Új szakmák a piacon, legyél ott az indulásnál! – Robotikus folyamatautomatizálás
Nem tudom mennyire követed a tech híreket, de talán te is észrevetted, hogy egyre többet cikkeznek a robotizálásról a munkaerőpiac kapcsán is. Riogatnak azzal, hogy így automatizálás, meg úgy megszűnő munkakörök. Épp a héten olvastam egy tanulmányt, amelyben szakértők levezetik, hogy nagyjából 10 év múlva világszerte kb. 160 millió ember(!) fogja elveszíteni az állását a robotok miatt. Nehéz ezt így elképzelni, és bevallom, én se látom magam előtt a képet, ahogy épp egy önvezető taxiban ülök. Megmutatom viszont azt a dolgot, ami már most nagyon is valóságos, és az álláskeresés ill. a jövőbeli karriered szempontjából eléggé fontos lehet.
Robotikus folyamatautomatizálás (RPA)
Megmondom őszintén, ezt a kifejezést már jó ideje hallom, de korábban nem igazán tudtam, pontosan mit is jelent az RPA. De miután egyre több ügyfelem mesélt róla, hogy kezd elterjedni a cégüknél, és egyre többen keresnek meg azzal, hogy ilyen területekre szeretnének pályázni, hát alaposabban is utánajártam.
Mit jelent az RPA?
Az RPA, azaz Robotic Process Automation magyarul: szoftveres folyamatautomatizálás.
Gyakorlatilag arról van szó, hogy egy szoftverrobot segítségével megtanítunk a számítógépnek ismétlődő, manuális munkafolyamatokat. Ma már több ilyen szoftver is elérhető a piacon, az egyik például a UIPath.
Ebben a videóban részletesen is megnézheted, hogy mire nyújt megoldást és hogyan is működik a szoftverrobot:
Az ismétlődő feladataidról folyamatábrákat csinálsz, majd elindítasz egy record gombot, és a szoftver segítségével rögzítheted a teljes folyamatot. A szoftverrobotok képesek az embertől megtanulni gyakorlatilag bármilyen folyamatot, akár komplex üzleti folyamatok végrehajtását is.
Miért jó ez?
Neked szakemberként azért jó, mert a számítógép helyetted elvégzi a hosszadalmas, időrabló, manuális munkafolyamatokat, te pedig így értékes időt spórolsz meg, amit az egyéb feladataidra fordíthatsz.
A cégeknek pedig azért jó, mert szoftverrobot alkalmazásával valamivel kevesebb munkaerőre van szükségük, egységesíthetők vele a céges folyamatok, nem beszélve arról, hogy egy csomó hibalehetőség kizárható az automatizált folyamatok segítségével.
Robbanásszerű fejlődés előtt
Ismétlődő folyamatok szinte minden vállalkozásnál vannak: riportolás, adatrögzítés, könyvelés, készletkezelés, ügyfélszolgálati feladatok, stb. Nem meglepő, hogy egyre jobban terjednek Magyarországon is az RPA-val összefüggő munkakörök.
Ha rákeresel LinkedInen, vagy akár a Profession-ön az ‘RPA’ kifejezésre, akkor látni fogod, hogy jelenleg is kb. 60-70 ilyen nyitott állás van fent a portálokon.
Az RPA technológia csak egy példa, egy olyan új szakterület, ami robbanásszerű fejlődés előtt áll. És a robotizáció kapcsán (a megszűnő állások helyett/mellett) szerintem ez az egyik legfontosabb dolog, amire érdemes időt szánnod!
A robotizálás már nem csak a távoli jövő. Vannak olyan iparágak (ld. a nagy szolgáltatóközpontok – SSC-k), ahol már most komplett csapatokat állítanak fel a folyamatautomatizálásra.
Új állások jönnek létre, a virtuális munkaerő térnyerésével nem csak állások szűnnek meg, de új szakterületek születnek. Ha érdekel a folyamatfejlesztés, a projektmenedzsment, akkor számodra pl. az RPA már most egy jó irány lehet!
Új szakértők születése
A világ fejlődik, ezt el kell fogadni, a robotizálás folyamata megállíthatatlan. Nem érdemes ezen fanyalogni, a fejlődésben ellenséget látni, helyette jobb taktika inkább lépést tartani.
Aki most beleássa magát pl. az RPA-ba, elvégez egy-két kurzust, megtanulja a szoftver működését, az nagyon gyorsan egy vadonatúj terület szakértőjévé válhat.
Ráadásul ezek az állások többnyire nem programozói állások, nem kell hozzá különösebb IT végzettség, a legtöbb helyen elég egy minimális IT affinitás és analitikus gondolkodás.
Amit a robotizáció kapcsán tehát karriertervezés szempontjából neked is ajánlok az az, hogy nézd a lehetőségeket! Jó időben, jó helyen – ez lehet most az előttünk álló időszak egyik nagy lehetősége.
Ha érdekel bővebben, hogy milyen új álláspiaci lehetőségek vannak, hol és hogyan érdemes felkutatnod a neked való új pozíciókat, akkor érdemes meghallgatnod csütörtök este a következő ingyenes, ÉLŐ előadásomat! A mini-tréninget az interneten tartom, és nem csak aktív álláskeresőknek ajánlom! Itt tudsz regisztrálni ››
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.