Vésztartalék, ha beüt a krach és új állást kell keresni! – röviden a munkanélküliségi biztosításról és egyéb lehetőségekről

Írta: Baráth András  |  2022. szeptember 30.  |  c 1 hozzászólás

Hogyan készülhetünk fel egy váratlan elbocsátásra? Mit tehetünk, hogy az az életszínvonal és létbiztonság, amit megszoktunk, ne kerüljön veszélybe a következő 2-3 „szűk esztendőben” sem? Hogyan lehet biztonsági hálóval meglépni az álláskeresést? Mi van akkor, ha menni kell, de nincs megfelelő anyagi tartalékunk? Erre egyik ügyfelemtől hallottam nemrég egy érdekes tippet. Görgess tovább, elmesélem.

7 bő esztendő után…

Bár szeretjük azt gondolni, hogy a mi életünkben megúszható, de a gazdaság mindig is a fent-lentikből állt. Bizonyos időközönként törvényszerűen jön egy lejtmenet, egy nehezebb periódus, amikor a korábbi rendszer egyszerűen már nem fenntartható. Fellendülés és válság, ez a ciklus ismétlődik, és sajnos nagyon úgy fest a dolog, hogy a “7 bő esztendő” után most ismét szembe kell nézni 7 szűkebb esztendővel mind a gazdaságban, mind a munkaerőpiacon.

Mit is jelent ez?

30 éve nem volt olyan alacsony a munkanélküliség, mint az utóbbi néhány évben. Megszoktuk, megszerettük ezt, de ettől a korszaktól sajnos egy időre el kell búcsúznunk. Az energiaárak nagyon elszálltak, bejött egy extrém magas infláció, rohamtempóban gyengül a forint, emiatt a jegybankoknak gazdaság lassító mértékben kell emelni az alapkamatokat… Vagyis – ahogy az a gazdaságban a sok egymást erősítő tényező miatt lenni szokott – EGYSZERRE SZAKADT MINDEN A NYAKUNKBA. Az MNB már a második fél évre erős recessziót vár, egyre forróbb a helyzet.

Muszáj felébredni!

Nem riogatni szeretnélek, és gondolom, hogy néha már neked is a könyöködön jön ki a válsággal való félelemkeltés. Sok embertől hallom, hogy

„Hagyjuk már ezt a vészmadárkodást, oké, most drágább lesz kicsit az élet, ki kell bekkelni a telet, a fűtésszezont, de munka azért van, továbbra is 19 000 körüli álláshirdetés van fent a Profession-ön (minimálisan kevesebb mint 2-3 hónapja), szóval aki dolgozni akar, az tud is, mi itt a probléma, kérem?

A probléma pontosan ez a fals biztonságérzet…

Vihar előtti csend az álláspiacon

Amiben most vagyunk, az kicsit olyan, mint a zivatarok előtti csend. Még forró, meleg az idő, erősen tűz a nap, a levegő alig mozog, de a viharfelhők egyre közelednek (forint gyengülés, háború, energia vészhelyzet stb.). Most kell komolyan venni, most kell fedezékbe vonulni, és nem elkapni a fejed a felhőkről, mert ez a vihar előbb-utóbb az álláspiacra is lecsap.

Ez nem az én jóslatom, hanem tapasztalati tény:

Ha eléri egy recesszió a gazdaságot, az a munkaerőpiacra késleltetve, de hirtelen és nagy erővel csap le. A válság elején még egy darabig stabilnak tűnik, majd hirtelen borul be: drasztikusan megnő az elbocsátások száma, pillanatok alatt leszűkül a kereslet, sokkal nehezebb elhelyezkedni, és bizony azokat is elérheti akár egy több hónapos munkanélküliség is , akik eddig stabilnak gondolták a pozíciójukat és piacképesnek a tudásukat…

  • Van erre forgatókönyved?
  • Van 5-6 hónapnyi vésztartalékod?
  • Ha holnap megszűnne a munkád, megvan, hogy merre indulnál?
  • Van a fiókból előrántható, jól megírt önéletrajzod?

Ezek azok a kérdések, amiken érdemes még békeidőkben elgondolkodni, most pedig, ha rám hallgatsz, igazán komolyan veszed, hogy IGEN válaszaid legyenek. Sem anyagi, sem stresszfaktor szempontból nem mindegy, hogy egy-két hónapig, vagy egy teljes évig kell fizetetlen szabadságon lenned.

Nem mindegy, hogy mennyi tartalékot vesz ki belőled egy állásváltás és a következő gazdasági időszak. Elméletben mindenki tudja ezt, én mégis azt látom, hogy sokan mégsem tesznek semmit azért, hogy bebiztosítsák magukat, te ne kövesd el ezt a hibát!

Mi az, amit megtehetsz?

Álláskeresés biztonsági hálóval – így is lehet

Hogy ne legyen olyan feszes egy (kényszer)váltás anyagilag, idegileg és időben sem, arra egy biztos megoldás van: kezdj el tartalékokat képezni, okosabban és tudatosabban tervezni – ÉS EZ NEM CSAK A KIADÁSOKRA ÉRVÉNYES! 

Ha nincs is több havi megtakarításod, felkészülni egy esetleges elbocsátásra attól még tudsz! Például azzal, hogy leporolod az önéletrajzodat és megismered az álláskeresési technikákat; piacképes(ebb) tudást szerzel mondjuk a Gerilla Mentor Klubban; vagy a kiesett munkabért megpróbálod más forrásból pótolni. Én mindhármat csinálnám egyszerre.

☝️ Az első kettővel kapcsolatban segítséget – többek között állásszerző önéletrajzmintát és egy bevált, több lépéses elhelyezkedési stratégiát – a csütörtöki élő, internetes előadásomban mutatok neked. Gyere és regisztrálj az ingyenes előadásra itt, szívesen megválaszolom a kérdéseidet is. ›› 

A fizetéskiesésre pedig nemrég hallottam egy jó tippet…

Biztosítás

Személyes konzultáción beszélgettem a minap egyik ügyfelemmel, aki mostanában csatlakozott az Állásszerző Programhoz és az önéletrajzához a tanácsomat kérte. Mikor említettem neki, hogy nagyon jó lenne, ha mielőbb el tudna jönni az önéletrajzíró, egész napos tréningre is, mert ott sokkal részletesebben át tudunk beszélni egy-egy témát, azt felelte, hogy neki tulajdonképpen nem is olyan sürgős az állástalálás

Mit ne mondjak, én lepődtem meg legjobban a válaszán!

Egyrészt tudtam jól, hogy elveszítette az állását. Másrészt ügyfeleim többsége éppen azért fordul hozzám, mert több hónap sikertelen próbálkozás után szeretnének a lehető legrövidebb időn belül elhelyezkedni.

Péter aztán elmagyarázta:

“Figyelj András, én sejtettem, hogy elbocsátások várhatók a cégnél, ezért időben kötöttem munkanélküli biztosítást. Ráadásul nem is egyet, így fél évig még havi 350-400 ezer Ft jövedelmem van most is, annak ellenére, hogy elveszítettem a munkámat. Nem szeretnék semmit elkapkodni, most már csak olyan állást akarok, ahol jól érzem magam, és tisztességesen meg is fizetnek.”

Milyen igaza van!

Ügyfelem tippje alapján picit én is utánajártam a lehetőségeknek, és nem is egy banknál/biztosítónál találtam már egy-két ezer forintos havidíj ellenében is egészen jó konstrukciót állásvesztés, illetve keresőképtelenség esetére.

Táblázat forrása: saját

Szabad felhasználású munkanélküliségi/jövedelempótló biztosítás

Vagyis abban az esetben, ha munkanélkülivé, vagy keresőképtelenné válsz, akkor az egyébként igényelhető szociális juttatásokon és táppénzen felül, meghatározott összegű pénzbeli támogatáshoz juthatsz. (Ahogy ügyfelemnél látod, többet kombinálva, akár egész szép összegben.)

A konstrukció lényege tehát: havi fix, pár ezer forintos biztosítási összeg befizetésével gyakorlatilag biztosítást köthetsz a saját állásodra, illetve a váltás átmeneti hónapjaira.

Előnyök-hátrányok

Persze sok dologra oda kell figyelni. A biztosító kiválasztásánál és a feltételeknél egyaránt, érdemes mindent alaposan áttanulmányozni. Vannak bizonyos életkori és a havi rendszeres jövedelem mértékére vonatkozó megkötések, és természetesen az sem mindegy, hogy közös megegyezéssel vagy csoportos leépítéssel szűnik meg a munkaviszonyod. A legtöbb biztosítás csak a cég általi rendes felmondás esetén fizet, de több biztosítónál találhatsz jó feltételeket, és keresőképtelenség esetén akár  6-8 hónapon keresztül is havi fix, és nem mellesleg normális összegű bevételhez juthatatsz.

Csak számolj utána!

Mint tudjuk, eddig sem volt túlságosan igazságos, most sem az, hogy többszázezer forintos bruttó jövedelem után fizeted rendszeresen a járulékokat, ám mi történik, ha elveszíted az állásodat? Mindössze egyetlen csekély összegű álláskeresési járadékot kapsz, ami maximum 90 napig jár, és maximum a minimálbér összege

Vagyis akinek nincs megfelelő anyagi tartaléka, adott esetben egyedül él, az bizony ilyen esetben teljesen magára vagy hagyva…

Ez is egy lehetőség

Ez a cikk nem a biztosítási és a bank reklámok helye. Mindössze arról van szó, hogy a Gerilla blogon igyekszem bemutatni minden olyan eredménnyel alkalmazható megoldást, ami ügyfeleimnél is jól működik. Emellett a legfőbb célom felhívni a te figyelmedet is, hogy egy olyan időszak következik az álláspiacon, ami sok ezer embert érinthet kellemetlenül. Vedd komolyan, készülj fel rá! 

Általában mindig vannak jelei, ha veszélyben az állásod, vagy leépítések jöhetnek egy cégnél. Ilyen eset a következő pár hónapban/évben bárkivel bármikor előfordulhat. A jelenlegi gazdasági körülmények között számolj azzal, hogy cégek fognak bezárni üzletágakat, megszüntetik a tevékenységet, elküldik az ott dolgozókat. Keress minél több eszközt, amivel bevédheted magad! Ahogy a fenti példa mutatja, a munkanélküliségi biztosítás például egy ilyen eszköz. De ilyen eszköz az is, hogy eljössz az ingyenes, online előadásomra és képbe kerülsz az álláskereséssel, önéletrajzírással, munkaerőpiaci lehetőségeiddel! 

Egy komplett , többszörösen bizonyított álláskeresési stratégiával várlak csütörtök este az ingyenes, internetes mini-tréningen. Kérd el az előadás linkjét Te is! ›››

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


Bornemisza péter
2022. október 3. hétfő 15:04

Érdekel a megoldás,mivel érintett vagyok sajnos.

Válasz

FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás