Három alap törvény az önéletrajzírással kapcsolatban

Írta: Baráth András  |  2021. május 28.  |  c 1 hozzászólás

Volt már arról szó, hogy mit ne írj az önéletrajzba, mi az igazán ütős önéletrajzok titka, és miért kiemelten fontos, hogy az eredményeidről beszélj a pályázatodban. De van három olyan alapvető dolog, amit mindezek előtt meg kell értened az önéletrajzírással kapcsolatban, különben csak küszködni fogsz az álláskeresésben.

Időnként előfordul a tanácsadásokon – főként tapasztalt, 40-45 év feletti szakembereknél – hogy a konzultáció egy pontján kialakul egyfajta jó értelemben vett huzavona. Én általában sorolom az ötleteket és tapasztalataimat, hogy mit, hogyan kellene változtatni a pályázaton, milyen irányban kellene elindulnunk, milyen lehetőségeket látok, milyen állásokat és hogyan kellene megpályáznunk… stb., stb. Mire nem egyszer érkezik a “jó, de…” válasz.

“Jó, de azt nehogy kihagyjuk a CV-ből.”
“Jó, de ez nekem így túl nyomulósan van megfogalmazva.”
“Jó, de ez nem az én stílusom.”

Múlt héten járt nálam például Kornél, aki egy nyelveket beszélő, jó referenciákkal rendelkező, kiváló szakember. Kereskedelmi területen dolgozik közel 20 éve, de részben a Covid következményeként 53 évesen hirtelen holtpontra jutott a karrierjében. Bizonytalanná vált az állása, és miután több hete sikertelenül küldözgette az önéletrajzát, bejelentkezett hozzám önéletrajz konzultációra.  

A tanácsadáson megpróbáltuk együtt feltérképezni, hogy mi lehet a hiba, elkezdtük összeszedni a módosításokat, de folyamatosan falakba ütköztem nála. Minden javaslatomra csípőből dobta vissza a választ, hogy “Ó, hát ez nem az én stílusom.”, “Ehhez én túl öreg vagyok.”, “Azt nehogy kivegyük a CV-ből, azt szerintem fontos.” Elkezdődött egy birkózás közöttünk, pedig semmi extrát nem kértem tőle, ő mégis makacsul ragaszkodott dolgokhoz.

Ennek kapcsán jutott eszembe ez a cikk, mert van három olyan fontos dolog, amit egyszer és mindenkorra meg kellene értenünk az önéletrajzokkal kapcsolatban.

A 3 legfontosabb önéletrajz törvény

1) Az önéletrajz egy marketing anyag

NEM egy adóbevallás, NEM egy hivatalos irat, nem az a cél tehát, hogy mindent hiánytalanul bemutass benne. Az önéletrajz célja egyetlen dolog: hogy bejuttasson Téged az állásinterjúra.  

Ehhez rövid, tömör, de informatív és figyelemfelkeltő anyagot kell összeraknod, amihez bizony időnként ki kell hagyni tanulmányokat, tapasztalatokat is akár. 

Tudom, hogy ez nem mindig könnyű, hiszen ez az életed, munka van mögötte, és érzelmek kötnek egy-egy munkahelyhez, iskolához, eredményhez. De ha nem ad a pályázatodhoz, ha rontja az esélyeidet, akkor el kell hagyni az anyagból, nincs mese. 

Lehet, hogy számodra fontos állomás volt pl. x évvel ezelőtt az első munkahelyed, vagy a Lomonoszov Egyetemen elvégzett másfél éves kurzus, de nem biztos, hogy mindez a megpályázott állásnál hozzáadott érték lesz. 

Tipikus probléma ez például a pályamódosító önéletrajzoknál, ahol bizony sokszor egészen komoly eredményeket is ki kell venni a CV-ből vagy pozíciókat átfogalmazni, néhol kicsit “lefokozni” magunkat, hiszen egy teljesen új területen nem relevánsak. 

Ami az adott álláshoz nem releváns, ami elviszi a fókuszt, vagy akár túl régen volt, az NEM KELL az önéletrajzba. 

Eredeti, állásszerző Gerilla Önéletrajz mintákat fogok mutatni Neked a közelgő online előadásomon is, többek között ezekre a “kozmetikázásokra” is hozok példát, és azt is elárulom, hogyan juthatsz hozzá ingyenesen már bizonyított magyar és angol nyelvű pályázatokhoz. >>

És ha már kozmetikázás…

2) Nem attól jó az önéletrajzod, hogy Neked tetszik, vagy a párodnak tetszik 

És még csak nem is attól, hogy egy HR-es ismerősöd azt mondja rá, hogy jó. 

