Mit csinálj, ha nem jeleznek vissza az önéletrajzodra?
Időben elküldtem a pályázatomat, mindenben megfelelek a hirdetésben elvártaknak, és még csak annyi választ se kapok, hogy sajnáljuk, de találtunk jobbat. Akkor miért hirdetik meg az állást?!? Miért ilyen embertelenek?!? Nem gondolnak bele, hogy ezzel az én időmet rabolják?!? Ugye ismerős kérdések?
Hiába pályázok, vissza se jeleznek!
Szerintem Te is átélted már az érzést, amikor nagy reményekkel jelentkeztél egy pozícióra, úgy gondoltad, minden tekinteteben passzolnál az állásra, aztán teltek-múltak a hetek, és még csak egy „köszönjük, már betöltöttük” típusú sablonválasz sem jött vissza. Ez talán a legfrusztrálóbb dolog az egész álláskeresésben, teljesen felőrli az ember idegeit, és két-három ilyen kiábrándító kör után, könnyen elmehet a kedved az összes további jelentkezéstől.
Hogy engedhetik meg maguknak ezt a cégek? Miért nem veszik a fáradtásgot, hogy minden pályázót értesítsenek? Elmennek a fenébe!
Mielőtt teljesen kiábrándulsz az álláskeresésből, és előre haragszol az összes HR-esre és az összes álláshirdetőre, nézzük a teljes képet!
Miért nem reagálnak valójában a cégek?
- Nem, nem azért, mert nemtörődömök. (legtöbb esetben legalábbis nem :) )
- Nem azért, mert az állások fele eleve be van töltve ismerősökkel
- És nem is azért, mert nem érdeklik őket a jelentkezők
Álláskeresői oldalról valóban teljesen jogos az elvárás, hogy ha Te már egyszer veszed a fáradtságot, és pályázol egy hirdetésre, akkor valami reakció (legalább egy automata válasz) érkezzen.
A valóság azonban az, hogy egyetlen cégeknek sem érdeke, hogy szórakozzon Veled, és több tízezer forintot kifizessen már betöltött állások meghirdetésére, vagy elveszítsen akárcsak egyetlen jó jelöltet is.
A 3 leggyakoribb ok, ami miatt nem kapsz visszajelzést:
1) MEG SEM KAPTÁK A PÁLYÁZATODAT
Elkeveredett, tűzfalon fennakadt, spamba ment, tehát nem ért célba, vagy nem jutott el az illetékesig. Ennek hátterében sok minden állhat, és sokszor sajnos az is benne van, hogy a Te önéletrajzodig már el sem jutottak a feldolgozásban.
2) NINCS KAPACITÁS MINDEN PÁLYÁZATOT FELDOLGOZNIUK
Tudom, sovány vigasz, de valóban gyakori, hogy egy-egy meghirdetett pozícióra többszáz jelentkezés is érkezik. Ezek többsége nem minőségi pályázat, a jelentkezők az elvárások felét sem teljesítik, de mindegyiket végig kell olvasni, szelektálni, és ezek után mérlegelni, hogy behívjanak-e jelöltet vagy sem.
A legtöbb cég nem tud 15-20 fős személyzeti osztályt mindezért fenntartani (pláne a jelen helyzetben). Általában egy-két HR-es munkatárssal dolgoznak, akik egy személyben kezelik a beérkező pályázatokat, végzik a kiválasztást és az összes többi személyzetis feladatot.
3) NEM JÓ AZ ÖNÉLETRAJZOD, NEM TŰNSZ ALKALMASNAK AZ ÁLLÁSRA
Sajnos az a helyzet, hogy a sikertelen álláskeresés legfőbb oka máig az, hogy silány minőségű önéletrajzokkal próbálkoznak az emberek.
Sokan több oldalas, sablon önéletrajzokat küldenek be, pedig legfeljebb két oldalas bőven elegendő lenne. És akkor a tartalmi részről még nem is beszéltem.
A legtöbb önéletrajz nem elég meggyőző. Nem lehet eldönteni belőle, hogy valaki alkalmas lehet-e egy állásra, vagy sem, érdemes-e behívni, vagy sem. És az is gyakori, hogy olyan dolgot tartalmaz, ami miatt eleve kizárnak az esélyesek közül.
Sokkal kevesebb elutasítás és visszajelzés nélküli pályázat lenne, ha minőségi, az adott pozícióra szabott önéletrajzzal jelentkeznének a szakemberek. Ha érdekel, hogyan írhatsz Te is ütős önéletrajzot, akkor ajánlom figyelmedbe a most csütörtöki ingyenes, internetes mini-tréningemet! Hogyan juthatsz be több állásinterjúra és hogyan pályázz eredményesebben? Klikk ide, és kérd el az ingyenes mini-tréning linkjét most! ›› Az előadáson résztvevőknek azt is elmondom, hogyan férhetnek hozzá valódi ügyeleim, eredeti állásszerző pályázati mintáihoz!
Ezek tehát a legfőbb okok, amik miatt a sokszor az egész kiválasztási folyamat egy reménytelen feketelyuknak tűnhet…
Álláskeresőként Te mit tehetsz?
Semmiképp se hagyd, hogy elvegyék a kedved az álláskereséstől!
Sajnos el kell fogadni a tényt, hogy ma Magyarországon az a gyakorlat, hogy pusztán az önéletrajzra nem adnak visszajelzést a cégek. Legjobb esetben – ha van erre kapacitás – akkor a kiválasztás lezárása után érkezik egy kétsoros válasz e-mail, amelyben közlik, hogy “köszönjük, már betöltöttük a pozíciót”.
Nem állítom, hogy ez a gyakorlat jó, de érdemes azt is mérlegelni, hogy vajon az a cég, amelyik nem veszi erre a fáradtságot, valóban annyira ördögtől való lenne? Egy egy sablonos válaszlevél, amit „copy-paste”-tel elküldenek mindenkinek, valóban akkora megnyugvást jelent?
Én azt gondolom, hogy nem, hiszen pontosan az nem derül ki belőle, ami a lényeg: hogy mi volt az elutasítás fő indoka?!
Ahelyett, hogy egy semmitmondó sablonlevélre vársz, én inkább azt javaslom, mindig azt keresd, amin Te magad változtatni tudsz!
Ha 2-3 hétig nem kapsz visszajelzést az önélatrajzodra, akkor azt veheted nemleges válasznak.
El kell fogadni, hogy ez is benne van az álláskersésben, sőt, egy 20-25%-os behívási arány már igen jónak számít a pályázatoknál. Vagyis számolnod kell azzal, hogy a pályázataid ¾-ére nem fogsz visszajelzést kapni, vagy nemleges választ fogsz kapni. Ezen kár elkeseredni, hiszen része a folyamatnak. A gond akkor van, ha a behívási arány 10% alatti.
Mit lehet ilyenkor tenni? Elemezni!
Derítsd ki, hogy hol a hiba:
– Lehet, hogy nem jó állásokra pályázol? Akkor valószínűleg nem jó pályaorientációd.
– Lehet, hogy nem jó helyen keresel állást? Akkor az álláskeresési technikádat kell csiszolni.
– És sajnos az is benne van a pakliban, hogy nem elég jó az önéletrajzod!
- A pályaorientációs hibát viszonylag egyszerűen kiderítheted azzal, hogy nemcsak egy típusú, hanem más jellegű állásokra is pályázol, amire a tapasztalataid, erősségeid alapján szintén (vagy jobban) alkalmas vagy.
- Honnan tudhatod, hogy az álláskeresési technikáiddal van gond? Ha csak állásportálon keresztül vagy munkaerő-közvetítőkön keresztül pályázol, akkor biztos lehetsz benne, hogy ez is a sikertelenséged oka. Ma Magyarországon az állások mindössze 25%-át töltik csak be a cégek állásportálokon keresztül. Ha nem kapsz visszajelzést az önéletrajzodra, kezdj el sürgősen más fórumokon is pályázni! Hol és hogyan állj neki? A csütörtök esti ingyenes webináriumon ezt is részletesen megmutatom, gyere és csatlakozz Te is ››
- Honnan tudhatod, hogy az önéletrajzod nem eléggé meggyőző? Sajnos az az általános összkép, hogy még manapság is olyan önéletrajzokkal pályázunk, ami vagy elavult vagy éppen előnytelen sablonra épül, és messze nem tükrözi a jelentkezők szakmai felkészültségét. Ha az alábbi 5 típusú önéletrajzból valamelyiknél magadra ismersz, akkor biztosra veheted, hogy az önéletrajzoddal dolgod van ››
Egyéb trükkök, amelyekkel érdemi visszajelzést érhetsz el
Ha beadsz kellő számú pályázatot, nem csak a Profession-ön pályázol, és nagyjából úgy látod, hogy rendben van az önéletrajzod, akkor érdemes kideríteni, hogy ki a szakmai vezető az adott állásnál, és mindig közvetlenül neki (is) elküldeni a pályázatod.
Ügyfeleimnél bevált megoldás továbbá, hogy nem csak elektronikusan küldik el az önéletrjzukat, hanem feladják postán, esetleg tértivevénnyel.
Szinte nulladik lépésként nagyon ajánlom, hogy minden pályázat előtt nézz körül, hogy van-e az adott céghez kapcsolatod? Tudsz-e információt kérni a pozícióról közvetlenül ismerőstől? Esetleg tudsz-e valakit mozgósítani, hogy a pályázatod eljusson az illetékes személyig?
Ha mindezek ellenére sincs visszajelzés, és úgy érzed rendben van a pályázatod, akkor 1-2 héttel a jelentkezés után érdemes óvatosan érdeklődni telefonon, hogy megkapták-e az önéletrajzodat.
Ezekkel az apró trükkökkel azt éred el, hogy egyrészt meg tudsz győződni róla, hogy megkapták a pályázatodat, és emellett óvatosan fel is hívod magadra a figyelmet.
Mi van akkor, ha az állásinterjú után nem reagálnak?
Na, ez már kevésbé tolerálható, és Téged is arra buzdítalak, hogy semmiképp ne hagyd annyiban. Ha valakit állásinterjú után nem értesítenek, az már komoly udvariatlanságnak számít még itthon is.
Persze itt is előfordulnak elhúzódások – például ha a munkaerő-közvetítő cég nem kap választ a megbízójától, és ezért nem tud érdemi visszajelzést adni a pályázónak – de ilyenkor is legfeljebb 2-3 héten belül érkeznie kell valamilyen reakciónak.
Amit ügyfeleimnek is mindig elmondok, és Neked is javaslok: interjú után pár hétnél tovább ne ülj a babérjaidon! Valószínüleg kapsz az interjún elérhetőséget a céghez, van már egy névjegykártyád. Ha tehát nincs semmi visszajelzés, interjú után 2 héttel mindenképp telefonálj, vedd fel a kapcsolatot az interjúztatóval, vagy a vezetővel, és érdeklődj óvatosan az eredményről.
Tíz esetből kilencszer általában az a válasz, hogy “elnézést, épp külföldön volt a főnök” vagy “nagyon el voltunk havazva, de már épp hívni akartuk” esetleg “még egy-két embert meg akartunk hallgatni”. Egyszóval Te is bátran érdeklődj, ne puffogj magadban, ne szidd a céget, inkább derítsd ki, hogy valójában mi is áll a háttérben.
Sok sikert! Eredményes álláskeresést!
Volt már hasonló tapasztalatod? Hogy reagáltál? Ha van egyéb, működő tipped, vagy szívesen megosztanád tapasztalataidat, véleményedet a témával kapcsolatban, szólj hozzá a cikkhez itt.
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.
Nekem nincs arra kedvem,hogy 2-3 heteket várjak egy nemleges válaszra, max egy hetet vagyok hajlandó várni,utána már nem tud az a hely érdekelni,meg a kamu indokaik sem!