Miért hiba, ha nem figyeled az álláspiaci trendeket?
Mostanában a személyes vagy csoportos konzultációkon is egyre többször belefutok olyan szituációba, amikor egy álláskereső azért nem tud hosszabb ideje elhelyezkedni, mert nem veszi figyelembe a trendeket. Összeszedtem néhány példát és mutatok pár szempontot, ezekre figyelj, ha nem akarsz hasonló slamasztikába kerülni.
Kezdjük a legaktuálisabbal!
Válság
Mást sem hallunk gyakorlatilag, csak hogy készüljön föl mindenki, mert kutya nehéz idők jönnek Európában, és mindenhol a világban. Brutális energiaárak, élelmiszer-és alapanyaghiány, infláció, megszorítások, és a miniszterelnök már azt sem rejti véka alá, hogy bizony a munkaerőpiacon is hamarosan érezteti hatását válság. „Mindenki becsülje meg az állását, mert recesszió jön” – mondta nemrég egyik nyilatkozatában…
Mit jelent ez?
Először is nézzük azt, hogy mit NEM jelent?
Ha napi 10-12 órát gürcölsz egy alulfizetett állásban, egy hülye főnökkel, ahol nem becsülnek meg, vagy a céged teljesen instabil és semmi lehetőség rá, hogy a következő 2-3 évben jobb legyen a helyzet, akkor válság ide, recesszió oda, muszáj váltanod, mert ha maradsz, leszakadsz. A „válságban ne ugráljon az ember” üzenet, nem azt jelenti, hogy mostantól betonozd be magad bárhol is vagy.
Ahogy láttuk a korábbi mélyrepüléseknél, állást váltani, jobb pozícióba, jobb céghez kerülni válságban is lehet, sőt ha talpon akarsz maradni, ajánlott is alaposan kielemezni a jelenlegi helyzetedet. Elég stabil a cégem? Keresek eleget? Van potenciál az iparágban, azon a területen, ahol vagyok?
Most még van mozgástér, most még tudsz lépni! Ajánlom, hogy fontold ezt meg! Ha szeretnéd látni, melyek a leginkább válságálló területek, és hogyan biztosíthatod be magad a munkaerőpiacon a következő időszakra, akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, online Karrier Hack előadásomra. Ez egy vadonatúj online előadás, amit kifejezetten azért raktam össze, hogy fel tudj készülni a közelgő álláspiaci helyzetre. Kérd el itt a linket! ››
A becsülje meg magát az ember számomra válság nélkül is egyetlen dolgot jelent, és ezt tanítom ügyfeleimnek is: mielőtt eldobsz egy biztos állást, nézd meg, hogy merre halad a munkaerőpiac!
Mesélek egy példát. Nemrég megkeresett egy 35 év körüli srác, hogy nem szeretne többet a hülye főnökével dolgozni. Elege van az egész marketing szakmából, váltani akar nemcsak állást, de pályát is. Marketing menedzserként dolgozik lassan 10 éve, elég jó állásban, viszont egy rossz vezető mellett, és mára teljesen kiégett. Azt találta ki, hogy átnyergel a tréneri pályára. Na, itt jönnek képbe a trendek!
Nem tudom emlékszel-e, de koronavírus kb. másnapján szinte földbeállt a tréningpiac. Jobbnál jobb trénereknek kellett új állás után nézni, úgy, hogy 15-20 éve nevük van a szakmában, kiváló szakemberek. Most is itt állunk egy óriási álláspiaci váltás előtt, igaz, hogy nem tudjuk, merre tart a tréningpiac, de azt igenis látjuk, hogy nem a dédelgetett álmok kora következik majd az állásváltásnál.
Tipp #1: Ha van egy dédelgetett álommunkád, például coach akarsz lenni, vagy kisboltot nyitnál, akkor nem azt mondom, hogy sürgősen vedd le a listádról, de a három karriercélod közül ez maximum csak az egyik legyen. Mielőtt hirtelen felindulásból pályát váltasz, csinálj egy alapos pályaorientációt és piacelemzést, így elkerülheted azt, hogy két szék közül a pad alá ess.
Iparági zsákutca
Vagy itt egy másik eset:
Csilla rendezvényszervezőként dolgozott évekig, majd a koronavírus kapcsán gyakorlatilag egyik napról a másikra megszűnt az állása. Mikor hozzám eljött már kb. 6. hónapja keresett eredménytelenül munkát, ugyanis mint kiderült, kizárólag gépkocsi értékesítői állásokra pályázott.
A gond ugyanaz volt, mint előző ügyfelemnél: Nem nézni az iparági trendeket hiba!
Ahogy a rendezvényeket megtizedelte anno a Covid bezárás, kb. ugyanez a lett a helyzet röviddel az autó értékesítésben is. Rengeteget cikkeztek erről anno, a kereskedők szerettek volna gyorsan megszabadulni a meglévő készleteiktől is, a koronavírus miatt gyakorlatilag bezuhant az autóipar.
Tipp #2: Mielőtt iparágat váltasz mostanság, vess egy gyors pillantást legalább a Profession állásportálra! Természetesen ez nem fedi le a teljes munkaerőpiacot, és a rejtett állásokat, de nagyszerű kiindulópont lehet. Ha beírod a keresőbe a megpályázott pozíciót (ld. autó értékesítő), és azt látod, hogy a meghirdetett 8000 pozícióból mindössze 3-4 találat jön fel a keresett állásra, akkor az borítékolhatóan nem lesz jó irány. Se válságban, se válság nélkül.
Muszáj lépést tartani a trendekkel!
Amit ezzel az egésszel mondani szeretnék, hogy sajnos az a helyzet, hogy aki nem hajlandó észrevenni, hogy merre megy a világ, homokba dugja a fejét és nem figyeli a trendeket, az hiába értékes szakember és jó ember, előbb-utóbb elbukik, vagy marginalizálódik. Aki viszont látja, az boldogul, nyugodtabb élete lesz és előre jut. Így van ez az álláskeresésben és az élet minden területén.
Nézd meg például a politikát! A migráció kérdés egy jó példa erre, hiszen mit látunk Európa szerte? Azok a pártok és politikusok, akik szélsőségesen migráció ellenesek voltak eddig, függetelnül attól, hogy mit tettek le az asztalra, kezdenek szép lassan kiszorulni a színtérről. A migráció ellenes törekvések gyakorlatilag szép csenben ki lettek szavazva az Unióból. Aki ezt időben észrevette, jó, vagy nem jó, de az van most nyerő pozícióban.
De említhetném akár a koronavírus helyzetet! Mit láttunk világszerte? Azok az országok küszködtek legtovább, és ott volt a legmagasabb a halálozási és megbetegedési arány, ahol nem vették időben a jeleket. Volt persze olyan ország, akit egyszerűen elsöpört a vírus, nekik esélyük sem volt a felkészülésre, az összes többi viszont láthatta a jeleket, és az is pontosan tudható volt, hogy mit okozott korábban gazdaságilag, szociológiailag az összes hasonló világjárvány.
Összefoglalva
Ha most keresel állást, vagy a váltáson gondolkodsz, vagy épp ellenkezőleg, szenvedsz a jelenlegi állásodban és a nem mersz váltani, tanulmányozd kicsit alaposabban a munkaerőpiacot, olvasd a híreket, vedd a jeleket! Mi a helyzet az iparágadban? Mire van kereslet? Mit tanulj, amivel esetleg 2 év múlva is versenyképes leszel? Figyeld ezeket! Ismerd az erősségeidet, és ne vaktában lövöldözz, hanem célirányosan és tudatosan készülj a következő időszakra! Ha úgy érzed jól jönne a segítség mindehhez, és szeretnéd tudni, hogy a te szaktudásoddal és erősségeiddel milyen irányba érdemes elindulni, akkor gyere és csatlakozz a csütörtöki élő, online mini-tréningemhez.
Hozzászólások
Egyetértesz? Tiltakozol? Szólj hozzá a témához!
A hozzászóláshoz kérlek használj teljes nevet és várjuk kulturált hozzászólásaidat legyen az akár egyetértő, vagy akár kritikus.