Itt a lét a tét
Az elmúlt hónapok fő témája a háború mellett az infláció, én is többször írtam már róla itt a blogon. Sokan figyeljük érdeklődve, hogy milyen eszközökkel próbálkoznak az egyes kormányok visszaszorítani az elszabadult árakat, de mintha mégsem fogalmaznánk meg kellően konkrétan a problémát?! Nagyon úgy fest a dolog, hogy egy darabig velünk marad a drágulás, ráadásul főleg olyan területeken, amelyek a mindennapi életünket erősen érintik. Talán nem árt kicsit más szemlélettel is átgondolni a helyzetünket…
Cost of living/megélhetési krízis
Pár napja beszélgettem a dohányzás leszoktató üzletágunk, az Allen Carr Könnyen Leszokni módszer brit származású franchise tulajdonosával. Kérdezem John-t, hogy mi újság náluk, hogy vannak mostanság, ő pedig azonnal kérdezett is vissza: András, a cost of living crisis-t leszámítva?
Ez a szó, cost of living, azaz megélhetési krízis azonnal megütötte a fülemet.
Beszélünk orrba-szájba inflációról, energiaválságról, chip-válságról, szállítmányozási válságról, újabban már élelmiszer válságról is – lehet válogatni, hogy melyiktől sokkolódjunk reggelente – de mennyivel jobban megragadja a probléma lényegét a megélhetési krízis kifejezés, nem igaz?
Magas az infláció, drágulás van… oké. Európában lassan olyan magasságokba emelkedik az energia ára, amit a 70-es évek olajárrobbanás óta nem láttunk.. oké. Ezeket is értjük, de – talán a rezsicsökkentés és az üzemanyagár-stop miatt – én azt látom, hogy az ehhez hasonló szalagcímek még mindig nem adják át a lényeget, hogy valójában miről is van szó 2022-ben.
Itt a lét a tét!
Vannak cégek, akik felismerték ezt, és van, ahol neked kell felébredned!
Karrier tanácsadóként évek óta figyelem, hogy nem csak a politikusok, de ha gond van, a cégek is előszeretettel mellébeszélnek, és szeretik elaltatni az emberek éberségét.
Amikor például éveken keresztül azt hallod egy multitól, hogy “legfontosabb értékünk az ember”, “számunkra a munkatársaink jelentik a legnagyobb versenyelőnyt”, aztán ahogy jön egy kisebb krízis, mi az első, amit meglépnek? Naná, hogy a leépítések! Ismerős forgatókönyv, nem igaz?
Kicsit ezt látom most az infláció kapcsán is. Márpedig jó, ha nevén nevezzük a dolgokat! És érdemes azt is megnézned, hogy a Te most milyen munkakörnyezetben vagy!
Támogató vagy mellébeszélő a céged?
Épp most olvastam egy Financial Times cikket, miszerint a Rolls-Royce repülőgép turbinákat gyártó vállalat fejenként 2000 fontot utal minden munkatársának azért, hogy könnyítse a megélhetési krízisből eredő terheket. Nem az inflációra hivatkozik, nem a fűtés árakról beszél, hanem arról, ami van: a puszta létezéshez szükséges most hozzájárulás, és neki valóban az ember a legfontosabb.
Vagy itt a másik (ellen)példa, szintén pár napos történet: egy baráti házaspárral futottunk össze a Margitszigeten. Meséli a hölgy, hogy hosszú Gyes után sikerült egy éve elhelyezkednie (3 gyerekük van nekik is). 6 órás állásban keres 250 000 Ft nettót, igen ám, de nincs bejelentve, és sokszor késve kapja kézhez a pénzét a cégvezető nemtörődömsége miatt.
Maximálisan meg vannak elégedve a munkájával, ezért úgy gondolta, hogy egy év után megpróbálja újratárgyalni a fizetését. Ha nem is bízott jelentős emelésben, de talán az nem nagy kérés, hogy legalább – ahogy mindenki más a cégnél – ő is legyen bejelentve. Legnagyobb meglepetésére azonban teljesen elzárkóztak a dologtól. Nem hogy nincs emelés, de felejtse el, hogy bejelentett állásban dolgozhat…
Mit tudsz tenni magadért egy ilyen helyzetben?
Sok mindennel tényleg nem tudunk most mit kezdeni. Nem tudunk mit kezdeni a drágulással, a forint árfolyammal, azzal, hogy 20 000 forintból nem jössz ki egy alapbevásárlásnál, 4 főre egy (nem luxus) nyaralás már milliós tétel, de egy sima családi fagyizás sem áll meg 2500 Ft alatt… Meg lehet húzni a nadrágszíjat, de ezekre nincs igazán ráhatásunk. Van azonban, amire igenis van!
Ügyfeleimnek is elmondom minden tanácsadáson, hogy munka egyelőre akad bőven. Most tehát még van mozgástered, vannak lehetőségek. Ha nem úgy bánnak veled, nem veszik figyelembe a cégnél a te szempontjaidat is, vagy egyszerűen nem jössz ki hó végén a pénzedből, akkor el kell kezdeni állást keresni.
Nem azt mondom, hogy mindenkinek azonnal fel kell mondani, és ha jön egy picit is jobb ajánlat, azonnal odébb kell állni. De igenis érdemes kikacsingatni, legalább az alkupozíciódat picit javítani, megtanulni a fizetésedről tárgyalni, egyszóval megerősíteni magad a bértárgyalási területeken is.
Ne érd be annyival, hogy “sajnálom, de most ez egy ilyen időszak, nem tudunk segíteni, nincs lehetőségünk emelni, stb., stb.”
Egy félnapos felkészüléssel éves szinten több százezret, akár milliós többletet is ki tudsz magadnak alkudni. Ismerd meg a fizetési szinteket, a te álláspiaci értékedet, tanulj meg állást keresni és bértárgyalni. Tudd, hogy mire van kereslet az álláspiacon. Hidd el, hogy ezek azok az információk és készségek, amikkel jelentősen megerősítheted magad a következő időszakra. Ha érdekelnek a Gerilla elhelyezkedési és bértárgyalási módszerek bővebben is, várlak szeretettel a csütörtök esti, ingyenes, élő mini-tréningemen. Itt tudod elkérni hozzá a linket. ››
Kerülj Te a jobb tárgyalási pozícióba!
Én sem tagadom, hogy egy meglévő állásban újratárgyalni a fizetést komoly kihívás, és egy ilyen kísérlet gyakrabban sikertelen, mint sikeres. Ugyanakkor az is igaz, hogy egy munkáltató az új munkatársaknak jóval magasabb fizetést kénytelen adni – akár kevesebb tapasztalattal is – mint a cégnél évek óta dolgozó, jól bevált embereknek. Máskülönben nem tudnák betölteni az állást.
Tehát a fizetés újratárgyalásának az egyik legbiztosabb – és ma már széles körben elfogadott módja – ha hozol egy jobb ajánlatot. Míg évekkel ezelőtt az ilyen ‘zsarolást’ csípőből elutasították a cégek, ma már egyre elfogadottabb HR-es megtartó gyakorlat, hogy amikor egy jobb munkavállaló jelzi, hogy kapott egy magasabb ajánlatot, de nyitott lenne a maradásra, akkor megadják neki a magasabb fizut a jelenlegi cégnél.
A Netflix alapítója, Reed Hastings azt írta a nagysikerű „Az a szabály hogy nincs szabály” c. könyvében, hogy ő kifejezetten bátorította a munkatársakat, hogy menjenek el nyugodtan más cégekhez interjúzni, csak azt kérte, hogy ha kapnak egy jobb ajánlatot, akkor szóljanak a Netflix HR-esének, hogy ők magasabb fizetést tudjanak kínálni. Itt még azért nem tartunk, de tény, hogy egy okos és jól felépített stratégiával, és másik cégtől kapott ajánlat is segíthet, hogy feltornázd a fizetésed a jelenlegi munkahelyeden.
És mi van, ha így is teljesen elzárkóznak?
Ha egy fillér plusz fizetést sem ajánlanak fel? Hát, akkor az a sztori talán annyit is ér. Mármint hogy ez pedig a legegyértelműbb érv lesz a váltás mellett, hogy bárhogy is magyarázták, hogy milyen remek kolléga vagy (már amennyiben csináltak ilyet) és bármennyire is sulykolták, hogy a ‘munkatársaink a legnagyobb értéke a cégnek’, igazából nem értékelnek.
Ha pedig azért nem tudnak többet adni, mert nincs anyagi mozgástere cégnek, netán veszteséges, akkor legyen ez egy intő jel számodra még időben. Érdemes megnézni a legfőbb céges mutatókat az e-beszamolo.im.gov.hu oldalon, itt megtalálod a beszámolókat, eredménykimutatást, mérleget. Ha azt látod, hogy csökken az árbevétel és egyértelműen negatív trendben tart a cég, akkor az már egy egyértelmű piros lámpa, hogy nem valószínű, hogy át fogja vészelni a nehezebb időket.
Nagyon sok ügyfél köt ki nálam azzal, hogy nem értik mi a gond, jól dolgoznak, elégedettek velük, mégis folyamatosan csak ígérgetik nekik a fizetésemelést, de soha nem kapják meg. Ilyenkor mindig átpörgetjük az e-beszámolót együtt, és egyértelműen látszik, hogy ezeknél a cégeknél a gazdasági mutatók soha nem jók. (Mi az az 5 szempont, amit mindenképp csekkolj, mielőtt váltasz, vagy maradásra bírod magad egy cégnél? Ebben a cikkben részletesen is bemutatom a legfontosabb szempontokat, fusd át itt! ››)
Ha szeretnéd az állásváltást és bértárgyalást rendszerben csinálni, és szeretnéd a neked való legjobb pozíciókat megtalálni és el is nyerni, akkor gyere, csatlakozz csütörtök este a következő ingyenes, online mini-tréningemhez, ahol többek között állásszerző Gerilla Önéletrajzmintákat is mutatok Neked. Itt tudsz regisztrálni ››
Hajrá, a legjobb alkupozíciókat és sok sikert kívánok Neked!
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.