Milyen fizetési igényt jelölj meg az önéletrajzodban?

Írta: Baráth András  |  2023. február 20.  |  c 1 hozzászólás

Sok álláshirdetésnél futhatsz bele abba, hogy a pályázattal együtt fizetési igény megjelölését is kérik a cégek. Ez a legtöbb álláskereső számára felháborító és valóságos rémálom – megjegyzem joggal – hiszen a béralku folyamata tulajdonképpen ezzel el is kezdődik. Komoly tétje van tehát a dolognak, nagyon nem mindegy honnan indítasz, milyen összeget mondasz. Mutatok három megoldást, amellyel mégis jól jöhetsz ki a dologból.

Mikor írj fizetési igényt a pályázatba?

Máris elárulom, milyen lehetséges forgatókönyveket követhetsz, ha fizetési igényt kérnek az önéletrajzodban, de előtte tisztázzunk egy fontos szabályt!

Csak akkor kell a pályázatodban fizetésről írni, ha ezt kifejezetten kikötik a cégek.

Ha tehát nem várják el az álláshirdetésben, vagy nem álláshirdetésre pályázol, akkor NEM kell megadnod a bérigényed!

Tudom, hogy nem ez a tipikus, sőt ellenkezőleg, a legtöbben inkább félnek ettől a kérdéstől, egyrészről mert nem tudják igazán, hogy mennyi fizetést kérhetnek az adott pozícióban. Az álláshirdetések sajnos még most sem arról híresek, hogy teljes részletességgel bemutatnák a munkakört és a céget, ami alapján ez igazán jól meghatározható lenne… Másrészt sokan nincsenek is igazán tisztában azzal, hogy a munkaerőpiacon mennyit érnek

Lássuk be, ezért olyan nehéz ez a kérdés, nem igaz?

Mert talán Te sem vagy biztos benne, hogy mennyit kérnél vagy kérhetnél a munkádért, vagyis mi a reális fizetési szint egy adott tapasztalattal, adott munkakörben, az adott iparágban, az adott országrészben, egy adott típusú munkáltatónál. És akkor ezzel szerintem a legfontosabb változókat fel is soroltam.

Mi is a tét?

Ahogy azt a bevezetőben is említettem, azért nem mindegy az indítás, mert a béralku egy hosszú, alakítható folyamat, amit több ponton (ld. akár már az önéletrajzzal) nagyon is el lehet szúrni. Vagy egy-két bevált trükköt követve, nagyon jól is ki lehet jönni belőle. 

Ha túl magas összeget kérsz már az önéletrajzban, félő, hogy kapásból kirostálod magad a jelentkezők közül.

Ha viszont túl keveset mondasz, akkor jelentősen bekorlátozod a későbbi alkupozíciódat, és lehet, hogy be kell érned egy jóval alacsonyabb fizetéssel, mint amit kérhettél volna.

Gondolj csak bele, még egy viszonylag kevés, nettó 20-30 ezer forintos havi többlet éves szinten kb. 250-350.000 forint pluszjövedelmet hozhat Neked.

Érdemes tehát időt szánni a felkészülésre.

Egyrészt az információgyűjtésre: minél több fizetési infód van, annál jobb alkupozícióban leszel. (Hogy hogyan tudsz megbízható fizetési információkat gyűjteni az ismerősöktől anélkül, hogy az akár nekik, akár neked kellemetlen lenne, azt ebben a cikkben megmutatom.›› )

Másrészt érdemes időt fektetni a tárgyalási technikáid fejlesztésére és a bértárgyalási stratétégiád kidolgozására

Az Állásszerző Programban részletesen is foglalkozunk a teljes bártárgyalási folyamattal. Ha érdekel, milyen módszerekkel alkudhatsz ki magadnak több fizetést, és mik azok a bevált bértárgyalási stratégiák, amelyekkel ügyfeleim évek óta irigylésre méltó fizetéseket érnek el, akkor gyere és csatlakozz a szerda esti webináromhoz, ahol a kérdéseidre is szívesen válaszolok majd élőben.

Na, de térjünk vissza a pályázatodhoz!  

Mit írj az önéletrajzodba, ha fizetési igény megjelölését kérik?

Alapvetően 3 jó megoldást követhetsz.

1) Írhatod a pályázatban azt, hogy “A bérigényem alkuképes.”

Így összeg nélkül is remekül működik a dolog, sok ügyfelem jelzi vissza, hogy – ha egyébként meggyőző a pályázatuk – simán behívják őket olyan állásokra, ahol konkrét bérigény megjelölését kérték.

Ezzel a technikával adhatsz egy kis időt magadnak a telefonos interjúig vagy az első személyes találkozásig, ahol viszont már nem húzhatod tovább a dolgot, mert biztosan rá fognak kérdezni összegszerűen is a fizetési igényedre. 

2) A második lehetőség, hogy – ha elvégezted az alapos piackutatást – beírod összegszerűen a bérigényed

Ez csakis akkor működik, ha tisztában vagy vele, hogy mennyit szeretnél keresni ideális esetben, és sikerült begyűjtened az információkat arra vonatkozóan is, hogy mennyit lehet optimálisan elérni az adott pozícióban. Tehát az adott iparágban, országrészben, melyek az elérhető reális fizetések. 

Egy plusz tipp ide, ami máris évi minimum néhány százezer forintot hozhat Neked, ha emellett a verzió mellett döntesz!
Mit gondolsz, hogyan szokták általában megadni az emberek a bérigényüket? Te hogyan adnád meg?

Valószínűleg sávban, igaz? A legtöbb álláskereső “tól-ig” adja meg a fizetési igényét, pedig ilyenkor szinte kivétel nélkül ugyanaz történik: a sáv alját fogják felajánlani a cégek, a magasabb számot mintha meg sem látnák… 

Ha tehát Te úgy adod meg a fizetési igényed, hogy pl. bruttó 350-400.000 Ft, akkor ha fel is vesznek az állásba, kapásból elbuksz a saját fizudból évi bruttó 600 000 forintot. Szerintem ez nem jó üzlet.

A legfontosabb szabály ezért, hogy konkrét fizetési igény megjelölésénél ne sávot, hanem mindig egy konkrét összeget, a Te ideális fizetési igényedet írd meg, megjelölve pontosan, hogy bruttó vagy nettó.

Nagyobb cégek általában a bruttóra, a kis-és középvállalatok pedig inkább a nettóra kíváncsiak.

3) A harmadik járható technika az első kettő ötvözete

Vagyis beírod az önéletrajzba az ideális fizetési elvárásod összeggel, és rögtön hozzáteszed, hogy a “Bérigény xxx ezer forint, ami egyébként alkuképes. Ha alkalmasnak találnak az állásra és én is jobban megismertem a feladatkört, biztos vagyok benne, hogy meg fogunk tudni állapodni.” 

Látnod kell azt, hogy azért kérik a fizetési igényt a cégek, hogy olyan jelöltet tudjanak felvenni, aki elégedett is a kialkudott bérével. 

Nem az a cél, hogy a legolcsóbb jelöltet találják meg. Olcsó húsnak, híg a leve, ezt a  munkáltatók is tudják. De való igaz, hogy többet sem szeretnének fizetni, mint amennyit egy adott pozícióban általában fizetni tudnak/fizetni szoktak, és amivel a jelölt is elégedett lenne. Ez valahol a Te érdeked is.

Ha tehát azt látod egy álláshirdetésben, hogy “Kérem jelölje meg önéletrajzában a pontos fizetési igényét!”, akkor ne legyél dühös, pláne ne dobd félre az állást csak ezért, mert tőled kérik a bérigényt. Ehelyett inkább próbáld a fenti technikákkal már a pályázatodban növelni az alkupozíciódat. 

Ne feledd, ha rendszerben csinálod az álláskeresést, ha jó a pályaorientációd, figyelemfelkeltő és jól összerakott (lehetőleg Gerilla módszerekkel megírt) az önéletrajzod, akkor ahogy ügyfeleimnél, úgy nálad is rövid idő alatt beindul a szekér és egyre több állásinterjúra hívnak, egyre több ajánlatot kapsz. 

Ez lesz ám az igazi alkupozíció! Hiszen így már nem kell azon izgulni, hogy “Te jó ég, túl sokat vagy túl keveset mondtam? Mi van, ha a pénz miatt elutasítanak?”. Hanem magabiztosan közlöd majd a fizetési igényedet, mert tisztában leszel az erősségeiddel és ott lesz a tudat, hogy van B, C, D választási lehetőséged is.

Ha szeretnéd elérni ezt, akkor gyere és csatlakozz a szerda esti ingyenes, mini-tréningemre, ahol megtanítalak arra a 9 lépésre, amit követned kell! Regisztrálj a tréningre itt, várlak szeretettel! ››   

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


Láng Attila
2023. február 21. kedd 16:41

Én azt szoktam mondani, hogy a bérigényem feladat és felelősségfüggő!

Válasz

FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás