rendszer Önöknél?”
Ezen kívül, te pedig soha ne hozd szóba a bérezést. Nem elegáns, és taktikai szempontból sem célszerű, mert egy állásinterjún te abban vagy érdekelt, hogy minél később beszéljetek a pénzről. Akkor, amikor már megnyerted magadnak az interjúztatókat.
Nem tudod hogyan készülj fel az állásinterjúra és a bértárgyalásra? Akkor itt a segítség! Gyere és csatlakozz szerda este az ingyenes, elhelyezkedést segítő előadásomhoz, és tedd fel a kérdéseidet élőben!
⛔ Az önéletrajzodra vonatkozó kérdések
A “Mi fogta meg az önéletrajzomban?”, “Mi tetszett/mi hiányzott a pályázatomból?” típusú kérdéseknek egy állásinterjún már nincs relevanciája.
Ha már ott ülsz a meghallgatáson, és te az önéletrajzoddal kapcsolatban kérsz visszajelzést, akkor valamilyen szinten nyitott kapukat döngetsz. Felesleges időpocsékolás. Sokkal fontosabb kérdésekre is használhatod az idődet.
⛔ A cég motivációja
Arra bátorítalak, hogy kérdezz minél többet, de soha ne vizsgáztass!
Például ne az interjúztatótól várd, hogy megindokolja, miért kellene neked épp az adott cégnél dolgoznod! Ez picit olyan, mintha fordítva ülnénk a lovon.
Egy állásinterjún alapvetően nem a cég feladata, hogy meggyőzzön, miért kellene náluk dolgoznod, hanem épp fordítva. Neked kell alátámasztanod, hogy miért is szeretnél a cégnél dolgozni, miért adtad be a pályázatodat?
A legfontosabb tanácsom tehát: ne félj kérdezni!
Ha követed a fenti útmutatót, akkor azok között a ritka jelöltek között leszel, akik tudnak kérdezni, és jó kérdéseket is tesznek fel. Légy nyitott és érdeklődő, és meglátod imponálni fogsz a jövendőbeli, potenciális vezetődnek.
Már csak arra kell figyelned, hogy a neked intézett kérdésekre is jól válaszolj, és biztosan emlékezni fognak rád! Hajrá, sok sikert kívánok Neked! :-)
Szeretnél még több segítséget az elhelyezkedéshez? Ha kíváncsi vagy további hasznos elhelyezkedési technikára és Gerilla trükkre, akkor várlak csütörtök este élőben is. Itt tudsz regisztrálni az ingyenes, internetes előadásomra ››
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.
ez erősen poziciotol es szakertelemtől függ. egy junior pozicio eseten nincs sok eszköze a pályázónak az alkudozásra és valóban legjobb hamar tisztázni hogy mennyi az annyi, az a tapasztalatom hogy bár meg szokták kérdezni hogy mennyi az elvárás, konkrét számot mondanak amiben nincs alku. sőt jelenleg is közel 20%al kevesebbet ajánlottak mint amennyit kértem. (természetesen fölé kértem az előzőnek.) így nem jártam rosszul a váltással de utólag hallottam hogy egy hónappal késöbb már jobban kinyílt a pénztárca és jobban lehetett alkudozni. szerencse is kell hozzá. szerintem mint munkavállaló nem a bér a legfontosabb, (persze az általam elvárt tartományban legyen) de az egyéb feltételek fontosabbak. például ha mégsem illek a csapatba, vagy végetér a projekt, vagy személyes ellentétek vannak stb van-e lehetőség cégen belül váltani? mennyi az otthoni munkavégzés aránya, milyen eszközöket biztosítanak, pl van e céges telefon, vagy mindent teamsen kell intézni?
Jó és hasznos cikk, de a bérezés kérdésében nem értek egyet. Sok felesleges idöt energiát megsporólnánk, ha ez minnél elöbb egyértelmű lenne. Nem érzem azt, hogy komolyan vesznek, ha egy allásinterjún erre a kérdésre nem akarnak valaszolni. ( Volt ilyen!). Egy munkaválalonak ez az egyik legfontosabb kérdés szerintem.
Önöknek mi a véleménye?
Üdvözlettel, Tick Zoltán
Nagyon szuper!