Friss infó a januári munkaerőpiacról – Így kezdd el az álláskeresést!

Írta: Baráth András  |  2021. január 04.  |  c 1 hozzászólás

Idén most már tizedik éve figyelem nagy érdeklődéssel, hogy januárban szinte pontosan ugyanaz a jelenség zajlik le az álláskeresésben, mint a fitnesz termekben: január első két hetében hirtelen többszörösére nő az érdeklődés az álláshirdetések iránt – legalábbis ezt mutatják a legnagyobb állásportál, a profession.hu statisztikái. Majd ahogy a fogyokúrás lelkesedés kezd alábbhagyni a hónap második felében, úgy csökken az álláskeresők lelkesedése is a hónap végére. Pedig ez micsoda hiba!

A cikk elolvasása kb. 5 percet vesz igénybe.

Új év – új lendület

Furcsa ellentmondás az álláspiacon, hogy amennyire élénk január első felében a keresleti oldal, annyira – mondjuk úgy – lomha a kínálati oldal.

Az év első két hetére jellemző, hogy nemcsak azok keresnek aktívan állást, akiknek nincs munkájuk, de azok is elkezdenek élénken érdeklődni a nyitott pozíciók iránt, akiknek van ugyan állásuk, de az új évben szeretnének váltani, új, jobb feltételeket kínáló állásra lelni. Majd ahogy telnek a napok, úgy kezd fogyni a türelem, és akik nem járnak azonnali sikerrel, szép lassan fel is adják az új év-új állás célkitűzésüket. Pont úgy, mint a fogyókúrában, nem igaz? :)

A legfőbb ok, amiért érdemes kitartanod 

Sokan nem gondolnak bele, de a legtöbb cég január elején zömében még az előző év zárásán és értékelésén dolgozik, így számukra igazán csak a hónap második felétől indul a “szezon”. Pontosan akkor, amikor az impulzív álláskeresők már kezdik feladni. Te ne kövesd el ezt a hibát, legyél kitartóbb!

Jelenleg kb. 5 800 álláshirdetés található a piacvezető Profession állásportálon, ami január végére, február elejére várhatóan fel fog menni kb. 7-8 ezerig. Ez a tendencia minden év elején kiválóan megfigyelhető, 2-3 hét alatt kb.  kétezerrel több álláshirdetés jelenik meg a portálokon.

Érdemes ezt kivárni, és ha úgy érzed, az első 2-3 hétben nem igazán indulnak be a dolgok, semmi gond, ez a fenti szokásos kereslet-kínálat eltolodás miatt is lehet.

Dolgozz tudatosan az álláskeresésen egy legalább három hónapos projektként, és inkább érjen kellemes meglepetés az óvatos tervezéssel, semmint egy csalódás az irreális elvárásokkal.

Ne feledd: Az álláskeresés nem sprint 

Ahogy lefogyni és izmot építeni sem lehet egyik napról a másikra, úgy az álláskeresésben sem túl jó taktika a gyors eredmény elmaradása miatt egy-két hét után feladni.

Pláne nem januárban!

3 tipp – Így állj neki az újévi álláskeresésnek!

1)  Zárd le az előző évet, erősítsd meg az önbizalmadat!

Az újévi fogadalmak meghozatala előtt hajlamosak vagyunk kihagyni egy nagyon fontos lépést: a lezárást, és az előző időszak értékelését.

Bevallom, ez korábban velem is gyakran előfordult, és aki szeret előre tekinteni, annak ez a lépés talán feleslegesnek is tűnhet, de hidd el, hogy nagyon fontos része a tervezésnek.

Mert itt nem is azon van a hangsúly, hogy nagy és hangzatos eredményeket tudj összeírni, hanem inkább arról, hogy végigvedd a pozitívumokat az előző évedből, és megerősítsd az önbizalmadat.

Nem győzöm hangsúlyozni, hogy önbecsülés és megfelelő önbizalom nélkül NEM LEHET belevágni az álláskeresésbe. Ez a rövid számvetés ebben segíthet neked. Azt javaslom, ne add alább, szedj össze legalább 5-6 jó dolgot, amit sikerült megcsinálnod az előző évben, és dicsérd is meg magad érte! 

2) Írd le, és gondold végig alaposan az állásterveidet!

Azt, hogy a leírt szónak micsoda óriási ereje van, azt számos pszichológiai kísérlet is bizonyítja, ez akár egy külön cikk témája lehetne. Kezdd tehát az újévi terveid megvalósítását azzal, hogy leírod azokat.

Már pusztán ezzel is rengeteget segítesz magadnak. Írd fel magadnak, hogy pontosan miket akarsz megváltoztatni az életedben, illetve milyen konkrét céljaid vannak az állásszerzés terén, azaz, hogy milyen munkát keresel, mi a fontos számodra.

Ehhez a következő kérdéseket célszerű átgondolnod:

  • Milyen területen szeretnél dolgozni, és mi az, amivel egyáltalán nem akarsz foglalkozni?
  • Mennyit akarsz keresni?
  • Mennyit akarsz/tudsz dolgozni ezért cserébe?
  • Mennyit vagy hajlandó utazni, és mennyire vagy mobil, azaz mennyire van lehetőséged/hajlandóságod költözni akár egy munkáért?
  • Hova szeretnél eljutni a karrieredben 3-5 év múlva?
  • Ehhez milyen területeken kell erősítened az ismereteidet, tapasztalataidat?

Az egész gyakorlat, átgondolással együtt, nem több mint egy fél óra, szánj rá ennyi időt, megéri!

Mindez azért nagyon fontos, mert sokan követik el azt a hibát, hogy csak egy-egy szempontot vesznek figyelembe a munkahelyváltásnál. Például megpályáznak egy pozíciót, mert magas fizetést ígér, de közben nem számolnak azzal, hogy mindez viszonylag nagy felelősséggel, ingázással és rengeteg munkával is jár majd.
Ha viszont a fenti szempontok mentén össze tudod állítani magadnak a pontos preferenciádat, akkor mielőtt bármit is megpályáznál, vagy elfogadnál egy pozíciót, ehhez mindig vissza tudsz nyúlni, és meggyőződni róla, hogy jó úton jársz.

3) Adj időt magadnak!

Gondolom, a Te újévi fogadalmaid között is szerepel több olyan dolog is, aminek a megvalósításához komolyabb energiákat és akaraterőt kell majd mozgósítanod, az állásszerzés terén pedig szinte biztos, hogy szükséged lesz némi időre a felkészüléshez.

Ha mindent egyidőben akarsz megvalósítani, akkor nagy az esély, hogy nem lesz elég erőd végigcsinálni, amibe belekezdtél. Ha azonban ügyesen beosztod az évet, akkor egyik lépéssel a másik után fogod tudni véghezvinni a terveidet. 

Nem kell tehát kapkodni az év elején, és már január első napjaiban nekiállni vadul új állást keresni. Ha már megvannak a pontos terveid, kezdj el szisztematikusan felkészülni.

Ebben szeretnék segíteni Neked közelgő ingyenes élő online előadásomban. Ebben bemutatom azt a komplett álláskeresési stratégiát, amivel az álláskeresők 95%-a 3 hónap alatt el tud helyezkedni – független felmérések által bizonyítva. Az online előadás ingyenes, de regisztrációhoz kötött, erre a linkre kattintva tudsz regisztrálni >>

Várlak szeretettel Téged is! :)

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


Kovács András
2021. január 5. kedd 10:13

Sajnos idén betöltöm 59. élet évemet
van -e még esélyem elhelyezkedni
több éves gyári tapasztalattal csak
egy müköves szakmunkás levéllel
és sajos it volt ugye ez a kovid virus időszak amikor a cégek igazán meggondolták hogy a felvételizők közül
csakis kizárólag szelektálják a nem
megfelelő odaillő munkaerőt sőt
az idősebb korosztálynak esélye a
fiatal generációval szemben pl.betegségek...nem sok a %esélye
Szóval irhatunk mi a cégeknek akármilyen Önéletrajzot is mindigis
alul maradunk főleg meg egy ilen végzettséggelnincsesélyünk...

Válasz

FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás