Váltani vagy sem? Egy fontos szempont, amit alaposan gondolj át!
Menni vagy maradni? Sok ember számára ez a legnehezebb karrier döntés. Vannak egyértelmű helyzetek, amikor váltani kell, mert a helyzet ordító. De bizonyára te is voltál már olyan szituációban, amikor legalább annyi érvet fel tudtál sorakoztatni a meglévő állásod mellett, mint ellene. Mi az, ami ilyenkor segít a döntésben? Mit érdemes mérlegelni, ha cégen kívüli váltáson gondolkozol? Mi az a tipikus hiba, amit célszerű messzire elkerülnöd?
Nem mindig a váltás a megoldás
Érdekes dilemmával keresett meg a minap egyik ügyfelem. Levente a segítségünkkel helyezkedett el a Covid válság kellős közepén egy egészen jó, vidéki székhelyű cégnél.
Korábban balga módon biztosítási ügynöktől kezdve mindenféle zsákutca állásokat elvállalt, ezek a munkák többségében az ügyfélszerzésről szóltak. Ott voltak a nagy ígéretek csodás fizetésről, előrelépési lehetőségről, stb., ám menet közben mindig kiderült, hogy mindennek a fele sem igaz.
Ebből lett elege, és tavaly nyáron úgy döntött, hogy 46 évesen végre egy korrekt céget keres magának. Lassan egy éve dolgozik a jelenlegi állásában, elégedett a feladataival, jól kijön a munkatársakkal, egy gondja van: nem annyira jó a fizetése. Azért keresett meg újra, hogy adjak neki tanácsot, váltson-e a pénz miatt, vagy inkább ne kockáztasson?
Mit néztünk meg ügyfelemmel?
Ahogy az előző cikkben részletesen is bemutattam, itt is három alapvető dolgot vizsgáltunk meg első körben a tanácsadáson:
- Milyen a cég gazdasági helyzete?
- Milyen a főnök személye?
- Mennyire érzi jól magát ügyfelem a szervezeti kultúrában?
Ezek azok a mutatók, amelyekkel viszonylag jól szűrhetők a munkahelyek, és Leventénél bizony az derült ki, hogy minden 100%-ig klappol. Tőkeerős a cég, stabil a gazdasági-tulajdonosi háttere. A főnök is rendben van, amit megígérnek, mindig korrektül betartják a munkatársakkal szemben. És habár neki egyelőre nem olyan jó a fizetése, de bőven akadnak milliós nagyságrendű fizuk is a cégnél…
Ez az a bizonyos LEHETŐSÉG!
Egyre gyakrabban találkozom a fentihez hasonló helyzettel, amikor azért szeretne valaki rövid idő után váltani, mert például a fizetésével nem teljesen elégedett. Tudja, hogy van potenciál a cégben, de ahelyett, hogy odatenné az energiáit, és az előrelépésen dolgozna, vagy legalább felkészítené magát egy bértárgyalásra, 1-2 év után inkább újra kívülről várja a megoldást.
Ez nagy HIBA!
Van az a helyzet, amikor egész egyszerűen fel kell ismerni, hogy az a nagy lehetőséged, amiben éppen vagy.
Eszembe jut erről egy szakállas vicc :)
Józsi bácsi áll a háza előtt, derékig az árvízben. Arra jön egy csónak.
– Józsi bácsi, jöjjön! Hát elsodorja a víz! – Józsi bácsi így felel:
– Én istenhívő ember vagyok, imádkozom, nem halhatok meg. – Csónak el.
Másnap egy hajó jön, Józsi bácsi már nyakig a vízben, megint hívják, de a válasz ugyanaz:
– Istenhívő ember vagyok, imádkozom, nem halhatok meg.
Az éjszaka Józsi bácsit beborítja a víz, meghal, felkerül a mennybe Szent Péterhez, mondja neki:
– Szent Péter miért hagytál engem, miért nem segítettél? Hiszen folyamatosan imádkoztam!
– Szent Péter lapozgat a jegyzeteiben: Hogy is hívják magát?
– Kovács József
– Kovács József, Kovács József… maga meghalt???
Pedig küldtünk egy csónakot, aztán meg egy hajót is!
Így már érthetőbb, mire gondolok, nem igaz? :)
Nem azt mondom, hogy ez a példázat mindig minden helyzetben igaz, sőt, van az a cég, ahonnan tényleg meg kell menteni a munkatársakat, de ügyfelem a tipikus esete annak, amikor mindössze annyit kellene csak csinálni, hogy kicsit jobban figyel a lehetőségekre és odateszi magát a munkára.
Sokszor ez az elköteleződési hiány az akadálya a feljebb lépésnek.
Az előrelépéshez néha tényleg csak annyi kell, hogy felismerd, lehet, hogy most még nem ideális minden ezen a munkahelyen, de látom benne a lehetőséget, igenis leteszem a voksom a CÉG mellett.
Nem tudsz egyről a kettőre lépni, ha billegsz
Csak, hogy egy saját példát is említsek, volt egy időszak az életemben, amikor az Amerikába költözésen gondolkoztam. Szeretem az USA-t, egyetem után éltem is ott egy darabig, és volt egy pont, amikor komolyan elkezdtem a külföldi életünket tervezgetni.
Az volt a probléma, hogy amíg ez a kérdés ott volt a napirenden, minden mást egy kicsit visszavettem. A munkában nem húztam úgy, hagytam elveszni lehetőségeket, többek között egy kínálkozó, jó fogászati bizniszt, amiről később kiderült, hogy igencsak gyümölcsöző dolog lett volna… Nézelődtem erre-arra, amivel csak azt értem el, hogy nem volt meg igazán sehol a fókusz.
Így utólag látom, hogy annyit kellett volna tennem, hogy egy alapos elemzés után határozottan döntök egyik vagy másik út mellett. És ez a tanácsom számodra is.
Ha úgy érzed, hogy egy állás nem tökéletes, ha fizetés lehetne jobb, ha nem kötnek le 100%-ig a feladataid, ha nem a legjobb területen vagy, stb., stb… de látod, hogy van potenciál a cégben, alapvetően jó helyen vagy, ki tudnál hozni magadból többet is, tudnál a helyzeteden változtatni, akkor tűzz ki magadnak egy határidőt és tedd oda magad a munkába.
Egy karrierben sajnos soha nincs garancia semmire. Ahogy minden váltás rengeteg kockázattal jár, úgy abban is van rizikó, ha beragadsz egy állásba, ahonnan aztán évekig nincs tovább. De azt kell látnod, hogy az igazán jó, fejlődő cégekből van kevesebb a piacon.
Ha sikerült találnod egyet, ahol megbecsülnek és ahol jól érzed magad, ahol lennének lehetőségek, akkor ne félj elköteleződni, mert nem az a megoldás, hogy mindig az új és új munkahelytől reméled a többet, jobbat.
Inkább gondold át az erősségeidet, nézd meg azt, hogy miben kellene fejlődnöd, hogy előre tudj lépni az adott helyen. Kezdj el beszélgetni a vezetőddel, HR tanácsadóval arról, hogy cégen belül milyen más feladatokkal, munkakörben dolgoznál szívesen, hogyan tudnád növelni a fizetésed, mi az, amit szívesen csinálnál, mi hiányzik a jelenlegi munkakörödben ahhoz, hogy igazán elégedett és motivált legyél. Sokan félnek ezektől a beszélgetésektől, pedig a legtöbb cégnél igenis van nyitottság erre, sőt… Érdemes egy próbát tenned, mert sokszor éppen a kommunikáció hiánya okozza a legrosszabb karrier döntéseket.
Hajrá, sok sikert! Sikeres váltásokat és mielőbbi előrelépést kívánok neked!
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.
Kedves András!
A tanácsaid hasznosak, a módszerek már életemben többször is beváltak. Az a tapasztalatom, hogy az állások nagy részét nem hirdetik meg, vagy csak cégen belül, és a cégnél dolgozó ismerős ajánlásával, segítségével lehet bekerülni. Ha tetszik egy cég, érdemes akkor is próbálkozni, ha épp nincs meghirdetett állásuk. :)
A cikk témájához kapcsolódóan: volt életemben egy olyan váltás, amit a mai napig bánok alapvetően. Nagyon szerettem a vállalatnál dolgozni, de az imádott pozíciómból áthelyeztek, és a kapott új feladatot nem tudtam ellátni, ráadásul családi okokból költöznünk kellett, és semmiképp nem maradhattam volna azon az osztályon. Megkerestek egy multitól, és hagytam magam elcsábítani. Nem vált be. Jobban tettem volna, ha az eredeti, egyébként nagy múltú magyar cégnél maradok, és áthelyezést kérek, hiszen a jelenlegi lakóhelyünk közelében is van alközpont, talán lett volna esélyem.
Az Ön hasznos, tanácsaival, sikerült.Tisztelettel köszönöm!