Mik a céljaid 5-10 év múlva, avagy miért fontos a hosszabb távú tervezés az életedben?

Írta: Baráth András  |  2022. január 10.  |  c Nincs hozzászólás

Bill Gates mondta egyszer, hogy az a baj az emberekkel, hogy túlbecsülik, hogy mit érhetnek el 1 év alatt, viszont alábecsülik, hogy mit érhetnek el 10 év alatt. Ha a világ egyik legsikeresebb üzletembere ezt vallja, akkor talán fontos útravaló lehet számunkra is 2022-ben. Miért nem elég csak 1 vagy negyedéves célokban gondolkodni? Miért jó, ha picit hosszabb időtávra (akár 5-10 évre) is átgondolod az életedet? Görgess tovább, megmutatom a videóban. 

Azt se tudom, holnapután mi lesz…

Amikor a célkitűzés, tervezés fontossága szóba jön egy-egy tanácsadáson, egyre többször vágják hozzám, hogy “Ne már, András, azt se tudom, mi lesz holnap, nemhogy 5-10 éves távlatokban gondolkozzak!”.

Pedig igenis érdemes!

Nemrég futottam bele egy Financial Times cikkbe, ami azt fejtegeti, hogy érdemes tízéves periódusokban megnézni az életünket. Ajánlom neked is, hogy az éves tervezés mellett csinálj ilyen szempontból is egy kis összegzést.

Ha például magamat veszem: a 80-as években jártam általános iskolába, a 90-es évek szóltak a középiskoláról és az egyetemről, a 2000-es években kezdtem el dolgozni, ekkor kezdtem el felépítetni az alkalmazotti karrieremet, a 2010-es évek pedig a családalapításról és vállalkozóvá válásról szóltak. Ilyen alapon 2020-as időszak megint egy új, izgalmas ciklust jelent számomra, hiszen most már a fő cél a családom és a vállalkozásom építése. Szeretném, ha a következő 10 évben egy kiegyensúlyozott privát életem lenne és még nagyobb hatású vállalkozássá fejlődne a cégem. 

Ne csak visszafelé értékelj!

Neked is azt javaslom, hogy ha tervezgetsz most 2022-re, akkor egyrészt nézd így 10 éves ciklusokban az életedet, és ne csak visszafelé nézz, hanem előre is kalkulálj!

Én azt látom, hogy jó néha megállni, és egyszer-egyszer így nagyobb távlatban is mérleget vonni az életünkben. De számomra az talán még fontosabb üzenet ebből a megközelítésből, hogy legalább ilyen távlatban előre is tekintsek.

Te hol látod magad 2030 január 1-jén? Mik a céljaid a következő 5-10 évre? Hova akarsz eljutni? Mik a vágyaid?

Ezek nem csupán idegesítő állásinterjú kérdések :-), hanem sokszor a legfontosabb stratégiai döntéseink is

Miért fontosak ezek? 

Ha leéltél már néhány évtizedet, akkor te is pontosan tudod, hogy lesznek olyan helyzetek, amiket nem tudsz jól kezelni. Mindenkinek az életében vannak ilyenek. Csapdák, visszatérő hibák, nehéz döntési helyzetek, egyszóval olyan hullámvölgyek, amikbe egyszerűen időről-időre ugyanúgy belesétálsz vagy belesodródsz.

Én például meglehetősen türelmetlen vagyok, és ez igaz az üzleti döntéseimre is. Többször károsítottam már meg magam úgy, hogy elhamarkodtam fújtam le egy új projektet, vagy szálltam ki egy lassabban beinduló üzletágból. Tipikus példa erre a fogászati biznisz, talán már meséltem is neked. 

Két fogorvos megkeresett, hogy csináljunk egy nemzetközi fogturizmus bizniszt, el is kezdtük, de aztán kicsit nehezen indultak be az eredmények. Pontosan tudtam, hogy jövedelmező a fogászati turizmus, és kiváló fogász csapattal dolgoztunk együtt, de minthogy az első pár hónapban nem olyan számok érkeztek, mint vártam, és jöttek a nehézségek is, így kb. fél után kiszálltam. Rengeteget buktam. A cég, amiből kiszálltam ma egy száz milliós, profitot termelő, befutott vállalkozás, nagyon sikeres, nemzetközi ügyfelekkel, ami még a Covid időszak ellenére is nagyszerűen fejlődik. 

Csodálod, hogy ezt a hibámat azóta emlegetem? :)

Viszont egy valalmire jó volt ez a botlás: Azóta tudom, hogy óriási jelentősége van a stratégiai (nagyobb léptékű) döntéseinknek. 

Megjavítasz-e egy döcögő üzleti vagy magánéleti kapcsolatot, vagy az első néhány nehézség után azonnal otthagyod? Elvállalsz-e egy anyagilag kecsegtető, de lélekölő munkát, vagy visszautasítod? Tudod-e mi a fontossági sorrend az életedben, mi a nagy álmod? Ha jön egy kudarc kiszállsz, vagy amit egyszer kitűztél, azt végigcsinálod? – Ezek mind olyan döntések, amiket érdemes magunkban jó előre tisztázni. És amihez a mankó az, ha tudod, tudatosítod és leírod, hogy mi is a hosszabb távú, 5-10 éves célod.

Nem akkor célszerű elgondolkodni rajta, hogy megcsalod-e a párod, vagy vele akarsz közös családot, amikor épp randit ajánl a kollégád…  

A hosszú távú döntések, az 5-10 éves célok a fókuszban és nehézségeknél segítenek igazán

A nehézségek ugyanis jönnek-mennek. Nem egy ügyfelemtől hallottam például a decemberi konzultációkon, hogy “Ilyen rossz évem még soha nem volt. Azt hittem, hogy 2020 (az első Covidos) évnél rosszabb már nem jöhet, de 2021 még ennél is gyatrább lett…”

Igen, rossz periódusok vannak. Ilyen nekem is volt, nem is egy az életemben. A kérdés mindig az, hogy mit kezdesz vele? Látod-e a nagyobb képet? Van-e hosszabb távra is terved? Van-e stratégiád a megküzdésre?

Az egyik opció, hogy jön egy nehézség, és te feladod. Elhiszed magadról, hogy öreg vagy, lúzer vagy, neked semmi nem sikerülhet, eltemeted magad, szétesik a karriered, széthullik az önbecsülésed. Ez az egyik út, és sajnos nagyon sok ügyfelemet kell kirángatni ebből.  A másik opció viszont, hogy felveszed a kesztyűt, segítséget kérsz, új utakat keresel, kísérletezel, de nem veszíted el a fókuszt, mert tudod, hogy honnan hova tartasz. 

Szerencsére az ügyfeleim között ez utóbbival találkozom legtöbbször, de nagyon sokan jönnek elbizonytalanodva. Nem egy karrier-tanácsadás kezdődik úgy, hogy meg kell győznöm egy szakembert, hogy nem a probléma (ld. állás elvesztése, elakadt karrier, hülye főnök) az igazi nehézség, hanem az, ahogy ő hozzááll a problémákhoz. Ahogy valaki belátja, hogy nem benne van a hiba, és elfogadja a külső segítséget, használja a módszereinket, onnantól kezdve látványos eredményeket ér el. Pedig ugyanaz a szakember, ugyanannyi idősen, ugyanolyan szakmai háttérrel….

Aki arra elszánja magát, hogy foglalkozzon a karrierjével, felkészüljön egy váltásra, hogy megtalálja a neki való munkát, és megkeresse, hogy ő miben jó, az az ember hosszú távon is gondol az életére. Valami azt súgja nekem, hogy te is ilyen ember vagy! ;)

És ha már itt tartunk, engedd meg, hogy egyik kedvenc versemmel zárjam ezt a cikket.
Ezzel kívánok neked jó tervezést, elszántságot, magadba vetett hitet, és sok segítőt a elkövetkező 10 évre!

Rudyard Kipling: Ha…

Ha nem veszted fejed, mikor zavar van,
s fejvesztve téged gáncsol vak, süket,
ha kétkednek benned, s bízol magadban,
de érted az ő kétkedésüket,
ha várni tudsz és várni sose fáradsz,
és hazugok közt se hazug a szád,
ha gyűlölnek, s gyűlölségtől nem áradsz,
s mégsem papolsz, mint bölcs-kegyes galád,

ha álmodol – s nem zsarnokod az álmod,
gondolkodol – becsülöd a valót,
ha a Sikert, Kudarcot bátran állod,
s ugy nézed őket, mint két rongy csalót,
ha elbírod, hogy igazad örökre
maszlag gyanánt használják a gazok,
s életműved, mi ott van összetörve,
silány anyagból építsék azok.

ha mind, amit csak nyertél, egy halomban,
van merszed egy kártyára tenni föl,
s ha vesztesz és elkezded újra, nyomban,
nem is beszélsz a veszteség felől,
ha paskolod izmod, inad a célhoz
és szíved is, mely nem a hajdani,
mégis kitartasz, bár mi sem acéloz,
csak Akaratod int: „Kitartani”,

ha szólsz a néphez s tisztesség a vérted,
királyokkal jársz, s józan az eszed,
ha ellenség, de jóbarát se sérthet,
s mindenki számol egy kicsit veled,
ha a komor perc hatvan pillanatja
egy távfutás neked s te futsz vígan,
tiéd a Föld és minden, ami rajta,
és – ami több – ember leszel, fiam.

(Kosztolányi Dezső fordítása)

Figyelem! INGYENES, ONLINE, GERILLA WEBINÁRIUM ÉS KÉRDEZZ-FELELEK ÉLŐBEN! Ha van kérdésed álláskereséssel, karriertervezéssel, pályamódosítással, önéletrajzzal, esetleg állásinterjúval és bértárgyalással kapcsolatban, akkor tedd fel nekem CSÜTÖRTÖK 17:30-TÓL ÉLŐBEN! Az előadáson gyakorlati Gerilla elhelyezkedési, karrierépítési fogásokat fogok mutatni neked, és közben szívesen megválaszolom konkrét álláskeresési kérdéseidet. ‹‹– Pontos részletek és jelentkezés az ingyenes előadásra itt a linken!

A szerzőről

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt azzal a céllal, hogy segítsen elhelyezkedni az álláskeresőknek az általa kidolgozott gerilla önéletrajz módszerek valamint a modern álláskeresési technikák segítségével. András a legjelentősebb szakmai szervezet, az Önéletrajzírók és Karriertanácsadók Nemzetközi Szövetségének (Professional Association of Resume Writers and Career Coaches) tagja, és vizsgázott szakértője. Büszke arra, hogy az elmúlt hét évben több ezer álláskereső talált új állást az általa tanított álláskeresési stratégiák segítségével.

Hozzászólások

Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!

A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.


FONTOS A FEJLŐDÉS SZÁMODRA?
Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!
Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

  • Ha többet akarsz keresni,
  • Ha pályamódosítást szeretnél (esetleg állami szférából versenyszférába átevezni),
  • Ha érdekesebb munkát szeretnél,
  • Ha tanulni szeretnél, de nem feltétlenül tudod, hogy mit,
  • Ha szeretnéd kihasználni a digitális változásban rejlő lehetőségeket,
  • Ha jobb feltételekkel szeretnél dolgozni: több home office-szak, jobb fizetéssel, kiegyensúlyozottabb munka-magánélettel,
  • Vagy csak szeretnél egy normális bejelentett állást, ahol nem cseszeget a főnök…

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!
Karrier Hack előadás