Látatlanból is megmondom, hogy az önéletrajzodat és motivációs leveledet jelentősen át kell írnod – még akkor is, ha már egy ideje csiszolgatod, és még akkor is ha már esetleg egy-két HR-es ismerősöd is azt mondta rá, hogy rendben van – ha zömében nem hívnak be állásinterjúra. 

A pályázatodnak egyetlenegy mércéje van, hogy bejutsz-e vele kellő számú állásinterjúra, vagy nem. Ha az önéletrajzod alapján minimum 15%-ban, de inkább 20-25%-ban behívnak interjúra, akkor az jól meg van írva – még ha neked erőltetettnek is tűnik, esetleg a megfogalmazás nem a te stílusod, vagy szerinted hiányos az anyag.

Ha viszont olyan állások esetében sem jutsz be személyes meghallgatásra, amelyekre egyébként 100%-ig alkalmasnak tartod magad, akkor ott bizony az önéletrajz nem jó.

És ezzel el is érkeztünk a 3., legfontosabb ponthoz:

3) Először kell állást keresni, és a megpályázott pozícióhoz kell önéletrajzot írni

Nem pedig fordítva. 

Figyeld csak meg magadon is, hogy kezdi a legtöbb ember az álláskeresést? Mi az első gondolatunk? Az, hogy, “kell egy önéletrajz”, nem igaz? 

Még nem tudjuk, milyen céghez, milyen állásokra fogunk pályázni, de az első lépés az, hogy le kell porolni a CV-t. 

Na, ez az, ami óriási hiba!

Az igazán jó, állásszerző önéletrajz titka, hogy mindig az adott pozícióhoz szabott.

Gondolj csak bele, honnan tudnád mely erősségeidet, milyen eredményeidet mutasd be a CV-ben, amíg azt se tudod milyen állásokra pályázol, mi a célod? 

Nagyon fontos a jó önéletrajz és motivációs levél, enélkül tényleg nem fogsz tudni elhelyezkedni, de nem ez az első lépése a sikeres álláskeresésnek.

Kell előtte egy alapos piackutatás, egy pályaorientáció, amiből kiderül az, hogy amit Te kínálsz (a szaktudásod), arra így ebben a formában van-e jelenleg megfelelő kereslet? Mik azok a piacképes előnyök, amiket hangsúlyoznod, erősítened kellene? Hol, milyen területen, milyen cégeknél van a legnagyobb esélyed? Hogyan tudod pénzzé/ pozícióvá tenni az eddig elért eredményeidet?

Mielőtt nekiesnél az 5-10 évvel ezelőtt írt önéletrajzodat aktualizálni, ezeket mind-mind át kell gondolnod, és el kell döntened, hogy mi is a te stratégiád az álláskeresésben?

Nagyon fontos dolog, és nem győzőm eleget hangsúlyozni a gyors és sikeres elhelyezkedés titka, a jó váltások receptje az, hogy rendszerben csinálod az álláskeresést

Amíg nincs átgondolt stratégiád, addig nem fogsz tudni jó önéletrajzot se írni. És ha el is tudsz helyezkedni, nem a neked való legjobb pozíciókat fogod elnyerni, ami aztán kihathat az egész karrieredre és az életedre. Egy szó, mint száz: nem éri meg kihagyni az önéletrajz előtt ezeket a lépéseket.

Ha szeretnéd Te is rendszerben látni az álláskeresést, és úgy érzed, jól jönne a pályaorientációhoz, az önéletrajzíráshoz egy kis segítség, akkor gyere és csatlakozz a csütörtök esti, ingyenes online-mini tréningemhez! Az előadásomon megmutatom Neked a sikeres elhelyezkedés 9 kihagyhatatlan állomását, és a pályaorientációról is részletesen beszélek majd. Gyakorlati példákkal, azonnal használható tippekkel készülök. Az előadás végén pedig Te is felteheted nekem élőben a kérdésediet. Itt tudsz regisztrálni az ingyenes, online mini-tréningre! ››

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


Zayzon Andrra
2022. január 24. hétfő 10:38

Kedves András!
Nagyon tetszik az anyagod, és szeretnék részt venni az online tréningen, de csütörtökön 19 óráig dolgozom. Van valami lehetőség máskor meghallgatni?
Köszönöm!
Andrea

Válasz

FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás