Mit tanácsolnék a fiaimnak, ha pályaválasztás előtt állnának épp?

Írta: Baráth András  |  2022. december 19.  |  c 3 hozzászólás

Hova tanuljon tovább a gyerek? Legyen orvos, tanár, kőműves, esztergályos vagy pék? Évek óta azt halljuk, hogy ezekből a szakmákból nagy hiány van, de vajon mi lesz 10-15 év múlva? Milyen munkakörben lehet majd boldogulni? Mire lesz kereslet? Mivel lehet jól keresni? Nem könnyű kérdések, én biztos, hogy ezeket a tippeket fogom adni a fiaimnak.

Apa vs. karrier-tanácsadó

A legtöbb szülő úgy van vele, hogy mindegy mi lesz a gyerekből, csak azt csinálja, amit szeret. Legyen boldog, olyan munkája legyen, amiben örömét leli.

Ez egy szép gondolat, és természetesen az apai énem ugyanezt súgja: a legjobb, ha megtalálod, amit szívből csinálsz, amit akkor is szívesen csinálnál, ha nem fizetnének érte.

A karrier-tanácsadói énem azonban ennél picit realistább és konkrétabb. Egy jól felépített pályaorientációhoz ugyanis nagyon nem elég csak azt nézni, hogy mit szeretsz vagy nem szeretsz. 

Ha csak azt fogalmazod meg magadnak, hogy milyen állás a vágyad, és közben figyelmen kívül hagyod a munkaerőpiac sajátosságait, és fittyet hánysz a saját erősségeid feltérképezésére, akkor könnyen találhatod magad reménytelennek tűnő helyzetben.

Ilyenkor van az, hogy még egy jól felkészült szakember is 6-8, vagy akár ennél is több hónapig nem talál megfelelő állást, zsákutcába jut a karrierje és még a mai, viszonylag jó álláspiaci körülmények között sem találja a helyét. 

Ezt szeretném megspórolni a fiaimnak. És bár olyan tempóban alakul át a munkaerőpiac, hogy nagyon nehéz megsaccolni, mi lesz 10-15 év múlva, a munkakörök jelentős része valószínűleg olyan lesz, ami ma még nem is létezik, de pár kapaszkodót azért lehet találni. Erre alapozva a következőket ajánlanám a fiataloknak, köztük a saját fiaimnak.

Szerezz diplomát!

Igaz, hogy a papír nem minden, és nálam is megfordul nem egy ügyfél felsőfokú végzettség nélkül, aki aztán szép pályafutást tud felépíteni magának. Én mégis azt tanácsolom, hogy aki tud – ahol a szülők megengedhetik maguknak, hogy finanszírozzák – az tanuljon tovább, szerezzen diplomát. 

Nem a szakmai tudás miatt, hiszen tudjuk jól, hogy az egyetemi képzés sajnos még mindig inkább elméleti, sok-sok felesleges tárggyal. A főiskola, egyetem azok miatt a soft skillek miatt fontos, mint például egyfajta rálátás, gondolkodásmód, csapatmunka, problémamegoldás, stb…

Még egyszer mondom, a világért sem szeretnék leértékelni senkit, akinek nincs diplomája. Sőt, én is tudom, hogy nagyon sok középfokú végzettséggel rendelkező ember többre viszi, mint akár a többdiplomás társai. Mégis, hogy ha a nagy átlagot nézem, azt látom, hogy egy szervezeti környezetben jobban boldogulnak, több lehetőségük van, több állásból válogathatnak, más életminőséget tudnak megteremteni maguknak azok, akiknek van valamilyen diplomájuk.

Hogy milyen diploma? Az ebből a szempontból majdhogynem mindegy is, sőt, egy nagyon érdekes élményem volt ezzel kapcsolatban a napokban: 

A volt gimis csapattársaimmal szerveztünk egy találkozót, akik közül a legtöbben mérnök, műszaki irányban tanultunk tovább, de nem kimondottan a legerősebb egyetemeken. (lsd. például én a Gödöllői Agrártudományi Egyetemre mentem.)

Nem mi voltunk tehát az éltanulók, és míg a legjobbak mentek a Közgázra, orvosnak, jogásznak, addig nekünk maradtak azok az iskolák, ahová picit könnyebb volt bekerülni.

És láss csodát, mindenki nagyon-nagyon szép pályát tudott magának felépíteni. Az egyikük a Fordnál dolgozik Németországban vezető pozícióban, a másikuk a BMW-nél tervezőmérnök, ha kedve tartja külföldről dolgozik, mikor melyik országból. A harmadik logisztikai igazgató, a negyedik egy nagy banknál bankbiztonsági igazgató… 

Vagyis amint látod, nem a top egyetem a lényeg, de az biztos, hogy diploma nélkül nem tudtuk volna ugyanezt megfutni.

Szakterületek, amiféle érdemes elindulni

Nem látom a jövőt, de én a saját gyerekeimnek az alábbi irányokat fogom javasolni a továbbtanulásnál:

  • Informatika
  • Mérnök, műszaki terület
  • Közgazdaságtan

A háromból az egyik fiamnál már most látszik, hogy van egy erős műszaki, technikai érdeklődése, neki biztos, hogy a mérnöki vagy az informatikai pályát fogom ajánlani. Ezekből a szakemberekből évek óta óriási hiány van világszerte, és ez a tendencia csak fokozódni fog.

Az informatikus és mérnök fizetésekről legendákat lehet hallani, és valóban, ha megnézed a Hays fizetési felméréseket, látni fogod, hogy évről-évre lőnek ki ezen a területén a bérek. Szívja fel a piac a technikusokat, a műszaki szakembereket. 

Ráadásul egy mérnöki pályával nemcsak Magyarországon, de sokkal könnyebben lehet akár külföldön is boldogulni, ha mondjuk ilyen tervei lennének később. 

Persze nem mindenki lehet mérnők, IT-s, műszaki zseni. A két másik fiam például egyelőre koránt sem ennyire határozott érdeklődésű. Hajlamosak még kicsit ebbe is, abba is belekapni. Mindkettő jó eszű, de náluk esélyes, hogy 18 évesen sem lesz annyira egyértelmű az irány. Ebben az esetben őket például a közgazdaságtan felé irányítanám. Ez a terület arra nagyon jó, hogy picit időt nyerjünk, eltoljuk a választást. Hogy aztán végül pénzügy, logisztika, marketing, értékesítés, stb. felé mennek majd, arra lesz elég idejük.

És akkor mi a helyzet az orvos, jogász, tanári pályával? – kérdezhetnéd.

Szép szakmák, de őszintén szólva nem tudnám jó szívvel ajánlani a gyerekeimnek. Az orvosláson belül esetleg a fogorvosi pályát, a jogászon belül az ügyvédséget, mert mindkettő esetén egy független, önálló praxist lehet felépíteni. De nagyon nagy melóval járó,  billegő területek, talán ezt nem is kell jobban magyaráznom neked…

 A jövő a specialistáké

Egy biztos, bármilyen terület felé is megyünk, érdemes specializálódni. Évek óta látjuk, hogy egyre inkább a speciális tudással rendelkező szakembereket igényli a piac. Kommunikációval, általános marketinggel, általános orvoslással vagy adminisztrációval kapcsolatos területekbe önmagában ezért nem érdemes belevágni. 

Olyan emberek tudnak szép egzisztenciát felépíteni, akiknek van egy adott területen megfelelő végzettségük, szakmai képesítéseik, nyelvtudásuk és speciális szakmai tapasztalatuk. 

Szóval ha én most állást keresnék, vagy pályaorientációban kellene segíteni a gyerekeimet, akkor bizony mennék a specialista irányba. Méghozzá olyan specializációt választanék, ami nem túlságosan szűk és ahol folyamatosan sok szakembert keresnek. 

Nem baj, ha a végén nem tervezőmérnök vagy programozó lesz a gyerek, lehet az IT-n belül IT projektmenedzser, vagy a műszaki területen belül például mérnök értékesítő, mérnöki területen HR-es, stb.  

És ha már szóba jött a nyelvtudás…

Továbbra is azt látom, hogy a boldogulás egyik kulcsa még mindig a nyelvtudás. Ezen belül az angol az első számú jolly joker.

Az angol alap ma már szinte minden területen. Persze a többi nyelv is plusz előny, és a mérnököknek, informatikusoknak kifejezetten érdemes lehet felvenni esetleg a németet is, de én azt látom, hogy aki nem beszél angolul, az bizony picit hátrányban van a jó állásoknál. Ezért nálunk is angol lett az első számú idegen nyelv, amit a fiaim már kisiskolásként tanulnak.

Az angol egyébként viszonylag könnyen elsajátítható, és egyszerűen nem lehet vele mellélőni semmilyen szakmában. De a nyelvtudás mellett van még egy nagyon fontos dolog… 

Releváns gyakorlat – minél előbb, annál jobb!

Sok fiatalnál látom, hogy elsődleges szempont számukra a pénz. Minél előbb, minél többet keresni. Sokan elmennek emiatt az iskola mellett ilyen-olyan munkákra, hoszteszkedni, sört csapolni.

Én azonban azt mondanám a fiaimnak, hogy keressenek meg olyan cégeket, ahol szívesen dolgoznának, és kezdjenek bele a karrierépítésbe már az iskolás évek alatt. Hosszú távon az a legkifizetődőbb, ha abban kezdenek el dolgozni, amit tanulnak, és abban találják meg a nekik való specializációt.

Ez tehát az 5 legfontosabb tippem, amit a saját gyerekeimnek is adni fogok. Ha érdekel ez a téma bővebben is, és szeretnéd tudni, hogy mik azok a jövőálló területek és konkrét munkakörök, ahová 2023-ban te is könnyedén betörhetsz, és ahol akár millió felett kereshetsz rövid idő alatt, akkor gyere és csatlakozz a vadonatúj, ingyenes, online, élő előadásomhoz, ahol egy egyedülálló Karrier Hack módszert fogok lépésről-lépésre bemutatni neked.

A mini-tréning kb.1,5 órás, nézd meg a részleteket és jelentkezz itt! ›› A RÉSZVÉTEL INGYENES és az előadás végén szívesen válaszolok álláskereséssel, munkahelyváltással kapcsolatos kérdéseidre is! ››

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


Miklos
2022. december 30. péntek 23:07

Egyetlenegyszer szoltam bele a nagyfiamnàl, hogy szerintem mit kéne. Nem jott be, és ha 200 évig élek is bànni fogom, hogy ezt tettem. Szval sztem ovatosan

Válasz

Sándor
2022. december 29. csütörtök 17:20

Szervusz,
Egyetértek a leírtakkal, de szeretném ha adnál tanácsot pálya orientációra abban az estben is, ha mondjuk lányaid lennének....
Magyarul, milyen lányokhoz jobban illő területeket tudnál még esetleg hozzávenni?
Nem minden lány fogékony a műszaki vagy informatikai terület iránt, mondom ezt úgy, hogy az én lányomnak nagyon jól mennek az informatikával, számítógépekkel kapcsolatos dolgok
Üdvözlettel: Sándor

Válasz

Jácint
2022. december 27. kedd 09:57

Koszi...

Válasz

FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás