Te vajon látod-e, hogy mi okoz igazi elakadást a karrieredben?

Írta: Baráth András  |  2022. június 07.  |  c Nincs hozzászólás

Meglepően sok szakembert látok mostanában elakadva, megrekedve a karrierjében függetlenül attól, hogy van-e állásuk van nincs. Sok embernek egyáltalán nincs jövőképe, picit fásultak, reményvesztettek és igazából az állásváltásban sem hisznek, mert meg vannak róla győződve, hogy egyik cég rosszabb, mint a másik, egyik főnök hülyébb, mint a másik. Nekik szeretnék segíteni néhány gondolattal, köztük egy technikával, ami nekem is rengeteget segített.

Elégedetlenségi zsákutca

Pár hete készítettem egy 12 részes oktatóanyagot “Karrier-elakadások és megoldások” címmel a Gerilla Mentor Klubba. Régi vágyam volt ez a tananyag, ugyanis az utóbbi időben mintha megszaporodtak volna mélyen reményvesztett ügyfeleim, akik teljesen indokolatlanul temetik magukat az álláspiacon.

Megkeresett például egy jogász hölgy (Orsi), aki közbeszerzési területen dolgozott korábban, de rettentően utálja a munkáját (és a munkahelyét), váltani akar HR területre, de sehova nem hívják be állásinterjúra. 

Állítása szerint rengeteg helyre pályázott már, de sehol semmi. Mikor kérdezem, hogy kb. mennyi ez a “rengeteg”, lemondóan válaszolja, hogy már vagy 10 helyről se kép, se hang. Tehát ő nem kell sehova, 39 évesen neki ez a pályamódosítás már nem fog menni, viszont a közbeszerzés szótól is rosszul van, mit csináljon?

Orsi a tankönyvi példája, hogy ha az ember nehezebb periódusban van, ha valami nem stimmel a munkájában, akkor ezt a tapasztalatot hajlamos az élete minden szegmensére rávetíteni.

Nála például az volt a felállás, hogy minden, ami közbeszerzés, az rossz, az mutyi, mind a kiírói, mind az ajánlattevői oldalon. Minden, ami jog, az rossz, mert rengeteg adminisztráció, monoton munka van benne. Egy megoldása maradt: gyökeresen mást kellene csinálnia (ez ugye a HR), pályát kéne módosítani, amire azonban nyilvánvalóan nincs esélye, hiszen 10 önéletrajz elküldése után sem jött be semmi…

Ezt a negatív jelenséget nagyon gyakran látom mostanában a fiatal és senior szakembereken egyaránt, és bevallom őszintén, a legkárosabbnak tartom.

  •  Ezért van az, hogy bár nagyon sokan elégedetlenek a munkájukkal, de nem pályáznak, mondván máshol is biztos ugyanez lesz
  • Ezért van az, hogy nagyon sokan elégedtelenek a fizetésükkel, de nem váltanak, mert máshol biztos ugyanúgy nem fizetnek többet
  • Rengetegen kiégtek abban, amit csinálnak, de nem módosítanak pályát, hisz nekik az már nem megy

Így kerülnek tapasztalt, igazán jó szakemberek is egy olyan zsákutcába, ahol a váltásról saját magukat beszélik le, ahol az eredeti szakterületükhöz kapcsolódó, kicsit más, de rokon területekről – ahová egyébként jó eséllyel bekerülnének – saját magukat írják le. És mivel teljesen felkészületlenül pályáznak, egy teljesen új szakterületről is csak elutasítást kapnak, amiből aztán azt vonják le, hogy kész, nekik ezennel befellegzett.

Visszatérve említett ügyfelemre, hiába próbáltam győzködni, hogy nála is többféle megoldás szóba jöhet: Jó lehetne a meglévő tapasztalatával akár a vágyott HR területen is, csak ehhez tudatosabban kellene pályáznia, el kéne végezni néhány gyorstalpaló képzést, alaposan át kéne írni az önéletrajzát, felturbózni benne kicsit mondjuk a munkajogi tapasztalatokat, stb… de ő minden felvetésemet csípőből elutasította.

Mi az első lépés, hogy ki tudj törni a saját elakadásból?

El kell hinned, hogy sikerülni fog.

Tudom, röhejes közhely, de tudod hány Karrier Klubtag ügyfelem meséli, hogy maga se akarja elhinni, de most a nettója annyi, mint korábban a bruttója? Aki kiégett és korábban állandóan túlórázott, örömmel újságolja, hogy végre van élete, visszakapta a családja, és sokkal kiegyensúlyozottabb élete?

Rengeteg!

Évente kb.180-200 személyes tanácsadást tartok, most már 12. éve, több ezer ügyfelemnek segítettem már a neki való pozíciókban elhelyezkedni, állást és/vagy pályát is módosítani. És most már teljes magabiztossággal mondom, hogy igenis van olyan bevált stratégia, megvannak azok a módszerek, amivel te is sokkal jobb helyzetbe tudod kormányozni a karriered! 

De ezt neked is el kell hinned! 

A “hát az nem jó”, “azt már próbáltam”, “Magyarországon ez nem így működik” reakciókkal tényleg nem megyünk semmire.

A kulcs: a paradigmaváltás

Sajnos mindannyiunkban él egy rossz emberi automatizmus, miszerint nagyon kevés minta alapján alakítunk ki magunknak törvényszerűségeket, hiedelmeket, az ún. paradigmáinkat.

Bevallom őszintén, sokáig én sem tudtam hova tenni ezt a fogalmat. Mi az, hogy a sikerhez paradigmaváltás kell? Miért fontos ez annyira a karrierben és az álláskeresésben? Aztán belebotlottam egy Russell Brunson könyvbe, és igazán ott értettem meg ezt az egészet. 

Brunson azt mondja, hogy azokat a hiedelmeket, amiket az életünk során magunkról és a világról gondolunk, és amihez utána foggal-körömmel ragaszkodunk, a velünk történt néhány esemény hatására alakítjuk ki. Történik velünk pl. egy-két kudarc, amit aztán elkezdünk megmagyarázni, lefordítani magunknak, többnyire rosszul. 

Például ha beadsz 8-10 pályázatot, ami után nem történik semmi, és te rögtön úgy fordítod, hogy nem kellesz sehova, az pontosan egy ilyen rossz hiedelem. Ilyen és ehhez hasonló magyarázatokból építed fel aztán a legkárosabb paradigmákat, amik valójában akadályoznak téged. (ld. Magyarországon csak kapcsolatok útján lehet elhelyezkedni, olyan hogy bértárgyalás a magyar cégeknél nem létezik, stb., stb.)

Nagyon nem mindegy, hogy milyen sztorit mesélsz magadnak!

Egy személyes példát hadd osszak meg ehhez! Nem titok, hogy 2015-2016-ban a vállalkozásomat majdnem a földbe kormányoztam. Nagyon sok irányba terjeszkedtem egyszerre, 5-6 nagy stratégiai kezdeményezést is csináltunk, hoztam néhány hülye vezetői döntést, a lényeg az, hogy majdnem csődbe mentünk. 

Ezt én sokáig úgy magyaráztam magamnak, hogy nem szabad ennyi új dologba egyszerre belevágni, nem szabad ekkora ambíciókkal nekifutni semminek, sokkal földhözragadtabbnak kell lenni a cégvezetésben. 

Most így ennyi idő távlatából és a könyv elolvasása után már egy egészen más sztorinak látom a dolgot.

Egyrészt a hatalmas veszteség után és miután üzleti modellt váltottunk, hirtelen ugyan megugrott az árbevételünk, és a korábbiakhoz képest sokkal nyereségesebbek lettünk, de azt is látom, hogy 5 éves távlatban nagyjából ugyanaz árbevételünk és a nyereségünk is hasonló szinten mozog, mint az előtte lévő legsikeresebb években. 

Szóval a sztorim ma már inkább úgy szól, hogy 2015-16-ban mikor majdnem csődbe mentünk, és a túl sok projektbe majdnem beleszakadtunk, végülis az egyik kezdeményezésünk mégiscsak bejött és bőven elég volt ahhoz, hogy egy új szintre kerüljön a vállalkozásunk. 

Érzed a különbséget? Ugyanazt az eseményt 5 évig úgy magyaráztam magamnak, hogy túl sok kezdeményezésbe fogtunk és ez hiba volt, ma pedig már úgy gondolok rá, hogy nagyon sok kezdeményezésbe fogtunk, ami rövid távon ugyan rossz volt, de mára ez tett minket sikeressé.

Ugye mennyire más a két megfogalmazás?

Neked is azt ajánlom, hogy ha épp valamilyen elakadásban vagy, legyél nagyon óvatos, hogy hogyan magyarázod a helyzetedet magadnak! Semmiképp ne vonj le belőle messzemenő következtetéseket (pl. hogy te béna vagy, neked semmi nem sikerülhet, stb.), hanem próbálj kicsit más fénytörésből ránézni a szituációra. (Például használd a Gerilla technikákat, vidd el és alkalmazd azokat a jól bevált módszereket, ami több ezer ügyfelemnél már bizonyítottak. ›› )

  1. Először is hidd el, hogy a meglévő területeden is el tudsz helyezkedni  jobb feltételekkel! Ha nem vagy komfortos a jelenlegi helyzeteddel, egy váltást mindig érdemes megpróbálni, sokszor már ennyi elég, hogy jobban érezd magad.
  2. Ezzel párhuzamosan persze gondolkodhatsz akár pályamódosításban is, de akkor csináld nagyon tudatosan! Nézz utána milyen tanfolyamokat kell esetleg elvégezned, hogyan kell kozmetikázni, bemutatni az önéletrajzodat, Linkedin profilodat, hogy sikeres legyen a szakmaváltás.
  3. Tedd bele a mennyiséget is az álláskeresésbe! Csak akkor vonj le bármilyen következtetéseket, ha beadtál minimum 30-40 jól megírt CV-t.

Ez a három pont nemcsak jó tanács, hanem a hozzájuk tartozó segítséget is mind-mind megtalálod az ingyenes tréningeimen, az Állásszerző Programban vagy akár a Gerilla Mentor Klubban.

Ha úgy érzed elakadtál, reménytelen a karrier-helyzeted, akkor gyere és csak hallgasd meg a csütörtök esti, élő, online mini-tréningemet. Az előadás ingyenes, itt tudsz regisztrálni rá. ›› Biztos vagyok benne, hogy te is ki fogsz tudni törni abból a szorongató helyzetből, amiből most még nem látod a kiutat.

Ha pedig esetleg úgy olvastad ezt a cikket, hogy bármelyik tanításunk már eredményt, sikereket hozott neked, kérlek tedd meg, hogy megosztod a cikk alatt velünk. Minket ezek a sikertörténetek éltetnek! ;)

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás