Szabadúszó vagy alkalmazotti karrier – Melyik való nekem?

Írta: Baráth András  |  2024. június 26.  |  c 1 hozzászólás

Dolgozz szabadon, ott és akkor, amikor szeretnél, legyél a saját magad főnöke! – Olyan jól hangzik, nem igaz? A szabadúszó lét azonban nem való mindenkinek, sőt, ha engem kérdezel, néhány éve még jó eséllyel azt mondom, hogy gondold meg jól, mert nem biztos, hogy megéri! Mára azonban lett a szabadúszásnak egy olyan új formája, ami szerintem a 21. század egyik nagy lehetősége, és amit bátran ajánlok neked is, mert tudom, hogy nem szabadon vergődés lesz a vége.

Bárcsak szabad(úszó) lehetnék!

A legtöbb embernek a pályája elején fel sem merül a szabadúszó kérdés, mindenki igyekszik elindulni a “biztos állás” irányába.

30-40 éves kor körül azonban, amikor már jó pár évet lehúztál egy szakmában, esetleg a munkahelyedtől picit távolabb is költöztetek a családdal, vagy épp torkig vagy a főnökkel és a szokásos munkahelyi problémákkal, be tud kopogtatni az érzés, hogy “De jó lenne, ha végre a magam ura lehetnék! Nem dirigálna senki, ott és annyit dolgoznék, amennyit akarnék, talán még többet is keresnék ugyanazért a munkáért!” – Ismerős érzés, nem igaz?

Épp a napokban láttam egy ilyen kommentgyűjtős posztot Facebookon, az volt a kérdés, hogy “Mit jelent számodra a gazdagság?” Mit ne mondjak, az első vagy második legtöbb válasz arról szólt, hogy “bárcsak szabadon dönthetnék az időmről és az életemről!”

Az emberek többségének a gazdagság egyet jelent a szabadsággal, ami így is van rendjén.

Mégis mi a gond a szabadúszással?

Az alkalmazotti karrier hátrányait jól ismerjük mindannyian:

  • főnökök jönnek-mennek…
  • folyton valakinek meg kell felelni…
  • rugalmatlanság, kontroll van…
  • nem jutok előre, hiába teperek…
  • sokszor még a nyári szabadságomról se én dönthetek…
  • bármikor elveszíthetem az állásomat…
  • és a tetejébe általában meg sem fizetnek tisztességesen…

Nem sorolom, biztosan hosszan tudnád Te is folytatni a listát. Na, de mi a helyzet a szabadúszó léttel? 

Én azt látom, hogy amikor szabadúszó karrier mellett dönt valaki, hajlamos inkább csak az előnyeit nézni, a hátrányait nem.

Pedig mint tudjuk, soha semmi nem fekete-fehér, és bizony a szabadúszó létnek is megvannak a maga árnyoldalai. Mondom ezt úgy, hogy viszonylag nagy mintavételem van ezen a téren.

Sokan jönnek hozzám karrier-tanácsadásra olyanok, akik próbálnak visszatérni a munkaerőpiacra hosszabb-rövidebb szabadúszó próbálkozás után. Ők általában a következő okok miatt szokták feladni a szabadúszó karriert:

  • Kiszámíthatatlanság
    Bármennyire is jó szakember vagy, soha nem dőlhetsz hátra, mert teljesen kiszámíthatatlan, hogy épp mennyi megbízásod van egy hónapban. Ez nyílván erősen szakterület függő is, de a legtöbb ember számára ez a fajta bizonytalanság borzasztó idegőrlő, hosszú távon nem fenntartható.

  • Folyamatosan el kell adni magad
    Szabadúszóként a munkád nagy része az önsales-ből áll. Sokkal többet kell tehát azon dolgozni, hogy eladd a tudásodat. Alkalmazottként ez a dolog nagyjából az álláskeresésre korlátozódik: egy önéletrajzban, egy állásinterjún valóban fontos, hogy jól tudd bemutatni/eladni magad. Szabadúszóként ezt azonban folyamatosan csinálnod kell.

  • Változó bevételek
    Az emberek általában azt gondolják, hogy szabadúszóként jóval többet kereshetnének, én azonban szinte kivétel nélkül azt tapasztalom, hogy ha melléteszek egy ugyanolyan főállást, szabadúszóként kb. 20-30%-kal lehet csak többet keresni. Régebben a KATA adózás miatt talán picit jobb volt a helyzet, jobban megérte. Most viszont egyértelműen azt látom, hogy sokkal több munka és kiszámíthatatlanság mellett, relatív kevés – max. 20-30% többletbevételt lehet elérni.

  • Nem elég csak a szűken vett szakmához érteni
    Sokan kifelejtik a szabadúszásból, hogy itt több dologhoz is érteni kell egyszerre, méghozzá legalább egy erős közepes szinten. Nem elég jónak lenni a szűken vett szakterületeden, de folyamatosan marketingezni kell magad, kell értened az online marketinghez, vevőszerzéshez, pénzügyekhez

Nem beszélve arról, hogy bár a magad ura vagy, de nincs fizetett szabadság, nincs betegszabadság – ezekre mind menet közben kell takarékoskodni, és ha picit okosabban akarod beosztani a bevételt, akkor bizony a nyugdíjra is muszáj picit többet félretenned.

Csak egy példa a piszkos anyagiakhoz 

Pár hete keresett meg egy 30 év körüli srác, adatbázis szakértőként dolgozott korábban szabadúszóként. Most azonban elege lett az egészből, elkezdett állást keresni, tartozni szeretne végre egy csapathoz.

Míg korábban bruttó havi 1,5-2 millió forintot keresett, most 2-2,5 millió forintos ajánlatokat kap a cégektől egy-egy megpályázott pozícióra immáron alkalmazottként.

Mindezeket összeadva én őszintén azt látom, hogy nagyjából egálban van mind bevételek, mind szabadidő tekintetében a szabadúszó és az alkalmazotti pálya, viszont szabadúszóként mindezt egy jóval nagyobb bizonytalanság mellett kell működtetni. 

Szóval lehet, hogy nagy hájpja van a szabadúszásnak, és kétségtelenül jól hangzik, hogy nincs főnök, aki dirigáljon, de hidd el, egyáltalán nem biztos, hogy jobban járnál, ha ezt az utat választanád.

Sőt – és ezt muszáj kiemelnem – én azt látom, hogy az az irány, ami felé az emberek általában a szabadúszást elviszik, abban még csak nincs is potenciál!

…Az, hogy te leszel egy 298. coach, anélkül, hogy kitanulnád az online marketinget és megtanulnád eladni magad, az nem egy jó irány….

…Az, hogy nyitsz egy 120. webshopot ugyanarra a termékre, anélkül, hogy kiszámolnád, hogy hány milliós/milliárdos árbevétel mellett is fogja ez majd nekem megérni? Szerintem szintén nem jó irány…

Ezekből lesznek sajnos a szabadon vergődések, ami minden csak nem szabadúszás.

Ne érts félre, nem lebeszélni akarlak a szabadúszásról, de ezeket az romantikus szabadúszó elképzeléseket nem tudom jó szívvel ajánlani neked

Mi az igazi szabadság?

Ha érdekel a szabadúszás és szeretnél minél nagyobb függetlenséget az életedben, akkor ajánlok figyelmedbe egy könyvet: Robert T. Kiyosaki Cashflow Négyszög c. kötete többek között a szabadúszó kérdéskörben is fontos szempontokat ad.

Kiyosaki szerint 4 szint van: 1. alkalmazott, 2. szabadúszó, 3. vállalkozó, 4. befektető. Az első kettő valójában nem az igazi szabadság. A valódi függetlenség, azaz szabadúszás ott indul, ha csinálsz egy vállalkozást VAGY…

És most jön a jó hírem! 

Két új kitörési pont

A vállalkozás indítás mellett én két jó lehetőséget is látok! Egyrészt itt jön képbe az az új típusú szabadúszó karrierút, amiről a Covid forradalma cikkemben részletesen is írtam neked.

A Covid egyik pozitív hozadéka, hogy picit jobban megnyíltak a határok. Bizonyos területeken olyan nagy lett a szakember kereslet, hogy a cégek a határon túlról is nagy tömegben toborozzák az embereket.

Ma már tehát egyáltalán nem légből kapott álom, hogy egy szál laptoppal gyakorlatilag a világ bármely pontjáról tudj dolgozni külföldi megbízóknak, európai szintű fizetésekért.

Ez a típusú KÜLFÖLDI TÁVMUNKA legtöbbször nem alkalmazotti formában működik, hanem egyéni vállalkozóként, cégként számláznak a szakemberek… vagyis egyfajta szabadúszó formában. 

Ez a szabadúszás szerintem is egy hatalmas lehetőség, amiben bevallom őszintén, én is egyre nagyobb potenciált látok. Végigkövetve ugyanis ügyfeleim, illetve a Mentor Klubból nem egy trénerünk pályáját, látszik az, hogy rájöttek a vállalatok, hogy azokban a modern szakmákban, ahol sok szakembert keresnek, nagy a kereslet, és nehezen tudják betölteni a pozíciókat, sokkal több jó szakembert meg tudnak találni (sokszor jóval kedvezőbb áron), ha kinyitják a határokat. Ebből rengeteget tudsz te is profitálni, ha szeretnél.

Ha érdekel, hogy mik ezek a sok szakembert elszívó, jól fizető  területek, ahová akár Magyarországról külföldre bedolgozva, és akár szabadúszóként is betörhetnél, akkor gyere és csatlakozz a csütörtök esti, ingyenes, online mini-tréningemhez. Itt tudod elkérni az előadásomhoz a linket. ››

Ez az egyik új út tehát…

A szabadúszás másik életképes módja pedig szerintem továbbra is az, amikor VAN EGY FŐÁLLÁSOD ÉS MELLETTE VÁLLALSZ el szabadúszóként extra megbízásokat.

Erre persze mondhatod, hogy klasszikus értelemben nem szabadúszás, de arra alkalmas lehet, hogy esetleg hosszabb távon, már egy vállalkozási formában tudd vinni ezeket a megbízásokat, csak ezzel foglalkozz és valóban független lehess.

Nincs tehát univerzális recept. Mindenkinek más típusú cég, más típusú munka, és másfajta munkarend felel meg. Ugyanez érvényes a szabadúszásra: van, aki lubickol benne és nem stresszeli a bizonytalanság, nem úgy fogja fel, hogy 1 főnök helyett 20 megbízónak kell most már megfelelnem, mintha csak a főnököm lenne… 

Egy biztos: olyan nagy különbség a klasszikus szabadúszás és az alkalmazotti lét között nincs, mint ahogy azt az emberek elvárnák. Ami miatt 2024-ben mégis érdemes gondolkodni benne, és amiben tényleg óriási lehetőség van akár számodra is, az az említett új irány, ha külföldre dolgozol be szabadúszóként, mert itt jóval (+20-30%-kal) több fizetést, folyamatos foglalkoztatást, és függetlenséget is elérhetsz.

Mit tanulj, hogyan válts akár szabadúszóként is megtérülő területekre? Hogyan lépj szintet a fizetésedben 2024-ben? Mi az, amit másképp csinálnak a legsikeresebb ügyfeleim, akik külföldre is bedolgoznak? Erről fogok beszélni csütörtök este az ingyenes, online előadásomon, ahová várlak szeretettel Téged is. Regisztrálj itt, a mini-tréningem élő, és ingyenes, ahol szívesen válaszolok a kérdéseidre is! ››

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


Jász Cilla
2024. július 1. hétfő 12:28

Kedves András,

ha van egy főállásod, akkor a szerződésedben van versenytilalmi kitétel is, vagyis nem dolgozhatsz ugyanazon a területen sehova máshova. Ezt "az apróságot" leszámítva szerintem is jó az elgondolás.

Válasz

FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás