A módszertan, amely lehetővé tette, hogy 2020 lett a legsikeresebb évem
Ha valami nem jól működik, ott általában nem jók a szokások. Erre a tételre régebben csak legyintettem, aztán néhány éve egy céges, majd vele együtt egy privát mélyrepülés megtanította a leckét velem is: Addig ne várj eredményt, amíg nem teszed rendbe a szokásaidat. Milyen segítséggel sikerült a rossz rutinokon változtatnom? És hogyan lett 2021 minden eddiginél sikeresebb évem? Egyszerű: volt egy jó módszerem, amit szinte Bibliaként követtem.
Kis kulisszatitok
Imádok az Október 6. utcai angol nyelvű könyvesboltban bóklászni, ez mára az egyik hobbimmá vált. Ha össze akarsz velem futni, szombatonként jó eséllyel találkozhatunk. :) Ott bukkantam rá 5 évvel ezelőtt Stephen R. Covey üzleti könyveire is. Akkor még nem tudtam, hogy sorsfordító kincseket találok.
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy nagyon nem voltam akkoriban jó passzban. A cégem gyakorlatilag a csőd szélén állt (itt meséltem is róla bővebben), ott álltam 40 évesen, sorozatos rossz döntésekkel, hogy akkor most merre tovább.
Ekkor jöttek szembe a Stephen R. Covey könyvek és tréningek. Először “A kiemelkedően eredményes emberek 7 szokása” c. könyv, ami elsősorban magánembereknek szól, és a sikeréről csak annyit, hogy kb. 70 országban, 40 nyelven jelentették már meg a könyvet, az eladott példányszám pedig mára meghaladja a 25 milliót. Már csak ezek alapján is úgy voltam vele, hogy valamit tudhat ez a könyv, nem igaz? :)
A másik kötet pedig, ami szinte szó szerint a Bibliám lett egy évre “A megvalósítás 4 alapszabálya” c. könyv, ami gyakorlatilag ugyanez a módszertan, csak céges nyelvre lefordítva.
Ma már ki merem jelenteni, hogy nagyrészt a Covey módszertan ill. ez a működési elv alapozta meg, hogy 2021 az egyik legsikeresebb évem lett.
Mit tud Covey módszere?
Sajnos így blogban nincs lehetőségem arra, hogy részletesen átadjam a módszert, és mind a 7 alapelvet, de egy-két példát tudok mesélni, ami az én céges működésemet is teljesen átformálta.
Itt van például a célok tervezésének és mérésének egyik rutinja, amit miután elolvastam a könyvet, szinte azonnal alkalmazni kezdtem, és döbbenetes gyors eredményeket hozott.
Covey rájött arra, hogy a legtöbben már a célok tervezésénél nagyot hibáznak. Olyan mérőszámokat, KPI-okat alkalmaznak, amik pusztán az eredményhez kötődnek.
Például ha Te le akarsz fogyni 10 kilót, és minden nap megméred magad, akkor ez a mérőszám semmi másról nem fog szólni, csak az erdményed monitorozásáról.
Van ennek hosszú távon értelme? Hozzá fog segíteni az eredményhez? Nem!
Az ilyen napi méricskélés a célod szempontjából teljesen felesleges.
A súlyod figyelése helyett, azt kell inkább rendszeres szokásoddá tenned, hogy a bevitt kalóriát, a mozgásmennyiséget, napi lépésszámot, stb. figyeled, és erre kialakítasz egy szabályrendszert.
Ha naponta/hetente ellenőrzöd az eredményre közvetlen hatással lévő statisztikákat (pl. 1200 kalória fölé/alá mentem, napi 10 000 lépést megcsináltam-e, stb), akkor fogod elérni a célod, így leszel egyre eredményesebb.
Ugyanez működik a munkában és céges szinten is!
Én, aki addig nem voltam egy strukturált ember, szépen elkezdtem rutinszerűvé tenni ezt a fajta mérési módszert a cégben, és mai napig napi/heti/havi szinten lekérem a statisztikákat. Nem azt nézem, mennyi az eredmény (árbevétel, stb.), hanem azokat a működési KPI-okat figyeljük, amik az eredményre közvetlenül kihatnak.
Erre van minimum heti egy rendszeres megbeszélés is cégen belül, ahol minden munkatárs ott van, és mindenki pontosan tisztában van vele, hogy a saját területén mi az a két-három statisztika, amit neki kell figyelnie, mérnie.
Ez csak egy példa, ami nagyban segítette eredményesebbé tenni nem csak a céget, de az én privát működésemet is, és teljesen átalakította a gondolkodásomat.
Nem véletlen, hogy a világ egyik legelismertebb tréningcége és módszere a mai napig a F.Covey módszertan. Saját bőrömön tapasztaltam, hogy tényleg átütő változást hozhat nem csak életminőségben, de a munkahelyi vagy céges hatékonyságban is.
Egy gond van: ez a módszertan piszkosul drága
…de van egy jó hírem!
Azt látom, hogy a Covey módszer életmentő lehet, ugyanakkor alapvetően még mindig csak a nagyvállalatok tudják megfinanszírozni a munkatársaiknak.
Az emberek nagy részéhez nem jut el a tréning, maximum a könyvet érik el.
Én viszont szeretném minél több emberhez eljuttatni a lehetőséget, ezért is kértem fel Nagy Judit, vállalati trénert, aki egyben a Franklin Covey módszer egyik hivatalos hazai oktatója, hogy készítsen egy részletes oktatóanyagot a Gerilla Mentor Klubba.
Így jött létre egy hiánypótló tananyag, ami a Covey módszerre épít, és részletesen végigvezet, hogy mik azok a szokások és melyek azok az egymás utáni lépések, amik Téged is elvezethetnek a munkahelyi sikerekhez és egy eredményes élethez.
Juditról egyébként érdemes azt tudni, hogy főállású tréner, aki egy nagy multinacionális cégnél felelős a munkavállalók és vezetők képzéséért. Ezt csak azért említem meg, mert fontosnak tartom, hogy ez a tréning is (mint a Mentor Klub valamennyi kurzusa) egy abszolút gyakorlati oktatóanyag, amiből a legtöbb elemet azonnal a mindennapjaidba építheted.
Ha érdekelnek közelebbről is a Mentor Klubban elérhető online és élő tréningek, és szeretnél Te is a legjobb szakemberektől tanulni, szintet lépni a karrieredben, akkor ne maradj le erről az előadásról! ››
Hamarosan újranyitjuk a Klubot! Várunk Téged is!
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.
Tisztelt Karrier Tanácsadó!
Tovább olvasva a honlapon lévő anyagokat. Látom, hogy Pályaorientációval is foglalkoznak. Nekem az egyik diplomám Pályaorientációs tanár, amely végzettséggel 18 éve rendelkezem,és ehhez kapcsolódó gyakorlattal is. Szívesen dolgoznék Önöknek. Lenne-e erre lehetőség. Ha igen elküldöm az Önéletrajzomat. Milyen címre küldjem? Eddigi munkám során: humán tanácsadóként, elemzőként, oktatóként és szervezőként dolgoztam, és dolgozom.
Tisztelt Karrier Tanácsadó!
Fontos a pozitív gondolkodás én is olvastam ilyen könyveket és tanultam pszichológiát. De valóban az életünkre legerősebben az élettapasztalataink hatnak, az, hogy mi történt az életükben velünk, és van amikor hiába vagyunk bizalommal és próbálunk bízni és hinni, ezt események és körülöttünk lévő emberek szétzúzzák folyamatosan. A munkaerő-piaci helyzet attól is függ, hogy valaki hol lakik, hogy milyen végzettségekkel rendelkezik. Vannak olyan diplomák amivel nehéz elhelyezkedni. Nem mindenki van abba a helyzetben, hogy kapcsolataira és pénzére támaszkodva megoldja munka és karrier nehézségeit. Van egy Alapítvány amelyben tevékenykedhetek, de kapcsolatok és pénz nélkül nem úgy működik ahogyan szeretném. Eddig sok igazságtalansággal szembesültem munka és karrier ügyben, ez lelkileg meggyötör és elkedvetlenít. Nem folyamodtam soha aljas erkölcstelen eszközökhöz, hogy munkám és pénzem legyen. Ezek tőlem távol állnak. De azt látom, hogy a becsületes és érzékenyebb lelkivilágú embereknek nincs sok keresni valójuk ebben a világban, mert eltaposnak. A jobb munkákért, lehetőségekért élet-halál harc folyik. Nehéz helyzetben vannak azok is, akik érdeklődésüknek és végzettségüknek megfelelő munkát szeretnének és ebből származó megélhetést. Vannak olyan életesemények amin nem lehet változtatni még pozitív gondolkodással sem, ilyen a halál is, ha közeli hozzátartozódat elveszíted. Ez nem olyan mint egy betegség, hogy majd meggyógyul csak bízni kell benne.