A kötelező védőoltás munkaerőpiaci hatásai
A közelmúltban viszonylag sok olyan állásváltáson gondolkozó szakember keresett meg, aki a közszférában dolgozik, és nincs beoltva. Miután 2021. novembere óta számukra már kötelező a COVID elleni átoltottság (legkésőbb január 31-ig minden állami alkalmazottnak fel kell vennie az oltást), és több állami érdekeltségű vállalat is előírta az oltást (ld. Mol, Richter), nagy kérdés, hogy mire számíthatunk ezügyben a munkaerőpiacon?
Ez a cikk mindenkinek szól, aki tart attól, hogy a kötelező oltás miatt elveszítheti az állását vagy elküldik fizetés nélküli szabadságra. Ugyanakkor szeretném már az elején leszögezni azt is, hogy nem az oltás szükségessége mellett vagy ellen szeretnék érvelni benne.
Ha érdekel, hogy milyen lehetőségeid vannak, ha a munkaadód egyik napról a másikra elrendeli az oltást, kattints és nézz bele a gyors összefoglalómba itt.
Mit mond a jogszabály?
A munkaadó fizetés nélküli szabadságra küldheti azt a munkavállalót, aki a megjelölt határidőig nincs koronavírus ellen beoltva. Ez a kényszerpihenő maximum 1 évig tarthat, amit azonnal köteles megszüntetni a cég, amint a dolgozó megkapja a védőoltást. Ha az 1 év leteltéig sem kéri a munkavállaló az oltást, ez esetben a munkaadó felmentéssel, illetve felmondással megszüntetheti a munkaviszonyát. (597/2021. (X. 28.) Korm. rendelet)
Milyen cégeknél lehet kötelező oltásra számítani?
Az állami és az önkormányzati fenntartású munkahelyeken legkésőbb 2022. január 31-től gyakorlatilag kötelező a Covid oltás felvétele. Minden minisztériumi, önkormányzati, iskolai, kórházi alkalmazottnak be kell tehát oltatnia magát, ha szeretné megtartani az állását.
De nem csak számukra előírás, hanem néhány olyan “állami jellegű” vállalat – ld. Richter, Mol, amely jelentős állami tulajdonrésszel működik – szintén kéri a munkavállalóktól az oltást.
Nagy kérdés volt eddig, hogy vajon mennyire csatlakoznak ehhez a hullámhoz majd a munkáltatók? Mennyire kell attól tartani, hogy előbb-utóbb mindenhol előírják az oltást?
Most, hogy néhány hónap eltelt a jogszabály bejelentése óta, látjuk azt, hogy más munkaadók – főleg a versenyszférából – nem jelezték azt, hogy kötelezővé tennék az oltást. Sőt, néhány cég kifejezetten hirdette is, hogy nincs ilyen jellegű szándéka. Ezek alapján jó eséllyel számíthatunk rá, hogy a cégek többsége nem is fogja előírni kötelező jelleggel az oltást.
Már csak azért sem, mert tudjuk jól, hogy a felnőtt lakosság kb. egyharmada (30-40%) nincs beoltva. Egy olyan munkaerőpiaci környezetben, amiben most vagyunk, hogy jó néhány szakmát érint a munkaerőhiány, a cégek egyszerűen nincsenek abban a helyzetben, hogy lemondjanak a potenciális munkavállalói bázisuk 30-40%-áról vagy elküldjék a dolgozóik harmadát.
Személyes tapasztalat ehhez
Talán tudjátok rólam, hogy a cégem, a Sikergarancia Kft. dohányzás leszoktatással is foglalkozik, ez a másik fő üzletágunk a karrier-tanácsadás mellett. Egy csomó nagyvállalat dolgozóit segítettük már leszokni. A GE, a Mercedes gyár, a Lego, a Budapest Bank és még rengeteg cég fordult hozzánk segítségért, de például kórházaknak is tartottunk leszoktató szemináriumot. Hogy kapcsolódik ez az oltáshoz?
Nagyjából a 2010-es évek elején volt egy nagy hullám a multinacionális cégek körében, amikor is próbálták betiltani a dohányzást a dolgozók között. Nem csak a zárt helyeken nem lehetett rágyújtani, hanem például a gyárak előírták, hogy a kerítésen belül senki nem dohányozhat. Ez azt jelentette, hogy a dohányosoknak gyakran 5-10 perces sétával ki kellett menniük, ha rá akartak gyújtani, majd vissza, magyarán szinte ellehetetlenítették a dohányosokat.
Ez ment néhány évig, majd amikor 2015-2016 környékén megjelent a munkaerőhiány jó néhány szakmában, ez a gyakorlat úgyszólván nem volt tovább kivitelezhető. Egyszerűen dohányos munkavállalókról nem tudtak többé lemondani a cégek. Végső soron minden ilyen előírásnak az lett a vége, hogy felpuhították a cégek. Vagyis hiába volt egy erős menedzsment szándék a cigi stopra, a munkaerőpiac gyakorlatilag felülírta azt.
Nagyjából ugyanez a tendencia figyelhető meg most a Covid oltás kapcsán. A versenyszférában a munkáltatók nagy része nem engedheti meg magának azt a luxust, hogy lemond a munkavállalóról, vagy netán elterjedjen róla, hogy csak oltással vesz fel embereket.
Na, de mi a helyzet az állami szférában dolgozókkal?
Mit csináljon az, akinek már kötelezővé tették az oltást?
Számukra két út van jelenleg: az egyik nyilvánvalóan az oltás, a másik az álláskeresés.
Aki eddig nem kért az oltásból, az egyfelől teljesen joggal várja el, hogy tartsák tiszteletben a döntését továbbra is. Ugyanakkor ha tőlem kérnél tanácsot, én a legjobb szándékkal azt javasolnám, hogy hacsak nincs nagyon ellenedre, oltasd be magad. Azt is elmondom, hogy miért.
A fő probléma az, hogy aki nem vállalja az oltást, az mostantól nem fog tudni elhelyezkedni sehol máshol az állami szektorban. És ez komoly gond!
Akinek csak közszférás tapasztalata van, annak bizony nem annyira könnyű áteveznie a versenyszférába. Nem csak most, soha nem is volt az. Vannak persze bevált módszerek, jól működő forgatókönyvek, és egy csomó praktikát tudok mondani Neked a Gerilla eszköztárból is (ha érdekel, gyere csütörtök esti ingyenes, online mini-tréningemre ››), de hazudnék, ha azt mondanám, hogy ez a legkönnyebb váltások egyike.
Az állami és a privát szektor két teljesen más közeg, a legtöbbször teljesen más logika alapján működnek, még akkor is, ha sok munkakör egyébként párhuzamba állítható lenne.
Ha tehát most érintett vagy, és te is az állami szférából váltasz majd a versenyszférába, készülj fel rá, hogy az álláskeresésénél bizony fel kell tűrnöd az ingujjadat. A legjobb praktikákra lesz szükséged ahhoz, hogy jó állást nyerj el, ráadásul, sok vetélytársad is lesz.
Számít majd, hogy van-e nyelvtudásod, hány éves vagy, van-e korábbról versenyszférában tapasztalatod, budapesti vagy vidéki álláskereső vagy, de leginkább az, hogy mennyire csinálod rendszerben az álláskeresést.
Muszáj lesz profin, átgondolt stratégiával belevágnod, meg kell ismerned a munkaerőpiacot, tudnod kell, hol van rád a legnagyobb kereslet, mik a piacképes erősségeid, amikkel leginkább el tudod adni magad, kell írnod egy ütős önéletrajzot, stb-stb…. Nem biztos, hogy gyors és könnyű menet lesz.
A jó hír viszont, és ezt szeretném aláhúzni: mindenki meg tudja találni a neki való állást. Ezt igazolják vissza az Állásszerző Programban résztvevő ügyfeleim is, és ezt látom hétről-hétre a személyes konzultációkon is. De ehhez bizony neked is oda kell tenned magad, erre készülj fel. Ha szeretnéd tudni, milyen technikákkal tudtak rekord idő alatt elhelyezkedni a legsikeresebb ügyfeleim az elmúlt hónapokban, akkor gyere és csatlakozz a csütörtök esti online tréningemhez. A részvétel ingyenes, csak regisztrálni kell itt. ››
Hajrá! Sok sikert! Mielőbbi sikeres elhelyezkedést kívánok Neked!
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.
Kedves András!
Előre is elnézést kérek Tőled. Hangsúlyozom, hogy részemről csupán feltételezés, de tudomásom szerint nem rendelkezel olyan végzettséggel, egészségügyi háttérrel, amely feljogosítana arra, hogy bárkinek is olyan tanácsot adj, hogy oltassa be magát. Mindegyik oltás klinikai III. fázisban van, vagyis jelenleg egy gyógyszer kísérletben való részvételre buzdítasz bárkit is úgy, hogy valószínűleg sem a buzdított fél, sem Te, nem vagytok tisztában a lehetséges kockázatok súlyával. Amennyiben nincs megfelelő tájékozott beteg beleegyezés és nyomás hatására oltatja be magát bárki is (lásd munkáltatói nyomás), az súlyos bűncselekményt követ el. Bocsánat, de az nem mentség, hogy a "Média is ezt szajkózzák. Ez a trend vagy jelenleg már számos munkahely kéri ..." Nem biztos, hogy jó omen, ha Te is ezt a vonalat követed. Persze, ez a Te döntésed, hiszen mindenki a szabad akaratából cselekszik.
Elég nagy baj, hogy jelenleg erre a szellemi színvonalra süllyedt a társadalom.
Üdvözlettel,
Egy olvasód
Eddig arról szólt a fáma, hogy mindenki el tud helyezkedni 3 hónapon belül (tanári végzettséggel a versenyszférában is), most pedig azt írod, ez sosem volt egyszerű - hirtelen megváltozott a retorika - és mindenki oltassa be magát szerinted.